Jak podłączyć słuchawki bezprzewodowe do telefonu: szczegółowy przewodnik z jasnymi instrukcjami

 Słuchawki bezprzewodowe są bardzo wygodne: nie plączą się, są mocno osadzone w uchu i działają dłużej niż ich przewodowe odpowiedniki. Aby dowiedzieć się, jak podłączyć słuchawki bluetooth do dowolnego smartfona i jak rozwiązać problemy, które pojawiają się podczas tego procesu, przeczytaj ten artykuł.

Instrukcje krok po kroku dla systemu Android: proces połączenia

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest upewnienie się, że słuchawki są sprawne i naładowane. Stan słuchawek muzycznych można sprawdzić podłączając je do ładowarki. Jeśli wskaźniki świecą się w sposób ciągły, należy kontynuować podłączanie.

Przejdź do ustawień Bluetooth w swoim telefonie i aktywuj go. Drugą opcją jest po prostu podniesienie górnej "kurtyny" poprzez przesunięcie palcem po ekranie z góry na dół i dotknięcie logo bluetooth w postaci stylizowanej litery B.

Kolejnym krokiem jest wyjęcie słuchawek z etui, aby nastąpiło automatyczne połączenie bluetooth pomiędzy nimi. Podłączenie odbywa się w różny sposób, w zależności od modelu urządzenia. Zdarza się, że słuchawki bezprzewodowe nie są wyposażone w opcję automatycznego parowania. W tym przypadku należy jednocześnie nacisnąć dwa przyciski funkcyjne znajdujące się na powierzchni słuchawek. Aby nie popełnić błędu w sposobie uruchamiania słuchawek, należy zapoznać się z instrukcją obsługi urządzenia.

Po sparowaniu słuchawek, możesz zaktualizować listę dostępnych urządzeń Bluetooth w menu ustawień Twojego smartfona. Teraz pozostaje już tylko wybrać słuchawki z listy i połączyć je jednym dotknięciem palca. Zdarza się, że posiadacze chińskich słuchawek nie mogą zidentyfikować swojego zestawu na liście znalezionych urządzeń z powodu wymyślnej nazwy. Jak podłączyć chińskie słuchawki bezprzewodowe do telefonu i dowiedzieć się, jak się nazywają? Zapamiętaj, które urządzenia są wyświetlane na liście lub zrób zrzut ekranu. Następnie po prostu odłącz słuchawki i zobacz, co zniknie z ekranu Twojego smartfona. Następnie włącz zestaw słuchawkowy i powtórz procedurę wyszukiwania urządzeń bluetooth. Teraz możesz otworzyć zrzut ekranu, porównać obrazy i dowiedzieć się, jak nazywają się Twoje słuchawki. Zrobione! Możesz połączyć się z telefonem. W rezultacie wybrane słuchawki pojawią się na górze listy zainstalowanych połączeń, w tym samym wierszu będzie wyświetlany stan naładowania słuchawek.

Jak podłączyć 2 pary słuchawek bezprzewodowych do telefonu? Ustawienia domyślne nie pozwalają na jednoczesne podłączenie dwóch urządzeń. Można jednak rozwiązać ten problem, kupując dwie pary słuchawek tego samego modelu, które mają hybrydowe połączenie. Doskonałym przykładem jest Marshall Major II Bluetooth. Jedną słuchawkę po prostu podłącza się do drugiej za pomocą kabla lub bezprzewodowo. Jeśli chcesz wspólnie słuchać muzyki lub oglądać filmy z tego samego źródła, wybierając słuchawki, szukaj modeli z technologią ShareMe lub słuchawek z funkcją wi-fi.

Należy pamiętać, że jeśli bluetooth się wyłączy lub włożymy słuchawki do etui, połączenie zostanie przerwane. Ale nie martw się, w większości przypadków, gdy Bluetooth jest włączony, słuchawki połączą się ze smartfonem automatycznie.

Proces konfiguracji

Jak podłączyć słuchawki bezprzewodowe do telefonu już się dowiedzieliśmy. Teraz należy upewnić się, że dźwięki nie są emitowane do wbudowanych głośników gadżetu, ale do nowo podłączonych słuchawek. Pomoże w tym ustawienie systemu dźwiękowego smartfona - przejdź do ustawień i aktywuj funkcję o nazwie "Dźwięk multimedialny". Upewnij się również, że wyłączyłeś opcję "Dźwięk podczas połączenia".

Aby uniknąć problemów z konfiguracją słuchawek, już na etapie zakupu zapytaj, czy urządzenie obsługuje media strumieniowe. Jeśli zakupiłeś już słuchawki bez tej opcji, możesz temu zaradzić, instalując na swoim gadżecie dodatkowe oprogramowanie.

Jak mogę poprawić jakość transmisji dźwięku przez Bluetooth?

Muzyka dostępna do słuchania przez słuchawki bezprzewodowe to skompresowane pliki audio. Przykładowo, słuchawki mogą przesyłać pliki audio o jakości kodowania nie przekraczającej 328 kbps. Kompresja odcina częstotliwości audio, więc dźwięk nie ulega zmianie na lepsze. Aby przesyłać dźwięk bezprzewodowo, nowoczesne gadżety wykorzystują różne kodeki, w tym SBC, AAC, aptX, aptX HD, LDAC. Aby dowiedzieć się, jaki kodek obsługuje Twój smartfon, przeczytaj instrukcję obsługi swojego gadżetu lub zajrzyj do sekcji "Dla programistów" w Ustawieniach zaawansowanych i znajdź opcję "Kodek audio dla transmisji Bluetooth".

Każdy kodek ma swoją optymalną częstotliwość próbkowania, przy której dźwięk będzie miał najlepszą jakość. Aby dowiedzieć się, która częstotliwość będzie najlepsza w Twoim przypadku, wystarczy spojrzeć na tabelę.

Jeśli korzystasz z dobrego sprzętu, mocnego sygnału i wysokiej klasy nagłośnienia, a do tego jesteś przyzwyczajony do najlepszego dźwięku, wybierz słuchawki obsługujące technologię LDAC. Słuchawki te mogą zapewnić jakość dźwięku około trzy razy lepszą niż inne urządzenia. Jednak, aby słuchać nieskompresowanych plików audio, Twój smartfon musi również obsługiwać kodek LDAC.

Instrukcje krok po kroku dla iPhone'a: Podłączanie

Jak podłączyć słuchawki bezprzewodowe do iPhone'a? Proces podłączania urządzeń Apple do słuchawek bezprzewodowych jest niemal identyczny jak w przypadku gadżetów z Androidem. Schemat połączenia jest następujący.

  • Włącz słuchawki. Aktywuj bluetooth poprzez ustawienia smartfona lub górne menu ("kurtyna"). Na liście wykrytych urządzeń wybierz słuchawki i zezwól na połączenie jednym kliknięciem.

Proces ustawiania

Podłączasz słuchawki AirPods do iPhone'a i planujesz zdalnie korzystać z Siri? Zaktualizuj oprogramowanie telefonu do najnowszej wersji. W przeciwnym razie muzyczny zestaw słuchawkowy może nie połączyć się ze smartfonem. Na przykład słuchawki AirPods Pro będą działać w pełni tylko wtedy, gdy zostaną sparowane ze smartfonem z systemem iOS w wersji 13.2 lub nowszej.

Upewnij się, że nie potrzebujesz aktualizacji? Następnie można włączyć bluetooth i słuchawki. Po tym na ekranie smartfona powinna pojawić się animacja z napisem "connect", kliknij na nią i postępuj zgodnie z dalszymi monitami systemu.

Konfigurowanie transmisji dźwięku przez Bluetooth

Urządzenia Apple obsługują tylko jeden kodek do transmisji dźwięku przez Bluetooth - AAC. Optymalna częstotliwość próbkowania dla takich urządzeń to 44,1 kHz / 250s. Zaleca się wprowadzenie tych wartości w ustawieniach, aby zmaksymalizować jakość dźwięku. Ustawienie wymienionych parametrów jest proste. Wystarczy wejść do sekcji "For Developers" w ustawieniach, wybrać system kodeków, a następnie kliknąć na żądane wartości na listach.

zobacz nową ofertę w media-expert Kupuj tanio

Można również użyć różnych aplikacji i programów do poprawy jakości dźwięku. Na przykład jetAudio Music Player Plus pozwala na uzyskanie czystszego dźwięku, dostosowanie efektów dźwiękowych za pomocą korektora, wybranie parametrów do słuchania muzyki w różnych pomieszczeniach (sala, scena, pokój itp.).

Ilość efektów zadowoli nawet najbardziej wymagających audiofilów. W sekcji Bongiovi DPS nawet można wybrać typ połączenia i urządzenia. Wszystko, co musisz zrobić, to znaleźć swoje słuchawki i typ połączenia Bluetooth na liście. Klikając na wybrane elementy, natychmiast zauważysz poprawę jakości dźwięku. Jeśli stwierdzisz, że brakuje Ci tonów niskich lub wysokich, zawsze możesz ręcznie zmienić te ustawienia.

Czy słuchawki AirPods będą działać z moim smartfonem z systemem Android?

W swojej istocie AirPods nie różnią się od innych słuchawek bezprzewodowych, więc można je podłączyć do urządzenia z systemem Android bez żadnych problemów.

Jak więc podłączyć słuchawki bluetooth do telefonu z Androidem? Zasada połączenia pozostaje bez zmian. Po pierwsze, musisz włączyć słuchawki AirPods i upewnić się, że są naładowane. Następnie możesz włączyć bluetooth w swoim smartfonie i wyszukać urządzenia. Gdy słuchawki pojawią się na liście, wystarczy kliknąć na napis i poczekać na połączenie.

Jedyny niuans - funkcje Siri, kontroli ładowania i przerywania dźwięku nie będą dostępne. Ale brakującą funkcjonalność można zrekompensować instalując aplikacje. Na przykład AirButton lub Asistant Trigger pomogą Ci być świadomym poziomu naładowania słuchawek, a także przerwą transmisję dźwięku, jeśli AirPods nagle znajdą się nie w Twoich uszach.

Popularne FAQ

Nie można się połączyć, co jest przyczyną?

Czasami słuchawki nie pojawiają się na liście znalezionych urządzeń lub połączenie z zestawem słuchawkowym nie udaje się nawiązać. Przyczyn może być wiele, ale najczęstsze z nich to

Słuchawki są wyłączone. Ten oczywisty błąd jest często spotykany w modelach bez wskaźnika świetlnego. Ponownie naciśnij przycisk zasilania i ponownie wyszukaj urządzenia bluetooth w telefonie. To może być rozwiązanie Twoich problemów z połączeniem.

Wyjście z trybu łączności. W większości przypadków tryb połączenia ma ograniczony czas działania do pół minuty. Nie udało Ci się połączyć z słuchawkami w tym czasie? Konieczne będzie powtórzenie procedury wyszukiwania urządzenia i podłączania.

Odległość między urządzeniami jest zbyt duża. Słuchawki bezprzewodowe łączą się i działają na ograniczoną odległość. Jeśli próba połączenia nie powiedzie się, zbliż smartfon do zestawu muzycznego. Jeszcze lepiej, usuń wszelkie gadżety, które mogą przeszkadzać i zakłócać połączenie słuchawek z telefonem.

Słuchawki są wyczerpane. Jeśli urządzenie jest wyposażone w wskaźnik świetlny, należy zwrócić uwagę na jego stan. Często migające lub czerwone światło oznacza niewystarczającą moc baterii. Naładuj słuchawki i powtórz procedurę podłączania.

Zrestartuj swój smartfon. Jeśli tymczasowo wyłączyłeś telefon lub zaktualizowałeś oprogramowanie i ponownie uruchomiłeś urządzenie, musisz ponownie podłączyć słuchawki Bluetooth.

Słuchawki są już podłączone do innego gadżetu. Upewnij się, że słuchawki nie są sparowane z telewizorem, laptopem lub innym urządzeniem znajdującym się w pobliżu. Aby uniknąć niechcianego połączenia, umieść słuchawki jak najbliżej telefonu z włączoną funkcją Bluetooth. Słuchawki będą podłączone do najsilniejszego sygnału.

Co zrobić, jeśli tylko jedna słuchawka jest podłączona?

Oto niektóre z przyczyn tego błędu.

  • Stare firmware. Spróbuj zaktualizować oprogramowanie urządzenia do najnowszej wersji i podłącz ponownie. Możesz sprawdzić, który firmware jest aktywny w Twoim smartfonie w ustawieniach gadżetu. Na przykład w iPhonie ścieżka do właściwego folderu wygląda następująco: "Podstawowe - O tym urządzeniu - Nazwa urządzenia". Przesunięcie suwaka głośności. Zdarza się, że użytkownik nie zauważa przesunięcia suwaka głośności, dlatego w jednej ze słuchawek nie słychać dźwięku. Sprawdź, czy tak jest w Twoim przypadku. Brud na słuchawkach. Czy urządzenie jest podłączone, ale nie ma dźwięku? Spróbuj delikatnie wyczyścić słuchawki wacikiem lub mikrofibrą i sprawdź ponownie, czy dźwięk jest prawidłowy.

Jeśli żadna z powyższych metod rozwiązania problemu nie pomoże, problem może nie leżeć po stronie słuchawek, ale po stronie smartfona. Podłącz zestaw słuchawkowy do innego gadżetu. Jeśli połączenie nastąpiło bez awarii, sensowne jest zresetowanie smartfona. W przypadku słuchawek Airpods schemat postępowania jest następujący. Przejdź do ustawień, wybierz Bluetooth i znajdź swoje słuchawki na liście urządzeń. Obok nazwy zestawu słuchawkowego będzie znajdować się litera "i". Kliknij na nim i kliknij opcję "Zapomnij o tym urządzeniu". Następnie można włożyć słuchawki do etui. Po kilku minutach wyjmij zestaw słuchawkowy z etui, zbliż go do telefonu i podłącz.

Przywrócenie ustawień fabrycznych to najbardziej radykalna metoda, która usuwa wszystkie dane użytkownika. Dlatego przed wykonaniem tej procedury należy zadbać o zapisanie ważnych informacji, zdjęć lub filmów na zewnętrznych urządzeniach pamięci lub innych gadżetach.

W niektórych przypadkach, reflashing pomaga naprawić urządzenie. Nie zaleca się jednak wykonywania jej samodzielnie - zbyt duże jest ryzyko uszkodzenia sprzętu. Najlepszym wyjściem w tym przypadku jest zwrócenie się o fachową pomoc do serwisu.

Dlaczego dźwięk znika po aktualizacji telefonu?

Wśród prawdopodobnych przyczyn awarii:

  • Profile "do rozmów" i "do muzyki" są nieaktywne. Status funkcji można sprawdzić w ustawieniach smartfona. Jeśli suwaki "for talk" i "for music" nie są podświetlone w sekcji informacji o słuchawkach, należy je aktywować. Słuchawki są wyczerpane lub muszą zostać zresetowane. Sprawdź stan baterii obu gadżetów i na wszelki wypadek uruchom je ponownie. Usterka mechaniczna - wadliwa bateria, uszkodzona płytka itp. W tym przypadku pomoże tylko naprawa urządzenia w centrum serwisowym.

Nie zapominaj, że po podłączeniu nowego gadżetu do Bluetooth, połączenie z innymi urządzeniami zostaje przerwane. Na przykład, jeśli w samochodzie był włączony tryb "hands free" (głośnomówiący), po sparowaniu telefonu ze słuchawkami opcja ta nie będzie już aktywna.

Jakie są inne sposoby przesyłania dźwięku poza Bluetooth?

Bluetooth to najpopularniejszy sposób połączenia słuchawek bezprzewodowych ze smartfonem. Słuchawki mogą jednak również łączyć się z innym urządzeniem za pośrednictwem:

  • Fale radiowe; Port podczerwieni; Wi-Fi; NFC.

Jak podłączyć słuchawki radiowe?

W tym przypadku źródłem fal radiowych powinno być główne urządzenie, do którego podłączone są słuchawki. Połączenie takiego zestawu słuchawkowego jest automatyczne, pod warunkiem, że oba urządzenia mają tę samą częstotliwość. Słuchawki bezprzewodowe odbierają i wzmacniają fale radiowe. Niewątpliwą zaletą tego typu urządzeń jest zasięg do 150 metrów. Nieosiągalna wartość dla bezprzewodowych słuchawek bluetooth!

Jak podłączyć słuchawki przez port podczerwieni?

Słuchawki, które łączą się przez port podczerwieni, prawie nie produkują. Przyczyna leży w zniekształceniach dźwięku, podyktowanych samą strukturą i wewnętrznym działaniem gadżetu. Jeśli jednak potrzebujesz słuchawek do rozmów lub słuchania audiobooków, taki zestaw może być odpowiedni. Schemat połączenia jest dokładnie taki sam jak w przypadku połączenia bluetooth, tylko zamiast bluetooth w ustawieniach należy aktywować port podczerwieni.

Jak podłączyć słuchawki bezprzewodowe do telefonu przez wi-fi?

Aby uzyskać bezpośrednie połączenie między smartfonem a słuchawkami, gadżet musi być wyposażony we wbudowany "tryb modemu". Podłączenie odbywa się za pomocą kilku dotknięć. Wystarczy włączyć wi-fi i wybrać potrzebne słuchawki z listy dostępnych urządzeń. Zestaw słuchawkowy wi-fi ma kilka zalet. Użytkownik będzie mógł słuchać dźwięku w najwyższej jakości (bez kompresji plików), a także podłączyć do jednego urządzenia kilka par słuchawek jednocześnie.

Jak podłączyć słuchawki przez NFC?

Niektóre smartfony i słuchawki bezprzewodowe są wyposażone w funkcję NFC. Łatwo je rozpoznać, gdyż posiadają specjalny chip. Nie daj się zastraszyć, nie sprawi Ci to żadnych trudności, a nawet wręcz przeciwnie. Technologia ta ułatwia parowanie słuchawek muzycznych z bluetooth. Zamiast konfigurować i wyszukiwać urządzenia bluetooth, wystarczy włączyć słuchawki, aktywować NFC w ustawieniach telefonu i podłączyć słuchawki bezprzewodowe do telefonu. Zostaniesz powiadomiony sygnałem dźwiękowym lub wizualnym o udanym połączeniu.

W przypadku niektórych modeli słuchawek z NFC istnieje jeszcze jeden sposób połączenia - poprzez autorską aplikację. Wszystko, co musisz zrobić, to zainstalować żądaną aplikację, włączyć słuchawki i Bluetooth. A wtedy aplikacja zrobi wszystko sama.

Jak ładować słuchawki bezprzewodowe?

Słuchawki bezprzewodowe dają ich właścicielowi więcej swobody i eliminują konieczność ciągłego rozplątywania przewodów. Jest jednak pewien minus tego wszystkiego. W przypadku bezprzewodowego zestawu słuchawkowego jest to konieczność ładowania. Przeciętnie airpods i inne modele słuchawek wytrzymują trzy godziny aktywnego użytkowania.

W nowoczesnych słuchawkach bezprzewodowych istnieją dwie opcje ładowania:

  • przez kabel USB; Korzystanie z ładowarki bezprzewodowej lub paverbank.

Pierwsza opcja jest najczęstsza. Słuchawki mogą być ładowane z sieci lub dowolnego innego gadżetu ze złączem USB. Aby naładować słuchawki douszne, z reguły należy używać etui, które jest zakładane na ładowarkę.

Zaleca się, aby nowe słuchawki były w pełni rozładowane i naładowane do 100% 2-3 razy przed pełnym użyciem. Nie należy pozostawiać urządzenia naładowanego na noc lub na długi czas po całkowitym naładowaniu baterii. Grozi to pęknięciem lub przedwczesnym zużyciem akumulatora.

Większość nowoczesnych słuchawek posiada diody LED, których kolor lub częstotliwość migania informuje o stanie naładowania. Przeczytaj instrukcję obsługi swojego urządzenia, aby zrozumieć sygnały emitowane przez słuchawki.

Do jakich gadżetów mogę podłączyć słuchawki bezprzewodowe oprócz smartfona?

Słuchawki bezprzewodowe można podłączyć nie tylko do smartfonów, ale także do innych gadżetów, które mogą odtwarzać pliki audio i wideo. Muzyczny zestaw słuchawkowy można podłączyć do telewizora, laptopa, tabletu lub komputera osobistego.