Czyszczenie urządzenia klimatyzacyjnego: instrukcja krok po kroku

Pokaż treść artykułu

 1. Kiedy należy czyścić klimatyzator: oznaki zabrudzenia
 2. Demontaż klimatyzatora w celu czyszczenia
 3. Jak czyścić system split w domu
 4. Jak czyścić filtr klimatyzatora?
 5. Jak czyścić chłodnicę klimatyzatora?
 6. Jak wyczyścić wentylator klimatyzatora w domu
 7. Jak wyczyścić odpływ klimatyzatora?
 8. Jak wyczyścić zewnętrzną jednostkę klimatyzatora
 9. Jak prawidłowo czyścić klimatyzator: porady i wskazówki
 10. Jak samodzielnie czyścić klimatyzator w mieszkaniu: środki zapobiegawcze
 11. Jak można czyścić klimatyzator

Zapewne słyszeliście Państwo, że klimatyzatory należy regularnie czyścić. Możesz skorzystać z usług firm sprzątających, aby to zrobić, lub możesz wykonać pracę samodzielnie. Chcemy podzielić się kilkoma przydatnymi wskazówkami i powiedzieć, jak wyczyścić klimatyzator w domu, aby przedłużyć jego żywotność.

Proces ten obejmuje czyszczenie chłodnicy, filtra, wentylatora oraz innych części urządzenia, które mają bezpośredni wpływ na pracę urządzenia. Jeśli jakakolwiek część klimatyzatora ulegnie zabrudzeniu, natychmiast wpływa to na jego wydajność. Pojawia się nieprzyjemny zapach i zmniejsza się prędkość przepływu powietrza.

Jak każde inne urządzenie domowe, system split wymaga konserwacji. Jeśli będziesz przestrzegać kolejności czyszczenia i korzystać z instrukcji, możesz poradzić sobie z tym zadaniem samodzielnie, bez angażowania specjalisty. Biorąc pod uwagę, że coraz częściej urządzenia do kontroli klimatu można znaleźć w domach obywateli naszego kraju, sensowne jest, aby rozważyć w szczegółach, jak oczyścić klimatyzator z rąk. Pozwoli to nie tylko na zaoszczędzenie domowego budżetu, ale również pomoże lepiej zrozumieć sprzęt techniczny.

Szczegółowa instrukcja jest stworzona dla początkujących i nie sprawi żadnych trudności. Ważne jest, aby nie zaniedbywać stanu systemu split i przeprowadzać rutynowe czyszczenie. W przeciwnym razie nadmierne tworzenie się kurzu i płytki nazębnej nie tylko wpłynie na zdolność działania sprzętu, ale także negatywnie wpłynie na zdrowie ludzi mieszkających w domu.

Kiedy należy czyścić klimatyzator: oznaki zabrudzenia

Brak regularnego czyszczenia wpływa negatywnie na kondycję systemu split-system. Powietrze przestaje swobodnie krążyć, wzrasta zużycie energii elektrycznej, co wiąże się z wysokimi rachunkami. Nagromadzenie kurzu i brudu wpływa na elementy urządzenia, prowadząc do awarii i dalszych napraw serwisowych.

Obok urządzeń dotknięci są także ludzie. Chłodne powietrze wydobywające się z klimatyzatora staje się niebezpieczne, ponieważ zawiera drobnoustroje chorobotwórcze, które przyczyniają się do spadku odporności, alergii i innych nieprzyjemnych konsekwencji. Zanieczyszczone powietrze powoduje zapalenie skóry, choroby skóry, problemy z płucami, migdałkami i przyczynia się do rozwoju astmy.

Aby nie narażać siebie i drogiego sprzętu na niebezpieczeństwo, czyszczenie jest niezbędne. Raz w roku należy przeprowadzić podstawowe czyszczenie. Dwa razy w miesiącu filtry powinny być przecierane gąbką, raz na pół roku wystarczy wyczyścić części wewnątrz urządzenia. Ponadto istnieje szereg czynników, które wskazują na pojawienie się brudu:

 • Nietypowe, obce, nienormalne dźwięki świadczą nie tylko o pęknięciu, ale również o nadmiernej ilości brudu i kurzu, które powstają wewnątrz techniki.
 • Wzrost rachunku za prąd wskazuje na problem z klimatyzatorem, jeśli działał on aktywnie przez cały poprzedni miesiąc.
 • Brzęczenie wskazuje na problem z turbinami i filtrami, podczas gdy stukający dźwięk wskazuje na wentylator, który nie jest w stanie prawidłowo obracać łopatkami z powodu blokady.
 • Nieprzyjemny zapach, przypominający zapach mokrych szmat, wydobywający się z systemu split jest najważniejszym wskaźnikiem zatkania. W takim przypadku na odpływie lub grzałce może tworzyć się kurz.
 • Pojawienie się kondensacji jest również związane z kurzem i brudem.
 • Wycieki czynnika chłodniczego, luźny odpływ i bulgoczący dźwięk to jedne z czynników, na które należy zwracać uwagę.

Jeśli zauważysz jeden z tych problemów, musisz wziąć się do pracy. Również wiele osób interesuje się tym, jak czyścić klimatyzator po zimie, ponieważ w tym czasie pozostaje on wyłączony z eksploatacji i aktywnie gromadzi brud i osady z otoczenia. Technika czyszczenia nie zmienia się w zależności od pory roku, najważniejsze jest, aby postępować zgodnie z instrukcją i być uważnym.

Demontaż klimatyzatora w celu czyszczenia

Istnieją trzy etapy czyszczenia klimatyzatora: wymiana filtrów, czyszczenie części wewnętrznych i czyszczenie bloku zewnętrznego. Nie racjonalne jest dbanie tylko o jedną część, konieczne jest przeprowadzenie kompleksowego czyszczenia, w tym czyszczenia chłodnic, filtrów, drenażu i wentylatora. W tym celu należy całkowicie zdemontować urządzenie klimatyzacyjne, pamiętając o wcześniejszym odłączeniu go od sieci elektrycznej.

Narzędzia, których potrzebujesz to stara szczoteczka do zębów, ciepła woda, mydło, odkurzacz, szmata i instrukcja obsługi. Należy się do niego odwołać w przypadku trudności z demontażem i dalszym montażem.

Czyszczenie rozpoczyna się etapami, ponieważ każda część będzie musiała zostać odblokowana, aby umożliwić dostęp do innych części sprzętu.

Jak czyścić system split w domu

Jednostka wewnętrzna zawiera wentylator, system odprowadzania wody, filtry i wymiennik ciepła. Wszystkie one wymagają pielęgnacji, podobnie jak jednostka zewnętrzna, która znajduje się na zewnątrz i jest narażona na negatywny wpływ środowiska.

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić jest podniesienie pokrywy klimatyzatora, pod którą znajdują się filtry. To właśnie od filtrów rozpoczyna się proces naprawy urządzeń.

Jak czyścić filtr klimatyzatora?

Filtry stanowią płytę siatkową, która znajduje się tuż pod pokrywą systemu. Aby podnieść pokrywę, należy wykonać następujące czynności: odłączyć klimatyzator od zasilania elektrycznego, pociągnąć pokrywę do siebie i do góry do oporu. Wyjmowanie filtra jest łatwe, należy go podnieść i pociągnąć do siebie, a następnie w dół.

Po wyjęciu filtra od razu widać poziom zanieczyszczenia, ponieważ osadza się na nim również kurz. Do czyszczenia potrzebna będzie woda o temperaturze pokojowej. Jeśli filtr jest bardzo brudny, można go namoczyć w wodzie z mydłem na 30 minut.

Umyć filtr pod bieżącą wodą, aż woda będzie czysta. Upewnij się, że pozwolisz mu wyschnąć naturalnie, a następnie spłucz go ponownie ściereczką z mikrofibry lub inną miękką szmatką.

Ważne: Nie należy myć filtrów częściej niż 5 do 6 razy, ponieważ spowoduje to pogorszenie ich wydajności. Nigdy nie używaj filtrów ze sztucznymi źródłami ciepła (suszarki do włosów lub grzałki). Lepiej jest poczekać na naturalne wyschnięcie, w przeciwnym razie wystąpią odkształcenia.

W trakcie suszenia filtra odkurz wnętrze systemu split za pomocą trudno dostępnej dyszy. Następnie można go ponownie przetrzeć miękką szmatką.

Jeśli klimatyzator jest wyposażony w filtry kieszeniowe, należy je wymienić po zakończeniu okresu użytkowania i nie nadają się one do dalszego czyszczenia.

Jak czyścić chłodnicę klimatyzacji

Chłodnice znajdują się pod dolną pokrywą urządzenia klimatyzacyjnego. Aby ją wyczyścić, należy zdjąć chłodnicę. Jest to długa płyta z małymi częściami znajdującymi się blisko siebie. Należy uważać, aby nie uszkodzić części i używać odkurzacza o dużej mocy lub szczotki o długim włosiu. To delikatnie usunie brud i kurz. Opcjonalnie użyj miękkiej wilgotnej szmatki, ale nie mokrej, wykręć szmatkę dobrze i przejdź przez grzejnik ponownie.

Zdarzają się trudne sytuacje, gdy do kondensatu dostają się zanieczyszczenia. Jest to widoczne gołym okiem: na powierzchni tworzy się warstwa brudu. Takich zabrudzeń nie da się usunąć bez fachowej interwencji, ponieważ do czyszczenia potrzebne są specjalne narzędzia i myjka parowa.

Jak samodzielnie wyczyścić wentylator klimatyzatora w domu

Jedną z głównych części systemu split jest wentylator. W nowoczesnych jednostkach stosuje się typ obrotowy. Dzięki niemu zimne powietrze wypełnia pomieszczenie. Nadmierne zabrudzenie prowadzi do zablokowania wentylatora, a nieprzenikniony osad brudu i kurzu grozi awariami i dodatkowymi naprawami.

Do czyszczenia wentylatora potrzebna jest ciepła woda z mydłem. Użyj pistoletu natryskowego, aby nanieść wodę na ostrza i poczekaj, aż brud zacznie wsiąkać. Następnie włączyć wentylator na niską prędkość. Pamiętaj, aby podczas czyszczenia przykryć powierzchnię gazetą lub ceratą. Należy być przygotowanym na to, że podczas pracy wentylatora brud może rozpryskiwać się dookoła.

Uruchomić wentylator na kilka minut, a następnie przystąpić do czyszczenia ręcznego. Zanurz szczoteczkę do zębów lub jakikolwiek produkt o sztywnym włosiu w płynnym roztworze. Przejechać szczotką po łopatkach wentylatora i wszystkich jego częściach składowych. Nie przykładaj zbyt dużej siły, w przeciwnym razie możesz uszkodzić ostrza i nie będziesz mógł ich samodzielnie naprawić.

Nie należy zapominać, że każda część klimatyzatora musi wyschnąć w sposób naturalny. Nie należy używać sztucznych źródeł ciepła. W tej sytuacji pomocna może okazać się miękka szmatka, którą można delikatnie przetrzeć łopatki, grzałkę i inne elementy.

Jak czyścić odpływy klimatyzatora

Z powodu zatkania kanałów odpływowych ciecz zaczyna płynąć w pomieszczeniu, a to powoduje powstawanie pleśni, pojawienie się grzybów i rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych. Bakterie mogą nie tylko przylgnąć do mebli, ale także rozprzestrzenić się w drogach oddechowych mieszkańców. Jest to szczególnie niebezpieczne dla dzieci i osób z przewlekłymi chorobami górnych dróg oddechowych.

Kanały odpływowe są trudno dostępne, dlatego czyszczenie w domu jest uważane za podstawowe. Narzędzia, których będziesz potrzebować to szczoteczka do zębów lub flanela. Dokładnie oczyścić odpływ i tackę ociekową. W przypadku silnego zabrudzenia studzienki należy ją wypłukać pod bieżącą wodą. Jeśli zabrudzenie jest niewielkie, do jego usunięcia powinna wystarczyć wilgotna ściereczka.

Jeśli stan części jest zbyt zły, konieczne będzie wezwanie profesjonalistów. Przeprowadzą oni czyszczenie antybakteryjne przy użyciu pary wodnej lub poprzez rozpylenie specjalistycznego preparatu.

Istnieją na rynku systemy, które automatycznie czyszczą jednostki wewnętrzne. Jeśli planujesz wymianę starego klimatyzatora lub zakup nowego modelu, powinieneś zwrócić uwagę na tę funkcję. Jeśli nie wiesz o obecności automatycznego systemu czyszczenia, instrukcja może udzielić Ci tej informacji.

Niektóre klimatyzatory wyposażone są w funkcję jonizacji; pomaga ona również w automatycznym czyszczeniu systemu split. Jednak proces ten nie jest naukowo udowodniony i w tym przypadku nadal będziesz musiał czyścić filtry ręcznie.

Po oczyszczeniu kanałów odpływowych, czyszczenie jednostki wewnętrznej klimatyzatora jest zakończone. Czas przejść do jednostki zewnętrznej, która znajduje się na zewnątrz. Zachowaj szczególną ostrożność, jeśli mieszkasz na wyższych piętrach, ponieważ wymaga to specjalnego sprzętu i umiejętności. Dlatego, jeśli nie jesteś pewien swoich umiejętności, lepiej poprosić o pomoc profesjonalistów.

Jak czyścić zewnętrzną jednostkę klimatyzacji

zobacz nową ofertę w media-expert Kupuj tanio

Jest to jedna z najtrudniej dostępnych części systemu split. Zadanie to jest trudniejsze dla mieszkańców wyższych pięter, którzy nie posiadają umiejętności alpinizmu przemysłowego. W tej sytuacji warto powierzyć czyszczenie jednostki zewnętrznej raz na dwa lata osobie, która się tym zajmuje. Jeśli zdecydujesz się na samodzielne czyszczenie, postępuj zgodnie z instrukcją:

 1. Odłącz wtyczkę od gniazdka.
 2. Użyj narzędzia do zdjęcia górnej pokrywy. Po zdjęciu pokrywy od razu widać, jak bardzo zabrudzona jest jednostka zewnętrzna.
 3. Nagromadzone zanieczyszczenia należy usunąć ręcznie lub użyć odkurzacza o dużej mocy. Należy zachować ostrożność, ponieważ uszkodzenie części spowoduje uszkodzenie całego systemu i potrzebna będzie fachowa pomoc.
 4. Opcjonalnie można użyć szczotki z twardym włosiem.
 5. W ostatnim kroku użyj wilgotnej ściereczki.

Wiele osób, które posiadają minizmywacz i silną myjkę parową, używa tych urządzeń do usuwania brudu z zewnątrz. Nie zapominaj, że klimatyzator można uruchomić tylko wtedy, gdy wszystkie części są całkowicie suche.

Jak prawidłowo czyścić klimatyzator: wskazówki i porady

 • Urządzenia znajdujące się na niższych kondygnacjach (od pierwszego do piątego piętra) wymagają czyszczenia jednostki zewnętrznej co 1 do 3 miesięcy. To właśnie ten sprzęt ulega silnemu zabrudzeniu, w przeciwieństwie do urządzeń znajdujących się powyżej piętra 6. W tym przypadku wystarczające jest czyszczenie raz lub dwa razy w roku, w zależności od intensywności użytkowania i lokalizacji domu. Należy jednak zawsze zwracać uwagę na czynniki, które wskazują na obecność brudu, aby nie doprowadzić do poważnych napraw.
 • Jednostka wewnętrzna klimatyzatora, niezależnie od powierzchni podłogi, powinna być czyszczona 2-4 razy w miesiącu. Czyść regularnie, zmniejszy to negatywny wpływ na jednostki wewnętrzne, a Ty nie będziesz musiał spędzać całego dnia na usuwaniu uporczywych zabrudzeń, które nie były czyszczone od lat.
 • W okresie zimowym należy pamiętać o usuwaniu sopli i śniegu z jednostki zewnętrznej, gdyż mogą one powodować szkody dla ludzi oraz awarie urządzenia.
 • Napełnianie czynnikiem chłodniczym może być przeprowadzane wyłącznie przez specjalistów. Jeśli naładujesz go nieprawidłowo, będziesz musiał całkowicie zmienić klimatyzator, więc lepiej nie oszczędzać pieniędzy i zwrócić się do mistrzów. Mogą one naładować system typu split w ciągu kilku minut.

Jak samodzielnie czyścić klimatyzator w mieszkaniu: środki zapobiegawcze

Jeśli chcesz, aby klimatyzator działał prawidłowo, a nie stał się zagrożeniem dla życia ludzi wokół ciebie, musisz zastosować się do kilku prostych wskazówek:

 • Powierz montaż klimatyzacji specjalistom, nie rób tego sam, aby zaoszczędzić pieniądze. Nieprawidłowo zainstalowany split-system bardzo szybko popadnie w ruinę.
 • Podczas chłodzenia okna i drzwi muszą być zamknięte. Jeśli klimatyzator pracuje przy otwartych oknach, powoduje to dodatkowe obciążenie całego systemu. Przede wszystkim cierpi na tym sprężarka i skraca się jej żywotność.
 • Przy zakupie klimatyzatora wielu producentów oferuje umowę serwisową. W tym przypadku przez kilka lat naprawa i czyszczenie systemu split-system będzie wykonywana przez profesjonalistów. Często taka usługa jest bezpłatna.
 • Jeśli wątpisz w swoje umiejętności, lepiej powierzyć pracę fachowcom za dodatkową opłatą, aby nie uszkodzić sprzętu wewnętrznego i zewnętrznego. Oszczędzanie pieniędzy w tym przypadku może obrócić się przeciwko Tobie i zamiast czystego split-systemu, sprzęt będzie musiał być wysłany do poważnych napraw.
 • Nie należy włączać klimatyzatora przy pełnej wydajności nadmuchu i chłodzenia - spowoduje to przeciążenie części wewnętrznych.
 • Gruntowne czyszczenie klimatyzatora przeprowadza się raz w roku, ale lepiej jest zwracać uwagę na czyszczenie co miesiąc, aby w przyszłości nie narażać się na naprawy serwisowe.
 • Umieść klimatyzator w miejscu, w którym nie będzie narażony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Wymagana jest wolna przestrzeń do odprowadzania powietrza, nie należy instalować klimatyzatora w miejscach, w których znajdują się przeszkody zakłócające chłodzenie.
 • Jeśli po włączeniu urządzenia wyczuwalny jest nieprzyjemny zapach, należy ustawić system w tryb wentylacji. Jeśli pojawia się nieprzyjemny zapach, jest to spowodowane tym, że sprzęt nie był używany przez dłuższy czas.
 • Jednostka zewnętrzna musi być chroniona przed wpływami środowiska. Opcjonalnie można zamontować wandaloodporną kratę i daszek chroniący urządzenie przed spadającymi ciężkimi przedmiotami, soplami, śniegiem i gruzem.
 • Na zewnątrz i wewnątrz budynku nie wolno umieszczać żadnych ciężkich przedmiotów. Nie należy również pozwalać zwierzętom domowym siadać na systemie split.

Jak można czyścić klimatyzator

Obecnie można łatwo znaleźć środki do czyszczenia jednostek wewnętrznych i zewnętrznych, wymiany ciepła, środki do czyszczenia jednostek wewnętrznych i innych jednostek. Każdy z produktów nie tylko usuwa zanieczyszczenia, ale także walczy z grzybami, pleśnią i drobnoustrojami. Niektóre produkty oferują również ochronę antykorozyjną i pomagają radzić sobie z wpływem środowiska.

Produkty takie dostępne są w postaci roztworu lub sprayu, dzięki czemu każdy może wybrać najwygodniejszy dla siebie rodzaj. Pamiętaj, że te produkty zawierają dużo chemikaliów i powinny być używane tylko w rękawicach i z najwyższą ostrożnością.

Ta sama zasada dotyczy klimatyzatorów podłogowych i urządzeń klimatyzacyjnych w samochodzie.

Aby szybko pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, wystarczy wyczyścić filtry pod bieżącą wodą. Jeśli występują problemy z chłodzeniem, wydajność jest niewystarczająca, a klimatyzator zaczyna zużywać więcej energii elektrycznej, nadszedł czas, aby zlecić jego profesjonalne czyszczenie. Aby uniknąć uszkodzenia urządzenia, najlepiej jest przeprowadzać czyszczenie profilaktyczne co 2-3 miesiące. Pomoże to zapobiec awariom i chronić zdrowie użytkowników.

Teraz, gdy już wiesz, jak samodzielnie wyczyścić klimatyzator z zapachów, kurzu i brudu, możesz rozpocząć czyszczenie. Jak pokazują instrukcje, proces ten nie jest skomplikowany, wszystko co musisz zrobić, to działać ostrożnie i wszechstronnie, aby dostać się do wszystkich ważnych części.

Powodzenia!

Czy podobał Ci się artykuł?

0 0 Zostaw komentarz

Zaloguj się za pośrednictwem mediów społecznościowych

Facebook Google lubZostaw komentarz

Komentarz Zostaw recenzję Dotychczas brak komentarzy