Najlepsze telefony z aparatem w 2020 roku: jak wybrać odpowiedni i nie popełnić błędu?

 Jedną z głównych funkcji nowoczesnego smartfona od dawna jest aparat, a raczej zdolność techniki do robienia wysokiej jakości zdjęć i filmów. Dziś przed wyborem nowego gadżetu ludzie interesują się tym, jakie telefony z dobrym aparatem są dostępne. Popyt rodzi podaż, a producenci konkurują w zdolności do tworzenia telefonów z aparatem, wymyślając wiele nowych modeli. O tym jak poruszać się w asortymencie gadżetów i wybrać odpowiednie urządzenie - w dalszej części artykułu.

Jak wybrać smartfon z dobrym aparatem: główne kryteria wyboru

Większość konsumentów uważa liczbę megapikseli za główny parametr aparatu fotograficznego. W rzeczywistości wartość ta pokazuje jedynie maksymalny rozmiar gotowych zdjęć. Na przykład, aparat o rozdzielczości 8 MP tworzy zdjęcia o rozmiarze 3264 na 2448 pikseli. Rozdzielczość ma oczywiście wpływ na jakość obrazu, ale jest jeszcze wiele innych ważnych czynników, które należy wziąć pod uwagę.

Aby wiedzieć, jakie parametry są ważne przy wyborze telefonu z aparatem, należy zrozumieć zasadę powstawania obrazu. Jest to oko aparatu, przechodzi przez obiektyw, zostaje ustabilizowane (jeśli gadżet jest wyposażony w stabilizację światła), a następnie skupia się na przetworniku obrazu, który przetwarza światło na impulsy elektryczne i wysyła informacje do procesora. Procesor przetwarza dane i umieszcza obraz w pamięci urządzenia. W konsekwencji ma to znaczenie dla jakości zdjęć i filmów:

  • Generacja czujnika i jego wielkość; apertura; optyka (za najlepsze produkty uważa się Sony Samsung i Carll Zeiss); funkcja stabilizacji.

Jak widać, na końcową jakość obrazu wpływa wiele parametrów. Dlatego też 20-megapikselowy aparat w budżetowym chińskim smartfonie może robić znacznie gorsze zdjęcia niż 8-megapikselowy aparat w iPhone'ie. Jak wybrać telefon z dobrym aparatem i nie popełnić błędu? Pamiętaj, aby zapytać, czy dany gadżet wykorzystuje technologię interpolacji. Tłumacząc w prostych słowach, interpolacja to rozciąganie obrazu za pomocą różnych algorytmów technicznych. Niektórzy producenci mogą zainstalować w smartfonie 8-megapikselowy aparat i na skutek interpolacji twierdzić, że jakość zdjęć wynosi 13 MP. Nie trzeba dodawać, że jakość takich zdjęć pozostawia wiele do życzenia.

Jeszcze kilka innych bardzo przydatnych opcji, o których warto wiedzieć, to autofokus (pozwala na automatyczne ustawienie ostrości obiektywu na fotografowanym obiekcie) oraz optyczna stabilizacja obrazu (sprawia, że zdjęcie jest ostre, nawet jeśli fotografowi lekko drżą ręce). Warto też powiedzieć kilka słów o roli oprogramowania w jakości zdjęć. Wraz z aktualizacją oprogramowania smartfona, wzrasta również jakość zdjęć z aparatu, ponieważ większość trybów, od HDR po balans kolorów, zależy od oprogramowania. To jest powód, dla którego telefony z aparatami renomowanych producentów, którzy nie zapominają o regularnych aktualizacjach firmware'u dla swoich urządzeń, mają przewagę.

zobacz nową ofertę w media-expert Kupuj tanio

Wybór telefonu z dobrej jakości aparatem fotograficznym jest prosty, jeśli weźmiemy pod uwagę nie tylko rozdzielczość samych modułów fotograficznych, ale także inne ważne cechy urządzenia. Mówimy o:

  • Ilość pamięci stałej i RAM - idealna konfiguracja to 6GB/128GB, 4GB/64GB lub 3GB/32GB, w zależności od tego, jak aktywnie użytkownik korzysta ze smartfona; Przekątna ekranu - 6,5 cala to rozmiar uznawany za optymalny, z tym smartfonem można zarówno oglądać zdjęcia, jak i czerpać przyjemność z oglądania filmów, a gadżet dobrze leży w dłoni; rodzaj matrycy - jaśniejszy obraz daje matryca Amoled, ponadto zużywa mniej energii i oszczędza baterię; Rozdzielczość wyświetlacza - najbardziej zaawansowana charakterystyka to FullHd, ale dopuszczalna jest również rozdzielczość Hd; Dostępność portu USB umożliwia łatwe kopiowanie zdjęć i filmów do komputera.

Aby mieć pewność, że smartfon z dobrym aparatem nie rozładuje się zaraz podczas robienia zdjęć czy kręcenia wideo, przy wyborze urządzenia warto zwrócić uwagę na pojemność baterii. Minimalna dopuszczalna wartość dla nowoczesnego smartfona to 4000 miliamperów na godzinę. Skromniejsza pojemność baterii zmusi użytkownika do częstego ładowania urządzenia. Dobrze jest, jeśli telefon z aparatem jest wyposażony w tryb szybkiego ładowania - funkcja ta pomoże naładować urządzenie w kilka minut, jeśli smartfon jest martwy, a zdjęcia jeszcze się nie skończyły.

Jeśli szukasz telefonu z fajnym aparatem do wideo, zwróć uwagę na charakterystykę procesora, liczbę klatek na sekundę i płynność ich przerysowywania. Oczywiście parametry samej kamery są ważne, ale to procesor odpowiada za sprzętowe wsparcie wideo i poziom jego finalnej jakości.

Budżetowe smartfony z najlepszymi aparatami

Asus ZenFone Max (M2).

Ten budżetowy telefon z aparatem od razu przyciąga uwagę swoim 6,3-calowym ekranem, który zajmuje prawie całą przednią powierzchnię urządzenia. Gadżet wyróżnia się inteligentnymi fotomodułami.

Główny aparat jest podwójny, jego rozdzielczość to 12+5 MP. Moduł wyposażony jest w lampę błyskową LED oraz autofokus. Wartość przysłony wynosi 1,8.

Rozdzielczość przedniej kamery wynosi 13 megapikseli. Robiąc selfie w czasie rzeczywistym, możesz usunąć wszelkie niedoskonałości, na przykład usunąć trądzik i wyrównać koloryt skóry.

Asus ZenFone Max (M2) jest doskonałym przykładem telefonu budżetowego z dobrym aparatem przednim.

Xiaomi Mi 9T.

Świetny aparat nie zawsze musi oznaczać wysoką cenę, a smartfon Xiaomi Mi 9T to udowadnia. Teraz możesz kupić ten telefon komórkowy z dobrym aparatem za mniej niż 8000 UAH. Główny aparat fotograficzny składa się z trzech czujników. Rozdzielczość głównego aparatu wynosi 48 megapikseli, a fizyczny rozmiar matrycy to pół cala. Na sensorach fotograficznych umieszczono obiektywy o współczynniku przysłony 1,75, co zapewnia zdjęcia o przyzwoitej ogniskowej 26 milimetrów. Co prawda, gadżet nie jest wyposażony w optyczną stabilizację obrazu, a autofokus nie może pochwalić się laserem.

Drugi aparat o rozdzielczości 8 megapikseli wyposażony jest w 2-krotny zoom optyczny. Aparat numer 3 ma rozdzielczość 13 megapikseli. W obu przypadkach współczynnik przysłony wynosi 2,4. Smartfon potrafi nagrywać wideo w 4K, posiada zaawansowany tryb nocny.

Realme X2 Pro.

Jeden z głównych konkurentów Xiaomi, smartfon Realme X2 Pro kosztuje nieco więcej - w granicach 14 tysięcy UAH. W odpowiednich rękach, ten telefon będzie w stanie produkować piękne zdjęcia wysokiej jakości. Główny moduł gadżetu składa się z czterech czujników.

  • Pierwszy aparat - rozdzielczość 64 megapikseli, szerokokątny obiektyw, przysłona 1,8, maksymalna waga zdjęcia może wynosić więcej niż 15 megabajtów, ale nie ma laserowego autofokusa i optycznej stabilizacji. Drugi aparat - 13 megapikseli i podwójny zoom optyczny, wartości przysłony - 2,5. Trzecia kamera - szerokokątna, o rozdzielczości 8 megapikseli i przysłonie 2.2, jest też fazowy autofocus. Czwarta kamera to 2-megapikselowy moduł portretowy, z przysłoną 2.4 i trybem nocnym.

Dzięki snapdragonowi 855+, smartfon bez problemu nagrywa wideo w 4K przy 60 klatkach na sekundę.

Średni segment smartfonów z najlepszym aparatem

IPhone XR

Telefon IPhone XR trafił do sprzedaży w 2017 roku, ale nadal jest zasłużenie uważany za jeden z najlepszych telefonów z aparatem. Aparat gadżetu ma rozdzielczość 12 megapikseli, 26-milimetrową ogniskową i jasność 1,8. Dużą zaletą jest doskonała stabilizacja optyczna i autofokus fazowy. Rozdzielczość przedniej kamery wynosi 7 megapikseli. Moduł jest wytrwały, szybki i robi jasne, wysokiej jakości zdjęcia, którymi nie wstydzi się podzielić z przyjaciółmi.

Jakość wideo jest również najwyższej klasy, a nawet przewyższa wiele dzisiejszych flagowców z systemem Android. Jedyną skazą na reputacji tego smartfona z fajnym aparatem jest brak zaawansowanego trybu nocnego.

Xiaomi Mi Note 10Pro.

Choć smartfona nie można nazwać flagowcem Xiaomi w 2020 roku, to ten gadżet zdecydowanie przoduje w możliwościach fotograficznych i wideo. Telefon posiada aż 5 aparatów, a rozdzielczość głównego modułu to aż 108 megapikseli! Drugi aparat robi zdjęcia w rozdzielczości 20 megapikseli - też całkiem przyzwoicie. Fizyczny rozmiar sensora sięga 1/2.8″, co oznacza, że wskaźniki światłoczułości tutaj nie pompują się. Dodatkowo telefon wyposażony jest w laserowy autofokus z optyczną stabilizacją obrazu.

Dwa moduły długoogniskowe, zoom 2x i 5x, 117-stopniowy aparat ultraszerokokątny z laserowym autofokusem i czujnikiem makro - to krótka lista możliwości fotograficznych Xiaomi Mi Note 10Pro.

Google Pixel 4.

Zdjęcia wykonane przez główny moduł tego smartfona uznawane są niemal za wzorzec fotografii mobilnej. Możemy więc śmiało nazwać ten gadżet najlepszym smartfonem do zdjęć. Aparat ma rozdzielczość 12 megapikseli i współczynnik przysłony 1,7. Dzięki optycznej stabilizacji zdjęcia są ostre. Drugi sensor o rozdzielczości 16 megapikseli ma jasność 2,4. Telefon posiada jedną z najlepszych na rynku kamerę google z zaawansowanym algorytmem fotografowania w nocy. Gadżet jest również w stanie nagrywać wideo w jakości 4K 30 fps.

OPPO Find X2

Część fotograficzna smartfona OPPO Find X2 jest godna uwagi. Ten potężny telefon z dobrym aparatem fotograficznym jest stworzony dla tych, którzy chcą mieć przy sobie prawdziwy mobilny substytut profesjonalnego aparatu fotograficznego. Główne cechy zdjęcia są następujące.

  • Trzy aparaty fotograficzne o rozdzielczości 48, 13 i 12 megapikseli + przedni aparat fotograficzny o rozdzielczości 32 megapikseli. Sensor aparatu głównego - Sony IMX586 1/2.0″, przysłona tego modułu - 1.7. Drugi aparat posiada pięciokrotny zoom hybrydowy i 20-krotny zoom cyfrowy, stabilizację optyczną oraz laserowy autofokus. Trzeci aparat to obiektyw kinowy z sensorem Sony IMX708, przysłoną f/2.2 i kątem widzenia 120 stopni.

Smartfon jest w stanie wykonywać zdjęcia makro z odległości 3 centymetrów oraz fotografować bez utraty jakości w trybie nocnym. Obiektyw cine wytwarza obraz wideo w rozdzielczości 1080 pikseli. Kluczową cechą OPPO Find X2 jest technologia pixel fusion, dzięki której możliwe jest połączenie światłoczułych czujników, a aparat przechwytuje maksymalną ilość światła. W przypadku wideo można uzyskać efekt rozmytego tła.

Huawei Mate 30 Pro

Smartfon pojawił się pod koniec 2019 roku, ale do dziś pozostaje jednym z najlepszych telefonów do zdjęć i filmów. Gadżet posiada cztery aparaty, z których jeden wyróżnia się 40-megapikselową rozdzielczością i dużym rozmiarem matrycy przeznaczonej do szerokokątnego kręcenia wideo.

Drugi aparat w smartfonie ma taką samą rozdzielczość i posiada optyczną stabilizację obrazu oraz doskonały tryb zdjęć nocnych. Trzeci moduł w Huawei Mate 30 Pro wykonuje zdjęcia o rozdzielczości 8 MP i daje możliwość wykonania trzykrotnego zoomu optycznego lub pięciokrotnego hybrydowego. Czwarty sensor gadżetu jest potrzebny do rozmycia tła. Kilka miłych bonusów to podwójna lampa błyskowa LED, autofokus i 32-megapikselowy przedni aparat.

Flagowce z najlepszym aparatem

Samsung Galaxy S20 Ultra

Flagowiec Samsunga Galaxy S20 Ultra z 2020 roku został przez wielu skrytykowany, ale jakość zdjęć i wideo w tym smartfonie jest niemal bez zarzutu. Rozdzielczość głównego modułu wynosi 108 megapikseli z 9 subpikselami łącznie, co pozwala na uzyskanie zdjęć o doskonałej jakości. Na szczególną uwagę zasługuje zaawansowany autofokus o nazwie "Dual Pixel", który zmniejsza prawdopodobieństwo nieostrych zdjęć do zera.

Drugi z nich, szerokokątny aparat, otrzymał rozdzielczość 12 MP i obiektyw z przysłoną 2.2. Flagowiec posiada również kamerę ToF z 48-megapikselowym sensorem peryskopowym, która może posłużyć do rozmycia tła, tworzenia modeli 3D i rozszerzonej rzeczywistości. Przednia kamera, jak wszystkie pozostałe, posiada optyczną stabilizację, a rozdzielczość tego modułu to 40 MP. Wśród super możliwości tego telefonu z aparatem są również: funkcja Space Zoom - możliwość robienia zdjęć z 100-krotnym zoomem cyfrowym oraz nagrywanie wideo w 8K.

IPhone 11 Pro

Wśród telefonów z najlepszym aparatem nie sposób nie wspomnieć o aktualnym flagowcu od Apple - IPhone 11 Pro. Smartfon posiada trzy główne czujniki, każdy o rozdzielczości 12 megapikseli.

  • Pierwsza kamera wyposażona jest w szerokokątny obiektyw, optyczną stabilizację i laserowy autofokus, wartość przysłony wynosi 1.8. Drugi moduł "telefoto" może pochwalić się 2-krotnym zoomem optycznym i 10-krotnym cyfrowym. Trzecia kamera - szerokokątna. Odpowiednik ogniskowej wynosi tu 13 mm.

Dzięki sprytnemu trybowi nocnemu, smartfon jest w stanie zrobić dobre zdjęcia, nawet jeśli oświetlenie jest kiepskie. Rozdzielczość przedniej kamery wynosi 12 megapikseli. IPhone 11 Pro jest liderem nowoczesnego rynku pod względem nagrywania wideo: jakość obrazu, stabilizacja i czystość dźwięku są na wysokości nieosiągalnej dla innych smartfonów.

Huawei P40 Pro

Nowość na wiosnę 2020 roku, flagowy Huawei P40 to przyzwoity smartfon z doskonałą jakością zdjęć. Co więc sprawia, że gadżet ten znajduje się w czołówce naszych topowych telefonów z dobrym aparatem? Przede wszystkim aparat główny z matrycą ultra vision i rozdzielczością 50 megapikseli. Podobnie jak w przypadku zeszłorocznych flagowców, Huawei wyposażył nowość w specjalny system kolorowych filtrów, zdolnych do przechwytywania większej ilości światła. Jasność jest równa 1.9, jest funkcja stabilizacji optycznej i hybrydowy autofokus. Drugi moduł jest kinowy i ma rozdzielczość 40 megapikseli.

Trzeci aparat to teleobiektyw o rozdzielczości 12 megapikseli i pięciokrotnym zoomie optycznym. Przy okazji użytkownik ma możliwość skorzystania z dziesięciokrotnego zoomu hybrydowego i pięćdziesięciokrotnego zoomu cyfrowego. Smartfon może nagrywać wideo w rozdzielczości 4K z maksymalną szybkością 60 klatek na sekundę.

Jaki jest najlepszy telefon z aparatem fotograficznym do kupienia w 2020 roku?

Wybierając smartfon ze świetnym aparatem, kieruj się przede wszystkim swoimi potrzebami. Nie ścigaj ogromnej liczby megapikseli i czterech aparatów, jeśli potrzebujesz telefonu do selfies lub rodzinnych sesji zdjęciowych. Idealnym wyborem w tym przypadku byłby przyzwoity model z budżetowego lub średniego segmentu cenowego. Osobom, które chcą kupić smartfon do kręcenia wysokiej jakości wideo, radzimy zwrócić uwagę na flagowe modele z Androidem oraz sprzęt Apple.

Przeanalizuj parametry przysłony, matrycy i optyki, zwróć uwagę na charakterystykę procesora, pojemność baterii i pamięci, preferuj modele z optyczną stabilizacją i autofokusem. Jeśli kupujesz smartfon offline, nie wahaj się poprosić sprzedawcę o przykłady oryginalnych zdjęć i filmów wykonanych za pomocą danego urządzenia.

Znajomość własnych potrzeb i pewność co do swoich priorytetów jest kluczem do udanego zakupu. Najlepszy smartfon w 2020 roku będzie inny dla każdego kupującego.