Jak otworzyć port: wskazówki dla początkujących i profesjonalistów

 W podstawowych ustawieniach systemu Windows istnieje możliwość zamknięcia większości portów. Odbywa się to w celu ochrony niedoświadczonych użytkowników systemu operacyjnego przed błędnymi manipulacjami z ustawieniami. Jak również w celu zapobiegania nieautoryzowanemu dostępowi.

Jak otworzyć porty w Zaporze systemu Windows

Jeśli nie jesteś pewien, jak odblokować port i uzyskać dostęp, pierwszą rzeczą, którą musisz wiedzieć, jest to, że zapora robi to za pomocą swoich Usług raportowania. Procedura nie jest zautomatyzowana i trzeba będzie wykonać ją ręcznie. Zobaczmy jak to się robi w praktyce dla portu 80, jest to jedna z "bezpiecznych" opcji:

  • Przejdźmy dalej: Start - Panel sterowania - Ustawienia zaawansowane - Reguły połączeń - utwórz regułę połączeń przychodzących. Następnie w wyskakującym okienku "Akcje" należy utworzyć nową regułę i wybrać typ w sekcji "Port". Jeśli następnie klikniesz "Dalej", otworzy się nowe okno z zakładką "Protokoły i porty", gdzie musisz wybrać TCP. W sekcji "Local Ports" należy wybrać typ portu, który jest nam potrzebny. Na przykład, 80. Następnie należy zezwolić na połączenie i wybrać parametry niezbędne dla danego środowiska. W ostatnim kroku w wyskakującym okienku należy wpisać nazwę "local" oraz dane portu (np. TCP przez 80). Po ponownym uruchomieniu systemu port zostanie otwarty.

zobacz nową ofertę w media-expert Kupuj tanio

Dla zaawansowanych użytkowników istnieje możliwość zmiany ustawień za pomocą terminala. Aby to zrobić, musisz wpisać odpowiednie polecenia w bashu. Do pewnego stopnia jest to podejście prostsze, gdyż cała procedura trwa 30-60 sekund. Jednak bez doświadczenia w wierszu poleceń będzie to trudne do wykonania i łatwiej będzie skorzystać z opcji interfejsu.

Kiedy konieczne jest otwarcie portów

Procedura ta jest niezbędna do poprawnej pracy z wieloma programami i grami:

  • Skype. Torrent Tracker. POT. Uzyskiwanie dostępu do stron internetowych.

Porty zapewniają transfer danych - wymianę informacji pakietowych pomiędzy komputerem a zdalnym serwerem. Gdy port jest zamknięty, dane mogą przychodzić, ale nie są wysyłane z powrotem i odwrotnie.

Samo otwarcie portu nie powoduje żadnych negatywnych konsekwencji. Jednak pod względem bezpieczeństwa najbardziej zagrożone są porty: 21, 23, 25, niektóre z pierwszej setki - 137, 139, 666. Jak również "millenialsów": 1001, 1028, 1025, 1026, 7000, 8080, 12345, 31338.

Istnieje kilka rodzajów dostępu, w zależności od rodzaju, algorytm działania może być różny:

  • Dostęp bezpośredni - w tym przypadku wszystkie znane porty 65536 są otwarte. Taka sytuacja jest możliwa tylko wtedy, gdy zmiany w zaporze zostały wprowadzone ręcznie. W ustawieniach podstawowych są one zamknięte. Dostęp przez router - aby zrozumieć, jak otworzyć port na routerze, należy zrozumieć, że dystrybuuje on ruch sieciowy zgodnie z ustawionymi parametrami. W tym przypadku można go otworzyć przez interfejs routera. Konwersja karty sieciowej - najbardziej bezpieczne połączenie, najczęściej wykorzystywane przez dostawcę Internetu (ISP). Nie da się zmienić samemu.

Jak otworzyć port w Windows 10

Jeśli nie wiesz, jak otworzyć porty w Windows 10, postępuj zgodnie z instrukcjami krok po kroku:

  • Przejdź do sekcji "Windows 10 Defender". W sekcji "Firewall" wybierz podmenu "ustawienia zaawansowane". W zakładce "Reguły połączeń" należy utworzyć nową regułę. W sekcji "Typ reguły" podaj "dla portów". Następnie wybierz typ protokołu i wprowadź potrzebne porty lokalne.

Zwróć uwagę! Jeśli musisz określić zakres, to po prostu podaj przedział, oddzielony myślnikiem. Na przykład 150-500.

Następnie upewnij się, że wszystkie parametry są zaznaczone i kliknij "zezwalaj na połączenie". Następnie należy podać nową nazwę dla danego typu połączenia.

Ten sam algorytm jest wykonywany dla połączeń przychodzących.

Jak otworzyć port w systemie Windows 7

Aby sprawdzić czy port jest otwarty, a także dokonać korekty dla siedemnastki algorytm działań jest identyczny z zasadami pracy z systemem operacyjnym Windows 10. Główne różnice polegają na wyglądzie interfejsu:

  • W menu zapory przejdź do trybu "Zwiększona ochrona". Next - Reguły dla połączeń przychodzących.

Powtórz tę samą procedurę, jak w przypadku systemu Windows 10.

Następnie przejdź do zakładki "Reguły dla połączeń wychodzących". Powtórzyć procedurę.

Otwarcie portów nie ma wpływu na jakość ani wydajność. Zmiany mogą być cofane i usuwane. Jednak nieprawidłowe ustawienie może zablokować dostęp do Internetu i transfer danych w ogóle. Dlatego do tego procesu należy podchodzić ostrożnie i skrupulatnie.