Uczciwy przewodnik po wyborze zmywarki

Pokaż treść artykułu

 1. Co jest pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę?
 2. Koszt
 3. Cechy i opcje
 4. Wielkość i rodzaje
 5. Dlaczego wybór odpowiednich funkcji zmywarki jest tak ważny?
 6. Ustawienia cyklu
 7. Ustawienia automatyczne
 8. Regulacja pojemności i wysokości kosza
 9. Rodzaj suszenia
 10. Projekt
 11. Bezpieczeństwo
 12. Dodatkowe cechy
 13. Zamiast konkluzji

Jeśli chcesz wymienić swoją starą zmywarkę lub kupić ją po raz pierwszy, możesz być zaskoczony liczbą funkcji i opcji dostępnych w dzisiejszych modelach.

Minęły już czasy, kiedy zmywarka do naczyń napędzana ręcznie była dużym białym pudełkiem z dwiema funkcjami "myj" i "susz".

Dzisiejsze modele są tak wyjątkowe i zróżnicowane, jak ludzie, którzy je kupują. Niestandardowe funkcje obejmują zakres od regulacji wysokości kosza do marki detergentu, co może być wręcz mylące przy wyborze odpowiedniego modelu.

Tutaj podajemy informacje, które pomogą Ci znaleźć Zmywarka do naczyń dla Ciebie lub Twojej rodziny.

Co jest pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę?

Rozpoczynając poszukiwania nowego urządzenia, wiele osób robi to bez jasnego wyobrażenia o tym, czego chce. Często zaczynamy od przeglądania asortymentu online lub udajemy się do sklepu, aby "po prostu zobaczyć, co tam jest".

Nie ma nic złego w tym procesie, ale takie podejście może tylko zmarnować Twój czas lub zdezorientować Cię potencjalnymi wyborami i ogromnymi możliwościami, jakie mają dziś zmywarki. W tym artykule przyjrzymy się kilku kwestiom, o których należy pamiętać przy wyborze idealnej zmywarki.

Koszt

Tak, jest to oczywista myśl, ale faktem jest, że wyższy lub niższy koszt niekoniecznie oznacza lepszą lub gorszą wydajność. Mnogość funkcji dostępnych we współczesnych modelach pozwala znaleźć zmywarkę, która najlepiej nadaje się do użytku osobistego. Lepiej jest wybrać maszynę z niższą ceną, niż kupić drogą maszynę z wieloma funkcjami, których nie potrzebujesz.

Cechy i opcje

Jeśli przez długi czas korzystałeś ze starej zmywarki lub kupujesz ją po raz pierwszy, w nowym urządzeniu znajdziesz wiele nieznanych Ci funkcji. Możesz skończyć z wieloma opcjami, których nigdy nie użyjesz, a nie tymi, których potrzebujesz.

Większość zmywarek wytrzymuje od 9 do 12 lat. Dlatego, abyś przez długi czas nie żałował, że dokonałeś złego wyboru, zastanów się, które funkcje będą Ci potrzebne, a które nie. Oto spojrzenie na niektóre z kluczowych cech, na które należy zwrócić uwagę.

Wielkość i rodzaje

Kolejnym czynnikiem przy wyborze najlepszej zmywarki dla Ciebie jest decyzja, ile masz miejsca na takie urządzenie i czy to się zmieni w przyszłości. Maszyny mogą być w pełni wbudowany w meble, częściowo wbudowany и wolnostojący. Modele standardowe mają szerokość 60 cm, a modele kompaktowe 45 cm. Istnieją nawet przenośne zmywarki na kółkach lub modele stołowe, które podłącza się do kranu kuchennego.

Należy pamiętać, że wybierając model do zabudowy, należy wcześniej zaplanować wielkość wnęki w kuchni oraz miejsce podłączenia.

Twój styl życia będzie miał duży wpływ na wybór urządzenia. Jeśli mieszkasz sam, do mycia naczyń wystarczy mały, kompaktowy model. Jeśli jednak masz dużą rodzinę lub gotujesz dla przyjaciół, wybierz większy model.

Dlaczego wybór odpowiednich funkcji zmywarki jest tak ważny?

Powodem, dla którego należy zwrócić szczególną uwagę na funkcje, jest długa żywotność zmywarki. Ważne jest, aby wybrać cechy, które są odpowiednie dla Twojej rodziny.

Zmywarki używamy dłużej niż komputerów, telefonów, a nawet niektórych mebli. Zanim więc podejmiesz ostateczną decyzję, musisz się upewnić, że kupujesz najlepszą zmywarkę.

W tej części przyjrzymy się niektórym z wielu opcji dostępnych w różnych markach i modelach nowoczesnych zmywarek. Oto funkcje, którym chcielibyśmy się przyjrzeć w następnej kolejności:

 • Ustawienia cyklu
 • Czujniki automatyczne
 • Regulacja pojemności i wysokości kosza
 • Rodzaj suszenia
 • Projekt
 • Bezpieczeństwo

Ustawienia cyklu

Niektóre modele posiadają tryb "mycia ręcznego" lub "fine china", w którym można bezpiecznie myć delikatne naczynia, kryształy i kieliszki do wina poprzez zmniejszenie ciśnienia wody. Jeśli jesteś typem osoby, która lubi imprezować i organizować przyjęcia, ta funkcja może okazać się dla Ciebie niezbędna.

Istnieją modele z podwójnym ustawieniem, gdzie delikatne naczynia mogą być myte w tym samym czasie, co bardziej wytrzymałe, takie jak garnki i patelnie.

Wiele modeli posiada tryb ekspresowy, w którym można szybko umyć niewielką ilość naczyń. Jest on skuteczny tylko w przypadku mało zabrudzonych naczyń. Gdy ten program jest włączony, zmywarka nie podgrzewa wody do maksimum i czasami używa tylko zimnej wody. Ponadto w tym trybie nie jest zwykle aktywowana funkcja suszenia.

Z kolei funkcja połowy załadunku nie tylko ładuje mniej naczyń, ale także zużywa mniej wody i energii do ich umycia. Nie ma potrzeby układania stosów naczyń - po śniadaniu możesz umyć kilka talerzy i kubków naraz.

Ustawienia automatyczne

Oprócz wielu ustawień definiowanych przez użytkownika, istnieje również kilka ustawień automatycznych. Umożliwiają one zmywarce automatyczne dostosowanie ustawień, takich jak ciśnienie wody, temperatura i czas trwania cyklu, co pozwala zwiększyć wydajność i sprawność urządzenia.

Na przykład, niektóre modele posiadają czujnik, który sprawdza stopień zabrudzenia wody po każdym cyklu. Jeśli więc wykonasz sześć cykli płukania, a po trzecim czujnik wykryje, że woda jest czysta, przejdzie do cyklu suszenia, zamiast marnować wodę i prąd.

Regulacja pojemności i wysokości kosza

Wymiary są bezpośrednio skorelowane z pojemnością zmywarki. Sama pojemność jest mierzona w "naczyniach do gotowania". Międzynarodowe standardy mówią, że 1 zestaw składa się z talerza głębokiego, talerza płaskiego, talerza deserowego, filiżanki ze spodkiem, szklanki, noża, widelca, stolika, łyżeczki i łyżeczki deserowej. Większe modele stają się coraz bardziej powszechne w dzisiejszych czasach, oferując znacznie więcej miejsca na załadunek garnków, patelni, dzbanków i naczyń do serwowania.

Niektóre modele są wyposażone w regulacja wysokości kosza. Pozwala to maksymalnie zoptymalizować przestrzeń wewnętrzną zmywarki. Dzięki tej funkcji możesz jednocześnie myć wysokie talerze i szklanki.

Typ suszenia

Istnieje kilka rodzajów systemów suszenia:

System skraplający opiera się na naturalnym procesie suszenia naczyń w zmywarce. Pod koniec programu potrawy są gotowane na gorącej parze, która unosi się, a następnie osiada na chłodnych ściankach szafki. Kondensat spływa na dno i jest automatycznie usuwany przez urządzenie.

Turbo-suszenie działa dzięki wentylatorowi i elementowi grzewczemu. W fazie suszenia naczynia są przedmuchiwane gorącą parą, która w połączeniu z cyrkulacją powietrza szybko schnie.

Aktywna kondensacja nazywana jest również intensywnym suszeniem. Łączy ona w sobie zalety poprzednich metod. Powietrze krąży przez wymiennik ciepła. Gorące powietrze ze zmywarki miesza się z zimnym powietrzem ze specjalnej dyszy powietrznej i dzięki różnicy ciśnień jest szybko cyrkulowane. Dzięki temu naczynia szybko wysychają.

Każdy producent stara się również zaprezentować swój własny, unikalny system suszenia. Electrolux, na przykład, wprowadził system, który w naturalny sposób suszy naczynia AirDry. Zasada działania polega na tym, że po zakończeniu każdego programu zmywarka otwiera drzwi na 10 cm, a naczynia są pozostawiane do naturalnego wyschnięcia dzięki naturalnej wentylacji.

Firmy Bosch i Siemens z powodzeniem zastosowały w swoich zmywarkach technologię Zeolith, która umożliwia szybkie i delikatne suszenie poprzez zamianę wilgoci na energię cieplną.

Projekt

Nie ma wątpliwości, że styl i wygląd są tym, co dotyczy wielu ludzi, jeśli chodzi o zakup czegoś, co ma stać w ich domu przez następną dekadę. Główna część modeli łatwe do zintegrowania z meblami kuchennymiWiększość modeli jest niewielkich rozmiarów, więc nie będą przeszkadzać w wystroju wnętrza. Jednak w przypadku modeli wolnostojących liczba dostępnych wzorów wzrasta. Chociaż większość modeli jest nadal dostępna w kolorze białym lub stalowym, istnieje kilka ciekawych opcji dla tych, którzy szukają czegoś innego. Na przykład, można zdecydować się na czarny lub czerwony Zmywarka ELECTROLUX ESF2400O.

W 2020 roku rośnie popyt na kolorowe modele, a wielu klientów chce wybierać urządzenia, które pasują do kolorystyki ich kuchni. Całkiem możliwe więc, że już wkrótce czeka nas boom na wielokolorowe urządzenia!

zobacz nową ofertę w media-expert Kupuj tanio

Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest rodzaj wyświetlacza i przycisków. Możesz wybrać, czy chcesz używać sterowania dotykowego, czy mechanicznego.

Bezpieczeństwo

Ostatnia cecha, której się przyjrzymy, jest najważniejsza, jeśli chodzi o zdrowie i dobre samopoczucie członków Twojej rodziny.

Jeśli masz w rodzinie małe dzieci, to zwróć uwagę na obecność funkcji "childproofing". Istnieją 2 rodzaje zabezpieczeń - mechaniczne i elektroniczne.

Zabezpieczenie mechaniczne działa w prosty sposób - wewnątrz drzwi znajduje się specjalny rygiel, który blokuje drzwi maszyny. Można się do niego dostać przez szczelinę za pomocą specjalnej dźwigni.

Zabezpieczenia elektroniczne działają w inny sposób. Aby zablokować drzwi, należy nacisnąć określone przez producenta przyciski na panelu. Blokuje to nie tylko otwarcie komory mycia, ale również panelu sterowania.

Ochrona przed przeciekami to również ważna cecha każdej zmywarki. Często wybierane są Aqua Stop lub Aqua Control. Maszyna jest wyposażona w specjalny wąż wodny z pływakiem na obu końcach. Gdy tylko sygnał pływaka zgaśnie, system automatycznie zatrzyma przepływ wody, dzięki czemu Twoja kuchnia zostanie uchroniona przed zalaniem (jak również kuchnia sąsiada z dołu).

Dodatkowe cechy

Prawie niemożliwe jest wyszczególnienie wszystkich unikalnych i różnych funkcji dostępnych w dzisiejszych modelach. Z każdą premierą nowych modeli, producenci patentują swoje technologie. Ale bylibyśmy niedbali, gdybyśmy nie wspomnieli o tych, które pomogą Ci znaleźć zmywarkę Twoich marzeń.

Dzisiejsze maszyny są znacznie cichsze niż te sprzed lat. Stare maszyny wydawały dźwięk o natężeniu około 80 decybeli, czyli mniej więcej tak głośno jak jadący motocykl z tłumikiem. Obecnie nawet najtańsze modele wydają dźwięk o natężeniu 50 decybeli, co jest identyczne z normalną rozmową. Jeśli więc w Twoim domu często zdarza się spożywać posiłki w kuchni, warto poszukać urządzenia, które jest cichsze.

Ponadto, zmywarki mają teraz więcej inteligentnych funkcji - możesz teraz sterować aplikacją na swoim smartfonie, gdzie znajdziesz informacje o postępie cyklu, kiedy należy wymienić filtr, a nawet przypomnienia o konieczności zakupu detergentu.

Funkcja "Belka na podłodze W zmywarkach jest to pomysłowe, a zarazem proste rozwiązanie, które ułatwia korzystanie z urządzenia. Wskaźnik świetlny na podłodze informuje użytkowników o zakończeniu programu suszenia lub prania. Ponieważ większość modeli jest wbudowana w meble kuchenne, nie zawsze wiadomo, czy cykl dobiegł końca, czy nie. Ale z wskaźnikiem na podłodze, nie będziesz miał tego problemu.

Zamiast wyjścia

Jak już pewnie zdążyłeś się zorientować, zakup idealnej zmywarki do domu to coś więcej niż tylko zastanawianie się, jaki kolor będzie najlepiej wyglądał w Twojej kuchni.

Oznacza to wybranie funkcji, z których będziesz korzystać, a których po prostu nie potrzebujesz.

W końcu prawdopodobnie będziesz wybierać zmywarkę tylko raz na 10 lat, więc ciesz się tym procesem!

Czy podobał Ci się artykuł?

0 0 Zostaw komentarz

Zaloguj się za pośrednictwem mediów społecznościowych

Facebook Google lubZostaw komentarz

Komentarz Zostaw recenzję Dotychczas brak komentarzy