Jak wybrać odpowiedni dysk twardy: szczegółowy przewodnik

 Jednym z najczęstszych powodów, aby dowiedzieć się, jak wybrać dysk twardy dla komputera, jest słaba wydajność komputera. Dzieje się tak z powodu braku zasobów urządzenia do załadowania nowych danych. Inna, równie częsta przyczyna jest bardziej banalna - awaria dysku. W takich przypadkach pytanie "jaki dysk twardy wybrać" nasuwa się samo. W natłoku informacji o producentach, cechach i innych technicznych szczegółach łatwo się pogubić. Na szczęście wyważone podejście pozwala na wybór optymalnego urządzenia.

Jak wybrać dysk twardy? Pierwszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, są oczekiwania wobec urządzenia. Dysk twardy jest przeznaczony do przechowywania dwóch różnych kategorii informacji - oprogramowania i danych, które będą na nim przechowywane. Przechowywanie danych wymaga naprawdę przemyślanego podejścia przy zakupie, ponieważ dysk twardy to inwestycja długoterminowa, zwłaszcza jeśli korzystasz z dużych ilości danych. Ponadto, zarówno dla systemu operacyjnego, jak i używanych przez niego programów, ważny jest szybki dostęp do informacji. Parametr ten zależy bezpośrednio od jakości napędu.

Jak wybrać dysk twardy

Jednym z kluczowych punktów przy wyborze dysku twardego jest jego pojemność. Zapomnieliśmy już czasy, kiedy można było korzystać tylko z 40 lub 80 gigabajtów. Wraz ze zmianą krajobrazu cyfrowej i technologicznej przestrzeni, pojemność dysków twardych coraz bardziej się zwiększała. Teraz liczba ta sięga setek gigabajtów, a nawet terabajtów.

Pierwszą rzeczą, którą należy zdecydować, jest to, ile miejsca do przechowywania używać w oparciu o rodzaj pracy robisz na komputerze. Im większy napęd, tym większy koszt. Nie ma powodu, aby kupić pojemny dysk twardy, jeśli większość jego wolnej pamięci będzie wisieć martwy ciężar. Oczywiście, za 5-7 lat dysk twardy i tak będzie pełny, więc jeśli pojemność jest cechą priorytetową, lepiej dać pierwszeństwo dyskowi twardemu o większej pojemności.

Kolejnym parametrem, który bezpośrednio wpływa na wybór dysku twardego do przechowywania danych, jest jego szybkość. Dysk twardy o większej pojemności nie gwarantuje, że programy zaczną się szybciej ładować. Jednak w przypadku dysków o większej pojemności, oprogramowanie będzie oczywiście działać szybciej niż w przypadku podstawowych małych modeli. Niemniej jednak to szybkość samego dysku twardego decyduje o tym, jak szybko mogą uruchamiać się i pracować programy.

Wydajność dysku jest mierzona w megabajtach zapisywanych i odczytywanych danych (mierzonych w megabajtach na sekundę) oraz w czasie, przez jaki użytkownik ma dostęp do informacji. W dzisiejszym środowisku o wysokiej wydajności przetwarzania danych można znaleźć dyski twarde o prędkości 150 MB na sekundę lub większej. Jest to szczególnie ważne w przypadku oprogramowania do edycji wideo i obrazów. Przy niskich prędkościach, każda akcja będzie się wolno ładować, powodując pewien dyskomfort. A żeby sprawdzić, czy dysk spełnia deklarowaną charakterystykę prędkości, po zakupie można skorzystać z programu HD Tune Pro.

Hard Disk Drive "HDD" lub Solid State Drive "SSD".

Aby podejść do pytania, jak wybrać dysk twardy do laptopa lub komputera, powinieneś wiedzieć więcej o podziale wszystkich dysków twardych na dwie podkategorie. Nośnik informacji może być reprezentowany przez dysk twardy w formacie HDD lub dysk półprzewodnikowy w formacie SSD. Każda z odmian ma swój własny zestaw zalet i wad, więc rozbijmy podstawowe informacje na ich temat.

Struktura dysku twardego HDD składa się z kilku talerzy pokrytych powłoką magnetyczną. Informacja jest zapisywana poprzez namagnesowanie poszczególnych części ich powierzchni. Talerze mogą być wykonane z metalu lub szkła i to właśnie na nich przechowywane są dane. Nad powierzchnią dysku, który obraca się z dużą prędkością, znajduje się specjalna głowica. To ona jest odpowiedzialna za pisanie i czytanie informacji.

Lista głównych zalet HDD jest następująca:

  • niższy koszt w porównaniu z dyskami półprzewodnikowymi; Duża pojemność do przechowywania informacji (może pomieścić do 10 terabajtów); Przypadkowo utracone informacje można odzyskać za pomocą specjalnego oprogramowania; Mniejsza wrażliwość na wyładowania elektrostatyczne; dłuższa żywotność bez uzależnienia od ilości odczytów i ponownych zapisów plików.

Dyski twarde mają jednak pewne wady:

  • większy pobór mocy, który charakteryzuje się silnym nagrzewaniem; Konstrukcja mechaniczna, która leży u jej podstaw, powoduje dużo hałasu; wolniejsze działanie w porównaniu z dyskami SSD Bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne.

Dyski SSD (Solid-State Drives) są niewielkich rozmiarów i składają się ze zbioru układów scalonych. Są one oparte na pamięci półprzewodnikowej zwanej pamięcią flash NAND. Ten typ napędu charakteryzuje się nieulotną pracą i brakiem części mechanicznych. Ten szczegół pozytywnie wpływa na żywotność napędów.

Główne zalety SSD są następujące:

  • emitują mniej hałasu podczas pracy; podczas pracy praktycznie nie wydziela ciepła; Duża prędkość rozruchu.

Dyski SSD nie są jednak idealne i mają następujące wady:

  • krótszą żywotność w porównaniu z dyskami twardymi; możliwość nieodwracalnego skasowania danych w przypadku niekontrolowanego wyłączenia urządzenia; Ograniczenia dotyczące liczby cykli odczytu/zapisu.

Nikt jednak nie zabrania jednoczesnego stosowania obu typów dysków w jednym urządzeniu, zwiększając tym samym ilość pamięci. Kluczem jest wiedzieć, jak połączyć ich pozytywne i negatywne aspekty. Na przykład, dysk półprzewodnikowy może być używany do obsługi systemu operacyjnego i aplikacji programowych ze względu na swoją szybkość. A do długoterminowego przechowywania danych można użyć dysków twardych.

Rozmiary i interfejsy dysków twardych

Aby wiedzieć, jak wybrać dysk pamięci, należy kierować się również parametrami technicznymi, takimi jak wymiary i dostępna różnorodność interfejsów.

Termin współczynnik kształtu jest używany do określenia wielkości dysków twardych. Ma to bezpośredni wpływ na liczbę dostępnych aplikacji dla napędu.

Dyski twarde w formacie HDD występują w dwóch odmianach wielkościowych - odpowiednio 3,5 i 2,5 cala. Tradycyjny rozmiar dysku twardego dla komputerów PC to 3,5 cala. Wynika to z pojemności urządzenia, bezpośrednio zależnej od ilości talerzy, które tworzą nośnik. Z tego powodu, tradycyjna konfiguracja komputera i skierowany na największy dostępny rozmiar. Przy okazji, maksymalna pojemność 3,5-calowego dysku twardego wynosi 16 terabajtów. Można jednak zainstalować do komputera i napędu 2,5 cala, ale do tego potrzebny jest specjalny uchwyt montażowy.

Ze względu na wielkość urządzenia, 2,5-calowe dyski twarde są często stosowane w laptopach ze względu na ograniczoną ilość miejsca w obudowie w porównaniu z urządzeniem stacjonarnym. Jednak ze względu na te ograniczenia, dopuszczalna pojemność dla instalacji formatu HDD jest również zmniejszona. Limit pojemności dla 2,5-calowych dysków wynosi do 4 terabajtów.

Dyski SSD mają standardowy rozmiar 2,5 cala. Ponieważ w ich konstrukcji nie występują żadne ruchome części, urządzenia tego typu są bardziej kompaktowe w porównaniu z dyskami twardymi.

Również w przypadku dysku SSD mamy do czynienia ze standardem M.2, który zapewnia większą szybkość i wydajność. Ale jego zastosowanie jest ograniczone przez obecność specjalnego złącza, które nie wszystkie urządzenia mają.

Jeśli chodzi o interfejsy, ten aspekt jest reprezentowany przez standard SATA dla obu odmian dysków pamięci. Złącza w tym formacie są obecne zarówno w starszych modelach komputerów i laptopów, jak i w nowszych. Jedno zastrzeżenie: starsze wersje tego interfejsu mogą poważnie ograniczać dostępne prędkości. Jeśli jednak dysk twardy będzie używany jako zewnętrzne urządzenie pamięci masowej, można go również podłączyć za pomocą interfejsu USB.

Zewnętrzne lub wewnętrzne dyski twarde

Przy wyborze dysku cyfrowego ważne jest również, aby od razu zdecydować, czy wybrać zewnętrzny dysk twardy, czy też dać pierwszeństwo jego umiejscowieniu wewnątrz urządzenia.

Aby zdecydować, jak wybrać zewnętrzny dysk twardy, należy poznać niektóre z cech, które warunkują taki wybór. Jeśli kupujesz dysk twardy wyłącznie w celu przechowywania informacji, których nie chcesz używać na co dzień, najlepszym rozwiązaniem jest dysk zewnętrzny. Po zgraniu zdjęć lub filmów na wymienny dysk twardy, można je w każdej chwili podłączyć do komputera przez USB. Przy okazji, od wersji interfejsu USB bezpośrednio zależy szybkość transferu danych do komputera.

Oczywistą zaletą dysku zewnętrznego jest przenośność. Zewnętrzny dysk twardy można łatwo podłączyć do każdego urządzenia, które posiada złącze USB. Można na przykład umieścić na dysku ogromną kolekcję filmów i w razie potrzeby podłączyć go do telewizora.

Jeśli korzystanie z dysku twardego nie jest dla Ciebie priorytetem, lepszym wyborem będzie dysk wewnętrzny. Ponieważ taki napęd jest przeznaczony wyłącznie do użytku stacjonarnego, informacje na nim zawarte powinny być odpowiednie. W przypadku, gdy pamięć na wbudowanym w komputer dysku twardym jest niewystarczająca, urządzenie można wymienić. A jeśli komputer jest do tego odpowiednio skonfigurowany, można uzupełnić dostępną pojemność.

W przypadkach, w których szybkość pobierania i przetwarzania danych jest głównym priorytetem, najlepszym rozwiązaniem będzie dysk półprzewodnikowy. Jeśli zastąpić dysk zewnętrzny format HDD, będzie prawie natychmiast zauważyć różnicę w prędkości i systemu rozruchowego.

Ale jak wspomniano powyżej, najlepszym rozwiązaniem byłoby połączenie obu typów napędów. Jeśli jednak konfiguracja Twojego komputera jest zbyt specyficzna i nie daje takiej możliwości, będziesz musiał coś poświęcić. Chociaż w tej sytuacji każda z opcji będzie miała swoje zalety.

Dysk twardy dla "PlayStation" i "Xbox 360".

W kwestii tego, jaki dysk twardy wybrać do gier, przewiduje również dużą liczbę sposobów organizacji zasobów pamięci. Podobnie jak komputery i laptopy, również konsole do gier mogą być ulepszane poprzez instalację nowego dysku twardego. Najlepszym rozwiązaniem w takich przypadkach byłoby użycie dysku SSD, który znacznie zwiększa szybkość uderzenia, ładowania poziomów i innych metryk, które mają zauważalny wpływ na wrażenia z gry. Są jednak pewne osobliwości w tym aspekcie, które warto poznać.

Oryginalny Xbox 360 będzie działał poprawnie tylko z oryginalnymi dyskami twardymi firmy Microsoft. Fakt ten stwarza kilka problemów naraz - trudno je zdobyć, a do tego nie są tanie. Jednakże, aby użyć dysku innej firmy można, ale wymagałoby to firmware kompatybilnego z konsolą oprogramowania.

Jeśli chodzi o produkty PlayStation w urządzeniu pamięci jest znacznie łatwiejsze. Przedstawiciele siódmej i ósmej konsoli (odpowiednio PS3 i PS4) obsługują dyski o wielkości 2,5 cala, podłączane za pomocą interfejsu SATA. Zewnętrzny dysk można podłączyć do PlayStation 4 dzięki interfejsowi USB w wersji 3.0.

Wybór dysku twardego nie jest tak trudnym zadaniem, jeśli określisz swoje wymagania wobec dysku. Jak w przypadku każdego komponentu, niezwykle ważne jest, aby być konkretnym. Mając wiedzę o tym, jakie zadania techniczne będą przypisane do dysku twardego, znacznie łatwiej będzie dokonać wyboru.