Jak wybrać nawilżacz powietrza?

 Zdrowie człowieka zależy w dużej mierze od mikroklimatu panującego w pomieszczeniu. Uwzględnia się przy tym oświetlenie, otwory wentylacyjne i jakość powietrza. Do tych ostatnich zalicza się skład chemiczny powietrza, stopień jego zanieczyszczenia, a także temperaturę i wilgotność. W tym artykule postaramy się znaleźć odpowiedzi na następujące pytania:
  • Jaki powinien być mikroklimat w mieszkaniu? Dlaczego potrzebuję nawilżacza? Czym są nawilżacze powietrza i jak wybrać skuteczny?

W rzeczywistości, to zależy od tego, jak powietrze jest nasycone wilgocią, nie tylko jak się czujemy, ale także jakość ludzkiego życia. W zimnej porze roku, gdy z pełną mocą grzeją kaloryfery, powietrze jest najczęściej przesuszone. Tym bardziej, gdy procent wody w powietrzu spada do 15%. Ludzie często doświadczają bólów głowy, zawrotów głowy, uczucia suchości w zatokach i furczenia w gardle. Co gorsza, ciągłe wdychanie suchego powietrza może wywołać alergiczny katar, przewlekły kaszel, a nawet astmę. Szczególnie narażone są małe dzieci, których układ odpornościowy jest bardziej wrażliwy na zaburzenia mikroklimatu w pomieszczeniach. Dlatego dzieci często chorują na choroby zakaźne i układu oddechowego.

Jak stworzyć komfortowe warunki do zdrowego życia?

Najpewniejszym sposobem jest zainstalowanie w domu lub biurze nawilżacza powietrza. Istnieje kilka odmian takich urządzeń. Zastanówmy się nad niektórymi z nich.

Para

Urządzenie takie działa na zasadzie gorącego parowania - woda jest podgrzewana i odparowuje. Wszystko jest bardzo proste, jak gotujący się czajnik bez pokrywki. Jego główną zaletą jest możliwość nawilżania do 60%. Nawilżacz parowy wyróżnia się dużą wydajnością, ponieważ w ciągu godziny ciągłej pracy odparowuje do 700 g cieczy. Jedyne co trzeba zrobić to napełnić specjalny zbiornik na wodę i włączyć urządzenie. Taki nawilżacz może być umieszczony w szklarni lub "ogrodzie zimowym". Z wad, należy zauważyć, że podczas pracy urządzenia emituje głośne dźwięki bulgotania. Dla niektórych osób może to być przeszkodą w dobrym zasypianiu. Nie zaleca się stosowania tego cudu techniki w domu, w którym są dzieci i zwierzęta domowe - mogą one przypadkowo poparzyć się gorącą parą.

Zalety

  • Wysoka wydajność pary Gorąca para ma działanie oczyszczające Bardzo cicha praca Automatyczne wyłączanie w przypadku braku wody Może być stosowany do aromaterapii

Wady

  • Wysoki pobór mocy (do 800 W) Brak higrometru* i hydrostatu**. Może powodować oparzenia w przypadku nieostrożnego obchodzenia się z nim

Ultradźwiękowa

Antyki, obrazy, instrumenty muzyczne, parkiety, meble itp. wymagają szczególnej troski i kontroli wilgotności powietrza. Nawilżacz ultradźwiękowy pracuje prawie bezgłośnie. Wbudowany higrostat pozwala na regulację poziomu wilgotności w zależności od rodzaju pomieszczenia. Sterowanie elektroniczne z przyciskami dotykowymi lub sterowanie mechaniczne, możesz wybrać urządzenie z wygodnym mechanizmem sterowania.

Zazwyczaj są one bardzo kompaktowe i ergonomiczne, co znacznie zwiększa ich zasięg działania. Taki nawilżacz jest niezastąpionym pomocnikiem w domu, w którym są małe dzieci. Większość modeli posiada solidną wodoodporną obudowę, pod którą bezpiecznie ukryte są generator, transformator, komora waporyzacji, wentylator, atomizer i jednostka ultradźwiękowa. Wydajność robocza tego typu urządzeń wynosi do 550 g/h. Należy zaznaczyć, że niektóre modele posiadają dodatkowy system filtracji, mający na celu zmniejszenie ilości kurzu w powietrzu.

Schemat pracy

Głównym ogniwem w pracy takiego nawilżacza jest emiter. Kiedy urządzenie jest podłączone do prądu, zaczyna wibrować z częstotliwością ultradźwiękową. Stopniowo staje się ona tak wysoka, że zaczyna rozbijać powierzchnię wody na mikroskopijne cząsteczki. Te maleńkie kropelki mają już konsystencję aerozolu. Są one równomiernie wydmuchiwane na zewnątrz przez wentylator. Powstała w ten sposób mgiełka rozprasza się w powietrzu i nasyca je wilgocią aż do granic określonych przez użytkownika. Nawilżacz zatrzymuje wtedy swoją pracę i przechodzi w tryb czuwania. Urządzenie samodzielnie monitoruje poziom nawilżenia i włącza się automatycznie w razie potrzeby. W ten sposób urządzenie pracuje w sposób ciągły, zapewniając przyjemny klimat w pomieszczeniu.

Korzyści z

  • Wysoka wydajność i moc Wyposażony w humidystat Silent Bezpieczny

Zalety

  • Woda musi być zdemineralizowana.

Konwencjonalne

Nawilżacze tego typu są ciche i łatwe w obsłudze. Tego typu urządzenie idealnie nadaje się do pokoju dziecięcego, sypialni, a także biura. Jest ekonomiczny, ponieważ zużywa minimalną ilość energii elektrycznej. Jego konstrukcja pozwala na kontrolę stopnia napełnienia zbiornika wody.

Zasada działania

Woda ze zbiornika spada na elementy parujące. Wbudowany wentylator odbiera suche powietrze z pomieszczenia i przedmuchuje je przez parownik. Do oczyszczania wody stosuje się pręt jonizujący srebro lub kasetę antybakteryjną, która zapobiega rozwojowi bakterii i szkodliwych mikroorganizmów.

Zalety

  • Naturalny proces nawilżania Niskie zużycie energii (do 20 watów) Pracuje bardzo cicho

Wady

  • Brak kontroli nad poziomem wilgotności

Przy wyborze nawilżacza należy wziąć pod uwagę powierzchnię pomieszczenia i jego specyficzne zastosowanie. Należy pamiętać, że w celu zapewnienia optymalnych warunków klimatycznych, poziom wilgotności (pH) powinien wynosić

  • dla ludzi i książek - od 40 do 60%. dla kwiatów wewnętrznych - od 40 do 70%; dla roślin w "ogrodach zimowych", szklarniach i cieplarniach - od 55 do 75%; dla mebli, parkietów, instrumentów muzycznych - od 40 do 60%.

Dla gospodarstw domowych najlepszym rozwiązaniem jest nawilżacz ultradźwiękowy. Jest łatwy w obsłudze i zazwyczaj pięknie zaprojektowany. Może być umieszczony w salonie, przedpokoju, sypialni lub pokoju dziecięcym. Dla optymalnych warunków w szklarniach kwiatowych i sklepach odpowiedni jest nawilżacz parowy. Warto również zwrócić uwagę na dodatkowe opcje urządzenia - niektóre z nich posiadają wanienkę na olejki aromatyczne.

Dla odniesienia: * Higrometr - specjalne urządzenie, które określa poziom wilgotności powietrza. **Hydrostat - element w nawilżaczu powietrza, który jest odpowiedzialny za utrzymanie określonego poziomu wilgotności. Czasami spełnia również dodatkowe funkcje - ogrzewania/chłodzenia powietrza i czyszczenia.