Jak walczyć z zanieczyszczeniem powietrza w mieszkaniu?

zobacz nową ofertę w media-expert Kupuj tanio

 Świeże powietrze w pomieszczeniach sprawia, że czujesz się dobrze i jesteś zdrowy. Jeśli masz dużo roślin w swoim domu to plus, ale nie na tyle, aby oczyścić powietrze ze spalin, które są tak ogromną częścią życia w mieście. Mamy wskazówki, jak utrzymać czyste powietrze w Twoim domu, abyś mógł czuć się świetnie!

WHO od kilku lat mówi o skutkach zanieczyszczenia powietrza i jego negatywnym wpływie na dzieci i dorosłych. Tak więc, według agencji BPA, z 90% czasu, który ludzie spędzają w pomieszczeniach zamkniętych, 65% tego czasu spędzają w domu. Wyobraź sobie, że całe to powietrze jest zanieczyszczone, a my oddychamy nim każdego dnia.

Dla jasnego przykładu przyjrzyjmy się, jakie mogą być źródła zanieczyszczeń w mieszkaniu.

Pokój dzienny .

Najprzyjemniejsza część dnia spędzana jest zazwyczaj w tym pomieszczeniu, gdzie można obejrzeć film z przyjaciółmi lub rodziną, poczytać książkę lub pobawić się ze zwierzakiem. Ale niebezpieczeństwo może pojawić się wtedy, kiedy się go nie spodziewasz. Wykładziny dywanowe są siedliskiem kurzu i sierści zwierząt domowych. Meble z płyt wiórowych wydzielają toksyczny gaz zwany formaldehydem przez kilka pierwszych lat po zakupie. Może podrażniać skórę, oczy, nos i gardło. Dlatego warto wybrać meble wykonane z naturalnego drewna, ich koszt będzie wyższy, ale zdrowie jest o wiele ważniejsze.

Łazienka

W łazience często żyją różne grzyby i pleśnie. Wilgotność i ciepło to idealne warunki do ich rozwoju. Regularne obcowanie z pleśnią może negatywnie wpływać na narządy oddechowe. Alergie, astma i inne choroby układu oddechowego mogą również wynikać z używania ostrych środków chemicznych w gospodarstwie domowym. Przestaw się na ekologiczne środki czystości, które nie zaszkodzą Tobie i środowisku.

Sypialnia

Jeśli rano nie czujesz się dobrze lub źle sypiasz, przyczyną może być stary materac lub tapicerka kanapy. Bez regularnego czyszczenia pod wierzchnią warstwą gromadzą się płatki skóry, ślina, pot i roztocza.

Konieczne jest również przewietrzenie pomieszczenia przed snem, ponieważ podczas oddychania uwalniany jest dwutlenek węgla. Tlen jest nam potrzebny do prawidłowego funkcjonowania mózgu, co zapewnia zdrowy sen i dobre samopoczucie.

Gotowanie

Badania z Uniwersytetu Colorado potwierdzają, że podczas gotowania, zwłaszcza na kuchence gazowej, poziom zanieczyszczeń przekracza kilkakrotnie dopuszczalną normę. Oczywiście, nie da się przestać gotować, ale w naszej mocy jest zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko. Zamień kuchenkę na elektryczną i upewnij się, że podczas gotowania używasz okapu kuchennego, a po zakończeniu gotowania przewietrz pomieszczenie.

Od czego mogę zacząć, aby oczyścić powietrze?

Zapewnij wysokiej jakości cyrkulację powietrza w swoim domu, ponieważ jeśli ten proces nie jest dobry, zanieczyszczenia zaczną gromadzić się w powietrzu. Tak jak nasze płuca, nasze domy muszą oddychać. Wymaga to dobrej wentylacji w kuchni i obowiązkowego dostarczania tlenu z zewnątrz. Jednak to nie wystarczy, aby oczyścić powietrze podczas gotowania.

Jeśli masz dużą kuchnię lub studio kuchenne o powierzchni do 25 m2, powinieneś wybrać okap kuchenny z mocnym silnikiem. Pyramida KH (1000) IV doskonale spełni to zadanie.

Kopułowy okap kuchenny Pyramida do dużych kuchni posiada następujące zalety:

  • 2 razy większa wydajność niż w przypadku standardowych okapów. wymienne filtry 5-warstwowe średnica kanału 150 mm Praca w 2 trybach: rozdzielający/ recyrkulacyjny

W przypadku małej, ale przestronnej kuchni o powierzchni do 15 m2 warto rozważyć zastosowanie skośnego okapu kuchennego o dużej mocy. Polecamy Pyramida NR-MG 60 SYE-15 BL.

Model ten posiada następujące zalety:

  • 15-minutowy wyłącznik czasowy Perymetryczny układ dolotowy powietrza 3 tryby prędkości Oświetlenie LED (2 x 5 W żarówki) 5-warstwowy filtr aluminiowy

Kuchnia o nowoczesnej aranżacji i powierzchni 14-15 m2 może być wyposażona w minimalistycznie zaprojektowany okap. Wpasuje się w każde wnętrze i spełni swoje zadanie. Model Pyramida VF1 60 BL zapewnia swobodny wyrzut powietrza (wydajność): 700 m3/h, a także nawiew powietrza od dołu i od przodu.

Korzyści z zastosowania okapu są następujące:

  • sterowanie dotykowe Trzy ustawienia prędkości 15-minutowy timer z funkcją wyłączania. Oświetlenie LED (2 x 1,5 W żarówki) 5-warstwowy filtr aluminiowy praca w trybie odpadowym/ recyrkulacji

Dbaj o poziom wilgotności w mieszkaniu, ponieważ wysoka wilgotność stwarza idealne warunki do rozwoju grzybów, pleśni, a zimą bakterii i wirusów.

Zapobiegaj problemom zanim się pojawią. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na łazienkę i miejsca, w których może dochodzić do kondensacji lub nadmiernej wilgoci. Poziom wilgotności w mieszkaniu lub domu powinien wynosić 50%, można to sprawdzić za pomocą specjalnego urządzenia zwanego higrometrem. Urządzenia takie są obecnie bardzo popularne i niedrogie.

Zwróć uwagę na zapachy, zapach stęchlizny jest pierwszym sygnałem, że gdzieś jest zbyt wilgotno. Zapewnij dobrą cyrkulację powietrza i wentylację w całym mieszkaniu. Upewnij się, że wyciągi w kuchni i łazience są czyste i nie zatkane.

Wybieraj chemię gospodarczą, która jest przyjazna dla środowiska, jeśli chodzi o czyszczenie powierzchni w domu, mycie podłóg i zmywanie naczyń. Jeśli nie możesz, staraj się unikać detergentów, które zawierają formaldehyd, anionowe środki powierzchniowo czynne, chlor, amoniak i fenol.

Zebraliśmy kilka prostych wskazówek, które pomogą oczyścić powietrze w Twoim domu!