Jak wybrać grzejnik do domu?

Treść:

Wstęp Typ grzejnika Nagrzewnice olejowe Konwektory Grzejniki Promienniki podczerwieni Powierzchnia grzewcza i moc Powierzchnia grzewcza i moc

Każda z nas chce się czuć komfortowo o każdej porze roku. Dlatego też posiadamy różnego rodzaju urządzenia pomocnicze, które pomagają nam usprawnić nasze życie. Dzisiaj chcemy porozmawiać o takim elemencie wyposażenia domu, jakim jest grzejnik. Oczywiście, centralne ogrzewanie jest używane do ogrzewania w zimie. Ale co zrobić, jeśli wystąpiła siła wyższa i ogrzewanie zostało wyłączone? A może zimna pogoda zaskoczyła nas jesienią, kiedy nie włącza się akumulatorów? W tym przypadku na ratunek "przychodzi" grzałka. W tym artykule porozmawiamy o tym, jak go wybrać.

Typ grzejnika

Typy tego urządzenia różnią się od siebie właściwościami, kluczowymi cechami, rodzajem pracy i tak dalej. Porozmawiajmy o tym szczegółowo.

Ogólnie wszystkie grzejniki można podzielić na 4 główne grupy:

    nagrzewnice olejowe; konwektory; nagrzewnice; podczerwień.

Nagrzewnice olejowe

Jest to najbardziej popularny typ grzejników wśród użytkowników. Dlaczego? Prawdopodobnie dlatego, że grzejnik olejowy bardzo dobrze ogrzewa pomieszczenie i ciepło utrzymuje się przez długi czas. Ponadto nagrzewnica olejowa jest kompaktowa i można ją przemieszczać na kółkach.

Jak działa ta grzałka? Wewnątrz jego szczelnego korpusu, który wykonany jest z metalu, znajduje się olej mineralny oraz element grzejny - spirala elektryczna lub płyty ceramiczne. Kiedy nagrzewnica jest włączona, elementy zaczynają się nagrzewać i w ten sposób podgrzewają olej. Ciepło przechodzi przez korpus grzejnika i w ten sposób ogrzewa przestrzeń wokół niego.

Nagrzewnice olejowe składają się z kilku sekcji, może ich być od 5 do 15. Odpowiednio, im większa liczba sekcji, tym mocniej i szybciej urządzenie ogrzeje pomieszczenie. Grzejnik taki przeznaczony jest do postawienia na podłodze.

Maksymalna temperatura grzejnika olejowego wynosi około 100 stopni (w zależności od modelu).

Grzejnik olejowy Delonghi TRD40820E

Zalety:

    Mobilność (możliwość przemieszczania za pomocą kółek i uchwytów); Bezpieczeństwo środowiska; Niskie koszty; Długi efekt grzewczy; Cisza.

Wady:

    Długi proces ogrzewania pomieszczenia; Spalanie tlenu w pomieszczeniu (przy długiej ciągłej pracy); Możliwość poparzenia (w wyniku dotknięcia grzałki).

Ważne do zapamiętania! Grzejniki olejowe nie mogą być przykryte i nie powinny być umieszczane w pobliżu drewnianych powierzchni (przedmiotów) podczas pracy. Wysoka temperatura obudowy nagrzewnicy może spowodować zapalenie się tych przedmiotów.

Konwektory

Te grzejniki są coraz bardziej popularne w dzisiejszych czasach. Są one wygodne i bezpieczne. Konwektor wytwarza ciepło dzięki powietrzu, które krąży w jego wnętrzu. Grzejniki te posiadają również elementy grzewcze (metalowe lub ceramiczne) wewnątrz. Najczęściej nowoczesne konwektory wyposażone są w ceramiczne elementy grzewcze. W dolnej części korpusu nagrzewnicy znajdują się specjalne otwory, przez które powietrze dostaje się do wnętrza nagrzewnicy, tam krąży i po ogrzaniu wraca do pomieszczenia. Ta metoda ogrzewania zapewnia równomierne rozprowadzenie ciepła w całym pomieszczeniu.

Konwektory mogą być montowane na ścianie lub podłodze. W tym drugim przypadku urządzenie posiada kółka. Korpus konwektora nie nagrzewa się podczas pracy, co jest jego niewątpliwą zaletą. Ponadto, ten typ grzejnika nie wysusza powietrza, jest kompaktowy i łatwy do przechowywania składany, gdy nie potrzebujesz go do ogrzewania.

Konwektor Electrolux ECH/T-1500E

Zalety:

    Kompaktowość; Cisza; Wygodne umiejscowienie / mobilność; Bezpieczeństwo (powierzchnia nie jest podgrzewana); Bezpieczeństwo pożarowe.

Wady:

    Wyższy koszt (w porównaniu do nagrzewnic olejowych).

Grzejniki

Prostą i kompaktową nagrzewnicą jest nagrzewnica wentylatorowa (lub po prostu - "dmuchawa"). Znajduje zastosowanie w małych pomieszczeniach: biurach, małych mieszkaniach. Zasada działania termowentylatora jest bardzo prosta: wewnątrz plastikowej obudowy urządzenia znajduje się element grzejny (może być metalowy, ceramiczny lub ceramiczno-metalowy) oraz wentylator. Powietrze z wentylatora przechodzi przez element grzewczy i już ciepłe dostaje się do pomieszczenia. Ten sposób ogrzewania jest bardzo szybki.

Temperatura ogrzanego powietrza wynosi 20 stopni. Termowentylator można postawić na podłodze lub na stole - pozwalają na to kompaktowe rozmiary urządzenia. Warto jednak pamiętać, że ten typ grzejnika silnie wysusza powietrze w pomieszczeniu, spalając tlen. Dlatego ważne jest, aby nie zapominać o wietrzeniu pomieszczenia od czasu do czasu.

Nagrzewnica SATURN ST-HT8341K

Korzyści:

    Kompaktowość; Szybkie ogrzewanie pomieszczenia; Niskie koszty; Wygodne umiejscowienie / mobilność.

Wady:

    Przesuszanie powietrza; Zagrożenie pożarowe; Hałas podczas pracy.

Promienniki podczerwieni

Ten typ grzejników nie został jeszcze oceniony przez wszystkich użytkowników. Wiele osób z przyzwyczajenia częściej zwraca uwagę na te typy, które opisaliśmy powyżej. Ale właśnie promienniki podczerwieni są najbardziej praktyczne ze wszystkich.

Zasada działania promienników podczerwieni jest zasadniczo różna od wszystkich innych typów - ich ciepło oddziałuje konkretnie na przedmiot lub osobę, a nie na całą powierzchnię pomieszczenia jako całości. Dzięki temu temperatura w pomieszczeniu nie wzrasta znacząco, ale jest wyrównywana na wysokości w powietrzu. Oznacza to, że będziesz odczuwał silny strumień ciepła w obszarze podczerwieni grzejnika, ale będzie on mniej gorący, jeśli oddalisz się od rozprzestrzeniania się ciepła. W ten sposób można lokalnie ogrzewać określone obszary w pomieszczeniu.

Promienniki podczerwieni doskonale nadają się do ogrzewania terenów zewnętrznych, dużych pomieszczeń, tarasów i domków letniskowych. Promienniki podczerwieni są doskonałe do poprawy zdrowia i zapobiegania chorobom.

UFO Home 1800 promiennik podczerwieni

Zalety:

    Szybkie i precyzyjne nagrzewanie; Jednolite ogrzewanie; Cichy; Kompaktowość; Pozytywny wpływ na zdrowie człowieka.

Wady:

    Możliwość poparzenia i przegrzania; Instalacja stacjonarna.

Powierzchnia grzewcza i moc

Każdy typ nagrzewnicy, w zależności od sposobu działania i mocy, przeznaczony jest do określonego obszaru. Oznacza to, że w pomieszczeniu, które przekracza maksymalną dopuszczalną powierzchnię, praca nagrzewnicy nie będzie efektywna. Rozważmy ten punkt bardziej szczegółowo.

Istnieje tabela do obliczania mocy grzałki:

To właśnie te dane pozwalają wybrać najlepszą opcję ogrzewania dla danego pomieszczenia. Ogólnie rzecz biorąc, na 10 metrów kwadratowych potrzeba 1 kilowat mocy grzewczej i to powinno być podstawą do obliczeń.

Wyposażenie i funkcje dodatkowe

Grzejniki, podobnie jak inne urządzenia, posiadają szereg dodatkowych funkcji. Producenci wyposażają modele grzejników w wygodne funkcje techniczne, które wnoszą komfort i wygodę do życia nabywcy.

Zabezpieczenie przed przegrzaniem - funkcja automatycznie wyłącza urządzenie, gdy temperatura grzania osiągnie wartość maksymalną. Zapobiega to awarii nagrzewnicy i nadmiernemu wysuszeniu powietrza w pomieszczeniu.

W przypadku nagrzewnic olejowych istotna jest ochrona przed zamarzaniem. Funkcja ta zapobiega zamarzaniu oleju wewnątrz nagrzewnicy w przypadku, gdy nagrzewnica znajduje się przez dłuższy czas w zimnym pomieszczeniu lub np. podczas transportu urządzenia w okresie zimowym.

Ochrona przed wilgocią - grzejniki z tą funkcją posiadają zazwyczaj stopień ochrony przed wilgocią IP 24. Oznacza to, że rozpryski wody i krople nie spowodują uszkodzenia grzejnika.

Zabezpieczenie przed przewróceniem - funkcja ta automatycznie wyłącza urządzenie grzewcze w przypadku przypadkowego przewrócenia się.

Regulacja mocy - Funkcja ta pozwala użytkownikowi na niezależną regulację limitu mocy nagrzewnicy.

Timer - umożliwia zaprogramowanie nagrzewnicy na określony czas pracy.

Termostat - wbudowany termostat zapewnia utrzymanie optymalnej temperatury w pomieszczeniu: po osiągnięciu żądanej temperatury grzałka zostaje wyłączona. Odbywa się to automatycznie lub ręcznie - za pomocą regulatora.

Droższe i bardziej zaawansowane modele grzejników posiadają szereg dodatkowych funkcji, które czynią życie użytkownika absolutnie komfortowym. Może być zdalnie sterowany za pomocą pilota, wyświetlacz do wyświetlania informacji, podświetlenie, czujnik obecności - funkcja automatycznie włącza grzałkę po wejściu użytkownika do pomieszczenia. Czasami nagrzewnice posiadają wbudowany jonizator powietrza oraz wentylator, który zapewnia wydajne i równomierne rozprowadzenie ciepła w pomieszczeniu.

Pamiętaj! Nie przykrywać grzałek i nie suszyć na nich ubrań - grozi to pożarem!

Wybierając grzejnik należy wziąć pod uwagę swoje potrzeby. Jeśli potrzebujesz budżetowej opcji dla małego pokoju - możesz zwrócić uwagę na grzejniki. Jeśli wybierzesz model dla dużego pokoju, który będzie miał zestaw nowoczesnych funkcji i cech, należy rozważyć opcje wśród grzejników olejowych, konwektorów lub grzejników na podczerwień.

Życzymy Państwu powodzenia w wyborze grzejnika i niech nadchodzące chłody nie popsują Państwu humoru ????.