Jak podkręcić kartę graficzną: wskazówki i sztuczki

 Czy da się uruchomić gry z maksymalnymi FPS i zwiększyć moc karty graficznej bez kupowania drogiego sprzętu? Tak, z odpowiednio podkręconą kartą graficzną.

Jak podkręcić kartę graficzną

Musisz podkręcić swoją kartę, jeśli nie możesz sobie pozwolić na obciążenie sprzętowe, a nie masz jeszcze możliwości zakupu bardziej zaawansowanego sprzętu. Oczywiście można ustawić tylko minimalne ustawienia lub zrezygnować z korzystania z bardzo obciążonego oprogramowania, ale takie rozwiązanie jest mało optymalne.

Najskuteczniejsza metoda - podkręcanie karty graficznej. Na rynku jest kilka firm. Ale 99% rynku jest zajęte przez marki NVIDA i AMD. W segmencie high-end obie karty graficzne są w zasadzie równorzędne. Niektóre produkty NVIDA są lepsze pod względem parametrów technicznych. Ich koszt jest jednak znacznie wyższy. Możliwe jest zwiększenie wydajności obu typów.

Zwróć uwagę! Nie wszystkie karty starego typu nadają się do tego zabiegu. Nowoczesne oprogramowanie owerloków jest przeznaczone dla aktualnych wariantów, przestarzałe modele mogą się zepsuć.

Przed przystąpieniem do zabiegu należy przeanalizować czynniki, które wpływają na wynik:

 • Rodzaj sprzętu - komputer PC lub laptop. Kompletacja wyposażenia. Standardowa temperatura karty graficznej i procesora. Przepływność bitowa i częstotliwość obrazu wideo. Stabilność napięcia zasilania sieciowego. Czystość fizyczna urządzenia - brak kurzu, zanieczyszczeń.

Po zdiagnozowaniu systemu należy zdecydować, jaka metoda zostanie zastosowana. Istnieją w sumie 2 rodzaje:

 • Niebezpieczna metoda - polega na przeflashowaniu karty graficznej bezpośrednio w BIOS-ie. Ponieważ nie ma możliwości cofnięcia zmian w podstawowym menu We/Wy, nie zaleca się stosowania tej metody bez profesjonalnego przeszkolenia. Metoda bezpieczna - wdrożenie odbywa się za pomocą specjalnego oprogramowania.

Ten artykuł będzie mówił o tym, jak podkręcić kartę graficzną krok po kroku i bezpiecznie.

Jak podkręcić karty graficzne NVIDIA i AMD

Overclocking karty graficznej pod Intel i AMD ma ten sam cel - zwiększenie wydajności komponentu systemu. Rozwiązanie to pozwala na:

 • Zwiększenie szybkości przetwarzania danych w ciężkich programach (np. Photoshop, 3d Max), a także w grach - Warcraft, Tanks, Dota. Przy odpowiednio przeprowadzonym overclockingu FPS znacznie wzrasta. Do wydobywania kryptowalut - obecnie farmy kryptowalutowe stały się mniej popularne, ale wydobywanie bitcoinów pozostaje popularnym i poszukiwanym kierunkiem, który wymaga ogromnych zasobów. W przypadku transmisji strumieniowych - pokazywanie gry lub wideo na żywo również wymaga wysokiej wydajności.

Jeśli nie wiesz, jak przetaktować kartę graficzną na laptopie lub komputerze stacjonarnym, postępując zgodnie z instrukcjami krok po kroku, możesz zrobić to sam. Istnieje kilka różnych dla typu karty graficznej. Rozważmy zatem algorytm dla każdej z opcji.

Overlocking NVIDIA

W pierwszej kolejności należy wykonać diagnostykę karty i przeanalizować parametry pracy w trybie standardowym. Do tego celu wykorzystywane jest specjalistyczne oprogramowanie. Na przykład, GPU-Z lub Afterbarner.

Procedura jest prosta, moc jest kontrolowana za pomocą kilku funkcji:

 • Częstotliwość rdzenia graficznego - Zegar procesora graficznego. Częstotliwość bloków Shadera - Shader. Sprawdzanie pamięci VRAM przez Memory.

Następnie przeprowadzana jest procedura podkręcania. Optymalny program do podkręcania karty graficznej NVIDIA - narzędzie Inspector. Nie wymaga on instalacji i został zaprojektowany specjalnie dla tego adaptera wideo.

W sekcji "Overclocking" będziesz musiał wyświetlić wszystkie ustawienia i ustawić wymagane parametry.

 • Zmiana zegara GPU: przesuń czujnik na 20% ustawień podstawowych. Około 1800 MHz. Wszystkie ustawienia zostaną automatycznie przeniesione do określonych parametrów, wystarczy tylko zapisać. W tym celu należy kliknąć na Apply Clocks & Voltage.

Aby sprawdzić poprawność wykonanej pracy wystarczy zagrać w grę przez 30-60 minut lub uruchomić benchmark.

Ważne jest, aby podczas testów nie było widać artefaktów, a temperatura nie powinna przekraczać 70-80C.

Jeśli temperatura wzrośnie do 90C lub jeśli na ekranie pojawią się artefakty, należy zmienić ustawienia w dół. Na przykład ustawić parametr na 15% ustawień podstawowych. I ponów próbę.

Podkręcanie karty graficznej AMD

W tym adapterze wideo pod systemem operacyjnym Windows znajduje się specjalne narzędzie, za pomocą którego można przeprowadzić przetaktowanie. Należy go uruchomić, a następnie postępować zgodnie z kolejnymi krokami:

 • "Radion Settings" → "Games". "Ustawienia globalne". WattMan (czasami nazywany OverDrive). Tutaj należy zwiększyć ilość mocy za pomocą suwaka i kliknąć Zastosuj. Zwiększ częstotliwość pracy sekcji Pamięć i GPU.

Uwaga! W adapterach AMD najlepiej jest zwiększać parametry przy minimalnych zmianach, testując i zwiększając wydajność stopniowo.

Testy przeprowadzane są podobnie jak w przypadku Intela. Konieczne jest śledzenie ogrzewania żelaza i w przypadku wykrycia nietypowych zamrożenia, zbyt silne ogrzewanie, artefakty, zmniejszyć wskaźniki.

Programy do podkręcania kart graficznych

Powyższy algorytm działań jest najbezpieczniejszym sposobem na poprawę wydajności. Zgodnie z nim, będziesz w stanie jakościowo poprawić wydajność i nie zepsuć żelaza.

Przyjrzyjmy się bliżej głównym programom i narzędziom do podkręcania kart graficznych.

MSI Afterburner

Oprogramowanie działa dla obu wariantów adapterów wideo. Jego przyjazny dla użytkownika interfejs i łatwość dostępu sprawia, że jest bardzo popularny wśród użytkowników.

Główne funkcje to:

 • Śledzenie stanu karty graficznej. Regulacja pracy układu chłodzenia. Generowanie sparametryzowanego profilu. Kontrola napięcia GPU i VRAM.

Konfiguracja Msi Afterburner jest zautomatyzowana. Po uruchomieniu od razu pojawi się okno z parametrami systemu, które należy zmienić. W zależności od typu adaptera ustawiane są parametry. Średnio najbardziej stabilna praca jest możliwa przy zwiększeniu częstotliwości o 40MHz przy testach sekwencyjnych i dodawaniu po 20MHz.

GPU-Z

To oprogramowanie jest przeznaczone do monitorowania wydajności karty. Posiada wszystko, czego potrzebujesz do bezpiecznego podkręcania:

 • Zastosowane technologie. Liczba bloków shaderów. Dane GPU. Pojemność pamięci. Szerokość pasma.

Główne dane zawarte są w zakładce Wykresy. Narzędzie generuje raporty w formacie .txt i .html i jest przydatnym narzędziem do diagnostyki sprzętu.

Furmark

Jedna z najbardziej zaawansowanych aplikacji do testowania. Wykonuje analizę energetyczną w trybie naprężenia. Interfejsy z wszystkimi adapterami kompatybilnymi z API OpenGL.

Funkcje:

 • Analiza porównawcza wydajności. Różne algorytmy testów warunków skrajnych. Elastyczna konfiguracja procedury testowej.

Dla zwykłych użytkowników dostępny jest tryb automatyczny z podstawowymi ustawieniami. Dla zaawansowanych użytkowników przygotowano tryb antyaliasingu oraz tryb maksymalnego obciążenia. Może być również połączony z GPU-Z. W rezultacie, możesz uzyskać dostęp do informacji z GPU-Z: typ urządzenia, technologia, częstotliwość rdzenia, rozmiar pamięci, itp. Interfejs i funkcje Furmarka są dość proste, dostępne dla przeciętnego użytkownika.

Kolejność podkręcania

Podsumowując, stwórzmy algorytm działań dla overclockingu. Pomoże to dokładniej zrozumieć, jak zwiększyć wydajność karty graficznej.

 • Przeprowadzane jest fizyczne czyszczenie okuć z kurzu i zanieczyszczeń. Programy MSI Afterburner i GPU-Z są instalowane i uruchamiane.

Kolejnym krokiem jest dostosowanie ustawień:

 • Jeśli jest złącze do sterowania układem chłodzenia - skonfigurowana jest prędkość wentylatora. W tym celu należy aktywować opcję "manual tuning" w menu coolera i ustawić maksymalny poziom krzywej na 70 stopni. Power Limit - po prostu przesuń liczbę do maksimum. Memory Clock - zwiększaj ustawienia do momentu pojawienia się artefaktów. Po pojawieniu się tego zjawiska należy zmniejszyć częstotliwość o 10-15MHz. Core Clock - również stopniowo go zwiększać, aż do pojawienia się artefaktów. Gdy się pojawi, należy zmniejszyć częstotliwość o 10MHz. Przetestuj go i zmniejsz o kolejne 5 MHz.

Ostatnim krokiem jest testowanie. Używając Furmarka i ciężkiej gry lub programu, sprawdź wydajność żelazka przez godzinę.

Wyniki podkręcania

Powyższy algorytm jest przeznaczony dla początkujących overclockerów. Nie wymaga ekstremalnego podkręcania i pozwala na zminimalizowanie ryzyka.

Programy do podkręcania karty graficznej pomogą zwiększyć wydajność. Służyć jako rodzaj narzędzia do skalowania. Zmiany zależą od producenta i modelu adaptera. Na przykład 1633 MHz w rdzeniu może zostać podkręcone do 1783 MHz. Ale 5000 MGz do 5600. Różna jest także przepustowość poszczególnych kart. Średnio można zwiększyć częstotliwość odświeżania obrazu o 20 jednostek. Na przykład od 115 do 134 FPS.

Analizując wyniki różnych presetów testowych, średnio podkręcanie przynosi nawet 15% wzrost wszystkich parametrów.

zobacz nową ofertę w media-expert Kupuj tanio