10 sprytnych sztuczek, które ułatwią Ci dzień pracy w biurze

Jest to bardzo popularny temat. Często wydaje nam się, że tydzień pracy trwa w nieskończoność, wolelibyśmy poczekać na weekend i trochę odpocząć. Jeśli nic nie możemy zmienić w tym procesie, możemy jednak spróbować spędzić czas dnia pracy wygodnie, przyjemnie i produktywnie. Proponujemy wspólne przyjrzenie się kilku zasadom, które pomogą usprawnić czas spędzony w biurze.

1. Komfort jest najważniejszy

Spędzanie czasu w ciągu dnia powinno być komfortowe. I choć nie zawsze możemy kontrolować ilość pracy, którą wykonujemy, możemy wpływać na przestrzeń dostępną w naszych miejscach pracy. Mowa o fotelu biurowym, w którym spędzamy większość czasu. Musi być wygodny - dla prawidłowej postawy ciała. Podczas długotrwałego siedzenia na krześle, obciążenie ciała powinno być równomiernie rozłożone, unikając nacisku na plecy. Dlatego tak ważny jest wybór wygodnego fotela biurowego.

Jeśli nie masz takiej możliwości - jest rozwiązanie: kup specjalny "insert-back" na plecy. To akcesorium jest bardzo kompaktowe i lekkie, i można je kupić w różnych sklepach internetowych. Dzięki specjalnemu oparciu Twoje plecy nie będą "czuły" obciążenia, a dzień będzie bardzo komfortowy.

2. Zacznij dzień od zadań, których nie lubisz

Każdy z nas ma w pracy rzeczy, których wykonywanie nie jest zbyt przyjemne. Czy są to długie listy do sprawdzenia, czy też góra papierów do podpisania. Tak czy inaczej, na te zadania trzeba poświęcić określoną ilość czasu. Wyznacz sobie cel, przychodząc rano do pracy, rozpocznij proces pracy od tych elementów. Rano Twoja głowa będzie jeszcze "świeża" i o wiele łatwiej będzie Ci rozwiązać wszystkie nagromadzone, nawet jeśli nieprzyjemne, problemy. Im szybciej się do tego zabierzesz, tym szybciej uwolnisz swój czas.

3. Rozdzielaj i ustalaj priorytety swoich zadań

Czasami strumień zadań nie kończy się, a wręcz przeciwnie - pojawiają się nowe. Aby się wśród nich nie "zgubić", radzimy od razu nadać im priorytety. Aby to zrobić, po przejrzeniu całkowitej ilości zadań, wizualnie lub lepiej fizycznie podziel je na trzy strefy oznaczone kolorem czerwonym, niebieskim i np. pomarańczowym. Czerwona strefa oznacza zadania o najwyższym priorytecie, które muszą być wykonane w pierwszej kolejności. W niebieskiej znajdą się zadania o średniej ważności i pilności. I jak się domyślasz, strefa pomarańczowa będzie zawierać zadania o najniższym priorytecie, które muszą być zrobione, ale nie "teraz".

Taki sposób podziału zadań na strefy priorytetowe pomoże Ci skupić się na tym, co najważniejsze i nie zapomnieć o rzeczach drugorzędnych. Będziesz w stanie zebrać i zorganizować wszystkie rzeczy, które musisz zrobić.

4. Częste krótkie przerwy

W ciągu dnia pracy, nawet jeśli nie masz na to czasu, odwróć na chwilę swoją uwagę i zrób sobie przerwę, przynajmniej 5 minutową. W tym czasie spróbuj odwrócić swoją uwagę od zmartwień i problemów zamykając na chwilę oczy. Taki sposób pomoże Ci zregenerować siły i skupić się na dalszych zadaniach.

5. "Asystenci Antystresowi".

Jeśli masz bardzo nerwową pracę, a napływ problematycznych spraw nie ustaje, pomocne będą antystresowe mini zabawki do biura, a także różne podręczne gadżety. Może to być miękka piłka na ręce lub mały podnóżek w formie wiszącego hamaka. Wybierz najlepszą opcję dla siebie, a Twój dzień będzie łatwiejszy.

6. Regularne ćwiczenia.

Czy wiesz, że możesz się rozciągać w swoim miejscu pracy? Tak jest! Ćwiczenie oczu i szyi z wygodnego fotela. Ćwiczenia oczu są koniecznością, jeśli regularnie pracujesz przy komputerze. Wystarczy zamknąć oczy, a następnie przenieść spojrzenie w takiej pozycji w kolejności: góra-dół-prawo-lewo. Powtórz ćwiczenie kilka razy. Po tej czynności natychmiast poczujesz, że napięcie w oczach zniknęło. Możesz również zamknąć oczy i lekko uciskać i masować powieki palcami. Poczujesz lekki nacisk na oczy, ale przyczynia się to do wspaniałej ulgi dla oczu.

Aby rozciągnąć szyję, przechylaj głowę w różnych kierunkach, a także w górę i w dół. To pomoże Ci poczuć się znacznie lepiej.

7. Wygospodaruj czas na lunch, aby w pełni abstrahować

Z pewnością w każdej firmie pracownicy mają wyznaczony określony czas na przerwę obiadową. Może to być "pływająca" godzina lub stała godzina, np. od 13 do 14. Tak czy inaczej, może to być dobrze spędzony czas. Po około 30 minutach jedzenia, proponujemy wyjść na zewnątrz i zaczerpnąć powietrza. To pomoże Ci dobrze wypocząć. W tej godzinie wolnego czasu lepiej jest całkowicie abstrahować od spraw zawodowych, dając swojemu mózgowi "restart". Takie rozładowanie przyczynia się do większej wydajności w pracy.

8. Zasada 5 minut.

Ta zasada pomoże Ci uporządkować wszystkie piętrzące się sprawy do załatwienia. Jeśli Twoja skrzynka odbiorcza jest "zapchana" przychodzącymi mailami i ciągle przychodzą do niej nowe rzeczy, wygospodaruj 5 minut swojego czasu, aby rozwiązać niektóre z niepilnych zadań. Jeśli będziesz regularnie wdrażał "zasadę 5 minut" do swojej organizacji pracy, nie zauważysz, jak w końcu będziesz w stanie uporać się z absolutnie wszystkimi zaległymi zadaniami.

9. Odwróć uwagę od pracy - po prostu zrelaksuj się i odpocznij

Przeznacz raz w ciągu całego dnia pracy, dosłownie 10 minut czasu na uspokojenie się i relaks. Pomocna będzie cicha muzyka w słuchawkach i specjalne aplikacje. Istnieje wiele aplikacji mobilnych, które pozwalają na medytację. Nie bądź zaskoczony - to właśnie medytacja (nawet przez krótki czas) przyniesie jasność myśli, spokój i pewność siebie. Użytkownicy systemów Android i iOS mogą łatwo pobrać takie aplikacje na swoje smartfony. Oto niektóre z nich: Brain.fm, Headspace, Calm, Defonic, a także wiele innych.

10. Wykorzystuj swój czas zawsze z korzyścią dla siebie

Wykorzystuj przerwy w pracy nie tylko do biernego relaksu. Jeśli masz "okienko" w swojej pracy lub wykonałeś wszystkie zadania i został Ci czas - naucz się czegoś nowego. Możesz poświęcić dosłownie 20-30 minut dziennie na naukę nowych języków, czytanie przydatnej literatury. Może Ci się wydawać, że to za mało, ale nie wyciągaj pochopnych wniosków. Poświęcenie 30 minut dziennie to 150 minut w tygodniu, 10 godzin w miesiącu i 120 godzin w roku! Regularne ćwiczenia pozwolą Ci osiągnąć nową wiedzę, wyższe stanowiska i co tylko zechcesz.

Mamy nadzieję, że ta lista dziesięciu najlepszych praktyk sprawi, że Twoje życie zawodowe stanie się łatwiejsze i przyjemniejsze. Eksperymentuj i znajdź nowe sposoby, aby spędzić dzień w biurze z uśmiechem. ????