Jak wybrać kartę graficzną: Przewodnik użytkownika

 Karta graficzna (lub GPU) to urządzenie, które przekształca obraz w pamięci komputera na sygnał wideo dla monitora. Innymi słowy, jest to część, która decyduje o jakości obrazu na ekranie komputera. Wybór karty graficznej nie jest sprawą prostą, ponieważ jest to urządzenie posiadające własny procesor, pamięć RAM, system chłodzenia i wiele innych. Aby wybrać kartę graficzną należy wziąć pod uwagę wszystkie wymienione parametry, kompatybilność z komputerem i zadania, które wykonuje. Więcej informacji o tym jak wybrać kartę graficzną - przeczytaj artykuł.

Pojemność pamięci wideo i szerokość magistrali

Pamięć wideo w karcie graficznej jest tak samo ważna jak pamięć RAM w komputerze. Pamięć w kartach graficznych to miejsce do przechowywania tekstur oraz bufor ramki, w którym umieszczane są dane do przetwarzania. Duża ilość pamięci będzie zaletą tylko wtedy, gdy jest połączona z optymalną częstotliwością, znaną również jako szerokość magistrali (szybkość bitowa). Wysoka prędkość bitowa magistrali pamięci gwarantuje, że w jednostce czasu można przesłać więcej danych z pamięci wideo do układu GPU i z powrotem.

Oprócz ilości pamięci wideo należy wziąć pod uwagę również jej typ. Różnica między typami pamięci wideo polega na tym, że działają one przy wyższych częstotliwościach i niższych napięciach zasilania. Jakie są korzyści? Zmniejszone rozpraszanie ciepła, a tym samym niższe zużycie energii. Optymalnym wyborem będzie karta graficzna z pamięcią wideo typu GDDR5 i GDDR6 (NVIDIA) lub HBM2 (AMD).

Układ chłodzenia

Dobry system chłodzenia jest niezbędny dla karty graficznej. W końcu wentylator GPU nie ma "awaryjnego" wyłączenia, co oznacza, że w przypadku dużego nagrzewania się płyty potrzebny jest mocny wentylator, który schłodzi nawet najgorętszy układ i nie dopuści do spalenia płyty.

Chłodnice dla kart graficznych mogą być cieczowe lub powietrzne. W pierwszym przypadku ciepło odprowadzane jest z układu za pomocą rurki z cieczą, w drugim - dzięki ciepłowodom, płytkom radiatora i wentylatorom. Systemy chłodzenia powietrzem są tańsze i bardziej wydajne w eksploatacji. Ich wybór jest prosty: należy preferować urządzenia z dużą liczbą rurek i grubą chłodnicą.

Jeśli koncentrujesz się na rozwiązaniach budżetowych, spieszymy z zaleceniem zakupu GPU z chłodnicą, a nie samego radiatora. W ostatecznym rozrachunku niewielka nadpłata zwróci się, gdyż karta graficzna posłuży znacznie dłużej.

Z overclockingiem czy bez?

Przed udzieleniem porad dotyczących podkręcania kart graficznych, warto ujawnić pojęcie podsystemu zasilania. To ostatnie decyduje o stabilności całego urządzenia i jego żywotności. Wskaźnikiem wytrzymałości na obciążenia dla karty graficznej jest ilość faz i jakość części elektronicznych. Jeśli chodzi o zasilanie, karty graficzne mają je poprzez złącza PCI-E lub 6- lub 8-pinowe kable zasilające.

Wracając do pytania o podkręcanie karty graficznej do gier. Overclocking to zwiększenie wydajności urządzenia do maksymalnych wskaźników poprzez zmianę parametrów technicznych. Dlaczego go potrzebujesz? W większości przypadków - dla bardziej komfortowej rozgrywki i uzyskania większej liczby klatek na sekundę. Istnieją dwa sposoby na uzyskanie podkręconej karty graficznej:

  • wybierz urządzenie wraz z autorskim oprogramowaniem producenta i przeprowadź overclocking ściśle według instrukcji; kupić kartę graficzną, która jest już podkręcona i ma fabrycznie zwiększoną specyfikację.

Tutaj kończą się bezpieczne sposoby podkręcania kart graficznych. Używanie amatorskich narzędzi do zwiększania parametrów technicznych GPU jest podejrzanym działaniem, które może doprowadzić do awarii komputera. Zachowaj szczególną ostrożność przy podkręcaniu kart graficznych. Jeśli napięcie przyłożone do układu GPU jest zbyt wysokie, nieuchronnie doprowadzi to do uszkodzenia urządzenia.

Wymiary

Wraz z możliwościami kart graficznych rosną również ich rozmiary. Długość nowoczesnych dyskretnych kart graficznych może sięgać 30 centymetrów i obejmować dwa sloty PCI-Express. Wybierając kartę graficzną z zaawansowaną funkcjonalnością, upewnij się więc, że Twój komputer ma wystarczająco dużo miejsca na takie wysokiej klasy rozwiązanie. W przeciwnym razie, wszystkie twoje wysiłki pójdą na marne. Jeśli twój komputer PC ma przestarzałą płytę główną, po zakupie nowego układu GPU będziesz musiał wymienić płytę główną na nową, obsługującą standard ATX.

Poziom hałasu

Nowoczesne karty graficzne pobierają dziesiątki do setek watów mocy i generują dużo ciepła, które musi zostać odprowadzone. Dlatego w konstrukcji kart graficznych znalazło się miejsce dla systemów chłodzenia. Te ostatnie mogą być aktywne (z wentylatorami) i pasywne (systemy ciche). Procesory graficzne wyposażone w wentylatory najczęściej można znaleźć w sprzedaży. Dlatego dla użytkownika ważny jest poziom hałasu emitowanego podczas pracy urządzenia.

Głośność wentylatora zależy od konstrukcji chłodnicy i prędkości obrotowej łopatek. Jaką kartę graficzną wybrać? Uważa się, że próg słyszalności dla chłodnicy wynosi 800-1500 obrotów na minutę lub 25 dB. Problem hałasu dobrze rozwiązują karty graficzne z pasywnym lub ciekłym chłodzeniem. Dyskretne karty graficzne z hybrydowym systemem chłodzenia też nieźle sobie radzą: w spoczynku, przy niewielkim obciążeniu, praca GPU będzie bezgłośna, ale gdy tylko obciążenie wzrośnie - wentylator się włączy, a co za tym idzie użytkownik usłyszy hałas.

Jak wybrać kartę graficzną pasującą do mojej płyty głównej?

Aby dopasować kartę graficzną do płyty głównej, należy wziąć pod uwagę rodzaj połączenia i generację interfejsu. Z pierwszym parametrem zazwyczaj nie ma problemów, ponieważ większość nowoczesnych procesorów graficznych jest podłączana do płyty głównej przez ten sam slot - PCIe x16 (PCI Express).

Jeśli chodzi o generacje interfejsów, karta graficzna i płyta główna nie zawsze się pokrywają. Aby mieć pewność, że zakupiony przez Ciebie procesor graficzny będzie pracował na najwyższych obrotach, przed zakupem upewnij się, że urządzenie jest kompatybilne z płytą główną. Możesz sprawdzić kompatybilność, sprawdzając "wersję PCI Express" w opisie płyty głównej. Twoja płyta główna i karta graficzna muszą być takie same.

Wybór kart na podstawie rozdzielczości monitora, nie zapominając o złączach

Charakterystyka Twojego monitora określa zakres, w jakim Twoja karta graficzna może uwolnić swój potencjał. Na przykład, stary wyświetlacz komputerowy o rozdzielczości 1280 na 1024 pikseli nie będzie oczywiście w stanie zaimplementować możliwości drogiego, nowoczesnego procesora graficznego. Dotyczy to zarówno monitorów o wysokiej rozdzielczości, jak i powolnych monitorów z rdzeniem dyskretnym, które nie są w stanie poprawnie przetworzyć strumienia danych graficznych i wyświetlić go na ekranie.

Jak widać, aby para monitor-karta wideo działała sprawnie, wszystko musi być zbalansowane. Im wyższa rozdzielczość monitora, tym poważniejsze obciążenia powinna wytrzymać karta graficzna. Tak więc do monitorów o skromnej rozdzielczości 1280×1024 lub 1366×768 pikseli wystarczą najprostsze, budżetowe karty graficzne. Dyskretne karty graficzne ze średniej półki nadają się do monitorów o przekątnej 21-24 cali, cóż, dla posiadaczy monitorów o wysokiej rozdzielczości i obsługujących 4K potrzeba najmocniejszej i najdroższej karty graficznej.

Zastanawiając się nad wyborem karty graficznej, wielu kupujących zapomina o tym, jak ważne jest dopasowanie złącza monitora i GPU. Upewnij się, że jesteś świadomy tego punktu przed zakupem, aby nie mieć żadnych problemów z podłączeniem swojej nowej karty graficznej.

Jak wybrać kartę graficzną pasującą do procesora?

Procesor ma bezpośredni wpływ na szybkość karty graficznej i jej wydajność w każdej grze komputerowej. Dlatego istotne jest pytanie, jak dobrać kartę graficzną do procesora. Podobnie jak w przypadku monitora, ważna jest tu równowaga. Wydajna karta graficzna nie uwolni swojego potencjału z przestarzałym procesorem. Załóżmy, że podłączysz drogi układ GPU do komputera ze słabym CPU. W rezultacie otrzymasz dobrą jakość obrazu na ustawieniach ultra, ale liczba FPS (klatek na sekundę) pozostanie na minimalnym poziomie.

Prostym i praktycznym sposobem na dopasowanie karty graficznej do procesora jest wejście do swojej ulubionej gry i ustawienie minimalnych ustawień graficznych. Robi się to po to, aby odciążyć kartę graficzną i zobaczyć, jak wygląda sam procesor na wykresach renderingu. Wyciągnij wnioski na temat tego, co częstotliwość odświeżania może zapewnić Twojemu procesorowi. Na przykład, jeśli procesor w grze zapewnia 50 klatek, to karta wideo powinna być wybrana z taką charakterystyką. Ogólnie rzecz biorąc, dla komputerów do gier zaleca się wybór kart graficznych o wysokiej wydajności, z rezerwą pamięci wideo i wysoką przepustowością.

Jaki rodzaj zasilania jest potrzebny?

Każdy procesor graficzny ma określoną charakterystykę poboru mocy i wymagania dotyczące zasilania. Dane te można znaleźć w specyfikacjach producenta lub w opisach konkretnych modeli na stronach internetowych sprzedawców detalicznych.

Przy obliczaniu mocy zasilacza brana jest pod uwagę nie tylko aktywność układu graficznego, ale także pobór mocy przez procesor, dyski twarde, napędy optyczne, płytę główną i wentylatory.

Jak więc wybrać kartę graficzną? W opisie każdej karty graficznej znajduje się sekcja "Zasilanie" z takimi pozycjami jak "Maksymalny pobór mocy", "Zalecany zasilacz", "Dodatkowe złącza zasilania" itp. Zadaniem kupującego jest porównanie parametrów GPU i zasilacza już zainstalowanego w komputerze i upewnienie się, że wybrana karta graficzna jest kompatybilna z konkretnym sprzętem.

AMD lub NVIDIA

Wybierając kartę graficzną, przede wszystkim warto zwrócić uwagę na jakość procesora graficznego. Ta właściwość jest bezpośrednio zależna od marki, która produkuje karty graficzne. Który producent kart graficznych jest lepszy? Liderami wśród producentów wspomnianej części na współczesnym rynku są firmy AMD i NVIDIA.

Jeszcze niedawno każdy ekspert słusznie zauważyłby, że dyskretne karty AMD są dobre pod względem możliwości graficznych, a urządzenia NVIDIA mają lepsze wskaźniki wydajności. Obecnie nie ma praktycznie żadnej zauważalnej różnicy pomiędzy kartami graficznymi AMD i NVIDIA. Ale marki produkujące dyskretne karty graficzne mogą i powinny być brane pod uwagę. Zarówno karty graficzne AMD jak i NVIDIA są produkowane przez wiele firm, w tym MSI, ASUS i GIGABYTE.

Również wielu ekspertów jest zgodnych co do tego, że lepiej jest dopasować kartę graficzną do procesora. Oznacza to, że jeśli masz procesor wyprodukowany przez AMD, karta graficzna AMD w Twoim komputerze pokaże się z jak najlepszej strony. Przyjrzyjmy się kilku nowoczesnym kartom do gier wideo, które z pewnością zapewnią komfortową rozgrywkę o wysokiej wydajności.

Nowoczesne karty AMD i NVIDIA do gier

Do tej pory pytanie o to, jak wybrać kartę graficzną dla PC jest kwestią preferencji i możliwości finansowych użytkownika. Najprostszym sposobem na podjęcie decyzji o wyborze konkretnego urządzenia jest ocena technologii w nim obecnych i stopnia ich niezbędności do wykonywania Twoich zadań.

Karty graficzne AMD Radeon pozwolą Ci w pełni cieszyć się rozgrywką dzięki zastosowanym technologiom:

  • VSR - wirtualna super wysoka rozdzielczość, dzięki której użytkownik będzie mógł cieszyć się obrazem w jakości zbliżonej do 4K; FRTC - możliwość ustawienia limitu ilości klatek na sekundę (przydatne dla obniżenia kosztów zużycia energii i zapobiegania przegrzewaniu się urządzenia); Eyefinity - możliwość połączenia wielu monitorów i stworzenia stanowiska z efektami specjalnymi (można połączyć od 6 do 24 monitorów).

Urządzenia z układami NVidia GeForce zadowolą użytkownika swoimi funkcjami:

  • SLI - przydatna technologia dla tych, którzy podłączają kilka kart graficznych naraz, łącząc je w jedną całość; CUDA - system, który wykorzystuje procesor graficzny do obliczeń równoległych i zwiększa ogólną wydajność urządzenia; PhysX SDK - Zwiększa poziom realizmu zjawisk fizycznych w grze, dzięki czemu wszystkie ruchy wyglądają bardziej naturalnie.

Ustawienia zaawansowane

Wśród dodatkowych parametrów karty graficznej należy wymienić FPS - frames per second, FPS w grach komputerowych czy odtwarzaniu filmów. Aby dowiedzieć się, która karta graficzna jest lepsza do Twoich celów, sprawdź testy i porównania procesorów kart graficznych w popularnych grach. Dzięki temu będziesz mógł wybrać układ GPU, który będzie idealny dla Twojej ulubionej gry.

Niektóre z ważnych specyfikacji kart graficznych, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze urządzenia, obejmują:

  • prędkość zegara; liczba bloków shaderów; Rdzenie Cuda; Rdzenie RT; fillrate; bloki geometrii i rasteryzacji.

Im wyższa wartość każdej cechy z listy - tym bardziej wydajna będzie karta graficzna i jej technologie.

Dodatkowymi opcjami mogą być również rozważane specjalistyczne pakiety oprogramowania dla kart graficznych, wymagane do grafiki trójwymiarowej na komputerze. Takie pakiety oprogramowania są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania nowoczesnych gier i aplikacji, a także do profesjonalnych zadań z zakresu projektowania, wizualizacji itp. Oprócz grafiki, oprogramowanie może również wpływać na przetwarzanie dźwięku i urządzenia peryferyjne.

Wniosek

Jak wybrać kartę graficzną dla swojego komputera? Przede wszystkim musisz się upewnić, że nowy procesor graficzny jest kompatybilny z komponentami, które już posiadasz w swoim komputerze (zasilacz, płyta główna, procesor, rozdzielczość monitora). W opisach kart graficznych znajdują się wartości zalecane dla innych części komputera.

Jeśli wartości odpowiadają Państwu, można przejść do następnej pozycji - żądanych parametrów. Na tym etapie należy wybrać ilość pamięci, fabryczny overclocking, system chłodzenia (poziom hałasu) oraz producenta karty graficznej. Aby zakup był udany, zachowaj równowagę i nie zapominaj, że procesor graficzny może osiągnąć swój pełny potencjał tylko w obecności innych równych komponentów.