Jak sprawdzić temperaturę karty graficznej: szczegółowe instrukcje

 Każdy użytkownik komputera PC lub notebooka przynajmniej raz spotkał się z nieprawidłowym obrazem na wyświetlaczu, "glitchami", czarnym ekranem i podobnymi efektami. Objawy te nie muszą być spowodowane błędami systemowymi. W większości przypadków jest to spowodowane przegrzewaniem się karty graficznej. Gdy komputer jest przeciążony, komponent może się przegrzewać, co będzie miało wpływ na działanie całego urządzenia. Jeśli ten problem nie zostanie rozwiązany szybko, wydajność komputera stopniowo zacznie spadać, a później karta wideo w ogóle przestanie działać poprawnie. Aby temu zapobiec, powinieneś mieć informacje o tym, jak sprawdzić temperaturę karty graficznej.

Dlaczego musisz znać temperaturę karty graficznej?

Każda karta graficzna posiada zalecany tryb temperaturowy, w którym zapewnia optymalną wydajność. W związku z tym, jeśli karta graficzna staje się gorąca, oznacza to usterkę. Im szybciej się o tym dowiesz, tym lepiej, dlatego monitoring karty graficznej jest tak ważny. Co więcej, bardzo gorący procesor graficzny może powodować nieprawidłowe działanie sąsiednich komponentów. W niektórych przypadkach mogą one nawet zacząć się topić, jeśli nie podejmiesz środków na czas. Ale aby wiedzieć, jak wyświetlić temperaturę karty graficznej, ważne jest, przede wszystkim, aby zrozumieć, jaki tryb temperatury byłby optymalny.

Jaka jest normalna temperatura karty graficznej?

W sytuacjach, gdy komputer nie musi wykonywać zadań zbytnio obciążających kartę graficzną, a pracuje w trybie normalnym, temperatura procesora graficznego mieści się w przedziale od 30 do 50 stopni. Przy dużym obciążeniu temperatura wzrośnie do 70-80 stopni. Jeśli w obu przypadkach wartość temperatury jest znacznie wyższa niż wartość deklarowana, jest to już znak, że niektóre procesy przebiegają nieprawidłowo.

Jak poznać temperaturę karty graficznej

Jak więc sprawdzić temperaturę karty graficznej? Aby to zrobić, musisz zainstalować specjalne oprogramowanie. Większość programów pozwala nie tylko na pomiar temperatury procesora, ale także na poznanie dokładnej nazwy modelu komponentu, który jest zainstalowany w urządzeniu i jego charakterystyki. Niektóre programy dają również możliwość monitorowania pracy urządzenia jako całości, co pozwala na szybką identyfikację usterek i nieprawidłowości w działaniu.

Tak szeroki zakres funkcji w programach do określania temperatury karty graficznej wynika również z faktu, że wysoka temperatura komponentu może nie być bezpośrednio związana z układem wideo.

Przyczyny wysokich temperatur

Zanim dowiesz się, jaka jest temperatura karty graficznej bez programów, ważne jest również, aby zrozumieć powód, dla którego może się ona w zasadzie nagrzewać. Lista najczęstszych przyczyn jest następująca:

  • Wysychanie pasty termicznej; Niskie zasilanie lub nieprawidłowo działający zasilacz; Uszkodzenie chłodnicy lub ogólnie układu chłodzenia; Zanieczyszczenie obudowy urządzenia kurzem; awaria płyty głównej: nagrzewanie płyty głównej automatycznie podnosi ogólną temperaturę wewnątrz obudowy.

Na samą temperaturę procesora graficznego mają wpływ następujące czynniki:

  • Typ układu chłodzenia wbudowanego w jednostkę systemową. Może być pasywny (reprezentowany tylko przez chłodnicę) lub aktywny (reprezentowany przez jedną lub więcej chłodnic); Procesor, na podstawie którego działa dany komponent. Każdy procesor graficzny charakteryzuje się określoną wartością generowanego ciepła. Parametr ten znany jest również jako DPI. Ogólna charakterystyka układu chłodzenia. W szczególności parametr ten zależy od ilości chłodnic i ich średnic.

Dopuszczalne i krytyczne wartości dla kart graficznych różnych marek

Każda marka-producent ma zawsze jasno określone wartości temperatury dla karty graficznej. Ta część specyfikacji zawiera zarówno parametry w stanie normalnym, jak i wartości progowe. Przeanalizujmy niektóre z nich.

AMD

Wskaźnik od 80 do 90 stopni ciepła w warunkach maksymalnego obciążenia procesora nie jest jeszcze problemem. Ale po 90-95o system zaczyna pomijać cykle i przestaje działać poprawnie, co już jest problemem. Z drugiej strony, zgodnie z danymi producenta, szczytowa wartość krytyczna wynosi 105o. Ogólnie rzecz biorąc, w przypadku AMD wartość temperatury krytycznej zależy w dużej mierze od modelu. W szczególności, linia FX ma progi zaczynające się od 60 stopni.

Intel HD

Ponieważ Intel HD jest układem zintegrowanym, jego nagrzewanie jest bezpośrednio związane z temperaturą procesora. W konsekwencji, optymalne i progowe wartości temperatury są bezpośrednio związane z mocą, modelem i trybem pracy CPU. W tym przypadku należy zwrócić uwagę na specyfikację urządzenia. W jednej sytuacji system automatycznie zrestartuje się przy 75°C, a w drugiej nawet osiągnięcie 100°C nie wpłynie na wydajność komputera. Ogólnie rzecz biorąc, lepiej jest skupić się na optymalnym zakresie od 40 do 70 stopni.

Nvidia .

Według producenta, te karty graficzne bez problemu radzą sobie z temperaturami do 105 stopni, nie tracąc przy tym na wydajności. Niemniej jednak, testowanie GPU pod kątem wytrzymałości nie jest dobrym pomysłem. Próg dla urządzeń od marki Nvidia będzie oscylował w granicach 80-90o. Wartość ta może się jednak różnić w zależności od modelu karty, a nawet po 80 stopniach niektóre karty graficzne mogą przestać działać stabilnie.

Ważna uwaga: w produktach AMD i Nvidia podczas tzw. "overclockingu" dopuszczalne są temperatury w zakresie 80-90o.

Co zrobić, gdy karta graficzna się nagrzewa

Jak każda usterka, nadmierne nagrzewanie się procesora graficznego wymaga pilnego rozwiązania. Oznaki, że tryb termiczny karty graficznej jest uszkodzony wyglądają następująco:

  • Zwiększony hałas spowodowany wzrostem liczby obrotów wentylatora. Szczególnie wysoki poziom hałasu będzie występował przy dużym obciążeniu - uruchomieniu ciężkich edytorów grafiki lub zasobożernych gier komputerowych. Nagłe, niezależne ponowne uruchomienie systemu. W ten sposób oprogramowanie próbuje przywrócić temperaturę do akceptowalnego poziomu. Zamrożenia i szumy na wyświetlaczu podczas oglądania filmów lub grania w gry.

W przypadku wystąpienia tych objawów należy podjąć następujące kroki.

Wyłącz przetaktowywanie GPU

Dynamiczny overclocking karty graficznej na wyższą częstotliwość jest aktywnie wykorzystywany do zwiększenia wydajności. Jeśli jednak w wyniku zwiększenia częstotliwości pracy karta graficzna będzie się nadmiernie nagrzewać, należy szybko przerwać ten proces.

W niektórych przypadkach niezwykle przydatna będzie optymalizacja całego systemu. W czeluściach pamięci komputera może kryć się zasobożerny program, o którym nawet nie wiesz. A system może zostać obciążony przez wirusa mineer, który infekuje system i wykorzystuje jego potencjał do wydobywania kryptowalut. Będzie bardzo trudno je wykryć, ponieważ takie programy są zaprojektowane tak, aby maskować się jako coś, czego naprawdę potrzebujesz. Jest dość oczywiste, że takie obciążenie procesora może również powodować nagrzewanie się karty graficznej. Tak więc, jeśli "trojan" zostanie wykryty, należy się go natychmiast pozbyć.

Wyczyść wentylator i radiator

Dość duża liczba przypadków, w których karta graficzna nagrzewa się do krytycznych wartości, nawet bez specjalnych obciążeń, jest spowodowana banalnym zanieczyszczeniem kurzem. Kurz stopniowo osadza się na radiatorze i zatyka otwory wentylacyjne. Łopatki wentylatora zaczynają się obracać z wyraźnym poślizgiem, a czasami całkowicie się zatrzymują. W wyniku tego wymiana ciepła i chłodzenie ulegnie niezauważalnemu pogorszeniu. Staje się to szczególnym problemem w lecie, kiedy wysokie temperatury powietrza, w połączeniu z rozgrzaną kartą graficzną, częściej prowadzą do krytycznego wyłączenia systemu. Doświadczenie pokazuje, że takie "restarty" będą tak spontaniczne, że po prostu nie mogą pomóc, ale denerwują użytkownika komputera.

Aby uniknąć takich konsekwencji, laptop lub komputer powinien być regularnie czyszczony. Najlepiej robić to co najmniej dwa razy w roku. Nie zaleca się samodzielnego czyszczenia, jeśli nie ma się odpowiedniego doświadczenia w tej czynności. Idealną opcją byłoby oddanie urządzenia do wyspecjalizowanego serwisu. Wykwalifikowani fachowcy doskonale wiedzą, jak zadbać o stan instalacji w najlepszy możliwy sposób.

Równie ważne jest środowisko, w którym urządzenie jest używane. Często użytkownicy wolą korzystać z laptopa w fotelu, na kanapie lub na łóżku. Jest dość oczywiste, że miękka powierzchnia tych obiektów może być zbiornikiem pyłu. Ale problem z tym podejściem do użytkowania przynosi inne nieprzyjemne konsekwencje. Postawienie laptopa na miękkiej, monolitycznej powierzchni powoduje zatkanie otworów wentylacyjnych. W konsekwencji powietrze nie może prawidłowo cyrkulować, a ogólne odczyty temperatury w urządzeniu wewnętrznym wzrastają. W przypadku laptopa, idealnym rozwiązaniem tego problemu może być zakup podkładki chłodzącej.

Podobna sytuacja może mieć miejsce w przypadku komputera. Czasami sama konstrukcja biurka komputera domowego może blokować otwory filtracji powietrza na jednostce systemowej. Dlatego, jeśli nagle okaże się, że karta graficzna komputera jest ciepła, chociaż nie ma obiektywnych powodów, należy rozważyć tę opcję.

Wymiana pasty termicznej

Pośrednim ogniwem pomiędzy radiatorem a układem graficznym jest zawsze pasta termiczna. Domyślnie znajduje się on na każdej karcie graficznej, ale w trakcie eksploatacji urządzenia wysycha, kruszy się i ogólnie pogarsza odprowadzanie ciepła z układu.

Przed nałożeniem nowej pasty termicznej należy dokładnie pozbyć się śladów starej. Nowa porcja pasty termicznej musi być równomiernie rozprowadzona cienką warstwą na powierzchni układu scalonego. Warto również pamiętać, że raz zastosowana substancja może nie dać natychmiastowego pożądanego chłodzenia. Niektórzy producenci twierdzą, że pasta termiczna potrzebuje tylko trochę czasu na "skurczenie się". Jeśli jednak po kilku dniach karta graficzna nadal nagrzewa się do krytycznych wartości, to sensowne jest sprawdzenie urządzenia pod kątem innych czynników, które mogą powodować taką sytuację.

Ważna uwaga: w niektórych modelach układów graficznych zamiast pasty termicznej stosowana jest uszczelka termiczna, a te dwie metody odprowadzania ciepła nie są wymienne. Jeśli na karcie była wcześniej uszczelka, nigdy nie można na jej miejsce nałożyć pasty.

Uszkodzony radiator

Chłodnica komputerowa jako część systemu chłodzenia ma za zadanie realizować wymianę ciepła podzespołów komputera ze środowiskiem zewnętrznym. Żebrowana powierzchnia tego elementu konstrukcyjnego została zaprojektowana w celu zwiększenia dostępnej powierzchni odprowadzania ciepła. Tak więc każda jego awaria automatycznie odbija się na pracy całego układu chłodzenia jako całości, a więc wymaga szybkiej naprawy. Jeśli jednak usterka stała się nieodwracalna, należy go po prostu wymienić.

Zainstaluj bardziej wydajny system chłodzenia

Wydajność systemu chłodzenia ma bezpośredni wpływ na zdolność procesora graficznego do optymalnego radzenia sobie z obciążeniami operacyjnymi. A jeśli podstawowy system nie jest w stanie zapewnić niezawodnego poziomu chłodzenia, być może nadszedł czas, aby pomyśleć o zainstalowaniu ulepszonej wersji.

Nominalnie systemy chłodzenia dla komputerów PC dzieli się na 3 grupy:

  • Powietrze - zapewnia rozpraszanie ciepła dzięki ukierunkowanemu przepływowi powietrza przez chłodnicę i chłodnicę. Ciecz - jako czynnik chłodzący stosuje się wodę lub inne ciecze. Ciepło z procesora i karty graficznej jest przekazywane do specjalnej jednostki przez wodę, następnie trafia na radiator, a potem przez chłodnicę jest odprowadzane do otaczającej przestrzeni. Olej - elementy są umieszczone w szczelnej obudowie, która następnie jest wypełniona olejem. Charakteryzuje się lepszą absorpcją ciepła niż woda, a także praktycznie nie generuje hałasu.

Każda z odmian systemów chłodzenia ma swoje wady i zalety, dlatego ważne jest, aby zawczasu określić, która opcja najbardziej nam odpowiada. Jedno jest pewne: instalacja nowego systemu chłodzenia jest najbardziej radykalną metodą, którą należy zastosować, jeśli wszystkie inne opcje nie działają w celu zmniejszenia obciążenia procesora wideo.

Wszystkie opisane powyżej czynności mają szczególne znaczenie, jeśli procesor wideo jest już rozgrzany, a problem jest pilny. W rzeczywistości można zapobiec nagrzewaniu się tego elementu. Wystarczy regularnie dbać o czyszczenie obudowy z kurzu i nie zapominać o nakładaniu pasty termicznej. Stan wszystkich elementów systemu najlepiej monitorować za pomocą specjalistycznego oprogramowania. Regularne przeprowadzanie diagnostyki pozwoli szybko zidentyfikować usterkę komputera i szybko

Programy do określania trybów temperaturowych kart graficznych

Jak więc pilnować temperatury karty graficznej? W tym celu aktywnie wykorzystywał szereg programów do diagnostyki. Każdy z nich ma zestaw korzyści, często nie ograniczających się tylko do określenia trybu temperaturowego układu wideo. Przyjrzyjmy się najpopularniejszym z nich.

GPU-Z

GPU-Z dostarcza najbardziej wyczerpujących informacji na temat parametrów technicznych karty graficznej. Interfejs programu jest intuicyjny, gdyż nie jest przeładowany mnogością przycisków, funkcji i elementów. Charakterystyka wszystkich czujników jest wyświetlana w czasie rzeczywistym, co pozwala na monitorowanie poprawności działania systemu. Ekran główny programu daje możliwość uzyskania następujących danych:

  • informacje ogólne; wersja sterownika; częstotliwość rdzenia; częstotliwość bloków shaderów; typ pamięci.

W drugiej zakładce znajdują się następujące informacje o karcie graficznej:

  • obciążenie pamięci; prędkość obrotowa wentylatora; Poziom obciążenia układu GPU; temperatura karty graficznej.

Oprogramowanie obsługuje produkty firm Intel, Nvidia i AMD. Ponadto, program GPU-Z jest bezpłatny.

AIDA

Oprogramowanie AIDA posiada następujące cechy:

  • Dostarczanie informacji o wszystkich licencjach na sprzęt i oprogramowanie; dane konfiguracyjne systemu; procedura diagnostyczna; testowanie dysków, procesorów, pamięci; dostarczając wyczerpujących danych o każdym elemencie urządzenia; informacje o dostępności zainstalowanych sterowników; informacje na temat producenta sprzętu; informacje o konfiguracji systemu.

W ciągu pierwszych minut po uruchomieniu aplikacja rozpoznaje wszystkie urządzenia, które znajdują się w systemie. Wszystkie informacje o oprogramowaniu i komponentach sprzętowych zostały podzielone na osobne kolumny, dzięki czemu nie będziesz miał problemu ze znalezieniem potrzebnych danych. A jeśli zastanawiasz się, jak określić temperaturę karty graficznej, musisz otworzyć podsekcję "Czujniki" i spojrzeć na linię o nazwie "Dioda GPU". Aktualny tryb temperatury, w którym pracuje karta graficzna, będzie wyświetlany zarówno w stopniach Celsjusza, jak i Fahrenheita.

Dodatkowo program posiada funkcję testowania sprzętu poprzez stress test systemu. Kiedy jest aktywowany, wszystkie aspekty systemu będą maksymalnie obciążone. Stress test można jednak skonfigurować w taki sposób, aby obciążał tylko konkretny element, w naszym przypadku kartę graficzną. Badanie jest dość długą procedurą, która trwa kilka godzin. Jeśli jednak podczas diagnostyki nie zostaną wykryte żadne usterki, a system nie będzie się restartował, będzie to sygnał, że wszystko działa na stabilnym poziomie.

Program AIDA jest płatny i dostępny w dwóch wersjach językowych - angielskiej i rosyjskiej.

HWMonitor .

Oprogramowanie to dostępne jest jednocześnie w dwóch wersjach - zwykłej i rozszerzonej. Wersja Pro pozwala na zdalne monitorowanie stanu sprzętu z innego komputera lub urządzenia z systemem Android. Ponadto, wersja Pro HWMonitora może tworzyć wykresy temperatury i automatycznie zapisywać je jako plik graficzny.

Interfejs oprogramowania ma strukturę przypominającą drzewo. Na stronie głównej wszystkie pozycje okuć prezentowane są w postaci listy, przy czym każda pozycja ma kilka podpozycji. Na kolejnym poziomie znajdują się wskaźniki czujników, a na poziomie poniżej wartości liczbowe rzeczywiste dla każdego z nich. Oprócz temperatury karty graficznej, którą można monitorować w czasie rzeczywistym, na liście znajdują się również następujące informacje o tym komponencie

  • częstotliwość i obciążenie pamięci wideo; częstotliwość i obciążenie rdzenia; prędkość obrotowa wentylatora; napięcie rdzenia.

Wyniki diagnostyki można zapisać w postaci dokumentu tekstowego.

Jak widać, dość łatwo jest dowiedzieć się o temperaturze karty graficznej za pomocą jednego z niezbędnych programów. Jednak informacje te powinny być również odpowiednio zarządzane. Regularne monitorowanie trybu temperaturowego, w jakim pracuje procesor graficzny, pozwoli Ci zidentyfikować, które procesy najbardziej obciążają urządzenie. Na tej podstawie można zaplanować najbardziej odpowiednie sposoby zaradzenia sytuacji.

Należy pamiętać, że normalna temperatura karty graficznej jest pojęciem dość chwiejnym i względnym. Jeśli Twoje urządzenie wykazuje doskonałą wydajność bez hamulców i szumiącego systemu chłodzenia przy wartościach bliskich progowi, to w najbliższej przyszłości przegrzanie karty graficznej na pewno nie jest uciążliwe.