Jak wybrać maszynkę do mięsa?

Maszynka do mięsa jest jednym z najbardziej niezbędnych urządzeń kuchennych, bez których nowoczesna gospodyni domowa nie może się obejść. Wszyscy uwielbiamy smaczne soczyste kotlety, pierogi, klopsiki, rozmaite zapiekanki... A dzięki maszynce do mięsa możemy szybko i dokładnie przetworzyć potrzebne składniki - mięso, ryby czy warzywa. Jednak przy wyborze konkretnego modelu mamy wiele pytań i wątpliwości: jaka maszynka do mięsa ma najlepsze parametry i nie zepsuje się przy częstym użytkowaniu? Dlatego postaramy się zrozumieć wszystkie subtelności tego urządzenia.

Rodzaje maszynek do mięsa

Maszynki do mielenia mięsa występują w dwóch rodzajach: domowe i przemysłowe. Te ostatnie znajdują zastosowanie w gastronomii, gdzie trzeba przetworzyć dużą ilość produktów. Szlifierki te posiadają większą moc, co zapewnia długą bezawaryjną pracę urządzenia. Modele domowe są przeznaczone do użytku domowego. Mają niewielkie rozmiary i są łatwe w użyciu.

Cechy domowych maszyn do mielenia mięsa

W zależności od indywidualnych preferencji, użytkownik może wybrać ręczną (mechaniczną) lub elektryczną maszynkę do mięsa.

Ręczne maszynki do mielenia mięsa wymagają znacznych nakładów czasu i pracy, ale są trwałe i niezawodne. Jednak obecnie bardziej popularne są elektryczne maszynki do mielenia mięsa.

Współczesny rynek oferuje ogromny wybór takich modeli. I aby uniknąć zamieszania przy zakupie elektrycznego młynka do mięsa, należy zwrócić uwagę na następujące cechy:

    Moc.

Im większa moc elektrycznej maszynki do mielenia mięsa, tym łatwiej będzie ona przetwarzać potrzebne produkty. Ale nie przegap takiego niuansu: moc znamionowa i maksymalna. Moc znamionowa to moc silnika, przy której szlifierka pracuje normalnie i bez przeciążenia. Moc maksymalna to wartość, którą silnik mielący "daje z siebie" przy obróbce chrząstek, żyłek lub małych kości.

    Produktywność.

Kryterium to pokazuje, ile mięsa mielonego możemy uzyskać w określonej jednostce czasu. Wydajność często zależy od mocy maszynki do mielenia mięsa, ale nie zawsze. Istnieją modele o tej samej mocy, a indeks wydajności różni się w 1,5-2 razy. Często maszynki do mięsa o mocy 1400-1600 W mogą wyprodukować 2-2,5 kg mięsa mielonego w ciągu jednej minuty. Modele o mocy 1000-1200 W przetwarzają 1,5 kg/minutę. Maszynki do mielenia mięsa o niewielkiej mocy 450 W w ciągu minuty ukręcą do 1 kg mięsa.

    Bezpieczeństwo.

Urządzenie powinno mieć gumowane nóżki, aby można je było wygodnie zamocować na stole roboczym. Należy również zwrócić uwagę na czas ciągłej pracy maszynki do mięsa, aby uniknąć przegrzania silnika. Wskaźnik ten może się różnić w zależności od trybu. Dlatego, jak już zauważyliście, bez dodatkowego komfortu i bezpieczeństwa, proces gotowania nie będzie tak przyjemny.

    Poziom hałasu.

Im niższy jest ten wskaźnik, tym wygodniejsza jest obsługa maszynki do mięsa. Ale to kryterium nie jest głównym przy wyborze urządzenia. Nasze ciało normalnie odbiera hałas w zakresie od 70 do 75 dB. Z reguły poziom hałasu nowoczesnego młynka do żywności nie przekracza 70 dB.

    Konstrukcja maszynki do mielenia mięsa.

Korpus urządzenia może być wykonany z wytrzymałego tworzywa sztucznego, aluminium lub stali nierdzewnej. Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze, wybierz maszynkę do mięsa z plastikową obudową. Przy ostrożnym użytkowaniu nie będzie to miało wpływu na żywotność modelu. Metalowa obudowa wygląda stylowo i oryginalnie. Ponadto, taki materiał jest bardziej wytrzymały, ale cięższy i droższy. Dla ułatwienia przechowywania niektóre maszynki do mięsa mają składany korpus. Należy również zwrócić uwagę na długość przewodu. Jeśli jest za krótki, potrzebny będzie przedłużacz. W przeciwnym razie będziesz musiał pracować w pobliżu gniazdka.

    Części składowe.

Wewnętrzne części robocze maszynki do mięsa powinny być wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej, która jest trwała i długowieczna. Ponadto nie wpływa na smak produktów.

    Wielkość.

Rozmiar maszynki do mięsa decyduje o tym, ile miejsca zajmie na stole kuchennym i jakie przybory można postawić, aby zebrać przetworzoną żywność. Tutaj powinieneś wizualnie ocenić rozmiar ciała i zrozumieć, jak wygodny będzie ten lub inny model.

Zsuwnia załadowcza

Aby załadować przetworzony produkt, maszynka do mięsa wyposażona jest w specjalną tacę. Może być wykonany z tworzywa sztucznego lub metalu. Te ostatnie będą bardziej trwałe i niezawodne.

Szeroki wybór akcesoriów

Standardowym zadaniem maszynki do mięsa jest przekształcenie mięsa w mięso mielone. Dlatego w zestawie zawsze znajdują się ruszty z otworami o różnych średnicach oraz noże. Ale nie zapominaj, że z pomocą tego urządzenia można przygotować wiele oryginalnych i pysznych potraw. Tak więc, maszynka do mięsa może być wyposażona w następujące przystawki:

    Przystawka do warzyw - pozwoli Ci pięknie i szybko pokroić lub posiekać warzywa do zupy, owoce do jogurtu czy sałatki. Nasadki te mają różne otwory do krojenia w plastry, plasterki lub siekania. Nasadka do tarki - idealna do obróbki gotowanych warzyw i twardych serów. Przystawka do kebbe - służy do przygotowania bułek, które następnie można nadziewać mięsem lub warzywami. Za pomocą przystawki do kiełbasek można przygotować domowe kiełbaski, parówki lub frankfurterki. Większość maszynek do mięsa jest wyposażona w tę przystawkę. Dysza urządzenia do robienia ciastek - ciasto wychodzi w takim kształcie, jaki chcesz uzyskać w gotowych ciastkach. Dysza do soków - nadaje się do wyciskania soku z cytryn, pomarańczy lub grejpfrutów. Dysza do musu pomidorowego pozwala na przygotowanie przecieru pomidorowego lub soku pomidorowego.

Niewątpliwie przystawki rozszerzają funkcjonalność maszynki do mielenia mięsa. A to nie jest cała lista. Ale im więcej ich będzie, tym wyższa będzie cena urządzenia. Wystarczy określić główne zadania, jakie powinna spełniać maszynka do mięsa, i wybrać odpowiedni model dla siebie.

Funkcja cofania

Zdarzają się sytuacje, w których na ślimaku maszynki do mięsa może osadzić się sporo żył i spowolnić pracę. W takim momencie potrzebny jest tryb rewersyjny, który będzie obracał ślimak w przeciwnym kierunku, a cząstki nieprzetworzonego mięsa będą wydostawać się do tyłu. Funkcja ta nie jest podstawowa, ale będzie w stanie zapobiec awarii urządzenia.

To już wszystkie główne punkty, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie maszynki do mięsa. Mamy nadzieję, że powyższe punkty pomogą Państwu w dokonaniu właściwego wyboru.