Jak wyłączyć automatyczne uruchamianie programu

 Włączenie komputera domowego, pod warunkiem, że działa on prawidłowo, powinno być szybkie, abyś mógł szybko rozpocząć korzystanie z niego. Jednak w niektórych przypadkach programy z zasobami autorun mogą "umieścić" komputer w czasie rozruchu na dłuższy okres czasu. Co więcej, im więcej takich aplikacji jest zainstalowanych na urządzeniu, tym dłuższy będzie czas uruchamiania systemu. Dodatkowo, automatyczne uruchamianie zużywa daleko nieograniczoną moc operacyjną komputera. A to już może mieć wpływ na wydajność całego systemu. Z tego powodu warto wiedzieć, jak wyłączyć autorun programu.

Każdemu uruchomieniu komputera towarzyszy automatyczne uruchamianie niektórych aplikacji. Często taka cecha jest charakterystyczna dla następujących programów:

  • Komunikatory takie jak Skype, ICQ, desktopowa wersja Viber i inne; klientów torrent, które są odpowiedzialne za pobieranie i udostępnianie plików; Usługi w chmurze, takie jak Google Drive i Dropbox, które muszą być w kontakcie z zawartością folderów na komputerze, aby prawidłowo wykonywać swoje funkcje synchronizacji Aplikacje, które zapewniają kontrolę nad sprzętem i oprogramowaniem.

W zależności od tego, jakie funkcje wykonuje komputer, niektóre programy uruchamiane automatycznie po włączeniu komputera mogą okazać się naprawdę niezbędne. Ale często nie dotyczy to całej listy aplikacji z autorun. Z tego powodu osoba korzystająca z komputera powinna zawsze mieć kilka sposobów na to, jak usunąć programy z autorun.

Wbudowane narzędzie do zarządzania autorun

Jak usunąć programy autorun bez większego wysiłku? Co zaskakujące, dla większości nowoczesnych systemów operacyjnych, funkcja ta jest bezpośrednio wbudowana w system, ważne jest tylko, aby wiedzieć, jak z niej korzystać.

Jeśli na Twoim komputerze działa system operacyjny Windows 7, to wszystko jest o wiele łatwiejsze niż może się wydawać. Procedura wyłączenia autoloadera będzie następująca:

  • Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest naciśnięcie kombinacji klawiszy Win + R, co spowoduje wyświetlenie wiersza, aby uruchomić kilka poleceń. W otwartym ciągu znaków musisz wprowadzić polecenie "msconfig", które jest bezpośrednio odpowiedzialne za uruchamianie programów, a także ich automatyczne ładowanie. W otwartym oknie zostaną wyświetlone absolutnie wszystkie programy, które używają funkcji autorun. Ponadto, można tam zbadać nazwę każdego narzędzia, dane producenta, klucze startowe, lokalizację w katalogu plików i datę zamknięcia. Następnie wystarczy odznaczyć pola wyboru obok programów, których nie chcesz widzieć na liście uruchamianych automatycznie. Potwierdź działanie klikając "OK".

Program może również zasugerować ponowne uruchomienie systemu w celu pełnego zapisania zmian, ale nie jest to obowiązkowe.

MSConfig może być również pomocny do dezaktywacji niepotrzebnych usług, które również mają automatyczny start. Takie aplikacje mają również pewien wpływ na zużycie zasobów komputera.

Zarządzanie autorun w systemie Windows 8/10

Jak wyłączyć programy uruchamiane automatycznie w systemie Windows 10 i 8? Czynność tę można wykonać na kilka sposobów. Menedżer zadań jest jednym z najbardziej podstawowych narzędzi do tego działania.

Narzędzie to pozwala nie tylko monitorować uruchomione procesy komputera, ale również ilość zasobów sprzętowych zużywanych przez urządzenie. Menedżer zadań daje również możliwość przerywania procesów i dowolnego zmieniania ich priorytetu.

Istnieją trzy opcje aktywacji Menedżera zadań:

  • Jednoczesne naciśnięcie klawiszy Ctrl + Alt + Delete, a następnie wybranie żądanego pliku z listy sugerowanych plików; Jednoczesne naciśnięcie klawiszy Win i X aktywuje menu, z którego należy wybrać żądaną aplikację; Jednoczesne naciśnięcie klawiszy Ctrl, Shift, Esc powoduje automatyczne otwarcie potrzebnego okna.

Po otwarciu menedżera należy przejść do katalogu, w którym wyświetlane są wszystkie programy z aktywną funkcją autorun. Można tam również monitorować aktualny stan wszystkich aplikacji i ich wpływ na działanie procesora. Wyłączenie autouruchamiania przy starcie komputera jest dość proste. Wystarczy wybrać jednym kliknięciem aplikację, której autorun chcemy wyłączyć i nacisnąć odpowiedni przycisk w prawym dolnym rogu Menedżera. Alternatywnie, zamykanie może być również wykonane poprzez menu kontekstowe, poprzez kliknięcie prawym przyciskiem myszy na pliku.

Jest jeszcze jeden, mniej popularny sposób na usunięcie programów z windows 10 autorun. Aby to zrobić, musisz również nacisnąć kombinację klawiszy Win + R, aby aktywować pasek wykonania. Następnie należy wpisać do niego polecenie shell:startup i potwierdzić akcję. Spowoduje to otwarcie folderu "Autorun". W tym miejscu znajdują się programy z włączoną funkcją automatycznego uruchamiania. Aby je wyłączyć, wystarczy usunąć odpowiednie skróty z folderu.

Często bardzo trudno jest określić przy pierwszej próbie, które programy powinny być ograniczone do automatycznego uruchamiania, a które można pozostawić niezaznaczone. W tym przypadku powinieneś kierować się tym, jak często używasz tego lub innego oprogramowania. Na przykład, klient torrent nie musi być zawsze włączony, chyba że hostujesz bardzo trudno dostępny plik. Jeśli chcesz coś pobrać, możesz łatwo uruchomić torrent ręcznie. To samo dotyczy posłańców. Jeśli Skype jest używany tylko raz w tygodniu lub miesiącu, z pewnością nie powinien uruchamiać się automatycznie po każdym włączeniu komputera.

Ponadto, liczne programy związane z automatycznym uruchamianiem podłączonych urządzeń niepotrzebnie obciążają zasoby komputera. Należą do nich drukarki, aparaty fotograficzne, skanery i inne urządzenia o podobnym charakterze. Należy pamiętać, że autorun nie będzie miał żadnego wpływu na działanie tych urządzeń i ich prawidłowe podłączenie. Dlatego w większości przypadków można bezpiecznie wyłączyć tę funkcję dla takich aplikacji.

Pełna kontrola nad automatycznym uruchamianiem

Oprócz metod opisanych powyżej, istnieje bardziej radykalny wariant kontroli funkcji autorun programu. Mowa tu o specjalistycznym oprogramowaniu Autoruns. Firmie SysInternal udało się stworzyć narzędzie, które jest nie tylko wydajne, ale również jak najbardziej lojalne wobec użytkownika. Pozwala zobaczyć wszystkie aplikacje z włączonym autostartem, nawet te, które nie zostały wykryte przez poprzednie metody. Autoruns pozwala również na szybkie usuwanie wirusów z autoloadera, a także optymalizację systemu operacyjnego czy usuwanie błędów podczas pobierania plików.

Jedną z zalet programu Autoruns jest to, że jest on darmowy. Niektórych użytkowników może zniechęcić brak wersji rosyjskiej, ale jej funkcjonalność jest przejrzysta i intuicyjna.

Plik autoruns.exe jest przeznaczony dla 64 wersji systemu operacyjnego Windows. Uruchomienie go otwiera główną stronę interfejsu z następującymi zakładkami:

  • Wszystko. Wyświetla wszystkie pliki, które są uruchamiane automatycznie przy starcie systemu. Eksplorator. Automatycznie uruchamia wszystkie elementy programu, które tworzą Eksplorator Windows. Najlepiej nie używać tego elementu bez pewnej wiedzy. Zaloguj się. Wyświetla wszystkie aplikacje, które mogą być uruchamiane automatycznie. Zaplanowane zadania. Wyświetla te procesy, które są uruchamiane automatycznie w Menedżerze zadań. Kierowcy. Pokazuje wszystkie pozycje związane z aktywnością kierowcy. Może być niezwykle przydatny, jeśli jeden z nich przestał działać i trzeba się dowiedzieć, który. Usługi. Odpowiada za usługi, które są uruchamiane podczas startu systemu. Internet Explorer. Na tej karcie wyświetlane są wszystkie dodatki i usługi zainstalowane w przeglądarce o tej samej nazwie. Może być uznana za bezużyteczną z powodu rzadkiego używania Internet Explorera.

Obiekty z powiązaną funkcją auto-run, podczas przeglądania w Autoruns, nie są reprezentowane przez same programy. Kategoria ta obejmuje biblioteki, dlls, usługi, paski narzędzi, widżety i wiele podobnych komponentów.

Aby odinstalować program autorun, po prostu usuń zaznaczenie jego pola wyboru w odpowiednim katalogu. Jeżeli pole jest odznaczone, oznacza to, że aplikacja nie jest już uruchamiana w trybie automatycznym.

Należy również wiedzieć, co oznacza pojęcie mapowania kolorów. Żółty kolor oznacza pliki, dla których autorun jest włączony, ale usunięty. Odpowiednio, nie będą one ładowane podczas uruchamiania systemu. Różowy kolor oznacza programy bez wydawcy lub opisu. Zazwyczaj nie jest to krytyczne, ale należy zwrócić szczególną uwagę na takie pliki podczas stałego monitoringu. Brak takich danych może być również oznaką obecności wirusa.

Jeśli klikniesz na któryś z wierszy i wybierzesz z menu kontekstowego opcję "Szukaj online", przeglądarka automatycznie rozpocznie wyszukiwanie informacji o naturze danego pliku. Możesz użyć tej funkcji, aby dowiedzieć się, czy jest ona bezpieczna i nie może zostać usunięta.

Pasek zadań Autoruns posiada również funkcję Zapisz. Jak można się domyślić, służy on do zapisywania wszelkich zmian wprowadzonych w systemie. Jeśli regularnie monitorujesz system pod kątem błędów oprogramowania, możesz dowiedzieć się, co dokładnie jest dodawane do Autoruns.

Modyfikowanie programu Autorun w rejestrze

Jeśli wszystkie powyższe sposoby, jak wyłączyć autorun programu zostały wymienione powyżej, jest jeszcze jeden, który powinien być używany tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne. Jest to wprowadzanie zmian bezpośrednio przez rejestr. Procedura dla tej metody będzie następująca:

  • Przytrzymaj kombinację klawiszy Win i R, aby uruchomić runtime string; W otwartym oknie wpisz polecenie "regedit", które automatycznie przekieruje Cię do trybu edycji rejestru. Rejestr globalny, mający dostęp do absolutnie wszystkich plików używanych przez system, powinien znajdować się w następującej sekwencji folderów: Komputer - HKEY_LOCAL_MACHINE - Oprogramowanie - Microsoft - Windows - CurrentVersion - Uruchom. Z kolei system plików użytkownika, który aktualnie korzysta z systemu operacyjnego, jest odzwierciedlony w następującej ścieżce: Komputer - HKEY_CURRENT_USER - Oprogramowanie - Microsoft - Windows - CurrentVersion Run Należy wejść do każdego rejestru po kolei. Tam będą znajdować się pliki autorun. Można je stamtąd usunąć klikając na PKM.

W dolnej części znajduje się sekcja RunOnce. Pojawiają się tam aplikacje o wielorakim zastosowaniu. Z tego powodu katalog ten może być często pusty, ale są wyjątki.

zobacz nową ofertę w media-expert Kupuj tanio

Istnieje również inna ścieżka, w której może znajdować się program z funkcją autorun. Jeśli przejdziesz do katalogu Winlogon w folderze CurrentVersion w rejestrze dla całego systemu, zobaczysz menu. W tym miejscu należy odnaleźć sekcje Userinit i Shell. Jeżeli w opisie pliku po .exe znajdują się jakiekolwiek inne symbole, jest to bardzo zły znak. W większości przypadków takie programy są wirusami. W takiej sytuacji najlepiej jest zachować bezpieczeństwo i przeprowadzić pełne skanowanie bezpieczeństwa.

Co jeszcze możesz zrobić

Program Autoruns sugeruje również inne sposoby wyłączenia niechcianych aplikacji autorun. Jeśli wszystkie poprzednie metody wykrywania pliku uruchamianego automatycznie wraz z systemem nie pomogły, należy zwrócić uwagę na to, co dzieje się w folderach Zaplanowane zadania i Usługi.

Jest jeszcze jeden sposób, aby sprawdzić, czy jakieś usługi mogą być uruchamiane automatycznie. Po uruchomieniu protokołu wykonawczego za pomocą kombinacji Win + R, należy wpisać polecenie services.msc. Kliknięcie przycisku "OK" spowoduje automatyczne przekierowanie do żądanego folderu.