Wyniki WWDC 2020: iOS 14, macOS Big Sur, iPadOS 14 i więcej!

Pokaż treść artykułu

  1. Nowy iOS 14
  2. Nowy iPadOS 14
  3. Nowy watchOS 7
  4. Nowy tvOS 14
  5. Nowy MacOS Big Sur
  6. Nowy CarPlay
  7. Nowe oprogramowanie sprzętowe dla słuchawek AirPods
  8. Migracja do nowych generacji procesorów ARM

Podczas internetowej konferencji deweloperskiej WWDC 2020, Apple zaprezentowało nowy system operacyjny i pokazało nam, z jakich urządzeń będziemy korzystać w 2020 roku. Zebraliśmy kluczowe punkty rozmów i inne wiadomości.

Nowy iOS 14

Głosy milionów użytkowników zostały wysłuchane, Cupertinianie podrasowali błędy i różne niedogodności systemu iOS, czyniąc go przyjemniejszym i bardziej funkcjonalnym.

Główną aktualizacją jest przyjazny dla użytkownika dzwonek iPhone'a. Już nie będzie okna, które wypełnia cały ekran smartfona, niezależnie od tego, co akurat robisz. Zamiast tego w górnej części wyświetlacza znajduje się poręczny, schludny pasek.

Jeśli Twój smartfon jest zawsze pełen aplikacji, będziesz mógł automatycznie posortować je w różnych folderach. Ponadto w nowym iOS dostępne będą widżety z różnych aplikacji. Na prezentacji pokazano jedynie widżety systemowe, ale niewykluczone, że inni deweloperzy również będą mogli tworzyć takie oprogramowanie.

Ulepszono także asystenta głosowego - Siri ma nowy interfejs i możliwość tłumaczenia słów. Język rosyjski jest preinstalowany na urządzeniach.

iMessage otrzymał więcej funkcji, w czatach grupowych można teraz napisać wiadomość do konkretnej osoby. W górnej części aplikacji można zablokować dostęp do określonych kontaktów i spersonalizować rozmowy.

Dzięki funkcji picture-in-picture, użytkownicy mogą oglądać filmy i odpowiadać na wiadomości w tym samym czasie, bez konieczności zamykania aplikacji.

Nowy iPadOS 14

Wszystko, co pojawia się w iOS, pojawi się też w iPadOS 14. Jedyna różnica polega na tym, że na tablecie aplikacje zyskają lepsze możliwości adaptacyjne.

W "Pliki" będziesz mógł łatwo przenosić pliki poprzez uszczypnięcie ich palcem i przeciągnięcie do żądanego folderu.

Twórcy aplikacji zwrócili również uwagę na system rozpoznawania pisma ręcznego. iPadOS 14 będzie teraz w stanie rozpoznać nawet najbardziej nieczytelne pismo odręczne i przekształcić je w tekst drukowany.

https://blog.foxtrot.com.ua/wp-content/uploads/2020/06/zakonchilsya-pervyj-den-wwdc-2020-chto-pokazali-10.mp4

zobacz nową ofertę w media-expert Kupuj tanio

Apple przeprojektowało proces wyszukiwania w systemie i stworzyło wygodny pasek wyszukiwania, który nie zasłania ekranu.

https://blog.foxtrot.com.ua/wp-content/uploads/2020/06/zakonchilsya-pervyj-den-wwdc-2020-chto-pokazali-11.mp4

Nowy watchOS 7

Apple Watch dostał więcej niezbędnych funkcji i poprawek systemowych. Zwiększył się zestaw czynności, które śledzi smartwatch. Pojawiły się nowe rodzaje tańca - hip-hop, latino, orientalny i cardio.

Ponieważ wiele osób zaczęło śledzić swoje wzorce snu, Apple Watch postanowił nadążyć i nowy watchOS będzie miał tę funkcję dostępną.

Pandemia koronawirusa nie pozostawi świata takim samym, więc deweloperzy starają się wprowadzić jak najwięcej funkcji zdrowotnych. Gadżet będzie w stanie wykryć, kiedy myjesz ręce i odmierzać czas za pomocą specjalnego interfejsu.

Wśród dodanych udogodnień jest możliwość tworzenia i pobierania nowych tarcz zegarków od innych deweloperów.

Nowy tvOS 14

Nowy dekoder telewizyjny będzie miał możliwość rozdzielenia użytkowników. Każdy członek rodziny otrzyma swój własny profil z osobistym wyborem treści.

Oczywiście Apple nie mogło przegapić takiej okazji i nie promować swojej usługi streamingowej Apple TV+ oraz nowego serialu Founding.

Fabuła serialu opowiada o "grupie wygnańców, którzy odkrywają, że jedynym sposobem na uratowanie Imperium Galaktycznego przed zniszczeniem jest przeciwstawienie się mu".

Nowy MacOS Big Sur

Zaktualizowana wersja desktopowego systemu operacyjnego macOS została nazwana Big Sur, na cześć regionu Big Sur, który znajduje się na wybrzeżu Kalifornii.

Nowa wersja systemu operacyjnego otrzyma wiele aktualizacji, ponieważ przez ostatnie kilka lat nie otrzymała prawie żadnych zmian. Interfejs Big Sur będzie bardziej przypominał iOS i iPadOS, system otrzyma zaktualizowane ikony, nowe kontrolki, dźwięki, nowe centrum sterowania z szybkimi ustawieniami i nowe menu powiadomień.

Nie pominięto również przeglądarki Safari, która jest teraz o 50% szybsza od Chrome. Położono również nacisk na bezpieczeństwo. Witryny mają teraz zakaz przechowywania plików cookie na urządzeniach, a użytkownik może śledzić, które usługi próbują analizować coś podczas pobytu na stronie.

"Wiadomości w macOS Big Sur

Wiadomości, które są zasilane przez iMessage, będą miały możliwość przypinania na górze korespondencji i uzyskiwania szczegółowych wyników wyszukiwania pogrupowanych na zdjęcia, linki lub terminy.

Pojawią się nowe wizualizacje oraz możliwość tworzenia z nich Memoji i naklejek.

Aplikacja Mapy Google, oprócz zmian wizualnych, zyska ulepszoną funkcjonalność dzięki szczegółowym informacjom ze sprawdzonych źródeł. Pojawi się wyszukiwanie ścieżek rowerowych, które jest już dostępne w Google Maps.

Prywatność

Ochrona danych osobowych stała się ostatnio szczególnie ważna, a Apple stara się zrobić wszystko, co w jego mocy dla użytkowników. Firma zamierza pokazać szczegółowe informacje o tym, jakie dane zbierają aplikacje, aby proces ten był bardziej przejrzysty.

Uaktualnienia macOS Big Sur

Apple obiecuje, że wszystkie aktualizacje systemu będą odbywały się w tle i nie będą trwały tak długo jak teraz.

Edycja zdjęć

Podstawowa aplikacja Zdjęcia otrzyma zaawansowane funkcje edycji zdjęć, w tym narzędzie do retuszu napędzane przez sztuczną inteligencję.

Automatyczne przełączanie słuchawek

Kiedy pojawi się wersja Big Sur, słuchawki Apple, które są napędzane przez chip H1, będą mogły same (w ramach tego samego konta) przełączać się na aktywny gadżet. Oznacza to, że jeśli słuchałeś muzyki na laptopie, a potem włączyłeś ją na telefonie, słuchawki same będą wiedziały, żeby się przełączyć.

Nowy CarPlay

iPhone może już prowadzić samochody klasy średniej i wyższej za pomocą aplikacji CarPlay. W USA 97 procent nowych samochodów i 80 procent na całym świecie ma już fabrycznie zainstalowaną tę funkcję.

Aplikacja zyska nie tylko nowy interfejs, ale także więcej funkcji ułatwiających odnalezienie trasy i właściwej lokalizacji.

https://blog.foxtrot.com.ua/wp-content/uploads/2020/06/zakonchilsya-pervyj-den-wwdc-2020-chto-pokazali-24.mp4

Nowe oprogramowanie sprzętowe dla słuchawek AirPods

AirPods otwierają zupełnie nową gałąź rozwoju. Słuchawki będą w stanie szybko przełączać się między urządzeniami bez ingerencji użytkownika. Jeśli muzyka lub inne dźwięki zaczną być odtwarzane na dwóch urządzeniach z aktywnym identyfikatorem AppleID, słuchawki natychmiast przełączą się na źródło dźwięku.

Bezprzewodowe słuchawki będą miały również efekt stereo 5 w 1, a cechą szczególną jest to, że słuchawki będą rozumiały, gdzie znajduje się źródło i na nim będą centrować dźwięk. A gdy użytkownik się poruszy, będzie mógł lepiej zanurzyć się w dźwięku i usłyszeć, co dzieje się w filmie pod różnymi kątami.

Przejście na nowe generacje procesorów ARM

Apple w końcu ogłosiło przejście na własne procesory dla komputerów Mac. Oznacza to, że nowe urządzenia będą szybsze i bardziej wydajne, a także będą miały dłuższą żywotność baterii.

Tim Cook powiedział, że decyzja została podjęta, ponieważ procesory Intela stały się słabe i zawodne.

Mac-specific procesor dałby Apple większą elastyczność w rozwoju nowych komputerów, ponieważ nie musieliby czekać na Intel, aby wydać aktualizację.

Do tej pory procesory iPhone'a, które Apple produkuje samodzielnie, są uważane za najlepsze. Teraz również komputery będą na nich działać, co zwiększy ich wydajność.

Nic nie powiedziano o pierwszym urządzeniu na nowych układach, ale obiecano premierę do końca 2020 roku i dwuletni okres przejściowy, z całkowitym odrzuceniem Intela.

Czy podobał Ci się artykuł?

0 0 Zostaw komentarz

Zaloguj się przez media społecznościowe

Facebook Google lubZostaw komentarz

Komentarz Zostaw recenzję Dotychczas brak komentarzy