Apple wprowadza nowe modele Mac Mini, MacBook Air i MacBook Pro 13 cali

 Apple zapowiedziało nowe 13-calowe komputery Mac Mini, MacBook Air i MacBook Pro wyposażone w nowy autorski procesor M1 oparty na architekturze ARM. Jest to ogromna zmiana, biorąc pod uwagę, że wcześniej wszystkie komputery Mac były wyposażone w procesory Intela.

Nowy procesor M1 oparty jest na technologii 5nm i posiada 8-rdzeniowe procesory, które według firmy mają zapewnić wysoką wydajność przy niższym zużyciu energii. Posiada również zintegrowany ośmiordzeniowy GPU, Neural Engine, zaawansowany procesor sygnału obrazu oraz Security Enclave zapewniający bezpieczeństwo i prywatność.

MacBook Air

MacBook Air jest wyposażony w 13-calowy ekran Retina z funkcją panoramicznego odwzorowania kolorów P3. Jest wyposażony w Secure Enclave, który pomaga w rozszerzaniu funkcji bezpieczeństwa, takich jak Touch ID. Firma twierdzi, że MacBook Air może pracować do 3,5 raza szybciej niż poprzednia generacja i może zapewnić 5 razy lepszą grafikę niż poprzednia generacja. Urządzenie będzie wyposażone w 8GB pamięci RAM, z możliwością rozszerzenia jej do 16GB. Pojemność pamięci wewnętrznej waha się od 256GB do 2TB.

zobacz nową ofertę w media-expert Kupuj tanio

Nowy MacBook Air ma konstrukcję "bezwentylatorową", dzięki czemu jest całkowicie bezgłośny. Firma twierdzi, że może on zapewnić użytkownikom do 15 godzin bezprzewodowego przeglądania stron internetowych i do 18 godzin odtwarzania wideo bez konieczności ładowania.

Nowy MacBook Air może eksportować projekt iMovie nawet 3 razy szybciej, a integrować efekty 3D w filmach Final Cut Pro nawet 5 razy szybciej. Może także odtwarzać i edytować wiele strumieni wysokiej jakości wideo 4K ProRes w Final Cut Pro bez utraty klatki.

Apple oferuje dwie standardowe konfiguracje MacBooka Air w cenach 999 USD i 1249 USD.

13-calowy MacBook Pro

Nowy 13-calowy MacBook Pro jest wyposażony w 13-calowy wyświetlacz Retina, klawiaturę Magic Keyboard i ma kompaktową obudowę o wadze 1,3 kg. Wyposażony jest w 8GB/16GB pamięci RAM i 256GB do 2TB pamięci wewnętrznej. I działa na nowym 5nm chipsecie M1 firmy Apple.

Laptop wyposażony jest w nowy aktywny system chłodzenia Apple i ma być 2,8 razy szybszy od poprzedniej generacji. Firma twierdzi, że nowy MacBook Pro jest 3 razy szybszy od najlepiej sprzedającego się w tej klasie laptopa z systemem Windows. Użytkownicy mogą renderować złożone tytuły 3D w Final Cut Pro do 5,9 razy szybciej, wykonywać zadania uczenia maszynowego w Create ML do 11 razy szybciej, odtwarzać wideo 8K ProRes w pełnej jakości w DaVinci Resolve bez pominięcia żadnej klatki i wiele więcej. Firma twierdzi, że laptop może pracować do 17 godzin bezprzewodowego przeglądania stron internetowych i do 20 godzin odtwarzania wideo bez konieczności ładowania.

Zapowiedziane przez Apple 13-calowe modele MacBooków Pro z M1 są wycenione na kwotę od 1299 do 1499 dolarów.

Mac Mini

Nowy Mac Mini z procesorem M1 jest ponoć do 3 razy szybszy w programie Xcode i może grać w wymagające graficznie gry, takie jak Shadow of the Tomb Raider, z nawet 4-krotnie większą liczbą klatek na sekundę. Ponadto nowy Mac może z łatwością wyświetlać złożone linie czasu w Final Cut Pro nawet 6-krotnie szybciej. Wyposażony jest w 8GB/16GB pamięci RAM oraz 256GB / 512GB / 1TB / 2TB pamięci wewnętrznej i posiada ulepszoną konstrukcję termiczną, aby uniknąć przegrzania i pozostać cichym. Urządzenie może obsługiwać dwa wyświetlacze, w tym własny Pro Display XDR o pełnej rozdzielczości 6K.

Dwie standardowe konfiguracje Maca mini są dostępne w cenie 699 i 899 dolarów. Oprócz M1, oba modele mają 8 GB pamięci RAM, dwa porty Thunderbolt 3 / USB-C, dwa porty USB-A, HDMI 2.0 i Gigabit Ethernet, Wi-Fi 6 i Bluetooth 5.0.

MacOS 11 Big Sur.

Na nowych komputerach Mac będzie działał system macOS 11 Big Sur, a wraz z nim po raz pierwszy będzie można uruchamiać na nich aplikacje z iPhone'a i iPada. Nowe maszyny będą obsługiwać nowy format Universal Apps firmy Apple, który umożliwia programistom dostarczanie jednej wersji oprogramowania działającego zarówno na starszych komputerach Mac z procesorem Intel, jak i na nowszych komputerach Mac M1.

Apple powiedział, że wszystkie jego aplikacje, w tym profesjonalne programy, takie jak pakiet do edycji wideo Final Cut Pro i edytor muzyczny Logic Pro, są zoptymalizowane pod kątem nowego układu M1. Stwierdził również, że czołowi deweloperzy już tworzą wersje swojego oprogramowania zoptymalizowane dla Apple Silicon (M1). Adobe udostępni Lightrooma w przyszłym miesiącu, a Photoshopa na początku przyszłego roku.

MacOS 11 Big Sur zostanie dziś udostępniony jako bezpłatne uaktualnienie dla istniejących komputerów Mac Intel.