Uczciwy przewodnik po wyborze żelazka

Pokaż treść artykułu

 1. Moc
 2. Żelazna płyta podstawy
 3. kształt płyty podeszwy
 4. Dodatkowa zabawa

Wystarczająco trudno jest znaleźć kogoś, kto kocha prasować i czerpie z tego przyjemność. Większość ludzi po prostu go nie lubi, niektórzy uważają, że jest bezużyteczny, a niektórzy go nienawidzą. Podobne monotonne czynności, jak zmywanie naczyń czy pranie, są już wyleczone magiczną pigułką w postaci zmywarek i pralek. Niestety, prasowanie nadal nie jest zautomatyzowane. Wystarczy tylko wybrać dobrej jakości i wygodne żelazko, aby proces ten stał się łatwiejszy i bardziej komfortowy.

Jakość żelazka zależy od kilku czynników, które wyjaśnimy w tym artykule.

Moc .

Pierwszą rzeczą, którą musisz wybrać jest moc produktu. Skup się na swoich potrzebach i częstotliwości prasowania. Pod względem mocy urządzenia można podzielić na trzy grupy warunkowe.

 • Do 1500 W - urządzenia o małej mocy, które doskonale radzą sobie z T-shirtami i letnimi sukienkami, ale przy gęstych tkaninach (ręczniki i pościel) będą musiały cierpieć. Idealny w podróży.
 • 1500-2500 W - Standardowe żelazka domowe z łatwością wyprasują wszystkie ubrania nadające się do prasowania, a dzięki doskonałemu generatorowi pary można wyprasować nawet pogniecione i przesuszone rzeczy. Odpowiedni dla osób, które prasują kilka razy w tygodniu.
 • Ponad 2000 watów to kategoria profesjonalna, obejmująca stacje parowe. Są one odpowiednie dla pralni chemicznych lub rodzin, które potrzebują dużo prasowania.

Żelazna płyta podstawy

Nie traktuj projektowania jako priorytetu. W pierwszej kolejności należy sprawdzić powierzchnię podeszwy. Nowoczesne żelazka dostępne są w różnych powłokach, ale wykonane są z 5 podstawowych materiałów:

 • stal nierdzewna;
 • aluminium;
 • ceramika;
 • Teflon;
 • tytan.

Każdy z tych materiałów ma swoje wady i zalety.

Modele ze stali nierdzewnej są niezawodne i niedrogie. Dobrze się przesuwają podczas użytkowania. Jednak przy ciągłym użytkowaniu może pojawić się warstwa kamienia lub osadu węglowego, dlatego takie żelazka należy okresowo czyścić.

Powierzchnia aluminiowa należy również do niedrogich. Osiągają odpowiednią temperaturę, ale też szybko stygną, co jest bardzo pocieszające. Wadą jest to, że żelazka te nie są trwałe, jeśli są używane regularnie, ponieważ metalowa powierzchnia łatwo się odkształca. Z czasem powstają na niej drobne pęknięcia, które mogą zniszczyć delikatne tkaniny.

Ceramiczna płyta grzewcza - doskonale się ślizga i przywiera, nawet przy obniżonej temperaturze. Ich wadą jest to, że są bardzo kruche i minimalne uderzenie może uszkodzić powierzchnię.

Modele z powłoką teflonową wygładzają pranie i doskonale się przesuwają, ale guziki, węże, gwoździe czy inne szorstkie ozdoby mocno rysują powierzchnię.

Metalowe podeszwy z powłoka tytanowa - to innowacyjna technologia, która jest dobra na wszystko z wyjątkiem długiego czasu chłodzenia i wysokich kosztów.

kształt płyty podeszwy

Warto zwrócić uwagę na kształt stopy, ponieważ to on decyduje o tym, jak dobrze żelazko wyprasuje Twoje ubrania. Zwróć uwagę na następujące punkty:

 • Duży rozmiar (płaska) stopy zapewni szybkie prasowanie.
 • Ostra końcówka ułatwia prasowanie kołnierzyków, mankietów i innych trudno dostępnych miejsc.
 • Otwory na stopie podają parę, a ich ilość decyduje o tym, jak dobrze tkanina jest zaparowana i nawilżona. Odpowiednio, im więcej otworów, tym lepiej, ale muszą one być równomiernie rozmieszczone.

Dodatkowa funkcjonalność

Wszystkie nasze nowoczesne żelazka mają wiele dodatkowych funkcji, więc sprawdź je przed zakupem, aby wybrać to właściwe.

Automatyczne wyłączanie

Doskonała funkcja dla tych, którzy lubią zadawać sobie pytanie za każdym razem, gdy wychodzą z domu: "Czy wyłączyłem żelazko?". W zależności od modelu, urządzenie wyłącza się samoczynnie po pewnym czasie bezczynności.

Wskaźnik ciepła

Kiedy żelazko osiągnie właściwą temperaturę, zapali się lampka kontrolna, aby dać Ci znać.

Regulator pary

Jest to przełącznik pary dla braku pary, małej ilości pary, średniej ilości pary i maksymalnej ilości pary.

Pistolet natryskowy

Pomaga nawilżyć ubrania przed prasowaniem. Niektóre głębokie zagniecenia są trudne do wyprasowania za pomocą pary, a dzięki tej funkcji nie ma potrzeby używania pistoletu natryskowego.

System kroplówkowy

Podczas prasowania delikatnych tkanin, już jedna kropla wody może je zniszczyć. Aby temu zapobiec, stworzyliśmy system Drip Stop, który zapobiega kapaniu wody z żelazka, nawet w niskich temperaturach.

Wydobycie pary z wylewki

Usprawnia prasowanie dzięki dodatkowej parze.

Stała para wodna

Otwory wentylacyjne wpuszczają dużo gorącej pary, która szybko wygładza zagniecenia, nawet na trudnych tkaninach.

Młot parowy

Para wodna wystrzeliwuje z maksymalną mocą do docelowego obszaru odzieży. Niezbędna funkcja dla tekstyliów podatnych na zagniecenia.

Para pionowa

Wspomaganie parą pionową, dzięki czemu tiul lub zasłony mogą być prasowane na karniszu. Zabieg z użyciem pary wodnej nie tylko wygładza zagniecenia, ale również usuwa nieprzyjemne zapachy. Jest również bardzo przydatny przy prasowaniu ubrań wiszących na wieszakach.

Samoczyszczenie parą wodną

zobacz nową ofertę w media-expert Kupuj tanio

Dzięki tej funkcji możesz po prostu napełnić żelazko bieżącą wodą, nie martwiąc się o osadzanie się kamienia.

System antykorozyjny

System Anticalc zapewnia filtrację mechaniczną. Woda przesącza się wzdłuż ścian kanału, pozostawiając sole wapnia i osady. Przefiltrowana woda zamienia się w parę, która zmiękcza ubrania nie pozostawiając żadnych osadów.

Miarka do wody

Miarka ułatwia wlewanie wody do żelazka. Posiada zakrzywioną wylewkę, dzięki czemu woda nie wylewa się na zewnątrz, ale można ją wlać do żelazka.

Uchwyt do sznurka

Pomaga utrzymać przewód z dala od drogi, dzięki czemu można go łatwo dosięgnąć rękami podczas prasowania. Uchwyt na przewód zapewnia bezpieczne prasowanie.

podkładka pod płytę podstawy

Stopa przeznaczona jest do obróbki cieplnej na mokro cienkich i delikatnych tkanin. Gładka powierzchnia stopy zapobiega przywieraniu tkaniny do stopy żelazka, jak również chroni tkaninę przed wysoką temperaturą.

Jeśli standardowe żelazko nie spełnia Twoich oczekiwań, zwróć uwagę na systemy par owe lub parownice

.

Czy podobał Ci się artykuł?

0 0 Zostaw komentarz

Zaloguj się za pośrednictwem mediów społecznościowych

Facebook Google lubZostaw komentarz

Komentarz Zostaw recenzję Dotychczas brak komentarzy