Jak zrobić zrzut ekranu na komputerze Mac: poradnik dla początkujących

 Większość użytkowników uważa, że tworzenie zrzutu ekranu na Macu jest znacznie trudniejsze niż w Windows, z jednego prostego powodu - nie ma magicznego klawisza "printscreen". A przecież system daje nam mnóstwo opcji tworzenia zrzutów ekranu - poprzez kombinację konkretnych klawiszy, lub bezpośrednio na OLED-owym touchpadzie, który od lat dostępny jest w klawiaturach komputerowych Apple.

Skróty klawiszowe do robienia zrzutów ekranu na MacBooku

Jak zrobić zrzut ekranu na komputerze Mac? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Systemy Apple oferują różne możliwości rozwiązania tego problemu. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Cały ekran

Aby ogarnąć wszystko, co widzimy na ekranie, wystarczy wcisnąć kombinację klawiszy Shift + Command + 3.

Jeśli wszystko zostanie wykonane prawidłowo, system poinformuje Cię o tym, emitując specjalny sygnał dźwiękowy, bardzo przypominający kliknięcie kamery. Wynik działania zostanie zapisany na pulpicie komputera jako dokument w postaci pliku.

Część ekranu

Możesz przechwycić część ekranu na macbookach, naciskając Shift + Command + 4. Pojawia się specjalny kursor. Teraz wystarczy zaznaczyć część ekranu, którą chcesz przechwycić, a po zwolnieniu myszy/touchpada zrzut ekranu ze wskazanego miejsca zostanie zapisany.

Zdjęcie autorstwa

Jak zrobić zrzut ekranu na komputerze Mac? Używamy tej samej kombinacji co poprzednio. Po naciśnięciu Shift + Command + 4, naciśnij "Spację" - strzałka na ekranie zamieni się w kamerę, wystarczy przeciągnąć ją do żądanego okna i kliknąć lewym przyciskiem myszy. Zrzut ekranu jest gotowy.

Specjalne programy na Maca do robienia zrzutów ekranu

Specjalne oprogramowanie jest dobrą alternatywą dla skrótów klawiaturowych, jeśli chcesz nie tylko zrobić zrzut ekranu, ale także edytować uzyskane obrazy. Najczęściej wybierane przez użytkowników komputerów Mac programy to

Skitch .

Jak zrobić zrzut ekranu na komputerze Mac z obróbką końcową? Darmowe narzędzie pozwala na wygodne robienie zdjęć ekranu, a także edycję powstałych w ten sposób klatek. Wśród możliwych opcji są:

  • wykadrowanie części przestrzeni graficznej; zmiana rozmiaru; wypełnienie pola tekstowego; integracja ukształtowanych elementów; podświetlanie fragmentów tekstu; retusz niepotrzebnej części zdjęcia.

Kolejna przydatna opcja Skitch - fotografowanie wyraźnie określonego miejsca lub całego ekranu, a także użycie timera.

Uwaga! Program nie obsługuje printscreening pojedynczych obrazów okien na mac.

LittleSnapper

Oprócz standardowego przechwytywania ekranu, lub jego fragmentu, program pozwala na tworzenie galerii zrzutów ekranu, a także:

  • dodawać identyfikatory do opisu, kategoryzacji, wyszukiwania danych (tagi); zostaw komentarz; przyporządkować oceny; dodawanie elementów graficznych, tekstu, itp.

Jednak najbardziej wygodne i eleganckie rozwiązanie, które nie wymaga instalacji specjalnego oprogramowania, jest uważane za "Screenshot" - klasyczną aplikację laptopów "jabłkowych". Sposób pracy z nim jest następujący.

  • Uruchom go, przechodząc do Finder → Programy → Utilities → Screenshot. Na macbookach z systemem Mojave OS aplikację uruchamiamy naciskając Command + Shift + 5. W pasku narzędzi, który się pojawi (na dole ekranu) wybierz, czy chcesz zrobić zrzut ekranu części ekranu, czy całej płaszczyzny, a zrzut ekranu zostanie wykonany automatycznie.

Jeśli klikniesz prawym przyciskiem myszy na ikonie odbitego zrzutu ekranu, pojawi się menu rozwijane. Tutaj możesz wybrać, co chcesz zrobić z obrazem - zapisać (określając folder), edytować, wysłać lub usunąć.

Gdzie znaleźć zrzuty ekranu

Po utworzeniu ScreenShot jest on zapisywany na pulpicie. Ale jeśli jest dużo zdjęć, trzymanie ich tam jest co najmniej niewygodne. System Mac OS umożliwia zapisywanie plików w dowolnym miejscu - w Dokumentach, pamięci podręcznej, poczcie systemowej, wiadomościach. Aby zrobić printscreen na mac i osiągnąć zapisywanie zdjęć w innej lokalizacji, musisz wybrać folder ręcznie. Aby to zrobić, należy:

  • Określ katalog, w którym będą znajdować się zrzuty ekranu lub utwórz nowy folder; wybierz adres folderu wpisując - "defaults write com.apple.screencapture location ~/Documents/Screenshots && killall SystemUIServer".

Nie masz czasu zajmować się nudnym wpisywaniem znaków? Następnie poszukaj katalogu, który jest tworzony w celu zapisywania zrzutów ekranu. Następnie przeciągnij i upuść go do linii terminala. System zrobi resztę za Ciebie.

Jako bonus dodajmy, że system macOS pozwala na zmianę formatu pliku, w którym zapisywane są zrzuty ekranu. Domyślnie Apple ustawia PNG, ale możesz zmienić go na JPG, TIFF, GIF, a nawet PDF. To zależy od tego, jakiego formatu potrzebujesz.