Jak zrobić grę na pełny ekran - sprawdzone sposoby

 Tryb pełnoekranowy pozwala w pełni zanurzyć się w świecie gry wideo i cieszyć się procesem w 100%. Ale czasami, gdy próbujesz rozszerzyć grę na pełny ekran, nawet doświadczeni użytkownicy wpadają w stupor. Jak zrobić grę na pełny ekran, jeśli standardowe sposoby nie pomagają? Rozważ wszystkie istniejące opcje.

Jak zrobić pełny ekran używając "klawiszy skrótu"?

Najczęściej problem z przełączeniem się w tryb pełnoekranowy mają fani starych gier akcji czy zręcznościowych, ponieważ rozdzielczość współczesnej technologii nie dorównuje parametrom gier wydanych kilkadziesiąt lat temu. Fani nowoczesnych gier casualowych i indie cierpią rzadziej. Jednym z najszybszych sposobów rozwiązania tego problemu jest kombinacja klawiszy Alt + Enter. Klawisze powinny być wciskane jednocześnie. Tak prosta czynność sprawi, że Twoja ulubiona gra natychmiast przejdzie w tryb pełnoekranowy.

Inną kombinacją klawiszy aktywującą tryb pełnoekranowy jest "Shift+Enter". Również w niektórych modelach laptopów można osiągnąć ten sam cel, naciskając klawisz Alt i jedną z cyfr w górnym rzędzie klawiatury (od 1 do 9). Każdy laptop ma swoje własne, zaprogramowane ustawienia. Dlatego trzeba będzie wypróbować wszystkie numery jeden po drugim lub sprawdzić instrukcje dla swojego urządzenia.

Jak rozszerzyć grę na pełny ekran poprzez ustawienia startowe?

Niektóre małe gry mogą być rozmieszczone przy użyciu ustawień uruchamiania. Kliknij prawym przyciskiem myszy na skrót do gry (touchpad), wybierz właściwości, następnie opcje i wpisz żądany tryb.

Jak znaleźć właściwe pole? We właściwościach skrótu znajdują się zakładki "Bezpieczeństwo", "Szczegóły", "Poprzednie wersje", "Ogólne", "Skrót", "Zgodność". Kliknij na zakładkę skrótów. Na dole pojawi się pole "Obiekt". To właśnie w tym polu należy wpisywać komendy zmieniające parametry startowe. Nie ma potrzeby kasowania tekstu w tej kolumnie, wystarczy postawić spację i dodać komendę "-fullscreen" (bez cudzysłowów). Zrobione! Teraz Twoja ulubiona gra będzie działać na pełnym ekranie, gdy tylko klikniesz na skrót.

Kolejne przydatne polecenie, można wpisać w tym samym polu "Obiekt": w - 1920, h - 1080. Dopasowuje rozmiar gry dokładnie do ekranu. To polecenie określa parametry rozdzielczości FullHD. Wartości te można zmienić, określając szerokość i wysokość konkretnego modelu monitora.

Czy widziałeś w tej samej kolumnie "Obiekt" słowo "okno" po adresie? To może być powód, dla którego nie można w pełni zmaksymalizować ekranu. Po prostu usuń to słowo i zapisz zmiany.

Jak zrobić tryb pełnoekranowy w trybie zgodności?

W poprzednim akapicie wspomniano już, że we właściwościach skrótu znajduje się element "Kompatybilność". Ten element menu może również pomóc wdrożyć Twoją ulubioną starą grę na pełny ekran. Zaznacz pole wyboru "Uruchom program w trybie zgodności" i wybierz swój system operacyjny z listy rozwijanej.

W tej samej zakładce poniżej, znajduje się pozycja "uruchom jako administrator". Tutaj również należy zaznaczyć to pole.

Rozszerzanie ekranu poprzez ustawienia karty graficznej

Inną opcją jak rozszerzyć grę na pełny ekran jest odwołanie się do ustawień karty graficznej. Upewnij się, że zainstalowane zostały wszystkie najnowsze aktualizacje i sterowniki. Jednymi z najpopularniejszych programów, które wykonują tę pracę, są Snappy Driver Installer i DriverPack Solution.

Następnie należy sprawdzić stan funkcji wyświetlania pulpitu. Odszukaj Panel sterowania Nvidia (na dole pulpitu), lub w standardowym Panelu sterowania Windows (w menu Start). W oknie programu wybierz "Adjust Desktop Size and Position". Włącz opcję "Pełny ekran". Dla kart ATI ustawienie jest następujące. Wybierz "Właściwości" w menu "Właściwości ekranu", a następnie dostosuj skalowanie. Dla zintegrowanych kart graficznych Intel: w menu "Display" (Ekran) wybierz "Main settings" (Ustawienia główne) i ustaw wymagane parametry.

Jak mogę zmienić rozdzielczość ekranu w grze?

Czasami powodem braku możliwości rozszerzenia ekranu jest rozdzielczość wyświetlacza. Faktem jest, że współczesne gry są projektowane z myślą o wysokiej rozdzielczości (od 4K wzwyż). Starsze gry nie mogą pochwalić się takimi wartościami i mogą nie być wyświetlane na pełnym ekranie. Aby naprawić sytuację, pomocne mogą być ustawienia ekranu. Kliknij prawym przyciskiem myszy w dowolnym miejscu na pulpicie i wybierz Ustawienia ekranu. Teraz zmień rozdzielczość w dół i zapisz zmiany. Aby poznać dokładne wartości, przy których gra działa na 100%, poszukaj informacji o wymaganej rozdzielczości na stronie dewelopera. Niektóre gry nie obsługują trybu pełnoekranowego, i nie jest to wcale rzadkie zjawisko.

Przy okazji, czasami rozszerzenie obrazu na cały ekran może być w menu ustawień gry. Prawie wszystkie programy oferują graczowi kilka opcji dla trybu ekranu. Znajdź opcję "pełny ekran" i zaznacz pole obok niej.

Jak mogę zmienić rozdzielczość gry bez wchodzenia w nią?

Jeśli maksymalna rozdzielczość gry i Twojego ekranu nie są zgodne, gra nie tylko nie będzie wyświetlana w trybie pełnoekranowym, ale może w ogóle się nie włączyć. Jak mogę włączyć tryb pełnoekranowy w grze i zmienić rozdzielczość bez jej otwierania?

Kliknij prawym przyciskiem myszy na skrót do gry, na samym dole listy kliknij 'Właściwości'. Kliknąć na zakładkę "skrót". W kolumnie "Obiekt" po pokazanym tam tekście stawiamy spację, myślnik i wpisujemy żądaną rozdzielczość w formacie: w (wartość szerokości), h (wartość wysokości). Wtedy gra będzie działać w żądanej rozdzielczości.

Wyświetlanie gry na pełnym ekranie w Windows 7 i Windows 10

Wszystkie metody opisane w tym artykule są odpowiednie dla systemu operacyjnego Windows 7. Pewne różnice można zauważyć tylko w nazwach pozycji menu, ale znaczenie pozostaje takie samo. Ale Windows 10 ma swoje własne osobliwości. Opiszmy skuteczny sposób, aby zrobić pełny ekran w tym systemie operacyjnym.

Znajdź folder z grą na dysku lokalnym, poszukaj pliku wykonywalnego kończącego się kombinacją liter. Kliknij prawym przyciskiem myszy na tym pliku i znajdź element "Właściwości". W menu "Właściwości" przejdź do zakładki "Zgodność", znajdź przycisk "Zmień ustawienia wysokiego DPI" i kliknij go. W oknie, które się pojawi, znajdź pozycję "Override High DPI Scaling" i śmiało zaznacz pole wyboru "Override High DPI Scaling Mode". Upewnij się, że opcja "aplikacja" jest wybrana w menu rozwijanym na dole. Potwierdzić działanie. Skończone! Teraz możesz cieszyć się swoją ulubioną grą w trybie pełnoekranowym!