Jak wybrać podgrzewacz wody

Dla tych, którzy jeszcze nie kupili podgrzewacza wody (lub inaczej - bojlera), ta kwestia jest teraz bardzo istotna: co roku mamy do czynienia z długotrwałym odłączeniem ciepłej wody, bez której nikt nie czuje się komfortowo. Dziś chcielibyśmy porozmawiać o tym, na co zwrócić uwagę przy zakupie kotła i jego najważniejszych cechach.

Typ podgrzewacza wody

Podgrzewacze wody dzielą się na dwa rodzaje: przepływowe i zasobnikowe. Różnią się one zasadą działania i sposobem montażu.

Przepływowe podgrzewacze wody mają kompaktowe rozmiary, błyskawicznie ogrzewają przepływającą wodę za pomocą wyłącznika ciśnieniowego i elementu grzejnego. Poziom temperatury wody zależy od mocy elementu grzejnego (grzałki). Przepływowy typ podgrzewacza wody ma swoje plusy i minusy:

Zalety:

- duża szybkość podgrzewania wody (dosłownie kilka minut);

- kompaktowość: urządzenie jest instalowane pod zlewozmywakiem lub montowane bezpośrednio na baterii;

- niskie koszty.

Wady:

- wysoki pobór mocy (7 kW i więcej);

- przy wyborze podgrzewacza przepływowego należy wcześniej zadbać o oddzielną linię elektryczną dla urządzenia oraz uziemienie;

- Instalacja jest możliwa tylko w jednym punkcie zasilania, a podgrzewacz przepływowy wymaga wysokiego ciśnienia wody.

Podgrzewacz przepływowy ELECTROLUX SMARTFIX TS

Podgrzewacz przepływowy GRUNHELM EWH-3G

Akumulacyjne ogrzewacze wody

cieszą się większą popularnością wśród klientów, ponieważ mają szereg zalet. Zasada działania akumulacyjnego podgrzewacza wody różni się od przepływowego: do zbiornika wlewana jest pewna ilość wody, która w procesie jest podgrzewana do wymaganej temperatury. Gorąca woda pozostaje w zbiorniku i w razie potrzeby jest wykorzystywana ponownie. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie.

Zalety:

- Zużycie energii jest niższe (od 1,5 do 3 kW);

- duża pojemność ciepłej wody dla całej rodziny (do 1000 l);

- łatwe podłączenie - do sieci wodociągowej i elektrycznej, istnieje możliwość podłączenia do sieci gazowej;

- doprowadzenie ciepłej wody do kilku punktów, np. łazienki i kuchni.

Wady:

- duże wymiary urządzenia;

- koszt jest wyższy niż w przypadku jednostki przepływowej;

- koszt jest wyższy niż w przypadku podgrzewacza przepływowego; potrzeba pewnego czasu, aby ciepła woda osiągnęła wymaganą objętość.

Poniżej omówiono najważniejsze cechy pojemnościowego podgrzewacza wody, ponieważ typ przepływowy różni się głównie tylko poziomem mocy.

Zasobnikowy podgrzewacz wody GORENJE GBF 80/UA (GBF80)

Objętość i pojemność zbiornika

Pojemność zbiornika zasobnika wynosi w zależności od modelu od 10 litrów do 300 litrów. Jeśli planujesz kupić kocioł w kuchni - do mycia naczyń, to jest całkiem odpowiedni kompaktowy model dla 10-15 litrów. Jeśli zamierzasz zainstalować kocioł w łazience do kąpieli, mycia i innych zabiegów, lepiej wybrać model z większym zbiornikiem - co najmniej 50 litrów lub więcej.

Aby obliczyć optymalną objętość zbiornika podgrzewacza, ważne jest, aby wiedzieć, że średnio (według ogólnych statystyk) dorosła osoba zużywa około 80-100 litrów ciepłej wody dziennie. Szczegółowe porównanie zużycia wody przedstawiamy w poniższej tabeli:

Z tabeli jasno wynika, że dwuosobowa rodzina potrzebuje podgrzewacza wody o pojemności od 50 do 80 litrów, a jeśli rodzina składa się z 4 lub więcej osób, należy kupić model o objętości nie mniejszej niż 100 litrów.

Moc

grzałki ma bezpośredni wpływ na czas potrzebny do ogrzania wody w zbiorniku. Oznacza to, że: im większa pojemność podgrzewacza wody, tym większa powinna być moc urządzenia. Dostępne są modele o mocy od 1.200 do 6.000 W. Im wyższa moc, tym więcej energii elektrycznej będzie zużywał grzejnik.

Materiał zbiornika

Zbiornik podgrzewacza dostępny jest w dwóch podstawowych materiałach: stal emaliowana i stal nierdzewna

. W tym przypadku mówimy o wewnętrznej powłoce zbiornika.

Zbiornik emaliowany

ma znacznie grubsze ścianki - wynika to z faktu, że emalia jest bardziej podatna na korozję. Dlatego, aby kontrolować ten proces, w ścianach zbiorników ze stali emaliowanej tworzy się więcej warstw. Koszt zbiornika emaliowanego jest znacznie niższy.

Zbiorniki ze stali nierdzewnej

są ostatnio bardziej popularne wśród kupujących, ponieważ materiał ten jest chroniony przed korozją: taki podgrzewacz wody będzie trwał przez dłuższy czas.

Jednak oprócz podstawowego materiału, na wewnętrznej stronie zbiornika znajduje się dodatkowa powłoka. Może być wykonana w formie natrysku srebra (powłoka AG+), posiada właściwości antybakteryjne i dodatkowo antykorozyjne. Srebrna powłoka chroni również zbiornik przed mikropęknięciami w miarę upływu czasu. Czasami w karcie katalogowej kotła można znaleźć informację o powłoce tytanowej na materiale bazowym zbiornika. Zapewnia to bardziej równomierne ogrzewanie wody i uodparnia zbiornik na nagłe wahania temperatury.

Typ elementu grzejnego i "anody magnezowej

Mówiąc o podgrzewaczach wody, często spotykamy się z określeniem "podgrzewacz elektryczny". Co to jest? Najprościej mówiąc, jest to element grzewczy urządzenia. Skrót TEN oznacza "elektryczny grzejnik rurowy". Istnieją dwa rodzaje elementów grzewczych w kotłach: suche i mokre

. Nazwa pochodzi bezpośrednio od zasady rozmieszczenia i działania części.

Suchy grzejnik

nie ma bezpośredniego kontaktu z wodą, ponieważ jest zamknięty w specjalnym metalowym baniaku. Jest to doskonała ochrona przed korozją. Zaletą typu suchego jest dłuższa żywotność, kompaktowość i łatwość wymiany elementu: w przypadku awarii nie jest konieczne opróżnianie zbiornika. Ale są też wady: suchy element grzejny jest bardziej podatny na "przepalenie" i wymaga częstszej wymiany. Należy zauważyć, że producenci często instalują dwa suche elementy grzewcze w każdym podgrzewaczu wody, dzięki czemu woda jest podgrzewana szybciej.

Mokry element grzej

ny znajduje się bezpośrednio w wodzie wewnątrz podgrzewacza. Z tego powodu element ten jest bardziej podatny na osadzanie się kamienia i korozję, ale jego główną zaletą jest niski koszt grzałki.

Każdy podgrzewacz wody wyposażony jest w anodę magnezową

(czasami w anodę cynkową). Służy on do dalszej ochrony zbiornika przed korozją, ponieważ "przyciąga" rdzę i elementy chemiczne, zapobiegając w ten sposób szybkiemu pojawieniu się korozji.

Kształt zbiornika i sposób montażu

Kształt zbiornika nagrzewnicy jest różny. Może mieć kształt cylindryczny, prostokątny, owalny lub smukły. Wybór kształtu zależy od przestrzeni, w której grzejnik zostanie zainstalowany (w tym przypadku mówimy o modelu akumulacyjnym).

Cylindryczne i owalne

podgrzewacze wody zajmują najwięcej miejsca - na wysokość i głębokość instalacji, dlatego przed zakupem tych modeli należy upewnić się, że w łazience (lub w innym miejscu) jest wystarczająco dużo miejsca. Prostokątne podgrzewacze wody będą zajmować więcej miejsca na wysokości i nieco mniej (w porównaniu z poprzednim typem) na głębokości.

Na szczególną uwagę zasługuje kształt "slim"

. Są to najbardziej kompaktowe modele podgrzewaczy wody, które będą zajmować minimalną przestrzeń w pomieszczeniu. Ten typ kotłów jest jednak nieco droższy.

Nagrzewnica wodna ELECTROLUX EWH 100 slim

Możesz wybrać podgrzewacz wody również w zależności od sposobu instalacji. Jeśli jest to model kompaktowy do kuchni (ok. 15 litrów), instalacja może przebiegać "nad zlewem" lub "pod zlewem

". Wybór zależy od tego, gdzie jest najwięcej miejsca w kuchni, jak "harmonijny" grzejnik będzie wyglądać w ogólnym wnętrzu, i jak będzie on podłączony do sieci wodociągowej.

Zlewozmywakowy podgrzewacz wody ARISTON BLU EVO R 15/3

Akumulacyjne ogrzewacze wody dzielą się ze względu na sposób montażu na poziome, pionowe i uniwersalne. Te ostatnie mogą być instalowane zarówno poziomo jak i pionowo. Należy pamiętać, że jeśli nie zależy nam na sposobie montażu kotła, lepiej zwrócić uwagę na modele z pionową instalacją. Dzieje się tak dlatego, że już ogrzana ciepła woda unosi się do góry, a zimna pozostaje na dnie zbiornika. Dzięki takiemu układowi, gorąca woda będzie wolniej stygła, a na wylocie otrzymamy więcej gorącej wody.

Kontrola

W podgrzewaczach wody można ustawić żądaną temperaturę podgrzewania wody. Modele te mogą być wyposażone w mechaniczną lub elektroniczną jednostkę sterującą. Niektóre kotły posiadają mały wyświetlacz, który pokazuje temperaturę.

Konserwacja podgrzewacza wody

Z czasem każdy podgrzewacz wody ulega korozji i zanieczyszczeniu, które często powodują awarię urządzenia. Aby temu zapobiec, należy okresowo (najlepiej raz na 1-2 lata) czyścić zbiornik, element grzewczy i wymieniać anodę magnezową. Więcej na ten temat można dowiedzieć się z naszego poprzedniego artykułu. Po odpowiednim oczyszczeniu kocioł będzie działał prawidłowo przez wiele lat.

Życzymy Państwu udanego zakupu podgrzewacza wody i komfortu o każdej porze roku ????

Czy podobał Ci się artykuł?

0 0 Zostaw komentarz

Zaloguj się za pośrednictwem mediów społecznościowych

Facebook Google lub



Zostaw komentarz

Komentarz Zostaw recenzję Dotychczas brak komentarzy