Jak wybrać podgrzewacz wody

Dla tych, którzy jeszcze nie kupili podgrzewacza wody (lub inaczej - bojlera), ta kwestia jest teraz bardzo istotna: co roku mamy do czynienia z długotrwałymi przerwami w dostawie ciepłej wody, bez której nikt nie czuje się komfortowo. Dziś chcemy Ci powiedzieć, na co zwrócić uwagę przy zakupie podgrzewacza wody, jego kluczowych cech.

Typ podgrzewacza wody

Podgrzewacze wody dzielą się na dwa rodzaje: przepływowe i zasobnikowe. Różnią się one zasadą działania i sposobem montażu.

Przepływowe podgrzewacze wody mają kompaktowe rozmiary, błyskawicznie ogrzewają przepływającą wodę za pomocą wyłącznika ciśnieniowego i elementu grzejnego. Poziom temperatury wody zależy od mocy elementu grzejnego (grzałki). Przepływowy typ podgrzewacza wody ma swoje wady i zalety:

Zalety:

- duża szybkość podgrzewania wody (dosłownie kilka minut);

- Kompaktowy: urządzenie jest instalowane pod zlewozmywakiem lub montowane bezpośrednio na baterii;

- niskie koszty.

Wady:

- wysoki pobór mocy (7 kW i więcej);

- przy wyborze przepływowego podgrzewacza wody należy z góry zadbać o oddzielną linię prądu elektrycznego dla urządzenia oraz uziemienie;

- Instalacja jest możliwa tylko w jednym punkcie zasilania, a podgrzewacz przepływowy wymaga wysokiego ciśnienia wody.

Przepływowy podgrzewacz wody ELECTROLUX SMARTFIX TS

Przepływowy podgrzewacz wody GRUNHELM EWH-3G

Akumulacyjne podgrzewacze wody cieszą się większą popularnością wśród nabywców, ponieważ mają szereg zalet. Zasada działania kotła typu magazynowego różni się od przepływowego: w zbiorniku jest wypełniony wodą o określonej objętości, która jest podgrzewana do wymaganej temperatury w procesie. Gorąca woda pozostaje w zbiorniku i w razie potrzeby jest wykorzystywana ponownie. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie.

Zalety:

- Zużycie energii jest niższe (od 1,5 do 3 kW);

- Duża pojemność ciepłej wody użytkowej dla całej rodziny (do 1000 l);

- łatwe podłączenie - do sieci wodociągowej i elektrycznej; istnieje możliwość podłączenia do sieci gazowej;

- dostarczanie ciepłej wody do kilku punktów, na przykład do łazienki i kuchni.

Wady:

- duże wymiary urządzenia;

- koszt jest wyższy niż w przypadku przepływu;

- Aby uzyskać ciepłą wodę w wymaganej objętości, musi upłynąć pewien czas.

Poniżej omówimy najważniejsze cechy pojemnościowego podgrzewacza wody, ponieważ typ przepływowy różni się głównie tylko poziomem mocy.

Zasobnikowy podgrzewacz wody GORENJE GBF 80/UA (GBF80)

Objętość i pojemność zbiornika

Zbiornik pojemnościowego podgrzewacza wody mieści od 10 do 300 litrów wody, w zależności od modelu urządzenia. Jeśli planujesz kupić kocioł w kuchni - do mycia naczyń, to jest całkiem odpowiedni kompaktowy model dla 10-15 litrów. Jeżeli kocioł będzie zainstalowany w pomieszczeniu łazienkowym i będzie przeznaczony do kąpieli pod prysznicem, prania i innych zabiegów - lepiej wybrać model z pojemniejszym zbiornikiem - co najmniej 50 litrów i więcej.

Aby obliczyć optymalną objętość zbiornika podgrzewacza wody, ważne jest, aby wiedzieć, że średnio (według ogólnych statystyk) jedna dorosła osoba spędza około 80-100 litrów ciepłej wody dziennie. Szczegółowe porównanie zużycia wody przedstawiamy w poniższej tabeli:

Z tabeli staje się jasne, że dwuosobowa rodzina potrzebuje podgrzewacza wody o pojemności od 50 do 80 litrów, jeśli rodzina składa się z 4 osób i więcej, - uzyskać model o objętości nie mniejszej niż 100 litrów.

Pojemność grzałki ma bezpośredni wpływ na czas podgrzewania wody w zbiorniku. Wynika z tego, że im większa pojemność podgrzewacza wody, tym większa powinna być moc urządzenia. Istnieją modele o mocy od 1200 do 6000 watów. Ale nie należy zapominać: im wyższa moc - tym więcej energii elektrycznej zużyje podgrzewacz wody.

Materiał zbiornika

Zbiornik podgrzewacza wody może być wykonany z dwóch głównych materiałów: stali z emaliowaną powłoką i stali nierdzewnej. W tym przypadku mówimy o wewnętrznej powłoce zbiornika.

Zbiornik emaliowany ma znacznie grubsze ścianki - wynika to z faktu, że emalia jest bardziej podatna na korozję. Dlatego, aby kontrolować ten proces, w produkcji zbiorników stalowych z powłoką emaliowaną, w ich ścianach tworzy się więcej warstw. Koszt zbiornika emaliowanego jest znacznie niższy.

Zbiorniki ze stali nierdzewnej są bardziej popularne w ostatnich czasach wśród kupujących, ponieważ materiał ten jest chroniony przed korozją: taki podgrzewacz wody będzie trwał przez dłuższy czas.

Jednak oprócz podstawowego materiału, na wewnętrznej stronie zbiornika znajduje się dodatkowa powłoka. Może być wykonana w formie napylania srebra (powłoka AG +), posiada właściwości antybakteryjne i dodatkowo antykorozyjne. Również napylanie srebra uchroni zbiornik przed pojawieniem się z czasem mikropęknięć. Czasami w charakterystyce kotła można znaleźć i tytanu natrysku na głównym materiale zbiornika. Zapewnia bardziej równomierne ogrzewanie wody i odporność zbiornika na gwałtowne wahania temperatury.

Typ elementów grzejnych i "anody magnezowej"

Mówiąc o podgrzewaczach wody, często spotykamy się z pojęciem "nastolatek". Co to jest? Najprościej mówiąc, jest to element grzewczy urządzenia. Skrót TEN oznacza "rurową grzałkę elektryczną". W kotłach występują dwa rodzaje elementów grzejnych: suche i mokre. Nazwa pochodzi bezpośrednio od zasady umiejscowienia i działania części.

Suchy TEN nie ma bezpośredniego kontaktu z wodą, ponieważ jest zamknięty w specjalnej metalowej bańce. Jest to doskonała ochrona przed korozją. Zaletą suchego typu TEN jest dłuższa żywotność, kompaktowość i łatwość wymiany elementów: w przypadku awarii nie jest konieczne spuszczanie wody ze zbiornika. Ale są też wady tego typu: suchy TEN jest bardziej podatny na "spalanie" i wymaga częstszej wymiany. Należy zauważyć, że producenci często montują w podgrzewaczach wody dwa suche elementy grzejne - dzięki czemu woda jest podgrzewana szybciej.

Mokry element grzejny znajduje się bezpośrednio w wodzie wewnątrz podgrzewacza wody. Z tego powodu element ten jest bardziej podatny na osadzanie się kamienia i korozję, ale jego główną zaletą jest niski koszt kotła.

Każdy podgrzewacz wody posiada taki element jak anoda magnezowa (czasami - anoda cynkowa). Służy on do dalszej ochrony zbiornika przed korozją, ponieważ "przyciąga" rdzę i elementy chemiczne, zapobiegając w ten sposób szybkiemu pojawieniu się korozji.

Kształt zbiornika i sposób montażu

Zbiornik podgrzewacza wody różni się kształtem. Wyróżniamy zbiorniki: cylindryczne, prostokątne, owalne i slim (smukłe). Wybór kształtu zależy od przestrzeni, w której kocioł będzie zainstalowany (w tym przypadku mówimy o modelu akumulacyjnym).

Cylindryczne i owalne podgrzewacze wody zajmują najwięcej miejsca - w wysokości i głębokości montażu, dlatego przed zakupem tych modeli należy upewnić się, że w łazience (lub innym miejscu) jest wystarczająco dużo miejsca. Prostokątne podgrzewacze wody będą zajmować więcej miejsca na wysokości i nieco mniej (w porównaniu z poprzednim typem) na głębokości.

Osobno warto wspomnieć o "smukłym" kształcie. Jest to najbardziej kompaktowe modele podgrzewaczy wody, które będą zajmować minimalną przestrzeń w pomieszczeniu. Ten typ kotłów jest jednak nieco droższy.

Nagrzewnica wodna "slim" ELECTROLUX EWH 100

Możesz wybrać podgrzewacz wody również przez sposób instalacji. Jeśli jest to kompaktowy model do kuchni (około 15 litrów), rodzaj instalacji może być "nad zlewem" i "pod zlewem". Wybór zależy od tego, gdzie jest więcej miejsca w kuchni, jak "harmonijny" kocioł będzie wyglądać w ogólnym wnętrzu, a także - jak będzie podłączony do sieci wodociągowej.

Grzejnik nadumywalkowy ARISTON BLU EVO R 15/3

Akumulacyjne ogrzewacze wody dzielą się ze względu na sposób montażu na poziome, pionowe i uniwersalne. Ten ostatni typ zapewnia dowolny sposób montażu: poziomy i pionowy. Ważne jest, aby zauważyć, że jeśli nie obchodzi cię sposób instalacji kotła, lepiej zwrócić uwagę na modele z pionową instalacją. Wynika to z faktu, że już podgrzana ciepła woda unosi się do góry, w dolnej części zbiornika pozostaje zimna woda. Przy takim układzie gorąca woda będzie się wolniej schładzać, a na wyjściu otrzymamy ją w większej objętości.

Kontrola

W podgrzewaczach wody można ustawić żądany poziom temperatury podgrzewania wody. W tym celu modele mogą być wyposażone w mechaniczną lub elektroniczną jednostkę sterującą. Niektóre kotły posiadają mały wyświetlacz, który pokazuje odczyty temperatury.

Profilaktyka podgrzewacza wody

Z czasem każdy podgrzewacz wody narażony jest na powstawanie korozji i zanieczyszczeń, które często prowadzą do awarii urządzenia. Aby zapobiec takiej sytuacji, należy okresowo (najlepiej raz na 1-2 lata) przeprowadzać profilaktyczne czyszczenie zbiornika, elementu grzejnego oraz wymianę anody magnezowej. Więcej na ten temat można dowiedzieć się z naszego poprzedniego artykułu. Po prawidłowym oczyszczeniu kocioł będzie działał prawidłowo przez wiele lat.

Życzymy Państwu udanego zakupu podgrzewacza wody i komfortu o każdej porze roku ????

zobacz nową ofertę w media-expert Kupuj tanio