Wszystko, czego potrzebujesz na swój pierwszy kemping z namiotem

Nawet jeśli jesteś zwykłym mieszkańcem miasta, chęć wyrwania się z niego i rozbicia namiotu może w każdej chwili zawładnąć Twoją wyobraźnią. Ponadto, biwakowanie to świetny sposób na spędzenie czasu na świeżym powietrzu z rodziną lub przyjaciółmi. Możesz wybrać się na biwak do parku narodowego, do pobliskiego lasu lub po prostu odpocząć nad rzeką.

Jeśli po raz pierwszy wybierasz się na kemping, znalezienie odpowiedniego sprzętu i przygotowanie się może być trudne. Ale nie rozpaczaj, jesteśmy tutaj, aby pomóc. Zebraliśmy listę rzeczy, które będą Ci potrzebne na pierwszy biwak.

Namiot

Namiot to niezbędny element każdego biwaku. Przy zakupie pierwszego namiotu należy zwrócić się o pomoc do sprzedawcy lub doradcy internetowego. W ten sposób otrzymasz namiot, który będzie dokładnie odpowiadał Twoim potrzebom.

I nie zapomnij o pokrowcu na namiot. Tak, to nie jest podstawowa konieczność, ale sprawi, że Twój pobyt będzie o wiele bardziej komfortowy. Jeśli przebywasz na świeżym powietrzu, ochroni Cię przed słońcem i wiatrem, a w lesie zabezpieczy przed spadającymi gałęziami. Jest to również niezbędny element, gdy pada deszcz.

Śpiwór

Wybierając śpiwór, pomyśl o porze roku, w której będziesz głównie wędrować lub podróżować. Jest to główna rzecz do rozważenia przy wyborze jednego. Jeśli planujesz biwakować tylko w ciepłe dni, będziesz potrzebował śpiwora letniego. Jednak śpiwór wielosezonowy da Ci więcej swobody w sezonach przejściowych, kiedy pogoda może być nieprzewidywalna. Pomaga również wygładzić nierówności terenu i służy jako świetny koc (na przykład, gdy marzniesz przy ognisku).

Mat

Dobra mata do spania zapewni Ci spokojny sen, więc nie żałuj jej, jeśli wybierasz się na długą wędrówkę. W rzeczywistości, podczas gdy śpiwór utrzymuje ciepło wokół ciała, mata chroni Cię przed zimnem pochodzącym z zewnątrz.

Naczynia kuchenne

Minimalny zestaw dla jednej osoby to miska, łyżka i kubek. Nie przynoś płaskich talerzy; lepiej przynieść jeden głęboki talerz. Do przygotowania obiadu potrzebna będzie patelnia lub wok, w zależności od warunków, w jakich będziemy gotować i liczby osób. Po obiedzie na pewno będziesz chciał napić się gorącej herbaty i odpocząć, dlatego zastanów się, jakich naczyń użyjesz do zagotowania wody.

Plecak

Jeśli zamierzasz podróżować samochodem, prawdopodobnie nie będziesz potrzebował plecaka, ponieważ wszystkie swoje rzeczy możesz zmieścić w bagażniku. Ale jeśli zamierzasz wędrować na przykład po Karpatach, nie możesz obejść się bez plecaka. Główną różnicą w stosunku do zwykłego plecaka jest pas biodrowy. Przenosi on 70-80% ciężaru plecaka na obszar miednicy i nóg. Pozwala to na noszenie plecaka o wadze 20 kg przez kilka dni bez przeciążania pleców. Główne różnice polegają na kształcie i objętości plecaka. Dlatego przy wyborze plecaka należy zwrócić uwagę na jego wielkość:

  • 20-30 litrów na jednodniowy biwak bez namiotu;
  • 35-50 litrów - pomieści więcej sprzętu, np. na 2-3 dniowy biwak;
  • 50-100 litrów to plecak na całodzienny biwak.

Akcesoria do gotowania

Palnik i butla gazowa będą potrzebne do gotowania w miejscach, gdzie nie można rozpalić ogniska. Jeśli możesz gotować na ognisku, z pewnością przyda Ci się dobrej jakości statyw. Duża kuchenka gazowa może być niezbędna dla dużej grupy, ale nie nadaje się do długich wędrówek ze względu na swoje duże rozmiary.

Latarki i akcesoria

W lasach i górach nie ma oświetlenia, więc trzeba sobie zorganizować własne. Latarka jest potrzebna do odświeżenia drogi, ale będzie bardzo niewygodna do spakowania z namiotem. Idealna jest latarka czołowa, która ułatwia nocne wyjście do toalety lub zorganizowanie kolacji.

Nóż

Bez dobrego noża w życiu codziennym jest trudno, a na biwaku - niemożliwe. Wybierz mały nóż składany, który łatwo trzymać pod ręką. Nie bierz ciężkich i masywnych noży, ponieważ będziesz musiał dźwigać każdy gram na swoich barkach.

Banan

Torba na biodra to najlepszy wynalazek ludzkości. Jest to poręczny sposób na przenoszenie wszelkiego rodzaju drobiazgów, które mogą być potrzebne od czasu do czasu. Na przykład mokre chusteczki, zapałki, zapalniczka lub smartfon, jeśli lubisz fotografować krajobrazy i robić selfies.

Termosy i kolby termosowe

Dobry termos podczas biwakowania jest na wagę złota. W zwykłej lub metalowej filiżance herbata dość szybko stygnie, ale w termosie lub kubku termicznym utrzymuje ciepło przez wiele godzin. Możesz więc cieszyć się przyrodą z kubkiem gorącej herbaty w ręku. Możesz także zaparzyć kawę rano, a nie wystygnie ona podczas rozbijania namiotu.

Butelki na wodę

Być może masz już butelkę na wodę wielokrotnego użytku, której używasz w mieście i w pracy. Zabierz go ze sobą na biwak. Butelka jest wygodna do noszenia wody przy sobie i zawsze będzie pod ręką!

Wskazówki dotyczące pierwszego biwaku z namiotem

Zapoznaj się ze swoim sprzętem przed wyjazdem na kemping.

Początkujący zazwyczaj czekają, aż dotrą do miejsca biwakowania, zanim wypróbują swój nowy sprzęt. Nierzadko można zobaczyć wędrowców, którzy godzinami próbują złożyć namiot (nie muszę dodawać, że sam byłem świadkiem takich sytuacji). Ale praktyka naprawdę wyostrzy twoje umiejętności. Przed biwakowaniem spróbuj rozbić namiot w domu lub na podwórku. Sprawdź również pracę latarni i palnika gazowego, aby upewnić się, że wszystko działa.

Kup wystarczająco duży namiot.

Aby uniknąć tłoku i zapewnić sobie jak najbardziej komfortową przestrzeń pod namiotem, warto zaopatrzyć się w większy namiot. Jeśli zawsze podróżujesz sam, nie ma sensu kupować namiotu, który jest wystarczająco duży dla dwóch osób. Jeśli jednak wędrujesz z rodziną lub lubisz spotykać się z przyjaciółmi, kup namiot na dwa razy większą liczbę osób. Na przykład, rodzina składająca się z 2 osób i dziecka może wybrać namiot 4-osobowy, podczas gdy grupa 4 osób może wybrać namiot o pojemności 6 osób. W ten sposób w namiocie jest zawsze wygodnie i przestronnie.

Sporządź (i stosuj) listę kontrolną.

Aby uniknąć zabierania ze sobą niepotrzebnych rzeczy, dobrze zastanów się, co będzie Ci potrzebne na biwaku. Poproś bardziej doświadczonych przyjaciół o radę lub poszukaj informacji w Internecie i zrób listę wszystkiego, czego potrzebujesz. Zorganizowane podejście sprawi, że Twoja wyprawa będzie łatwiejsza i przyjemniejsza, ponieważ będziesz przygotowany na wyzwania natury z namiotem, który ochroni Cię przed deszczem.

Rozłóż namiot, gdy jest jeszcze jasno.

Jest to jedna z podstawowych zasad podróżowania z namiotem. W końcu o wiele łatwiej jest zobaczyć, co się robi, gdy trzeba rozbić namiot i zrobić obiad.

Unikaj złej pogody

. Sprawdź prognozę pogody przed wyjazdem na camping i zabierz ze sobą dużo ciepłych ubrań oraz kurtkę, jeśli pogoda ma się pogorszyć. Jeśli zła pogoda zapowiada się na długotrwałą, warto przełożyć wyjazd. W końcu nie ma nic bardziej nieprzyjemnego niż siedzenie w namiocie przez dwa dni, podczas gdy deszcz wali w niego, a wiatr nie przestaje na ciebie słać.

Zaplanuj swoje posiłki

. Gotowanie na kempingu jest łatwe i smaczne, jeśli masz niezbędne artykuły spożywcze. Zastanów się, ile razy dziennie będziesz jadł i dla ilu osób będziesz musiał gotować. Pamiętając o tym, kup niezbędne artykuły spożywcze na kilka dni przed wyjazdem. A żeby zadowolić swoich przyjaciół, weźcie kilka pianek i poczęstujcie się nimi w odpowiednim momencie (zachwyt gwarantowany!).

Czy podobał Ci się artykuł?

0 0 Zostaw komentarz

Zaloguj się przez media społecznościowe

Facebook Google lub



zostaw komentarz

Komentarz Zostaw recenzję Dotychczas brak komentarzy