Oddychaj swobodnie: 12 wskazówek, jak wybrać najlepszy okap kuchenny

Pokaż treść artykułu

 1. Przewodnik godny zaufania
 2. Zacznijmy od wizualizacji
 3. Rodzaj konstrukcji, sposób montażu
 4. Wymiary i wysokość montażu
 5. Poziom hałasu
 6. Efektywność operacyjna
 7. Wydajność swobodnego powietrza (pojemność)
 8. Tryby pracy i wymagane filtry
 9. Rodzaj kontroli
 10. Oświetlenie
 11. Autoryzowane centrum serwisowe, serwis gwarancyjny
 12. Pomoc z hali

Dobry gospodarz zawsze dba o porządek w kuchni. Ale umyty widelec, kuchenka i podłoga nie zawsze wystarczą, aby poczuć się w pełni usatysfakcjonowanym. Na tej liście brakuje czystego powietrza. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak uzyskać ostatni składnik idealnej kuchni.

Powietrze, którym oddychamy, musi być czyste, w przeciwnym razie może zaszkodzić naszemu zdrowiu. Okap kuchenny to świetny sposób na utrzymanie świeżości w kuchni nawet po godzinach gotowania, zanim przyjadą goście lub gdy coś się przypali w kuchni. Pyramida, ekspert na ukraińskim rynku urządzeń kuchennych, podpowiada, jak wybrać ten właściwy.

Przewodnik godny zaufania

Możecie się zastanawiać, po co poświęcać temu zagadnieniu osobny materiał, skoro w Internecie jest mnóstwo informacji na ten temat. Przede wszystkim jednak pojawia się pytanie o kompletność i dokładność takich przewodników - czy wszystkie ważne aspekty są wymienione, czy akcenty są właściwe?

Pyramida produkuje urządzenia kuchenne, w tym okapy kuchenne, od prawie 20 lat. W tym czasie ponad 2 miliony okapów kuchennych znalazło swoje miejsce w kuchniach Ukraińców! Wynik ten jest rezultatem wieloletnich badań nad popytem, ciągłego dialogu z użytkownikami oraz własnego centrum badawczo-projektowego firmy. Firma posiada dogłębną wiedzę na temat okapów kuchennych i nie tylko, co sprawia, że warto posłuchać ich porad.

zobacz nową ofertę w media-expert Kupuj tanio

Albo przeczytaj ten poradnik, albo zapytaj doradców w ponad 100 sklepach z urządzeniami i elektroniką w każdym mieście Ukrainy. Posiadają oni wiedzę z pierwszej ręki na temat nowych modeli, dzięki czemu mogą pomóc Ci wybrać najlepszy model dla Twoich potrzeb.

Zacznijmy od wizualizacji

Wzornictwo i kolorystyka to pierwsza rzecz, od której należy zacząć planowanie nowej kuchni. Rozrysowanie pozycji szafek i stolików, dobór kolorów frontów i uchwytów, aby wszystko było w harmonii. A także umieścić okap we właściwym miejscu, tak aby pasował do koncepcji wnętrza.

Pyramida posiada najszerszą gamę okapów kuchennych na Ukrainie, dostępnych w różnych wzorach, kolorach i stylach. Niezależnie od tego, czy masz kuchnię w stylu loft, skandynawskim, high-tech czy retro, w katalogu firmy znajdziesz odpowiednie rozwiązanie.

Ale projekt to tylko pierwszy krok, teraz czas na zrozumienie parametrów technicznych.

Rodzaj konstrukcji, instalacji

Typ konstrukcji okapów jest następujący:

 • mieszkanie;
 • w pełni zbudowany;
 • teleskopowy;
 • kopuła;
 • ozdobne;
 • przechylony.

Najtańszą opcją są okapy z płaskim wyciągiem. Są one atrakcyjne, ponieważ są kompaktowe, łatwe w montażu i przeznaczone do małych kuchni bez kanałów wentylacyjnych.

Droższym rozwiązaniem są w pełni wpuszczane w blat okapy kuchenne. Ich zaletą jest duża moc i absolutna niewidoczność, dzięki czemu można je dobrać do każdego wnętrza.

Teleskopowe modele podtynkowe są bardziej wydajne niż na przykład modele płaskie, które pobierają powietrze przez płytę wyciągową. Pozostawiają też dużo miejsca na dodatkowe szafki, które są niezbędne w kompaktowych kuchniach.

Z tym właśnie kojarzą się kopuły, z większą mocą, tilt-up и okapy ozdobne. Powinny być one wybierane do przestronnych kuchni i gabinetów. Modele te wyróżniają się atrakcyjnym wzornictwem i użytecznymi funkcjami (timer, automatyczne wyłączanie itp.).

Wymiary i wysokość montażu

Wymiary okapu muszą być dostosowane do szerokości płyty kuchennej: okap musi być taki sam lub nieco szerszy od niej, w przeciwnym razie będzie po prostu nieefektywny. Modele o szerokości 50 lub 60 cm są uważane za standardowe i najczęściej spotykane. Okap o szerokości 90 cm to także opcja dla kuchni o nietypowym układzie.

Modele o szerokości 120 cm nie są przeznaczone dla konsumentów domowych, ponieważ są one klasyfikowane jako profesjonalne urządzenia dla gastronomii.

Jeśli chodzi o wysokość, to jest to kwestia bezpieczeństwa pożarowego. Nad płytą gazową wysokość okapu powinna wynosić 55-65 cm, nad elektryczną 45 cm. Jeśli zamontujesz go zbyt wysoko, będzie niewydajny; jeśli zamontujesz go zbyt nisko, będzie się przegrzewał, a plastikowe części stopią się. W dodatku trzeba będzie walić w nią głową, co jest bardzo nieprzyjemne!

Poziom hałasu

Największą obawą kupujących przed okapami kuchennymi jest emisja hałasu. Albo mówisz, albo to działa. Dlatego w poradniku to kryterium jest nad wydajnością - moc będzie jeszcze brana pod uwagę, gdy będziemy mieli pewność, że uda nam się połączyć spokojne rozmowy z procesem oczyszczania powietrza.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami sanitarnymi, dopuszczalny poziom hałasu na terenach mieszkaniowych nie powinien przekraczać 40 dBA w dzień i 30 dBA w nocy.

Poziom hałasu zależy głównie od wybranej prędkości roboczej. Na przykład okapy Pyramida pracują w dozwolonym zakresie, a przy maksymalnej prędkości mogą być głośne nawet do 60 dB. Dla porównania, jest on cichszy niż zwykły odkurzacz, a tryb ten nie będzie używany przez dłuższy czas - jest przeznaczony do szybkiego oczyszczania powietrza po gotowaniu lub w przypadku gotowania na wszystkich palnikach jednocześnie. W ciągu kilku minut aromaty i opary znikną, więc można wyłączyć maksymalną prędkość, a poziom hałasu ponownie spadnie.

Należy również zwrócić uwagę na prawidłowy montaż. Jeśli wykonuje je sąsiad, błędy w instalacji mogą powodować hałas i dudnienie. Wysokiej jakości produkt zasługuje na wysokiej jakości usługi od samego początku, dlatego skorzystaj z profesjonalnej pomocy.

Wydajność

Aby okap spełniał swoją funkcję, utrzymując świeże powietrze i odtłuszczone meble, musi być dobrany odpowiednio do swojej wydajności (swobodnego przepływu powietrza) i trybu pracy.

Wydatek swobodnego powietrza (wydajność powietrza)

Wielkości wyjściowe nie powinny być wybierane na zasadzie "im większe tym lepsze", ale raczej na podstawie wielkości kuchni. W przeciwnym razie możesz przepłacić za dodatkową pojemność. Skorzystaj z wzorów, aby dowiedzieć się, w którym miejscu powinieneś ustalić liczbę:

P = (PC × WICEPREZES - OM) × 15 × 1,5 - jeśli w kuchni znajduje się kuchenka gazowa;

P = (PC × GP - OM) × 10 × 1,5 - jeśli w kuchni zainstalowana jest kuchenka elektryczna,

gdzie P - pojemność,

PC - powierzchnia kuchni, m2,

EH - wysokość stropu, m,

OM - objętość mebli w kuchni (zwykle przyjmuje się 15% objętości kuchni),

1,5 - przybliżona przepustowość powietrza bez konieczności częstego korzystania z maksymalnej wydajności,

10 - liczba wymian powietrza w kuchni z płytą elektryczną, zgodnie z przepisami sanitarnymi. W przypadku kuchni z płytą gazową współczynnik ten wynosi 15.

Oto przykład, jak obliczyć optymalną wydajność wyciągu dla kuchni o powierzchni 10 m²2 i wysokości sufitu 3 m:

 • z płytą gazową: 10 m2× 3 м − 15% × 15 × 1,5 = 573,75 м3;
 • Z elektryczną płytą grzewczą: 10 m2× 3м − 15% × 10 × 1,5 = 382,5 м3.

Uwaga: Wybierz okap o parametrach jak najbardziej zbliżonych do tych wartości, ale nigdy niższych, ponieważ w przeciwnym razie będzie on po prostu niewydajny.

Tryby pracy i wymagane filtry

W sumie istnieją dwa tryby pracy: wyciąg i recyrkulacja. Jak wskazuje nazwa pierwszego z nich, zapewnia on odprowadzanie powietrza na zewnątrz poprzez kanał wentylacyjny. W tym celu należy zastanowić się nad systemem instalacyjnym i sprawdzić, czy kanały wentylacyjne w domu są czyste.

Drugi tryb oczyszcza powietrze i zawraca je z powrotem do kuchni. Oferta okapów kuchennych obejmuje okapy uniwersalne, które pracują w obu trybach, lub okapy pracujące tylko w jednym trybie. Wybór pomiędzy nimi zależy od tego, czy istnieje możliwość zamontowania kanału na zewnątrz, czy też nie.

Absolutnie wszystkie okapy Pyramida wyposażone są w specjalny pięciowarstwowy aluminiowy filtr przeciwtłuszczowy, który skutecznie zatrzymuje tłuszcz i sadzę oraz chroni silnik przed zabrudzeniami, dzięki czemu jego żywotność jest dłuższa. Filtr ten należy regularnie wyjmować i myć w ciepłej wodzie z detergentem lub w zmywarce do naczyń.

Oprócz filtra tłuszczowego, okapy kuchenne pracujące w trybie recyrkulacji posiadają również filtr węglowy, który skutecznie zatrzymuje zapachy. Przepływające przez niego powietrze jest całkowicie oczyszczane z zapachów, sadzy i oparów, a następnie zawracane do kuchni. Już 50g węgla drzewnego w filtrze może wyeliminować do 250g zanieczyszczeń z powietrza.

Filtr węglowy jest jednorazowego użytku i musi być wymieniany co trzy miesiące. Można go nabyć w sklepach z artykułami gospodarstwa domowego lub w centrum serwisowym Pyramida.

Komfortowe użytkowanie

Z okapów Pyramida będziesz chciał korzystać przez cały czas, ponieważ każdy model został zaprojektowany z myślą o maksymalnej wygodzie.

Rodzaj kontroli

Nie chodzi tu tylko o przyciski czy ikony - chodzi o wygodę i perfekcję stylu. Linia okapów Pyramida obejmuje modele z następującymi rodzajami sterowania

 • mechaniczne - zwykłe przyciski, których naciśnięcie powoduje uruchomienie żądanej funkcji;
 • elektroniczne z wyświetlaczem LCD - to też są przyciski, ale nie wciskają się i cicho klikają; okap wyposażony jest w wyświetlacz
 • elektroniczne z wyświetlaczem LED i podświetleniem - są to również przyciski bez blokady klik-klak i są podświetlane w ciemności;
 • Czułe na dotyk - aby aktywować funkcję, należy dotknąć wymaganej ikony na panelu;
 • slider ukryty - przyciski mechaniczne ukryte w łącznikach suwakowych;
 • Sterowanie przyciskami - włączanie i wyłączanie okapu odbywa się za pomocą przełącznika.

Wszystkie rodzaje sterowania są praktyczne i niezawodne, więc wybierz ten, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i pasuje do stylu Twojej kuchni.

Oświetlenie

Istnieją trzy rodzaje:

 • Żarówki to opcja ekonomiczna, okapy z tym typem oświetlenia są tańsze od innych. Dają one bardziej miękkie, cieplejsze światło, ale zużywają dużo energii elektrycznej i nie trwają długo;
 • halogen - ulepszona żarówka. Ta opcja jest bardziej ekonomiczna pod względem zużycia energii elektrycznej i bardziej trwała. Są one droższe niż modele z tradycyjnymi żarówkami, a oświetlenie jest wrażliwe na wahania napięcia;
 • LED to najnowocześniejsze i najbardziej optymalne rozwiązanie. Jest energooszczędny i trwa do 7 lat z doskonałym światłem.

Dzięki oświetleniu okapu można wygodniej gotować, a po wyłączeniu światła górnego można stworzyć przytulną atmosferę podczas rodzinnych obiadów.

 1. Łatwe do czyszczenia

Czyść okap po użyciu, aby zapewnić jego długą żywotność i skuteczne działanie. Jeśli jest zbyt skomplikowana, będziesz jej rzadziej używać lub rzadziej ją prać. Tak czy inaczej nie będzie to dobre dla czystości powietrza.

Dlatego okapy Pyramida wykonane są z materiałów odpornych na uszkodzenia i łatwych w pielęgnacji, takich jak stal lakierowana, szkło hartowane czy stal nierdzewna.

 1. Obsługa klienta

Nie będziesz kupować nowego okapu kuchennego co roku - to zakup na długie lata, więc na wszelki wypadek warto zapytać o gwarancję i wsparcie serwisowe.

 1. Akcesoria

Okapy Pyramida dostarczane są ze wszystkim, czego potrzebujesz od razu: zestawem montażowym, instrukcją montażu i obsługi, a większość modeli posiada również kanał falisty i zawór zwrotny.

Jeśli więc zdecydujesz się na Pyramidę, nie będziesz musiał szukać ani kupować niczego innego - otrzymasz gotowe do użycia urządzenie. Trzeba go tylko zamontować.

Przeczytaj również instrukcję, zanim coś pójdzie nie tak. Pozwoli Ci to na prawidłowy montaż okapu, unikając błędów, które mogą wpłynąć na funkcjonalność, trwałość lub poziom hałasu okapu.

Autoryzowany serwis i gwarancja

Obecność lub brak gwarancji pokazuje, jak firma traktuje swoich klientów. Jeśli marka jest zorientowana na klienta i pewna jakości swoich produktów, na pewno otrzymasz kartę gwarancyjną.

Urządzenia marki Pyramida objęte są 36-miesięczną pełną gwarancją, co oznacza, że w przypadku awarii gwarancyjnej otrzymają Państwo nie tylko naprawy gwarancyjne, ale również bezpłatną wymianę części. O pomoc można zwrócić się do oficjalnego centrum serwisowego firmy, które znajduje się w Kijowie, lub do jednego z 80 partnerskich centrów serwisowych na terenie całej Ukrainy. Numer telefonu linii serwisowej to 0-800-604-463.

Pomoc w Sali

Oczywiście, nikt nie dokonuje takiego zakupu bez porady od przyjaciół, rodziny i subskrybentów w sieciach społecznościowych. Urządzenia Pyramida z pewnością będą polecane przez każdą trzecią rodzinę, ponieważ od prawie 20 lat w ukraińskich kuchniach znalazło swoje miejsce 2,2 miliona okapów. Marka wyróżnia się optymalnym stosunkiem ceny do jakości, różnorodnością modeli i linii. Wsparcie klienta jest zapewnione od konsultacji przed zakupem do serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego.

I nie zapomnijcie włączyć okapu kuchennego - wtedy będzie on maksymalnie wydajny!

Czy podobał Ci się artykuł?

0 0 Zostaw komentarz

Zaloguj się za pośrednictwem mediów społecznościowych

Facebook Google lubZostaw komentarz

Komentarz Zostaw recenzję Dotychczas brak komentarzy