Jak wybrać dysk SSD: Przewodnik po urządzeniach i wskazówki dotyczące wyboru

 Najszybszym, najłatwiejszym i stosunkowo niedrogim sposobem na przyspieszenie komputera jest wyposażenie go w szybki dysk SSD. Prawda jest taka, że niewielu wie, jak wybrać odpowiedni dysk SSD dla swojego komputera. Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w tym artykule.

Jak duży powinien być Twój dysk SSD?

Pojemność nowoczesnych dysków SSD waha się od 120 GB do 4 TB i więcej.

Podobnie jak w przypadku wyboru innych rodzajów mediów osobistych, obowiązuje tu zasada "im więcej, tym lepiej". Koszt dysku SSD również ma swoje ograniczenia, więc jeśli musisz zmieścić się w budżecie, wybierz model, który spełnia Twoje potrzeby.

Dyski SSD o pojemności 120/128 GB to racjonalne minimum, które pozwala zainstalować nie tylko system operacyjny i wszystkie aplikacje, ale także wykorzystać część dysku SSD do przechowywania danych. Wraz z malejącym kosztem dysków twardych, ta objętość powoli odchodzi w przeszłość.

Jeśli potrzebujesz szybszego dysku twardego o większej pojemności, warto zainteresować się konfiguracjami o pojemności 240 GB lub 256 GB. Jest to obecnie "złoty standard" dla pamięci masowych systemów i oprogramowania.

Dysk o pojemności od 480TB do 1TB pozwala na zainstalowanie oprócz programów również niewielkiej biblioteki wymagających gier.

Dyski od 2TB wzwyż to świadomy wybór, przed zakupem takiego modelu warto ocenić stosunek ceny do wydajności pod kątem konkretnych zadań.

Rodzaje pamięci flash

Chipy pamięci flash stosowane w dyskach SSD mają określoną specyfikację do przechowywania danych.

  • MLC (Multi Level Cell). Klasyczne dyski SSD z układami, które nadal są dostępne na rynku. Takie układy SSD pozwalają na przechowywanie 2 bitów danych, są uważane za najbardziej niezawodne. Jednak ich gęstość komórek i dziwactwa produkcyjne czynią je najdroższymi na rynku. TLC (Three Level Cell). Bardziej masowa i powszechnie dostępna pamięć flash. Modele tego typu są w stanie pomieścić 3 bity informacji. W pamięci z prefiksem 3D komórki te są umieszczone w wielu warstwach jedna na drugiej. Pamięć QLC może pomieścić 4 bity informacji w jednej komórce i dlatego ma niższą wytrzymałość twierdzenia producenta. Model ten jest tańszy w produkcji, dzięki czemu marki mogą produkować dyski o dużej pojemności po przystępnej cenie.

Testy i oceny dysków pokazują, że producenci SSD nauczyli się walczyć z degradacją prędkości, więc liczba urządzeń opartych na pamięciach TLC i QLC będzie tylko rosła.

Format i interfejs wtyczki

Większość dysków SSD ma obudowę 2,5″. Dyski te mają takie same wymiary jak dyski twarde w odpowiednich obudowach, a grubość obudowy prawie wszystkich modeli wynosi 7 mm.

Downsizing to powszechny trend polegający na instalowaniu urządzeń pamięci masowej w systemach o mniejszych obudowach. Jak wybrać dysk SSD na podstawie tego kryterium? Istnieją różne opcje.

  • SATA3. Interfejs Serial ATA (SATA) jest najczęściej używany do podłączania dysków SSD. Przypomnijmy, że interfejs SATA jest wstecznie kompatybilny, więc nawet jeśli Twój system nie obsługuje SATA3, możesz bez problemu kupić dysk SSD z tym interfejsem. Dysk będzie działał, ale jego wydajność będzie ograniczona przepustowością SATA2. PCI-E. Dyski SSD są zaprojektowane jako karty rozszerzeń z interfejsem PCI Express. Są one najczęściej wymagane tam, gdzie możliwości SATA3 są niewystarczające. W takich przypadkach korzystają one z czterech pasów magistrali PCI-E, która przesyła dane z prędkością do 2 Gb/s. Aby zapewnić jeszcze większą wydajność, te dyski SSD są wyposażone w podwójne kontrolery i układ RAID. Urządzenia te zostały jednak całkowicie wyparte przez bardziej kompaktowe opcje formatu M.2. M.2 to mała, kompaktowa karta rozszerzeń, która jest logiczną kontynuacją urządzeń mSATA. Kilka standardów M.2 pozwala na różne długości dysków (od 30 mm do 110 mm) i układy (jedno- i dwustronne). Nowy standard daje również możliwość wykorzystania do transferu danych interfejsu PCI Express oraz SATA. Jest to jeden z powodów, dla których dyski M.2 zdobywają rynek. Coraz częściej producenci komputerów przenośnych chcą umieszczać dyski twarde M.2 na swoich płytach głównych, a M.2 staje się coraz bardziej powszechne nawet w płytach głównych z niższej półki cenowej.

Aby jeszcze bardziej rozszerzyć "geograficzne" zastosowanie dysków SSD M.2 w platformach stacjonarnych, producenci oferują opcjonalne adaptery, które instaluje się w gniazdach PCI E. Umożliwiają one korzystanie z szybkiego dysku obok starszych płyt, które nie posiadają złącza M.2.

W świecie dysków SSD dla serwerów istnieją również urządzenia z interfejsem U.2. Są to dyski w obudowie 2,5, ale działają poprzez interfejs PCI-E. Pozwala to na uzyskanie wysokich prędkości dostępu liniowego i losowego w standardzie.

Wydajność i szybkość dysków SSD

W tabelach specyfikacji dysków SSD producenci podają prędkości odczytu/zapisu i operacji wejścia/wyjścia na sekundę (IOPS). Metryki te częściowo odzwierciedlają rzeczywiste możliwości dysku SSD. Zdumiewające 2500MB/s odpowiada na przykład sekwencyjnym liniowym prędkościom odczytu/zapisu, które są osiągane w idealnych przypadkach. Oczywiście zasada "wyżej znaczy lepiej" również się tu sprawdza, ale do pełnej obiektywnej oceny wydajności niezbędne są dokładne testy, które określą zachowanie dysku w różnych scenariuszach użytkowania. Różne aplikacje mogą w zupełnie inny sposób obciążać dysk.

Jak wybrać dysk SSD do mojego laptopa? O wydajności dysku decyduje wiele czynników: model zastosowanego kontrolera, rodzaj i liczba układów pamięci flash, pojemność oraz algorytm pamięci podręcznej. Krytyczne jest również oprogramowanie firmowe sterownika. Czasami to właśnie przez ten mikrokod dyski z podobnym zestawem komponentów mogą znacznie różnić się prędkością. W ramach tej samej serii modele o większej pojemności charakteryzują się zazwyczaj wyższą wydajnością. Szczególnie jeśli porównamy prędkości zapisu i IOPS, które rosną wraz ze wzrostem ilości kanałów dostępu do chipu flash.

Tak czy inaczej, każdy niedrogi dysk SSD oferuje znacznie lepszą wydajność niż najszybszy dysk twardy. Po uruchomieniu systemu operacyjnego zauważysz różnicę, a czasy uruchamiania są kilkakrotnie szybsze. Instalowanie i uruchamianie aplikacji również zajmuje znacznie mniej czasu. Każda operacja, która obciąża podsystem dyskowy jest znacznie szybsza. Używanie dysku SSD nie wpływa na framerate na sekundę w grach, chyba że gra aktywnie ładuje różne tekstury. Podczas gdy podczas uruchamiania systemu z HDD mogą wystąpić małe "zamrożenia", SSD eliminuje takie momenty.

Czy dyski SSD ostatecznie wyprą dyski twarde oparte na HDD? To już się dzieje. Cena za gigabajt systematycznie spada i będzie spadać. W rezultacie wielu użytkowników zastępuje hałaśliwe i powolne dyski HDD dyskami SSD. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, że coraz więcej usług przenosi się do Internetu i przechowywanie terabajtów informacji lokalnie nie jest już konieczne. W przypadku platformy mobilnej, konfiguracja z dyskiem SSD jest jedyną słuszną. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę trend w kierunku cieńszych urządzeń.

Producenci

Istnieje wiele firm zajmujących się produkcją dysków półprzewodnikowych. Z technologicznego punktu widzenia, uruchomienie produkcji dysków SSD nie jest trudnym zadaniem. Formalnie wystarczy mieć linię elementów do montażu powierzchniowego, na których układy scalone i pokrewne elementy będą lutowane do płytki drukowanej. Z tego powodu liczba aktywnych graczy na rynku SSD znacznie wzrosła w ostatnim czasie.

Jednak uzyskanie gotowego produktu to połowa sukcesu. Aby kontroler działał, potrzebujesz wysokiej jakości firmware'u, który uwzględni niuanse jego architektury. W idealnym przypadku mikrokod musi być również okresowo dostrajany.

Firma Kingston była pionierem w segmencie konsumenckich dysków SSD, oferując rozwiązania do różnych zastosowań.

Poważny sukces na tej arenie osiągnęła firma Samsung, oferując najbardziej szybkie dyski twarde na rynku. Ciekawe rozwiązania mają też Crucial, Corsair, A-DATA, GOODRAM, Silicon Power, Transcend.

Wzrost zainteresowania dyskami SSD jest zrozumiały i logiczny. Napędy tego typu mogą drastycznie poprawić wydajność podsystemu dyskowego - najsłabszego ogniwa w strukturze każdego komputera. Oczywiście koszt SSD będzie stopniowo spadał (wraz ze wzrostem pojemności i obniżeniem kosztu chipów pamięci flash), ale nie powinien to być czynnik, który Cię powstrzyma. Więc jeśli jesteś zdecydowany na zakup dysku półprzewodnikowego, najlepszy czas na to jest teraz.

Zdecyduj się na współczynnik kształtu urządzenia i upewnij się, że w systemie można zainstalować dysk SSD w odpowiednim formacie. Następnie należy wybrać odpowiedni rozmiar dla przyszłego scenariusza użytkowania dysku i budżetu przeznaczonego na zakup.

Ostrzegamy, jeśli raz zaczniesz używać SSD w swoim systemie, bardzo trudno jest później zrezygnować z tego typu urządzenia, ponieważ szybko przyzwyczajasz się do dobrej rzeczy.

Mamy nadzieję, że teraz wiesz dokładnie, jak wybrać dysk SSD dla swojego komputera i łatwo wybrać odpowiedni.