Jak wybrać pralkę w 2021 roku: podstawowe kryteria

 Oferta nowoczesnych urządzeń jest tak różnorodna, że często trudno się w niej zorientować. Jaka wielkość pralki jest najbardziej odpowiednia? Ile obrotów jest lepszych? Czy potrzebujesz modelu przedniego czy pionowego? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdują się w dalszej części artykułu.

Rodzaje pralek

Aby zrozumieć, jak wybrać niezawodną pralkę, trzeba zrozumieć, jakie typy urządzeń są na rynku. Większość nabywców zgodzi się, że dobra maszyna to szeroki zakres funkcjonalności i łatwość konserwacji. To właśnie te cechy, w dużym stopniu, są determinowane przez rodzaj sterowania maszyny.

Istnieją trzy rodzaje kontroli:

  • mechaniczne; elektroniczny; elektroniczno-mechaniczne.

Pralki elektroniczne wyróżniają się nowoczesnym wyglądem. Większość maszyn automatycznych posiada elektroniczny rodzaj sterowania. Takie modele mają wiele zalet, m.in. łatwość obsługi i bogaty zestaw trybów do prania różnych tkanin. Jeśli jednak w Twoim domu zdarzają się sporadyczne przerwy w dostawie prądu, najlepiej unikać modeli elektronicznych z dotykowymi elementami sterującymi.

Maszyny typu mechanicznego są tańsze w naprawie i bardziej trwałe. Wymagają one znacznie większego zaangażowania ze strony użytkownika w porównaniu do modeli elektronicznych i nie posiadają nowoczesnego oprogramowania z wieloma funkcjami i trybami pracy. Typ elektroniczno-mechaniczny jest rzadko spotykany i stanowi połączenie dwóch wyżej wymienionych opcji sterowania.

Pralki dzielą się również na do zabudowy, stacjonarne, modele z suszeniem i bez suszenia. Klasyfikacja według rodzaju załadunku, rodzaju silnika, wymiarów, klasy prania, zużycia energii i nie tylko. Przeanalizujmy szczegółowo każdy z tych parametrów.

Rodzaj załadunku

Przed wyborem pralki należy zdecydować się na lokalizację urządzenia. Lokalizacja sama w sobie wyznacza dopuszczalny typ załadunku dla Ciebie. Jeśli więc zastanawiasz się, jak wybrać pralkę pod zlew, zwróć uwagę na modele przednie, których górna część może służyć jako podpora dla zlewu lub blatu. Kolejnym krokiem jest przyjrzenie się cechom.

Pralki ładowane od frontu mają kilka różnych wielkości włazów. Im większa średnica - tym maszyna jest wygodniejsza w obsłudze. Na wygodę załadunku prania wpływa również promień otwierania drzwi. Przednie pralki mogą być pełnowymiarowe, kompaktowe, wąskie i ultra wąskie, więc są odpowiednie dla tych, którzy oszczędzają miejsce i kupujących z przestronną przestrzenią życiową.

Pionowa pralka zajmuje niewiele miejsca i z łatwością zmieści się nawet w najmniejszej łazience. Dodatkowo, nie będziesz musiał się schylać lub kucnąć za każdym razem, gdy zdecydujesz się na mycie. Pytanie o to, jak wybrać pralkę z pionowym załadunkiem, zwykle nie jest problemem. Ponieważ pralki ładowane pionowo mają w przybliżeniu taką samą wielkość.

Sposób montażu

Pierwszym etapem instalacji maszyny jest etap przygotowawczy. Miejsce instalacji należy wybrać tak, aby urządzenie nie przeszkadzało w swobodnym poruszaniu się po pomieszczeniu, wszystkie węże sięgały do otworów odprowadzających wodę, a przewód elektryczny do gniazdka.

Następnie należy uwolnić urządzenie od materiałów opakowaniowych i śrub zabezpieczających, które są powszechnie używane do bezpiecznego transportu urządzenia. Wyjąć z maszyny plastikowe i gumowe tuleje i zakryć otwory plastikowymi zatyczkami. Nie można zdjąć tulei? Wyjmij je, zdejmując tylny panel za pomocą śrubokręta krzyżakowego.

Po założeniu tylnego panelu można podłączyć urządzenie do zasilania. Urządzenie musi być zainstalowane na twardej, suchej i równej powierzchni. Miękka podłoga nie jest odpowiednia, ponieważ powoduje drgania i utrudnia wentylację urządzenia. Pralko-suszarkę należy ustawić poziomo w stosunku do podłogi, regulując wsporniki i dokręcając nakrętki zabezpieczające.

Następnie pralkę można podłączyć do zimnej wody poprzez wąż napełniający i do kanalizacji poprzez rurę spustową. Pierwsze pranie należy wykonać bez ładunku bielizny i z połową ilości proszku. Procedura ta jest niezbędna do wyczyszczenia urządzenia od wewnątrz i usunięcia wody, która mogła pozostać po teście fabrycznym.

Typ napędu i silnika

Istnieją trzy rodzaje silników, które można znaleźć w zestawie nowoczesnych pralek:

  • Kolektor (standard) - głośny i zużywa dużo energii elektrycznej, ale jednocześnie jest przyjazny dla budżetu i bezpretensjonalny w naprawie; Asynchroniczny (bezszczotkowy) - nieco cichszy od kolektora i mniej podatny na uszkodzenia, w drogich modelach pralek silnik ten jest dostarczany z systemem izolacji akustycznej; Silnik inwerterowy jest cichy i oszczędny pod względem zużycia energii, ale wrażliwy na przerwy w dostawie prądu.

Jeśli pytanie, jak wybrać jakość pralki, nie obchodzi, zdecydować się na modele z silnikiem inwerterowym. Jego konstrukcja pozbawiona jest części trących i charakteryzuje się dłuższą żywotnością. Silnik taki niemal natychmiast osiąga zadane obroty i zapewnia ich precyzyjne wspomaganie. Wszystko to sprawia, że praca maszyny jest płynna, cicha i maksymalnie wydajna.

Jeśli chodzi o napęd, uważa się, że typ bezpośredni jest najbardziej wydajny i cichy. Ale nie jest to takie jednoznaczne. Istnieje wiele nowoczesnych modeli z paskiem, które mogą konkurować z maszynami z napędem bezpośrednim pod względem wydajności. Wiele zależy od klasy sprzętu, jakości wykonania i komponentów.

Wymiary i maksymalne obciążenie

Im większa głębokość i pojemność załadunku pralki - tym bardziej udany zakup. Faktem jest, że maszyny o dużych gabarytach są bardziej trwałe i ekonomiczne. Piorą więcej bielizny, zużywając mniej wody i energii elektrycznej.

Maksymalna pojemność bębna jest zawsze podawana dla podsypki. Jeśli zamierzasz prać wełny o dużej gramaturze, warto podzielić liczbę podaną w instrukcji przez dwa. W większości przypadków, wielkość pralki wybrać, kierując się liczbą osób, które będą korzystać z techniki. Tak więc dla jednej lub dwóch osób wystarczy załadunek 4 kilogramów, dla trzech osób - około 7 kilogramów, a dla czterech lub więcej użytkowników - ponad 7 kilogramów załadunku.

Oczywiście wszystko jest kwestią indywidualną i wybór powinien być uzależniony od tego, jak często pierzemy rzeczy. Jeśli masz wątpliwości, którą pralkę wybrać, radą kreatora będzie wybór na korzyść urządzenia o dużej objętości załadunku. Charakteryzują się lepszą jakością wykonania i są trwalsze. Dodatkowo w takich pralkach można wyprać znacznie mniejszą ilość bielizny - technika wcale na tym nie ucierpi, a pranie zostanie wyprane dokładniej.

Klasa energetyczna, zużycie wody i poziom hałasu

Praktyczni nabywcy, którzy zastanawiają się, według jakich parametrów wybrać pralkę, zawsze zwracają uwagę na ekonomię urządzeń, ponieważ od tego bezpośrednio zależą rachunki za media. Zużycie energii zależy z kolei od technologii i trybów pracy, zastosowanych w danym modelu pralki. Aby zrozumieć liczbę zużytych kW pomoże zaznaczyć - specjalna skala od A do G. Jeśli obok litery "A" jest kilka plusów, to masz nowoczesną maszynę o najniższym poborze mocy. Z drugiej strony, modele o ratingu od C do G mogą prowadzić do ogromnych rachunków.

A co ze zużyciem wody? Przeciętnie pralka zużywa od 40 do 80 litrów wody na jedno pranie. Jeśli zauważysz, że urządzenia znacznie przekraczają tę wartość, jest to powód do sprawdzenia, czy urządzenie nie działa nieprawidłowo. Czasami problem nadmiernego zużycia wody rozwiązuje się poprzez wybór innego trybu zmywania.

Hałas podczas zmywania może być dość uciążliwy, zwłaszcza jeśli w rodzinie jest małe dziecko lub mieszkanie znajduje się w wieżowcu o cienkich ścianach. Jak więc wybrać odpowiednią pralkę, gdy nie jest zbyt głośna? Zwróć uwagę na modele ładowane od przodu, z silnikami inwerterowymi, napędami bezpośrednimi i o dużych wymiarach. Wszystkie te cechy mają bezpośredni lub pośredni wpływ na redukcję hałasu podczas mycia.

Jakość prania i wirowania

Jak wybrać dobrą pralkę, która skutecznie usunie plamy z Twoich ulubionych ubrań, sprawi, że pranie będzie świeże i schludne? Aby pomóc konsumentom w wyborze, eksperci opracowali skalę efektywności pralek i podzielili je na 7 klas - od A do G. Odpowiednio, sprzęt klasy A jest uważany za najbardziej produktywny, podczas gdy klasa G jest mało efektywna. Klasy są przypisane do maszyn na podstawie testów przeprowadzonych przez producenta. Tkaniny z różnymi rodzajami zabrudzeń są prane w różnych modelach maszyn, a następnie wyniki są porównywane z próbką "referencyjną". Standardem są wyniki prania konkretnej maszyny, która zawsze ma stabilne osiągi i może służyć jako punkt wyjścia do określenia możliwości innych modeli.

Jeśli chodzi o klasę spin, akceptowalne maszyny zaczynają się od znaku "C". Takie modele nie będą zmuszały Cię do dodatkowego ręcznego wyżymania prania. Głównym wskaźnikiem jest tutaj prędkość wirowania. Wpływa to nie tylko na jakość prania, ale również na suchość bielizny. Wydawać by się mogło, że im więcej rewolucji - tym lepiej. Ale to nie jest takie proste. Wysoka prędkość wirowania prowadzi do przedwczesnego zużycia łożysk i zniszczenia tkaniny. Dlatego zalecanym trybem mycia jest 600-800 obr/min.

Oprogramowanie

Nowoczesne pralki mogą być wyposażone w dziesiątki programów. Najczęściej technika ta wyposażona jest w programy do namaczania, zapobiegania gnieceniu, prania odzieży wierzchniej, tkanin delikatnych, wełny, ubranek dziecięcych. Większość pralek posiada również specjalne tryby do prania ekspresowego, usuwania plam i prania w dużej ilości wody.

Odpowiadając na pytanie, jak wybrać pralkę, każdy klient powinien określić niezbędny zestaw opcji.

Dostępność dodatkowych programów

Niektóre modele pralek wyposażone są w dodatkowe funkcje, z których najpopularniejsze to:

  • Bezpośredni wtrysk - zapewnia bezpośrednie uderzenie detergentów w bęben i ich równomierne rozprowadzenie, co znacznie oszczędza zarówno wodę, jak i chemię gospodarczą. Wybór temperatury prania - możliwość samodzielnego wyboru tego parametru ucieszy tych, którzy są przyzwyczajeni do starannego i ostrożnego dbania o rzeczy. Kontrola równowagi - zapobiega tworzeniu się ciężkiej "kuli" prania wewnątrz bębna, zwiększając tym samym efektywność prania. Opóźnienie startu - funkcja umożliwiająca rozpoczęcie prania o zaprogramowanej godzinie. Fuzzy Logic - urządzenia wyposażone w ten tryb są w stanie samodzielnie określić stopień zabrudzenia prania, jego wagę i inne cechy dla "inteligentnego" prania. Czyszczenie parowe - w zależności od modelu, funkcja ta może zarówno odświeżać, jak i czyścić ubrania za pomocą pary wodnej bez ich zamaczania. Para wodna wnika głęboko we włókna, usuwając plamy i wygładzając zagniecenia.

Szczelna strona

Jednym z głównych kryteriów wyboru pralki jest obecność systemu ochrony przed wyciekiem. Źle zamocowane filtry spustowe, zwiększone ciśnienie w rurach, pęknięcia w zbiorniku - to tylko niektóre z przyczyn prawdopodobnych nieszczelności. Aby pytanie o to, jak wybrać pralkę nie przerodziło się w konieczność naprawy urządzeń i pomieszczeń, zadbaj o ochronę już na etapie zakupu.

Dobrej jakości pralki wyposażone są w moduły zabezpieczające z szeregiem urządzeń blokujących wycieki. Niektóre z najczęstszych zabezpieczeń obejmują:

  • zawór magnetyczny na tulei dwuwarstwowej (urządzenia Bosch); syfon, pływak i elektronika, która uruchamia spust (maszyny Ariston); Kompleksy Aqua Detected System i Aqua Safe, które wykrywają nieszczelności i odprowadzają wodę (pralki Asco).

Jeśli Twoja pralka nie jest wyposażona w mechanizmy zabezpieczające, zadbaj o to sam. Istnieją różne mechanizmy, które ustalają fakt nieszczelności i zamykają zawór.

Porównanie producentów pralek

Wielu kupujących zadaje pytanie: "Jakiej firmy wybrać pralkę?". Wskazane jest, aby podzielić producentów według kategorii cenowych, ponieważ z reguły marki specjalizują się w produkcji sprzętu określonej klasy.

Najbardziej przystępne cenowo modele pralek psują się średnio 2-3 lata po rozpoczęciu użytkowania. Naprawa takiego sprzętu jest praktycznie niemożliwa. Jest bardzo prawdopodobne, że po awarii będziesz musiał kupić nową maszynę. Nie jest to najlepszy zakup, ale jest to całkiem uzasadnione, jeśli stoisz przed zadaniem, jak wybrać niedrogą pralkę. Średnia cena wspomnianych modeli wynosi 300 dolarów.

Producenci: Beko, Candy, Haier, Indesit, Zanussi, Hotpoint Ariston.

Pralki ze średniej półki cenowej psują się przeważnie po 5 latach użytkowania. Naprawa jest łatwiejsza i tańsza niż w przypadku najbardziej budżetowych modeli. Takie pralki są uważane za optymalne dla tych, którzy nie są gotowi na zakup opcji premium. Ale mimo to, chce zapewnić sobie niezawodny sprzęt na długi czas. Średni koszt takich maszyn to 300$ - 700$.

Producenci: Samsung, Bosch, LG, Asko, Electrolux, Hotpoint Ariston, Whirpool, Atlant, Gorenje, Sharp, Siemens, Haier, Hansa

Pralki Premium nie zawsze są wyposażone w wiele przydatnych funkcji, ale są najwyższej jakości i mają około 10 lat. Minimalna cena takich maszyn to 700 dolarów.

Producenci: AEG, Miele.

Wniosek

Po przeanalizowaniu głównych parametrów nowoczesnego sprzętu, zbliżyliśmy się do zrozumienia, jak wybrać pralkę, aby nie żałować zakupu. Odejdź od miejsca, w którym planujesz zainstalować maszynę, budżetu i cech technologii, które uważasz za najważniejsze. Zapoznaj się dokładnie z istniejącymi funkcjami i wewnętrzną konstrukcją maszyn, a wtedy nie popełnisz błędu przy wyborze idealnego "pomocnika" do prania.