Która grzałka jest lepsza i bardziej ekonomiczna: przydatne wskazówki dotyczące wyboru właściwego urządzenia

 Co zrobić, gdy wydajność centralnego ogrzewania nie jest dla Ciebie wystarczająca w zimnej porze roku, a nie chcesz być uzależniony od rozpoczęcia sezonu grzewczego? Wybawienie od dyskomfortu, a nawet przeziębienia może stać się dobrym ogrzewaczem. Ale która grzałka jest lepsza i jak ją wybrać? O wszystkich niuansach - dalej w tym artykule.

Rodzaje grzałek

Pierwszym etapem zakupu nagrzewnicy jest wybór typu urządzenia. Od zasady działania tej techniki zależy, więc jak skuteczne jest urządzenie i czy nadaje się do konkretnego pomieszczenia. Tak więc, główne rodzaje grzejników obejmują:

  • grzejniki olejowe; nagrzewnice; grzejniki konwektorowe; modele na podczerwień; kurtyny cieplne; grzejniki kwarcowe; urządzenia łączone.

Omówmy każdy typ grzejnika bardziej szczegółowo.

Grzejniki olejowe

Grzałki te są zewnętrznie podobne do konwencjonalnych baterii. Wewnątrz urządzenia znajduje się olej, którego temperatura wzrasta dzięki elementowi grzewczemu. Następnie ciepło przekazywane jest do obudowy nagrzewnicy i w końcu do powietrza. Grzejniki olejowe ogrzewają pomieszczenia powoli, ale efekt ich pracy utrzymuje się długo. Nagrzewnice te nie spalają tlenu i nie wydzielają nieprzyjemnych zapachów. Kolejną zaletą grzejnika olejowego są kółka, dzięki którym można go łatwo przemieszczać z pomieszczenia do pomieszczenia.

Jednak korpus nagrzewnicy olejowej bardzo się nagrzewa. Dlatego do operacji należy podchodzić z ostrożnością, szczególnie jeśli w domu są zwierzęta lub małe dzieci. Która nagrzewnica olejowa jest lepsza? Niewątpliwie ten, który ma bardziej kompletny pakiet. Na przykład, wentylator pozwoli Ci szybciej ogrzać powietrze w pomieszczeniu, a termostat - ustawić i utrzymać komfortową temperaturę. Takie grzejniki nadają się do dodatkowego ogrzewania wystarczająco dużych pomieszczeń w domu lub mieszkaniu.

Grzejniki

Modele najbardziej poszukiwane ze względu na ich przystępną cenę, kompaktowe rozmiary i wystarczającą wydajność. Jak to działa? Ogrzewanie odbywa się za pomocą rozgrzanej do czerwoności spirali elektrycznej i wentylatora, który przepuszcza przez nią powietrze. Należy pamiętać, że proces ogrzewania za pomocą grzejnika jest dość głośny. Z takim grzejnikiem nie będziesz mógł spać w nocy. Po kilku minutach pracy termowentylatora w pomieszczeniu robi się cieplej, ale trzeba wyłączyć urządzenie - i powietrze również szybko się ochładza.

Dzięki temu, że wężownica wewnątrz urządzenia nagrzewa się, nagrzewnica spala tlen i kurz. Może się to wiązać z pojawieniem się specyficznego zapachu. Jaki grzejnik najlepiej kupić, aby uniknąć nieprzyjemnych skutków ubocznych? Wybieraj modele z elementem grzewczym wykonanym z ceramiki. Materiał ten nagrzewa się równomiernie, co oznacza, że w pomieszczeniu nie będą się unosić nieprzyjemne zapachy. Są one doskonałe do szybkiego ogrzewania małych pomieszczeń, takich jak biuro czy garaż.

Konwektory

Zasada działania grzejników konwektorowych jest dość prosta. Zimne powietrze naturalnie dostaje się do urządzenia od dołu, ogrzewa się wewnątrz obudowy i unosi się do sufitu. Ten typ nagrzewnicy najlepiej nadaje się do równomiernego ogrzewania powietrza w pomieszczeniu. Jedyną wadą jest to, że ciepło nie będzie odczuwalne natychmiast po włączeniu urządzenia.

Dobrze jest, jeśli grzejnik konwektorowy będzie wyposażony w rurkę i dużą ilość żeberek. Taka konstrukcja - gwarancja akceptowalnej temperatury ciała (55-90 stopni) i brak efektu spalania tlenu. Konwektory - najlepszy wybór dla tych, którzy chcą zorganizować ogrzewanie dachów, ponieważ urządzenia te można łatwo połączyć w jedną sieć grzewczą.

Promienniki podczerwieni

Stosunkowo nowy model grzejników, który pojawił się na rynku nie tak dawno temu. Promieniowanie podczerwone lamp zamontowanych w technice, ogrzewa nie powietrze, a przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu. Te ostatnie oddają ciepło do otaczającej przestrzeni. Główną zaletą promiennika podczerwieni jest natychmiastowy efekt. Ponadto urządzenie pracuje bez hałasu i utraty tlenu. Urządzenie to ma jednak kilka wad: obszar działania jest ograniczony przez kąt rozproszenia. Urządzenia te nadają się więc dobrze do ogrzewania niewielkiej powierzchni roboczej w salonie lub małej garderoby.

Grzejniki na podczerwień są często odpowiedzią na pytanie, który grzejnik jest lepszy do łazienki. Nie mówimy tu jednak o konwencjonalnych urządzeniach z lampami, ale o ceramicznych panelach z promieniowaniem podczerwonym. Takie grzałki płytowe są bardzo estetyczne i odporne na wilgoć.

Grzejniki kwarcowe

Ten typ grzałki odnosi się do specjalnej monolitycznej konstrukcji składającej się z wężownicy nichromowej i piasku kwarcowego. Grzejnik zasilany jest z sieci, może osiągnąć temperaturę 90 stopni Celsjusza, po czym długo stygnie.

Który grzejnik jest lepszy - kwarcowy czy na podczerwień? Urządzenia kwarcowe mają wyższą wydajność, dłużej się chłodzą i są trudniejsze do uszkodzenia. Ponadto grzejniki te są przyjazne dla środowiska i ognioodporne: nawet przy bezpośrednim kontakcie monolityczny grzejnik kwarcowy nie zapala się od powierzchni.

Warto zauważyć, że czasami grzejniki kwarcowe obejmują modele na podczerwień, po prostu dlatego, że te ostatnie są wyposażone w rurkę kwarcową. Taka klasyfikacja jest z gruntu błędna, ponieważ wszystkie grzejniki, które w swojej zasadzie wykorzystują transfer energii cieplnej, są na podczerwień.

Kurtyny cieplne.

Osobna kategoria urządzeń grzewczych, przeznaczonych do blokowania przeciągów. Kurtyny powietrzne są zazwyczaj umieszczane w otworach okiennych lub drzwiowych w celu utrzymania ciepła w pomieszczeniu. W większości przypadków grzejniki te mają zastosowanie w biurach lub pomieszczeniach przelotowych, gdzie drzwi są często otwierane. Kurtyna ciepła jest również istotna w przypadku pytania "jaki jest najlepszy grzejnik do garażu", jeśli właściciel chce utrzymać efekt istniejącego już ogrzewania wewnątrz. Głównym zadaniem takiego grzejnika jest zapobieganie wymianie ciepła między ulicą a pomieszczeniem i utrzymywanie ciepła w domu.

Przy wyborze tego typu grzejnika szczególnie ważne jest zwrócenie uwagi na jego wymiary. Szerokość otworu musi być dopasowana do szerokości urządzenia. W przeciwnym razie trudno będzie osiągnąć zamierzony efekt.

Nagrzewnice kombinowane

Oprócz opisanych powyżej typów urządzeń, istnieją nagrzewnice, które mogą łączyć w sobie dwa rodzaje ogrzewania. Na przykład, niektóre modele mogą bezpiecznie pracować zarówno w trybie podczerwieni, jak i konwektora. Jeśli nadal nie możesz zdecydować, który grzejnik lepiej wybrać, zwróć uwagę na modele łączone.

Wydajność i moc

Wydajność nagrzewnicy określa, jak dużą powierzchnię może ogrzać dane urządzenie. Im większa wartość współczynnika efektywności w opisie produktu - tym mocniejszy sprzęt przed Tobą. Przy okazji, moc nie zawsze zależy od rodzaju grzejnika. Dlatego nie należy liczyć na to, że każdy grzejnik olejowy nadaje się do salonu. Przed zakupem lepiej sprawdzić parametry urządzenia i upewnić się, że na każdy metr kwadratowy pomieszczenia przypada 100 watów mocy wybranego grzejnika. Na przykład, dla pomieszczenia o powierzchni 20 metrów kwadratowych potrzebne jest urządzenie o mocy 2 kW.

Zużycie energii

Dla wielu nabywców kwestia wydajności urządzenia jest jedną z kluczowych. Jaka jest najlepsza i najbardziej ekonomiczna grzałka? Aby nie zamarznąć i ogrzać dane pomieszczenie, należy prawidłowo dobrać typ i moc urządzenia. Nie chcesz przecież kupić ekonomicznego, ale bezużytecznego urządzenia, prawda? Aby wybrany model był ekonomiczny, należy upewnić się, że dostępne są następujące opcje.

  • Termostat - automatyczne zmniejszenie mocy (i zużycia energii elektrycznej) w trybie czuwania, gdy pomieszczenie nagrzało się już do żądanej temperatury. Termostat - możliwość samodzielnej regulacji temperatury ogrzewania (i zużycia energii). Ceramiczny lub kwarcowy element grzejny - materiały te charakteryzują się wysoką wydajnością i długo oddają ciepło, co przekłada się na ekonomikę takich urządzeń na wysokim poziomie.

Najbardziej ekonomiczne grzejniki - to te, które są odpowiednio dobrane do konkretnego pomieszczenia. Na przykład, nie jest rozsądne kupowanie grzejnika olejowego do ogrzewania małego biura, o wiele lepiej jest wybrać model na podczerwień. A do ogrzewania przestronnego salonu, wręcz przeciwnie, grzejnik na podczerwień będzie bezużytecznym odpadem, ponieważ ma zbyt mały promień działania.

Kontrola

Nowoczesne modele nagrzewnic mogą mieć sterowanie mechaniczne lub elektroniczne. Mechaniczny jest bardziej konserwatywną i niezawodną opcją z ograniczoną funkcjonalnością. Maksymalne możliwości takich urządzeń są zazwyczaj ograniczone do niezależnego wyłączenia po osiągnięciu określonej temperatury i pracy w trybie częściowego lub pełnego obciążenia.

Jaką grzałkę wybrać? Jeśli lubisz wygodę, lepiej zdecydować się na bardziej nowoczesne, elektroniczne sterowanie. Elektroniczny rodzaj sterowania otwiera nowe możliwości dla użytkownika. Na przykład, można ustawić żądaną temperaturę z dokładnością do jednego stopnia, monitorować temperaturę powietrza na wyświetlaczu i programować tryby ogrzewania. Porozmawiajmy więcej o cechach i dodatkowych funkcjach nagrzewnic.

Funkcje dodatkowe

Funkcjonalność podgrzewacza zależy od konkretnego modelu i kosztu urządzenia. Proste urządzenia budżetowe najczęściej mają ograniczony zestaw opcji. Po ogrzaniu powietrza do określonej temperatury, urządzenia takie po prostu się wyłączają. Grzejniki z elektronicznym sterowaniem są w stanie zrobić nieco więcej. Wśród przydatnych funkcji nowoczesnych modeli grzejników:

  • timer i opóźniony start - wygodna funkcja pozwalająca na uruchomienie lub wyłączenie urządzeń o ustawionej godzinie; Pilot zdalnego sterowania - ułatwia obsługę nagrzewnicy, pozwala na sterowanie urządzeniem na odległość; sterowanie przez Wi-Fi i Bluetooth - inteligentna opcja włączania i ustawiania grzejnika z dowolnego miejsca, np. z pracy, przed powrotem do domu.

Dodatkowo nagrzewnice mogą być wyposażone w specjalne naczynia do nawilżania powietrza podczas pracy urządzenia. Jest to ważny szczegół dla tych, którzy dbają o zdrowie swojej skóry i układu oddechowego.

Poziom hałasu

Poziom hałasu jest szczególnie ważnym kryterium dla tych, którzy planują zainstalować grzejnik w sypialni lub pokoju dziecięcym. Rekordzistami w dziedzinie cichej pracy są promienniki podczerwieni, ale to one są najgłośniejsze. Konwektory charakteryzują się średnią objętością podczas pracy.

Jeśli jesteś wrażliwy na hałas, przy wyborze urządzenia warto również zwrócić uwagę na system powiadamiania o zmianie trybów pracy. Czasami głośniki są tak głośne, że mogą Cię obudzić w środku nocy lub po prostu irytować.

Systemy ochrony

Jak każde inne urządzenie, grzejniki wymagają troski i dbałości o bezpieczeństwo. Zanim kupisz wybrane urządzenie, upewnij się, że jest ono wyposażone w system ochrony przed przegrzaniem i przypadkowym przewróceniem. Wbudowany czujnik natychmiast wyłączy urządzenie w przypadku wykrycia krytycznej temperatury lub niewłaściwego położenia grzałki.

Szukasz grzejnika do zamontowania w swojej łazience lub kuchni? W takim przypadku grzejnik powinien być wyposażony w zabezpieczenie przeciwwilgociowe. Jaki jest najlepszy grzejnik dla dzieci? Rodzicom małych dzieci zaleca się zwracanie uwagi na modele z funkcją blokowania przycisków, aby ciekawość dziecka nie przerodziła się w awarię sprzętu. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo zapewniają nie tylko systemy zabezpieczeń, ale również prawidłowy montaż grzejnika.

Rodzaj instalacji

zobacz nową ofertę w media-expert Kupuj tanio

W zależności od typu grzejnika, technika może być zainstalowana

  • na podłodze (grzejniki olejowe, konwektory, termowentylatory); na ścianie (grzejniki na podczerwień i konwektorowe); w otworze drzwiowym lub okiennym (kurtyny cieplne).

Istnieją również modele montowane na suficie lub wbudowane w sufit. Możliwy jest niemal każdy rodzaj instalacji - wszystko zależy od konkretnego grzejnika i preferencji kupującego.

Podsumowując

Która grzałka jest najbardziej wydajna? Wszystko zależy od tego, w jakim celu urządzenie jest kupowane. Łatwo jest wybrać grzejnik, jeśli kupujący jest pewien swoich priorytetów. Na przykład, jeśli technika jest potrzebna do stałego, ale powolnego ogrzewania kilku pomieszczeń, idealne będą grzejniki olejowe na kółkach lub konwektory, które można połączyć w cały system grzewczy. Szukasz niedrogiego urządzenia, które szybko ogrzeje niewielką przestrzeń, nie zajmując przy tym dużo miejsca? Należy rozważyć zastosowanie termowentylatora.

Dla tych, którzy boją się oparzeń i chcą kupić cichy grzejnik, technika konwektorowa jest odpowiednia. Natomiast modele na podczerwień są idealne do lokalnego ogrzewania miejsca pracy, altany, garażu lub małej szopy ze zwierzętami.

Po wybraniu typu urządzenia, nie zapomnij upewnić się, że powierzchnia pomieszczenia, dla którego kupowany jest grzejnik, odpowiada mocy techniki. Zwróć uwagę na dostępne sposoby instalacji dla danego modelu i rozważ z wyprzedzeniem lokalizację urządzenia w domu.