Jak wybrać quadcopter: rodzaje, cechy i właściwości urządzeń

 Obecnie quadcoptery stały się bardziej przystępne cenowo. Z profesjonalnego sprzętu przekształciły się w sprzęt amatorski i gadżet rozrywkowy. Poznajmy rodzaje i kluczowe cechy dronów, aby ułatwić sobie wybór idealnego modelu.

Rodzaje quadcopterów

Jak wybrać quadcopter i nie popełnić błędu? Pierwszym i najważniejszym kryterium wyboru drona są priorytety i cele kupującego. Innymi słowy, musisz określić, do czego potrzebujesz quadcoptera. Urządzenia wchodzą w skład:

  • proste; poziom podstawowy; z dobrym aparatem; do profesjonalnej fotografii; przemysłowe.

Proste modele to małe drony-zabawki, prymitywne pod względem funkcjonalności (kamera fpv lub jej brak w ogóle, nadawanie na pilota) i przystępne cenowo. Technika ta może latać od 3 do 10 minut i wykonywać różne manewry w powietrzu. Ten prosty quadcopter jest świetny dla niedoświadczonych pilotów, ponieważ korpus urządzenia prawie nie boi się uszkodzeń mechanicznych. Jednak większość dronów z tej kategorii nie może być trzymana w jednym miejscu, można uruchomić technikę tylko w pomieszczeniach lub na zewnątrz w pełnym spokoju. Gadżety z tej kategorii są odpowiednie dla początkujących i tych, którzy zastanawiają się, jak wybrać drona dla dziecka. Przykładowy dron: Cheerson CX -10WD-TX.

Quadcoptery klasy podstawowej mają poważniejsze cechy w porównaniu do "zabawek". Latają dalej i dłużej, a także mogą zawisnąć w jednym miejscu. Funkcjonalność takich dronów obejmuje najprostsze opcje intelektualne - lot po punktach, śledzenie obiektów, powrót do miejsca startu. W ramach tej kategorii można wyróżnić jeszcze dwie podkategorie:

  • Selfie dron - kompaktowa technika do robienia selfie o akceptowalnej jakości; Wyścigowe drony fpv - latają z dużą prędkością, dobrze pokonują przeszkody, nadają się do kręcenia dynamicznych filmów w połączeniu z kamerą akcji. Dzięki specjalnemu hełmowi fpv możesz stworzyć wrażenie jakbyś leciał w kokpicie małego drona i obserwował co się dzieje jak prawdziwy pilot.

Bądź co bądź, jakość fotografowania copter poziom wejścia nie jest również wystarczająco dobry, i usunąć jakość i kolorowe zdjęcia i filmy z takiego sprzętu nie będzie działać. Jak wybrać quadcopter z kamerą? Jeśli Twoim głównym celem przy zakupie drona jest tworzenie zdjęć i filmów, witamy w poniższej kategorii.

Dron z dobrą kamerą może być kompaktowy, a przy tym kręcić materiały o przyzwoitej jakości. Urządzenia te są wykorzystywane zarówno do filmowania osobistego, jak i do celów komercyjnych. Kamery tych kopterów są wyposażone w trzyosiową stabilizację, inteligentne funkcje fotografowania i są kompatybilne z zaawansowaną aplikacją mobilną do wygodnego sterowania. Miłym bonusem są zaawansowane ustawienia fotografowania. Przykładowy dron: Marvic Mini od DJI.

Modele profesjonalne zawierają sprzęt używany do zdjęć komercyjnych i są interesujące głównie dla fotografów, kamerzystów, filmowców. Wśród zalet "profesjonalistów" - możliwość sterowania z dwóch pilotów: jeden do regulacji ciała urządzenia, drugi - do kamery. Profesjonalne drony mają możliwość zmiany obiektywu kamery, a ze względu na dużą ładowność urządzenia mogą być wyposażone w pełnowartościową kamerę wideo. Jest jednak mała wada - profesjonalne drony nie zawsze mogą pochwalić się długim czasem lotu. Efektowny przykład profesjonalnego coptera - DJI Phantom 4 Pro V2.0.

Drony przemysłowe są potrzebne do wielu różnych zadań - od inspekcji konstrukcji i pomiarów geodezyjnych po działania poszukiwawcze, dostarczanie leków i nawadnianie pól. W tej kategorii znajdują się najbardziej zaawansowane i niezawodne drony, które mogą sprostać wymagającym misjom.

Przeznaczenie

Quadcopter był pierwotnie sprzętem dla agencji wywiadowczych, za pomocą którego prowadzono rozpoznanie, nadzór nad strategicznymi obiektami i nie tylko. Dziś te drony zyskały nowe znaczenie i cel: są one używane jako zabawki lub profesjonalnego sprzętu wideofilmowców i fotografów. Tak naprawdę zadania, do których użytkownik wykorzystuje tę technikę, ogranicza tylko jego wyobraźnia.

Quadcoptery ucieszą fanów wideo i fotografii, właścicieli prywatnych domów, turystów i rodziców, ponieważ z takim sprzętem można:

  • strzelaj do rodzinnego wypoczynku i przyjacielskich spotkań na wsi; poruszać się po okolicy podczas wędrówki; poprawić ochronę terenu w pobliżu domu; zabawiać dzieci (małe modele dronów).

Jeśli zajmujesz się rolnictwem, dron może stać się Twoim asystentem nr 1 i kontrolować pasące się stada bydła, monitorować dojrzewanie lub zbiory itp. W razie potrzeby pomysłowy użytkownik może znaleźć własne zastosowanie dla quadcoptera: np. dron może dostarczyć list lub nawet list miłosny, zorganizować wyprawę lub strzelaninę szpiegowską z przyjaciółmi itp.

Główne cechy

Jak złagodzić agonię wyboru dla niedoświadczonego nabywcy? Oczywiście quadcopter należy wybierać według parametrów. Warto zwrócić na to uwagę:

  • nazwa marki; typ sterowania; czas i zasięg lotu; obecność kamery i jej właściwości; przenośność i wymiary; dostępność inteligentnych funkcji; bezpieczeństwo; sprzęt.

Rozważmy każdy z wymienionych elementów bardziej szczegółowo.

Marka

Niekwestionowanym liderem w rankingu quadcopterów do tej pory jest firma produkująca technikę DJI. Firma specjalizuje się w produkcji quadcopterów i może pochwalić się obecnością w swojej ofercie zarówno prostych, jak i profesjonalnych, a nawet przemysłowych modeli. Urządzenia tej marki zapewniają pilotowi optymalny stosunek jakości zdjęć, bezpieczeństwa lotu i głębokości ustawień dla uzyskania najlepszego rezultatu. Inni godni producenci to Hubsan, Cheerson, Wingsland, Auldey.

Ogólnie rzecz biorąc, to ma sens, aby zwrócić uwagę na markę, jeśli zamierzasz kupić urządzenie do fotografowania w naturze lub celów zawodowych. A dla rozrywki w domu jest całkiem możliwe i chińskie no-name.

Łatwość użytkowania

Sterowanie dronem wymaga pewnych umiejętności, ale producenci sprzętu zadbali o początkujących i dodali do quadcopterów kilka przydatnych funkcji, które ułatwiają obsługę.

Mówimy o:

  • Nawigacja GPS - użytkownik może śledzić położenie drona, wrócić techniką do domu; Sterowanie za pomocą gestów - pozwala obejść się bez pilota; Pokonywanie przeszkód - pomaga uniknąć kolizji i uszkodzeń drona.

Jak wybrać quadcopter dla początkujących? Nawet jeśli jesteś początkujący, ale potrzebujesz drona do robienia zdjęć i jesteś gotów wydać pieniądze na profesjonalny model, nie bój się kupić profesjonalnego urządzenia. Zazwyczaj taki sprzęt wyposażony jest w specjalny tryb dla początkujących, dzięki czemu szybko można nauczyć się sterować dronem jak prawdziwy profesjonalista.

Przenośność i wymiary

Klasyfikacja według wielkości w dronach jest prosta. Urządzenia występują w wersji dużej, średniej i małej. "Maluchy" są dobre dla początkujących, którzy nie mają umiejętności sterowania quadcopterami. Taka technika może bezpiecznie działać w mieszkaniu: zwrotność i kompaktowość drona uchroni go przed kolizjami nawet w małym pomieszczeniu. Duże urządzenia wykorzystywane są głównie przez fotografów, kamerzystów i osoby związane z branżą filmową. Średniej wielkości drony nadają się do startów w naturze i mogą być wykorzystywane zarówno do celów rozrywkowych, jak i profesjonalnych.

To, jak kompaktowy jest Twój dron, zależy od jego mobilności. Jeśli użytkownik często chodzi na piesze wycieczki lub lubi odkrywać nowe szlaki turystyczne, lepiej zdecydować się na lekkie urządzenia. Drony dzielą się na składane i nieskładane. Urządzenia z pierwszej grupy charakteryzują się większą mobilnością i łatwością przechowywania.

Wybierając drona, warto zwrócić uwagę na jego wagę, nie tylko dlatego, że od niej zależy charakterystyka lotu, ale również ze względu na przepisy danego kraju, w którym zamierzamy korzystać z techniki. Tak więc na Ukrainie dozwolone jest używanie dronów o wadze do 20 kilogramów. Zewnętrzne modele muszą być wpisane na konto. Ponadto loty mogą być zabronione nad obiektami określonymi przez tajne służby jako zastrzeżone, nad agencjami rządowymi, prywatnymi posiadłościami, drogami itp. Prawo ogranicza również wysokość lotu drona. Aby móc wykonywać zdjęcia z dużej wysokości w danym miejscu, należy złożyć wniosek do odpowiedniej agencji.

Stabilność zdjęć i wideo

Jak wybrać drona z kamerą, który będzie dawał wyraźne zdjęcia nawet przy wietrznej pogodzie? Zwróć uwagę na obecność technologii stabilizacji. Podczas fotografowania quadcopterom mogą przeszkadzać podmuchy wiatru i wstrząsy, dlatego kamery dronów potrzebują stabilizatorów. Wyrazistość obrazu końcowego zależy od rodzaju stabilizatorów. Te ostatnie mogą być dwuosiowe i trzyosiowe. Im więcej osi - tym większa stabilność podczas fotografowania.

Wybierz charakterystykę stabilizacji w zależności od obiektu i warunków fotografowania. Dla przykładu, do zdjęć i filmów przedstawiających piękno przyrody wystarczy 30 klatek na sekundę, a do tworzenia filmów i materiałów zdjęciowych o tematyce sportowej potrzebna jest charakterystyka kilkukrotnie wyższa.

Kontrole

Nowoczesne quadcoptery mają możliwość sterowania za pomocą wbudowanej kamery. Drugą opcją jest sterowanie za pomocą pilota z wbudowanym wyświetlaczem. Większość pilotów jest sparowana ze smartfonami za pomocą specjalnej aplikacji producenta sprzętu. Sygnał wideo może być odbierany:

  • na telefon, przechodząc przez pilota - w tym przypadku zasięg komunikacji za pomocą wideo sięga 1-2 kilometrów; Bezpośrednio z quadcoptera do smartfona poprzez wi-fi - w zależności od częstotliwości (2,4 GHz lub 5,8 GHz) zasięg odbioru sygnału wynosi średnio od 100 do 600 metrów.

Należy pamiętać, że odległości podane w instrukcji są maksymalne i zostały zaprojektowane dla idealnych warunków pracy, które rzadko mogą być osiągnięte ze względu na hałaśliwe powietrze miejskie, złą pogodę itp.

Funkcjonalność aplikacji do sterowania dronami rośnie wraz z klasą technologii. Zaawansowane modele mają możliwość konfiguracji nie tylko trybu pracy kamery i samego urządzenia, ale także natychmiastowej edycji materiału filmowego i udostępniania go na portalach społecznościowych.

Jeśli chodzi o quadcoptery przemysłowe, są one sterowane przez programy komputerowe. Kilka urządzeń można połączyć w grupy, nawet jeśli znajdują się one w różnych miejscowościach.

Pojemność baterii i czas lotu

Pojemność baterii ma bezpośredni wpływ na czas lotu. Parametr ten jest szczególnie ważny dla modeli wyścigowych, copterów do profesjonalnej fotografii czy dronów do samodzielnego montażu, które mają możliwość zainstalowania baterii o różnej pojemności. Z reguły producenci podają czas lotu mierzony w idealnych warunkach (bez wiatru, przeszkód, itp.). Dlatego nie należy się dziwić, jeśli rzeczywiste liczby będą się nieco różnić od tych podanych w instrukcji.

Czasami quadcoptery mogą wskazywać tę samą pojemność baterii, ale czas lotu jest inny. Jaki jest tego powód? Chodzi o różnice w konstrukcjach, które są nierówne pod względem zużycia energii. Przy okazji, czas w powietrzu jest ograniczony nawet w najpotężniejszych dronów: 30 minut na niebie jest uważany za bardzo przyzwoity wskaźnik. Za najwygodniejsze uważane są modele z wymiennymi bateriami, w zestawie zazwyczaj znajdują się do trzech "baterii".

Zasięg obrazu i sygnału

Średniej wielkości drony są zazwyczaj wyposażone w kamerę o rozdzielczości od 10 do 14 megapikseli. Modele kompaktowe i mogą nie posiadać w ogóle aparatu fotograficznego lub posiadać aparat fotograficzny o rozdzielczości 2 megapikseli. Użytkownik może jednak sam wyposażyć urządzenie w kamerę, do tego celu pasują różnego rodzaju gadżety akcji, w tym kamera GoPro.

Jeśli zamierzasz rozszerzyć funkcjonalność urządzenia o oddzielną kamerę, zwróć uwagę na jej obecność:

  • Wi-fi, które pomoże sterować gadżetem na odległość; Ochronna obudowa dla większego bezpieczeństwa; hydrofobowość; kąt widzenia i poziom kontrastu.

Jak wybrać quadcopter do nagrywania wideo? Osobom, które kupują drona przede wszystkim z myślą o jakości i kolorystyce zdjęć, zaleca się zwrócenie uwagi na profesjonalne modele z kamerą wyposażoną w stabilizację. Takie coptery pozwalają na wykonywanie płynnych wiraży w powietrzu i robienie zdjęć, które sprawiają wrażenie ujęć ze statywu. Również "profesjonaliści" mogą być zaprojektowane dla dodatkowych zawieszeń i są kompatybilne z różnymi aparatami fotograficznymi i wideo.

Zasięg transmisji sygnału zależy od charakterystyki danego quadcoptera. Średniej wielkości modele mogą pokonywać odległość kilku kilometrów, a małe urządzenia - kilku metrów.

Jaka jest maksymalna odległość, na którą może polecieć dron? Parametr ten zależy od wyposażenia do odbioru i nadawania (wymiana danych pomiędzy copterem a pilotem lub smartfonem), jak również od warunków lotu (obecność przeszkód, warunki pogodowe, zakłócenia). Im wyższa jest cena quadcoptera, tym mocniejszy jest nadajnik i odbiornik, a tym samym większy zasięg lotu. Aby zmaksymalizować zasięg lotu, należy starannie wybrać miejsce startu. Jeśli wystrzelisz nawet najpotężniejszego drona w mieście z dużą ilością wysokich budynków i sieci wi-fi, a nawet przy wietrznej pogodzie, wartości zasięgu znacznie się zmniejszą.

Inteligentne funkcje

Jak wybrać quadcopter 2020, który jest możliwie przyjazny dla użytkownika? Przyjrzyj się bliżej modelom z dużą liczbą inteligentnych funkcji i trybów pracy. Oto najważniejsze z nich.

  • Tryb Headless - ułatwia sterowanie dronem. Quadcopterem można sterować niezależnie od tego, w którą stronę skierowana jest jego głowa. Użytkownik nie musi naciskać na drążki, aby obracać się wokół osi. Powrót do domu - dron sam wraca do miejsca startu dzięki technologii GPS. Funkcja ta może być aktywowana automatycznie w przypadku utraty połączenia z pilotem lub opuszczenia terenu. Ruch po punktach - wygodna opcja dla filmowania, gdy quadcopter ma wykonać zdjęcia określonych obiektów. Niektóre urządzenia umożliwiają również określenie wysokości, z której wykonywane jest zdjęcie. Tryb orbitalny - quadcopter krąży wokół określonego miejsca i wykonuje zdjęcia lub filmy. Tryb orbity spiralnej - quadcopter wznosi się po spirali, stopniowo zwiększając swoją średnicę. Follow me - zaprogramowane urządzenie podąża za obiektem w wybranej odległości.

Ponadto wszystkie quadcoptery, wyposażone w akcelerometr, barometr i moduł GPS, mogą wisieć w jednym miejscu, zachowując ustaloną wysokość.

Ochrona i niezawodność

Quadcoptery mogą być wyposażone w systemy ochronne na korpus oraz na śmigła urządzenia. Małe drony są zazwyczaj wyposażone w koła, które są przymocowane do boków konstrukcji. W przypadku upadku lub uderzenia o twardą powierzchnię kółka utrzymają korpus urządzenia w nienaruszonym stanie. Drony to stosunkowo duże drony wyposażone w stelaże, które chronią ostrze przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Koptery ze średniej i wysokiej kategorii cenowej są w stanie wrócić do domu, gdy bateria jest na wyczerpaniu lub w innej sytuacji awaryjnej. Na poziom niezawodności urządzenia ma wpływ jakość komponentów. Dlatego często pytanie o to, który quadcopter jest lepszy, jest pytaniem o właściwości sprzętu. Dlatego konstrukcja quadcoptera obejmuje:

  • żyroskop - odpowiada za stabilność urządzenia, jego zwrotność i bezpieczne zawisanie w powietrzu; barometr - pozwala na utrzymanie wysokości nad poziomem morza; GPS - utrzymuje urządzenie w określonym punkcie, zwraca drona do domu na komendę lub w przypadku utraty sygnału, słabej baterii itp; kamery i czujniki - wpływają na bezpieczeństwo pośrednio, pozycjonując copter wizualnie i pomagając urządzeniu omijać przeszkody.

Można wyciągnąć wniosek, że im droższy dron, tym wyższa jakość, a więc i niezawodność jego komponentów. Należy jednak pamiętać, że żadne urządzenie, nawet najdroższe, nie jest ubezpieczone od wszystkich niebezpieczeństw.

Wniosek

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci zrozumieć rodzaje i główne cechy dronów. Teraz to już kwestia drobnych rzeczy - zrealizować cel zakupu i skompletować sprzęt do tego celu. W końcu najlepszy quadcopter to taki, który spełnia Państwa specyficzne wymagania i jest w stanie sprostać Państwa potrzebom.

Planujesz zakup swojego pierwszego drona i nie jesteś jeszcze pewien, do czego wykorzystać jego technikę? Zastanawiasz się jak wybrać quadcopter dla swojego dziecka? W obu przypadkach należy wybierać spośród modeli budżetowych o prostej funkcjonalności. Jeśli masz już podstawowe umiejętności sterowania copterem i celem nie jest tylko latanie i zabawa, ale robienie pięknych zdjęć i filmów, rozważ drony z dobrą kamerą lub profesjonalne modele.