Jak oczyścić komputer z reklam, usunąć brud i przyspieszyć działanie systemu Windows: przydatne wskazówki

Pokaż treść artykułu

 1. Jak wyczyścić komputer z reklam
 2. Jak oczyścić komputer z brudu
 3. Oprogramowanie do czyszczenia samochodów
 4. Praca w trybie "ręcznym"
 5. Czyszczenie dysku
 6. Defragmentacja dysku
 7. Usuwanie starych programów
 8. Sprawdzanie i rozliczanie automatycznego pobierania danych
 9. Usuwanie pamięci podręcznej przeglądarki

Czy kiedykolwiek pomyślałeś, że gromadzenie się plików na komputerze może znacząco obniżyć jego wydajność? Wielu z nas są już przyzwyczajeni do: zainstalowałeś grę, grał przez kilka miesięcy, po czym przez miesiące "leżą" w dystrybucji "a następnie trzeba ...". Podobna sytuacja występuje w przypadku innych programów. W efekcie, po uruchomieniu systemu na ekranie komputera pojawiają się różnego rodzaju powiadomienia: zaktualizuj coś, okres licencyjny niedługo upłynie, a na pulpicie wyświetla się masa ikon, które nie mają sensu. W dzisiejszym artykule zachęcamy do dowiedzenia się, jak wyczyścić komputer, aby nie galopował.

Jak wyczyścić komputer z reklam

Niedawno otrzymałeś nowy laptop lub komputer stacjonarny. Wszystko działa płynnie, filmy nie galopują, strony internetowe można ściągać. Jednak po pewnym czasie prędkość komputera znacznie spada. Ładuje się w odstępach 15h i jakieś niezrozumiałe banery się rozjeżdżają. Niektóre programy są nawet instalowane bez powiadamiania użytkownika. Znajoma sytuacja? Powinieneś wiedzieć, że oprogramowanie reklamowe na Twoim urządzeniu jest "wściekłe". Wielu programistów uzupełnia swoje produkty o cały zestaw modułów reklamowych, które wnikając do systemu nie są groźniejsze od wirusów. Nie są one jednak złośliwymi programami, więc antywirus nie może ich usunąć.

Jak wyczyścić komputer? Bardzo ważne jest robienie tego przez godzinę. Twórcy reklam specjalnie dopasowują swoje ubrania, wykorzystując wszelkiego rodzaju inteligentne technologie zapewniające spójność i automatyczne odnawianie. Dlatego najlepiej jest używać inteligentnie zaprojektowanego oprogramowania.

Jak oczyścić komputer z brudu

Często powodem tego, że maszyna jest długo ładowana lub mocno nagrzewana, stają się banalne wąskie gardła systemu. Jak oczyścić komputer z brudu?

 • Odłącz komputer od zasilania.
 • Odłącz drukarkę, myszy, głośniki audio i inne podłączone urządzenia.
 • Odblokować płytę główną jednostki systemowej (odkręcić śruby i wyjąć skrzynkę z gniazd).
 • Usuń kurz i brud z płyty głównej i jej mocowania. Aby wyczyścić sloty należy wyjąć kartę graficzną i dźwiękową, pamięć RAM, następnie wyczyścić piły i przetrzeć sloty watą (wcześniej nasączoną alkoholem).

To jest ważne! Wyczyść system ostrożnie, aby nie uszkodzić mikroobwodów. Wycieranie komputera szczotką do kłaczków lub hantlem jest wysoce odradzane!

O ile w przypadku komputera stacjonarnego wszystko jest mniej lub bardziej proste, o tyle demontaż i czyszczenie laptopa w domu jest bardzo ważne. Szczególnie jeśli nie jesteś technikiem napraw i nie masz do tego specjalnych urządzeń. Laptopa najlepiej zanieść do serwisu, gdzie nie tylko zostanie on porządnie "przedmuchany" piłą, ale również zostaną wykonane inne ważne czynności. Na przykład, wymieniana jest pasta termiczna układu chłodzenia.

Programowanie automatycznego czyszczenia

Doskonałym i prostym sposobem jest użycie programu AdwCleaner. Ten darmowy program czyszczący pozwoli Ci uniknąć wielu problemów z systemem w zaledwie kilka minut, a do tego jest naprawdę łatwy w użyciu!

 • Program nie wymaga instalacji, po pobraniu AdwCleaner wystarczy uruchomić go za pomocą dodatkowego kliknięcia na myszce lub touchpadzie.
 • Na ekranie pojawią się warunki użytkowania, należy się z nimi zapoznać.
 • Kliknij na "Skanuj", aby rozpocząć wyszukiwanie reklam na komputerze. Należy pamiętać, że AdwCleaner wykrywa nie tylko moduły, ale również dodatki, które pasożytują na wyszukiwarce. Na przykład, instalując przeglądarkę lub wyświetlając reklamy sponsorów.
 • Gdy kasa jest gotowa, kliknij "Clear" i poczekaj, aż adder zakończy swoją pracę.
 • Ponownie uruchomić system. W rezultacie Twój komputer będzie działał szybciej i bez irytujących reklam.

Po prostu sprawdzając swój komputer za pomocą AdwCleaner można utrzymać system operacyjny w dobrym stanie przez długi czas.

Innym popularnym wyborem jest CCleaner, który z łatwością usuwa reklamy i wszelkiego rodzaju zakłócenia. Wyczyść historię pobierania, pamięć podręczną, rejestr, usuń niechciane śmieci. Jak wyczyścić pamięć w moim komputerze?

 • Uruchom CCleaner, najpierw pobierając oprogramowanie z oficjalnej strony (bezpłatnie).
 • Wykonaj analizę systemu klikając na odpowiedni przycisk.
 • Gdy wyniki będą dostępne, rozpocznij czyszczenie.

Często przyczyną częstych awarii komputera są niektóre programy uruchamiane automatycznie (wraz z systemem operacyjnym). W tym przypadku należy je wyłączyć.

Tryb ręczny

Dlaczego na moim komputerze gromadzi się brud? Głównie z powodu inercji użytkownika i jego niechęci do pozbywania się niepotrzebnych plików. Poczekaj, dość często zdarza się, na przykład, pobrany album muzyczny, słuchał przez tydzień, a potem po prostu zajmuje miejsce na dysku twardym. Jak ręcznie wyczyścić komputer z niepotrzebnych plików? Każdy może to zrobić, najważniejsze to umieć poruszać się między katalogami i pamiętać, gdzie znajduje się każdy plik. Ważne! Nie usuwaj niczego z folderów Program Files i Windows, aby nie zakłócać pracy systemu operacyjnego. A w ogóle, jeśli są wątpliwości, czy plik można usunąć, lepiej go nie zdrapywać. Albo sprawdź w Internecie, co to oznacza, a następnie wyrzuć do kosza.

Można to również zrobić ręcznie.

 • Oczyść pulpit z niepotrzebnych etykiet i dokumentów. Weź ikony i pliki, które "tylko wiszą w pobliżu" i usuń je.
 • Usuń niechciane multimedia i torrenty. Na przykład, seriale i filmy, które już oglądałeś. Podczas pobierania z tych witryn ich torrenty pozostaną w folderze pobierania i mogą być nadal dostępne do pobrania. Są one całkowicie zbędne.
 • Wyczyść zakładki w swojej wyszukiwarce. W procesie surfowania po Internecie przechowywane cenne strony: bezpośrednio w przeglądarce, na panelu płynnego dostępu lub w specjalnych folderach. Jeśli ich nie usuniesz, rozszerzenie będzie długie do otwierania stron. Jak wyczyścić komputer, żeby nie galopował? Kliknij prawym przyciskiem myszy na niepotrzebną zakładkę i wybierz "Usuń zakładkę".

Jest to łatwiejsze niż mogłoby się wydawać na początku.

Usuwanie brudu z napędu

Aby komputer działał prawidłowo, ważne jest, aby na dysku systemowym było co najmniej 4-5 GB wolnego miejsca. Doświadczeni użytkownicy zalecają, aby zapisać dwa razy więcej miejsca niż wynosi rozmiar "RAM". Niektórzy oszczędzają megabajty poprzez wyłączenie pliku wymiany, ale o wiele bardziej opłaca się wyczyścić dysk. Działa to w następujący sposób.

 • Wejdź do menu komputera i klikając prawym przyciskiem myszy na dysk systemowy, przejdź do jego właściwości.
 • Usuń zaznaczenie obok opcji "Shrink disk to save space" (Zmniejsz dysk, aby zaoszczędzić miejsce).
 • Kliknij przycisk wyczyść płytę.
 • Wybierz z listy pliki, które chcesz wymazać. Potwierdzić działanie.

Po wyczyszczeniu HDD, zwolni się około 2-3 gigabajtów. Ponieważ sam dysk twardy jest bardzo drogi, jest to dobry sposób na zaoszczędzenie miejsca, który pomoże zwiększyć szybkość komputera.

Defragmentacja dysku

Przede wszystkim należy zrozumieć, dlaczego jest to konieczne.

W idealnej sytuacji dane na dysku twardym powinny być zapisywane pojedynczo. Kiedy komputer jest nowy, tak się stanie. Jednak w miarę upływu czasu lokalizacja plików na dysku ulega zmianie: niektóre są kopiowane, inne usuwane lub przenoszone. Następuje fragmentacja, tzn. część informacji zostaje utracona. Dlatego, jeśli chcesz obejrzeć film, system przewinie wszystkie jego części na dysku twardym. To oczywiście pochłania dużo czasu. A żeby uporządkować niektóre z plików, a tym samym przyspieszyć pracę komputera, powstała właśnie defragmentacja. Jak mam to zrobić?

W pakiecie z systemem Windows znajduje się specjalny program o nazwie "Defragmentacja dysku". W systemie operacyjnym XP, Windows Vista, 7, 8, fragmenty plików i struktury logiczne systemów plików są uporządkowane w następujący sposób.

 • W menu Mój komputer wybierz dysk, który ma zostać poddany defragmentacji.
 • Prawym przyciskiem myszy wejść w "Właściwości".
 • W zakładce "Usługa" wybierz opcję "Defragmentuj...".
 • W oknie kliknij "Analyze Disk", a następnie rozpocznij proces.

Można również ustawić harmonogram defragmentacji w opcjach programu. Zalecana przerwa to co 7 dni.

Oprócz standardowego programu czyszczącego, można użyć darmowego oprogramowania do defragmentacji z sieci. Doskonałymi wynikami wykazały się: Defraggler, Auslogics Disk Defrag, Smart Defrag. Ich zasada działania jest praktycznie taka sama jak standardowego "defragmentatora".

Zwróć uwagę! Dla udanej defragmentacji jest zalecane, że miejsce na dysku było co najmniej 15% całkowitego rozmiaru.

Należy również zrozumieć, że po tej procedurze, komputer nie będzie "latać", dla dużej objętości wyniku będzie niezapomniany. Jednak defragmentacja zmniejsza obciążenie dysku twardego, a tym samym przyspiesza jego żywotność.

Usuń przestarzałe programy

Każdy komputer posiada stare oprogramowanie, które musi zostać usunięte. Nie tylko zajmuje miejsce, ale również zakłóca pracę systemu: powstają konflikty, programy dostarczają aktualizacje, itp.

Jak wyczyścić komputer z niepotrzebnych plików?

 • Otwórz Panel sterowania, przejdź do menu "Usuń programy".
 • Wybierz z listy narzędzie, które chcesz odinstalować.
 • Aktywuj aplikację, kliknij "Odinstaluj lub zmień aplikacje", a następnie wybierz "Odinstaluj" (na górze nad listą aplikacji).

Jeśli ręcznie oczyścić komputer ze starych programów nie chcesz, możesz użyć specjalnego programu czyszczącego. Wspomnieliśmy wcześniej o CCleaner. Innym dobrym programem do odinstalowywania programów jest Revo Uninstaller. Przez pierwsze 30 dni można z niego korzystać bezpłatnie.

Po zainstalowaniu programu, natychmiast wyświetli on wszystkie programy, które masz zainstalowane na swoim komputerze. Wybierz to, co chcesz usunąć i zrób to, co chcesz. Tylko 3 kliknięcia, a Twoje niechciane oprogramowanie zostanie usunięte!

Piękno programu Revo Uninstaller polega na tym, że znajduje on również wszystkie artefakty, które można znaleźć w systemie. Włącznie z elementami, których nie widziałeś na początku. Do tego celu wykorzystywany jest "tryb myśliciela".

Sprawdzanie i kasowanie autoresetu

Czy zauważyłeś, że system Windows zaczyna się szybciej uruchamiać? Inne oprogramowanie może być uruchamiane w tym samym czasie co system operacyjny. W tym przypadku należy zoptymalizować autoloading. Można to zrobić na kilka sposobów.

 • Menedżer zadań. Wpisz CTRL + SHIFT + ESC. W zakładce "Automatyczne ładowanie" zobaczymy jakie programy działają równolegle z OS i ile gromadzą się na HDD, niepotrzebne programy wyłączymy poprzez menu kontekstowe. Najlepszą opcją jest wyłączenie wszystkich programów, zwłaszcza jeśli masz słabą maszynę. Wczesne wersje systemu Windows są minimalizowane za pomocą polecenia "msconfig".
 • Edytor rejestru. Ta metoda jest używana, jeśli komputer uruchamia się szybciej po wyłączeniu go za pomocą dyspozytora. Sprawdź rejestr za pomocą programu "regedit". Przejdź do folderu Computer/HKEY_LOCAL_MACHINE/Software/Microsoft/Windows/CurrentVersion/Run, lub podobnego w folderze HKEY_CURRENT_USER i wybierz klucze, które chcesz usunąć.
 • Po usunięciu dodatków z katalogu automatycznego wysyłania. Przejdź do folderu Download Manager na dysku systemowym i usuń wszystkie niepotrzebne skróty.

Usuwanie pamięci podręcznej przeglądarki

Procedura ta jest wymagana, aby wyszukiwarka wczytywała najbardziej aktualne konfiguracje dodatków i stron. Jak prawidłowo wyczyścić komputer? Każda przeglądarka ma swoją własną metodologię.

 • Internet Explorer. Pamięć podręczna znajduje się w "Narzędzia" - "Opcje internetowe" - "Bezpieczeństwo" - "Wyświetl historię".
 • Firefox. W pasku menu przeglądarki wybierz "Serwis" - "Ustawienia", a następnie przejdź do zakładki "Dodatki" - "Galeria". W sekcji "Cache web content" usuń pliki pamięci podręcznej.
 • Chrom. Na pasku narzędzi wyszukiwarki kliknij ikonę funkcji, a następnie - "Pokaż rozszerzone funkcje" - "Poufność" - "Uwolnij dane przeglądu". Pojawi się okno, w którym należy zaznaczyć typ danych, które chcemy usunąć.
 • Opera. W menu przeglądarki (w lewym górnym rogu) wybierz "Historia" - "Wyczyść historię wizyt". W ustawieniach można wybrać, dla jakiego okresu mają być wyświetlane dane z pamięci podręcznej: dla ostatniego roku, codziennie lub przez cały czas.

Są to oczywiście wszystkie standardowe procedury, które można wykonać, aby oczyścić komputer z reklam, posprzątać bałagan i przyspieszyć działanie systemu Windows. Istnieją też inne sposoby, ale są one bardziej specyficzne i skomplikowane, i wymagają wiedzy PC na poziomie profesjonalisty. Jesteśmy przekonani, że zalecane przez nas procedury optymalizacyjne wystarczą, aby doprowadzić Twój system do porządku.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

0 0 Proszę o komentarz w tej sprawie.

Zaloguj się przez media społecznościowe

Facebook Google lubWpisz komentarz

Komentarz Zapisz swoją opinię Dotychczas brak komentarzy