Jak zaktualizować sterowniki karty graficznej: prosty i nieskomplikowany przewodnik

Pokaż treść

 1. Dlaczego muszę zaktualizować sterowniki karty graficznej?
 2. Skąd mam wiedzieć, czy sterowniki wymagają aktualizacji?
 3. Definicja producenta i modelu układu GPU
 4. Narzędzia do polowania na kierowców
 5. Jak zaktualizować sterowniki karty graficznej: prosty i skuteczny sposób
 6. Nie można zainstalować sterowników karty graficznej: Co robić?
 7. Nvidia
 8. AMD
 9. Intel
 10. Windows 10

Jeśli Twoja ulubiona gra zaczęła się zawieszać w najbardziej kluczowym momencie, edytory graficzne galopują, a ekran komputera raz na jakiś czas sam zanika, czas zaktualizować sterowniki karty graficznej. O tym jak zrobić to łatwo i szybko, a co najważniejsze - poprawnie - więcej w tym artykule.

Dlaczego powinieneś zaktualizować sterowniki karty graficznej?

Karta graficzna to złożony system, każda część spełnia swoje zadanie. Im mniejsze stają się dyskretne, tym lepiej ich materiał przewodzi prąd, tym więcej komponentów będzie atakować obraz. Kierowca jest wymagany przez komponenty jak kapitan sterujący statkiem. Sterowniki same mówią komponentom, jak mają pracować, aby osiągnąć pożądany rezultat. Na przykład, gdy użytkownik gra w grę i pisze kod, to właśnie sterownik tłumaczy tekst na język sprzętu i dopiero wtedy sprzęt robi to, co ma być zrobione.

Karta graficzna (GPU) nieustannie wchodzi w interakcję z oprogramowaniem komputera. Wydajność tej interakcji jest wielokrotnie większa, jeśli sterowniki procesora graficznego są aktualizowane. Dlaczego? Podstawowy powód - usuwanie usterek oprogramowania i innych problemów, a także pętle recyklingowe. Sterowniki są dostosowywane do konkretnych parametrów komputera, a nawet określonych gier.

Tak więc wszystkim użytkownikom, którzy chcą zwiększyć wydajność swojego komputera i uniknąć błędów, zaleca się regularne pobieranie aktualizacji do karty graficznej.

Jak mogę się upewnić, że sterowniki wymagają aktualizacji?

Istnieje kilka znaków, które pozwalają łatwo zorientować się, czy konieczna jest aktualizacja.

 • Specyfikacja systemu spełnia wymagania gry, ale w trakcie rozgrywki obraz się zawiesza.
 • Podczas gry na ekranie pojawia się długie okno tekstowe z napisem "Open GL".
 • Wentylator jest bardzo głośny nawet podczas pracy w edytorach graficznych typu photoshop.
 • Przy elemencie "Adaptery wideo" w menedżerze urządzeń znajduje się żółty znak ostrzegawczy ze znakiem wywoławczym.

Nazwa producenta i modelu procesora graficznego

Większość nowoczesnych komputerów PC i laptopów posiada karty graficzne firm Nvidia i AMD. Producenci ci nie zapominają o swoich klientach i regularnie wypuszczają aktualizacje dla różnych układów GPU. Aby znaleźć i zainstalować sterownik, musisz najpierw poznać model karty graficznej.

Aby to zrobić, wejdź do właściwości komputera (kliknij prawym przyciskiem myszy na etykiecie "Mój komputer") i przejdź do menu menedżera urządzeń. Na środku pojawi się długa lista. Znajdź pozycję Adaptery wideo i kliknij trójkąt obok tej pozycji. Na dole pojawi się marka i nazwa modelu Twojego układu GPU.

W pozycji "Adaptery wideo" może brakować danych. Oznacza to, że na karcie nie są zainstalowane żadne sterowniki. Jest jeszcze jeden sposób, aby upewnić się, że nie są zainstalowane żadne sterowniki. Kliknij prawym przyciskiem myszy lub touchpada w dowolnym miejscu na pulpicie i wybierz "Udostępnianie ekranu". W menu kliknij na pole wyboru pod "Dostępność ekranu". Jeśli lista kategorii wydajności jest pusta lub składa się z minimalnej liczby opcji, sterowniki karty graficznej są już załadowane.

W tym przypadku, dowiedzieć się marki i modelu karty graficznej adapter może pomóc specjalistycznych programów. Jednym z najprostszych i najbardziej efektywnych jest Speccy Utility. Zaleca się, aby pobrać oprogramowanie z oficjalnej strony. Instalacja Speccy jest darmowa i nie zajmie dużo czasu. Na początku znajdziesz dane o wszystkich częściach komputera, w tym o karcie graficznej (Graphics).

Inną opcją jest posiadanie dwóch kart graficznych jednocześnie (zintegrowanej Intela i dyskretnej AMD). W tym przypadku sterowniki muszą być instalowane w ścisłej kolejności - najpierw dla dołączonego GPU, a następnie dla dyskretnego.

Narzędzia do polowania na kierowców

Ręczne wyszukiwanie odpowiednich sterowników dla GPU i ich późniejsza instalacja to często żmudny proces. Jeśli wolisz zlecić to zadanie oprogramowaniu, użyj specjalistycznego narzędzia. Jeśli twój procesor graficzny pochodzi od uznanego producenta (AMD, Nvidia, Intel), użyj pakietu do wyszukiwania i instalacji sterowników. Dla Nvidii jest to Nvidia Geforce Experience, dla AMD - AMD Driver Autodetect, a dla Intela - Intel® Driver & Support Assistant.

Istnieją jednak również uniwersalne programy, które nie są związane z konkretnym producentem. Należą do nich:

 • Driver Booster Free - uniwersalny mechanik sterowników z nowoczesnym interfejsem, program pomaga znaleźć i zainstalować nowe sterowniki, wyświetla charakterystykę komputera, przyspiesza komputer i optymalizuje system;
 • Snappy Driver Installer to całkowicie darmowe narzędzie, które dobrze radzi sobie z wyszukiwaniem i instalowaniem aktualizacji sterowników;
 • Driver Pack Solution - instalacja programu możliwa jest na komputerach o dowolnej konfiguracji, sterowniki znajdują się w bazie dodatków, dla których nie jest wymagane połączenie z Internetem;
 • DriverHub - darmowy i łatwy w użyciu dodatek do programu do pobierania sterowników, który automatycznie tworzy punkt przywracania, naprawia i stabilizuje komputer;
 • SlimDrivers - program do aktualizacji sterowników, który oprócz standardowej funkcjonalności pozwala na wykonanie kopii zapasowej sterownika Windows; wada - wyłącznie anglojęzyczny interfejs.

Jak zaktualizować sterowniki karty graficznej w Windows 7, 8 i innych wersjach systemu operacyjnego? Można to zrobić za pomocą narzędzi wewnętrznych. Aby to zrobić:

 • Przejdź do Menedżera urządzeń poprzez Właściwości komputera lub Panel sterowania;
 • kliknij na "Adaptery wideo" i kliknij prawym przyciskiem myszy na nazwę karty graficznej;
 • W menu wybierz opcję "Aktualizuj sterowniki";
 • następnie kliknij na opcję wyszukiwania automatycznych aktualizacji i potwierdź.

Czasami po aktualizacji systemu sterowniki karty wideo nie działają poprawnie, a nie można ich zaktualizować za pośrednictwem oficjalnych stron producentów. Jak w takiej sytuacji zaktualizować sterowniki do karty graficznej? Zaleca się odinstalowanie starej wersji sterowników, a następnie zainstalowanie ich ponownie. Standardowy sposób deinstalacji poprzez panel sterowania i usuwanie programów i komponentów nie zawsze działa. A usunięcie wszystkich komponentów starego sterownika tą metodą nie działa.

Do najdokładniejszego usunięcia sterownika potrzebne jest dodatkowe oprogramowanie - Display Driver Uninstaller. Jest to darmowy program, który można szybko znaleźć i pobrać z Internetu. Możesz uruchomić narzędzie bez instalacji, bezpośrednio z folderu z rozpakowanymi plikami. Użytkownicy mają do wyboru trzy opcje działania - 100% odinstalowanie i ponowne załadowanie (opcja zalecana), odinstalowanie bez ponownego ładowania, a także deinstalację i ponowną instalację GPU (w celu zainstalowania nowego dyskretnego). Program Display Driver Uninstaller automatycznie przeładowuje urządzenie i tworzy punkt przywracania systemu, chroniąc użytkownika na wypadek, gdyby coś poszło nie tak.

Jak zaktualizować sterowniki wideo: prosty i skuteczny sposób

Jak ręcznie zaktualizować sterowniki karty graficznej? Najprostszym sposobem jest strona internetowa producenta. Schemat działania jest następujący:

 • Znajdź oficjalną stronę producenta za pomocą wyszukiwarki;
 • Wybierz "Drivers and Support" (Sterowniki i pomoc techniczna) w menu głównym;
 • Na koniec wybierz odpowiednie ustawienia dla swojego układu GPU;
 • Zapisz sterowniki na swoim komputerze.

Jak zaktualizować sterowniki karty graficznej w moim laptopie? Tak samo jak na zwykłym komputerze domowym, tylko wybierając parametry na stronie producenta, na wykresie z urządzeniami wybierz laptopy.

Jeśli nie zainstalowano wcześniej sterowników adaptera graficznego, należy utworzyć punkt przywracania w systemie Windows. Pomoże to wyczyścić system na wypadek, gdyby coś poszło nie tak i nowe sterowniki nie będą działać dla Ciebie. Aby to zrobić, przejdź do właściwości komputera, wybierz "Opcje zaawansowane", wejdź w zakładkę "Ochrona systemu" w nowym menu i kliknij na nią. Kliknij przycisk "Dostosuj" na środku, zaznacz pole obok "Aktualizuj ustawienia systemowe i poprzednie wersje plików", a następnie potwierdź zmiany klikając "Zastosuj".

Następnie wróć do menu "Zapis systemu" i kliknij na przycisk "Utwórz". W pustym polu wpisz dowolną liczbę lub dokładną datę, aby w razie potrzeby zidentyfikować konkretny punkt odnowienia. Możesz wtedy bez obaw zainstalować pobrane sterowniki. Po zakończeniu instalacji należy pamiętać o ponownym zainstalowaniu komputera.

Nie można zainstalować sterowników do procesora graficznego: co robić

Czasami aktualizacja nie jest instalowana ręcznie lub za pomocą programów narzędziowych. Co robić w takim przypadku? Przyjrzyjmy się przykładom od różnych producentów procesorów graficznych.

Nvidia

Jak zaktualizować sterownik Nvidia, jeśli podczas instalacji programu wystąpią błędy? Najczęstszym problemem jest brak kompatybilności sterownika z wersją systemu operacyjnego. Sam menedżer urządzeń pomoże Ci dokończyć instalację. Co robimy?

 • Wejdź do opcji "Video adapters" w menu, naciśnij raz, aby wyświetlić nazwę karty graficznej.
 • Następnie wejdź we właściwości adaptera graficznego poprzez menu kontekstowe (prawy przycisk myszy).
 • Wybierz "AT Hardware" w menu.

Po wykonaniu ostatniego kroku zobaczysz listę. Pierwszy wiersz powyżej to identyfikator, który musi zostać skopiowany. Teraz musisz znaleźć folder, w którym rozpakowałeś pliki podczas pierwszej instalacji sterowników. Droga do niego wygląda następująco: local drive C - Nvidia -Display - Driver. Wszystko razem musisz znaleźć plik o nazwie nvaa.inf i otworzyć go w Wordzie lub Notatniku. Musisz także znaleźć katalog [NVIDIA_SetA_Devices.NTx86.6.0].

Użyj skrótów klawiszowych CTRL + F, aby ułatwić wyszukiwanie. Pod tym wierszem znajduje się lista sterowników rozpoznawanych przez system operacyjny. W tym miejscu należy wstawić skopiowany wcześniej identyfikator. Następnie można zapisać zmiany i przystąpić do instalacji sterowników. System będzie teraz prawidłowo wykrywał aktualizację.

AMD

Jak zaktualizować sterowniki grafiki AMD? Jeśli standardowe metody nie zadziałają, proszę nie robić sobie kłopotów. W pierwszej kolejności należy przygotować płytę główną do aktualizacji, instalując na niej sterowniki. Ponadto, przed zainstalowaniem nowych sterowników GPU, nie wahaj się zaktualizować oprogramowania zasilacza.

Może się zdarzyć, że podczas instalacji nowych sterowników kolejność czynności będzie nieprawidłowa. Jeśli Twój komputer posiada dwie karty graficzne (zintegrowaną Intela i dyskretną AMD), musisz najpierw zaktualizować sterowniki dołączonej karty graficznej, a dopiero potem dyskretnej.

Intel

Jak zaktualizować sterowniki karty graficznej firmy Intel? Jeśli nie widzisz swojej karty graficznej i zainstalowanych sterowników Intel na wykresie Video Adapters w menu menedżera urządzeń, bardzo łatwo jest rozwiązać problem. Pomogą Ci w tym standardowe narzędzia PC. Wystarczy wejść do zdalnego menu, wybrać sekcję "Monitory" i kliknąć na przycisk "Aktualizuj sterownik".

Następnie należy wyszukać pliki sterowników na komputerze i wybrać z listy folder z pobranym sterownikiem. Zrobione! Możesz ponownie załadować komputer i cieszyć się wydajną pracą GPU.

Windows 10

Jak zaktualizować sterowniki karty graficznej w systemie Windows 10? Licencjonowany system Windows 10 posiada funkcję automatycznej aktualizacji sterowników. Aktywność tej opcji można sprawdzić w Menedżerze urządzeń. W sekcji "Adaptery wideo" musisz wybrać nazwę GPU i użyć menu kontekstowego, aby wydać polecenie aktualizacji sterowników. Następnie należy tylko potwierdzić automatyczną aktualizację systemu. Jeśli opisana powyżej funkcja nie działa, należy skontaktować się z pomocą techniczną firmy Microsoft.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

0 0 Proszę o komentarz w tej sprawie.

Zaloguj się przez media społecznościowe

Facebook Google lubZostaw komentarz

Komentarz Zapisz swoją opinię Dotychczas brak komentarzy