Jak wybrać słuchawki: ważne cechy techniczne i wskazówki

Pokaż treść artykułu

 1. Czynnik formotwórczy
 2. Podstawowe typy wkładek dousznych i ich cechy
 3. Rodzaje wkładek dousznych
 4. Wybór wkładek dousznych: ważne uwagi
 5. Mikrofon
 6. Typ połączenia: USB czy mini-jack?
 7. Redukcja mocy i hałasu
 8. Opinia
 9. Zakres częstotliwości
 10. Krzywa charakterystyki częstotliwościowej
 11. Średnica membrany przetwornika
 12. Możliwości zestawów słuchawkowych
 13. Współczynnik sprzężenia harmonicznego
 14. Inne właściwości dźwięku
 15. Cechy słuchawek do gier
 16. Wnioski i główne kryteria wyboru słuchawek

Dziś słuchawki stały się nie tylko dodatkiem, ale dla wielu osób istotną częścią życia. W słuchawkach z ulubioną muzyką przyjemniej jest uprawiać sport lub wracać do domu po pracy. Urządzenie to pomoże Ci również cieszyć się dobrym audiobookiem lub wykładem, gdziekolwiek jesteś. Aby jednak prawidłowo dobrać słuchawki i sprawić, by ich użytkowanie było jak najbardziej komfortowe, należy zrozumieć podstawowe parametry technologii. Więcej informacji o tym, jakie słuchawki są dostępne i jak nie spaprać ich wyboru, znajdziesz w tym artykule.

Form-factor

Elementy douszne mogą mieć różne kształty i rozmiary. Przy wyborze wzornictwa można kierować się wyłącznie własnym gustem, ponieważ specyfikacja techniczna nie zależy od wyglądu zewnętrznego słuchawek. W tym przypadku rozmiar wyraźnie nie ma znaczenia. Konstrukcja nowoczesnych urządzeń małogabarytowych często przewyższa jakością wykonania duże słuchawki.

Jeśli chodzi o design, głównym kryterium jest tutaj przyjazność dla użytkownika. Istnieje wiele sposobów mocowania technologii do ucha lub do głowy: od niewielkich, podtynkowych elementów dousznych po pełnowymiarowe słuchawki. Jeśli preferujesz klasyczne, łukowate dopasowanie, a waga urządzenia jest nieznaczna, preferuj wibracje z solidnym wyściełaniem i obudową z litego materiału. Modele z wielokątnym wygięciem mogą być mniej wymagające, ponieważ mają niewielką wagę i są stabilnie osadzone na głowie. Jak wybrać słuchawki do uprawiania sportu? Dla fitness, bieganie lub inny sport lepiej vibroziruet bezrodrotovi modele lub słuchawki bez klapek: urządzenia są fiksyutsya w klapkach zaczepiając nakrętki, które nawijają się za uchem.

Podobnie, niedawno na rynku pojawiła się nowa wersja nauszników - urządzenie o strukturze kostnej. Słuchawki są przymocowane do kości za uchem i przekazują dźwięk za pomocą wibracji, podczas gdy uszy pozostają wolne. Jakość dźwięku w tych słuchawkach jest poniżej średniej, a ten model nie jest jeszcze popularny.

Główne typy słuchawek i ich cechy

Wszystkie współczesne słuchawki można z grubsza podzielić na:

 • pełnowymiarowy;
 • nad głową;
 • próżnia (intraductal);
 • suchość w ustach.

Pełnowymiarowe słuchawki w pełni zajmują uszy i ze względu na swój rozmiar są często używane w domu. Słuchawki są mniejsze, lżejsze, a przez to wygodniejsze. Słuchawki douszne są łatwe do umieszczenia w uszach, ale ich kontakt z kanałem słuchowym jest słaby dla uzyskania dobrego dźwięku. Modele te będą interesujące dla tych, którzy słuchając muzyki, chcą zrozumieć, co dzieje się wokół (dobre do użytku w drodze do pracy, na przejażdżkach rowerowych, itp.) Kolejny typ - vinokannokanalnym lub próżniowych słuchawek. Są one dobre w tłumieniu hałasu i zapewniają przyzwoitą wydajność. Aby wybrać najwygodniejsze w użyciu końcówki do aparatów próżniowych, należy rozważyć zastosowanie silikonowych poduszek usznych o odpowiednim rozmiarze.

Z drugiej strony, coraz większą popularnością cieszą się słuchawki bez kropek. Powodem jest brak gniazda 3,5 mm w nowoczesnych smartfonach oraz chęć uniknięcia plątaniny kabli przez użytkowników. Słuchawki bezprzewodowe można łączyć ze sobą za pomocą przewodu (załączniki, wkładki). Drugi typ to oddzielna wkładka, która jest przechowywana w etui.

W jaki sposób słuchawki dokanałowe przesyłają sygnał? W większości przypadków transmisja dźwięku jest analogowa i cyfrowa. Ten drugi typ sprawia, że dźwięk jest lepszy, ponieważ pozwala na całkowite uniknięcie szumów tła. Ale analogowe słuchawki mają też swoje zalety - ich zasięg działania sięga 100 metrów. Jak wybrać słuchawki Bluetooth do mojego telefonu? Najlepszym rozwiązaniem jest wybór zestawu słuchawkowego tej samej marki co smartfon. W tym przypadku użytkownik będzie miał dostęp do dodatkowych parametrów, a maksymalna współpraca urządzeń pozytywnie wpłynie na jakość dźwięku.

Rodzaje noszenia słuchawek

Z kolei słuchawki napowietrzne dzielą się na:

 • Indoor - znakomita izolacja od hałasu, czujki nie wykrywają Twojej muzyki, ale dźwięk może być zmieniany poprzez bicie od ścian kubków;
 • otwarte - dźwięk wydobywa się przez drzwi; izolacja akustyczna jest niska, ale dźwięk jest realistyczny;
 • outward-open - prosta odmiana.

Ważne jest, aby zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonane są poduszki uszne - jedwab, welur czy wełna. Jak wybrać odpowiednie wkładki do uszu? Wersje tekstylne są odpowiednie na ciepłe pory roku, a także dla graczy i tych, którzy są przyzwyczajeni do noszenia słuchawek przez cały czas.

Wybór wkładek dousznych: ważne niuanse.

Jeśli Twój wybór padnie na słuchawki odrzutowe, wybierz modele z grubym kablem w oplocie lub kewlarową linką w środku. Ponieważ przyczyną awarii większości słuchawek przewodowych jest właśnie zawodny kabel. Ponadto, płaski przewód jest doskonałym rozwiązaniem, ponieważ jest bardziej odporny na wibracje i mniej się plącze.

Preferujesz słuchawki z pełnym zoomem, ale chciałbyś cieszyć się oglądaniem telewizji lub tańcem bez martwienia się o integralność kabla? Przyzwyczaj się do urządzenia bez droida. Należy jednak pamiętać, że duże modele bezdokładkowe mogą mieć gorszą jakość dźwięku i wymagają ładowania.

Jak wybrać słuchawki do telefonu? Dla tych, którzy słuchają muzyki i oglądają filmy głównie za pośrednictwem smartfona i uważają, że technologia bez kropli jest preferowana, dobrym wyborem będą prawdziwe słuchawki bezprzewodowe tej samej marki co telefon. Te słuchawki są godne uwagi ze względu na ich praktyczność, autonomię i przyzwoitą jakość dźwięku.

Jeśli jesteś nie tylko audiofilem, ale wręcz audiofilem i chcesz poczuć pełnię brzmienia (bas, średnica, góra), wybierz profesjonalne słuchawki pełnozakresowe renomowanych marek, takich jak Sennheiser.

Mikrofon

Jak wybrać dobry zestaw słuchawkowy, jeśli dużo rozmawiasz przez Skype, przez telefon lub podczas grania w gry online? Zwróć uwagę na konstrukcję mikrofonu. Mikrofon może być:

 • Plug-and-play - idealny dla graczy i częstych użytkowników telefonów;
 • Przenośny - Idealny jako rozwiązanie mobilne, ale mikrofon jest często umieszczony zbyt daleko od głowy użytkownika;
 • usuwalne - mogą być używane tylko w razie potrzeby;
 • Z funkcją wyłączania - przydatna konstrukcja dla tych, którzy są podekscytowani podczas rozmowy i mogą wymieniać repliki z osobami trzecimi.

Zestawy słuchawkowe z mikrofonem mogą być również pętlowe (montowane na ustniku) lub stanowić kompletną jednostkę.

Typ połączenia: USB czy mini-jack?

Jeśli podłączysz urządzenie do portu USB, dźwięk jest przetwarzany cyfrowo, a za jego jakość odpowiadają słuchawki. W przypadku podłączenia przez złącze mini-jack, za przetwarzanie dźwięku odpowiada komputer, tablet lub inne urządzenie, do którego podłączone są słuchawki. Dlatego, jeśli chcesz więcej od swojej karty dźwiękowej do komputera, nie szukaj dalej niż modele wyposażone w USB. Zaletą słuchawek analogowych z mini-jack jest możliwość podłączenia do smartfonów, konsol do gier i nie tylko.

Redukcja mocy i hałasu

Jakimi parametrami kierować się przy wyborze słuchawek? Pierwszą ważną cechą jest moc. Ma to wpływ na jakość dźwięku: im więcej mocy masz, tym bardziej głosowo będą brzmiały Twoje ulubione utwory. Dobrą wartością, do której należy dążyć jest 100 decybeli.

Niektóre modele słuchawek wyposażone są w system tłumienia hałasu. Urządzenia te posiadają indywidualny mikrofon rejestrujący hałas otoczenia oraz blok cyfrowy, który go tłumi. Jeśli jesteś przygotowany na niewielki kompromis w jakości dźwięku w zamian za możliwość maksymalnego odizolowania się od świata zewnętrznego, trzymaj się modeli tłumiących hałas.

Opir

Opier jest kluczową cechą słuchawek i wskazuje, jak wymagająca może być aplikacja wzmacniacza. Co to oznacza w praktyce? Jeśli stawiasz pytanie jak dobrać słuchawki do telefonu, to opter większy niż 32 Ohm na nic Ci się nie przyda. To samo dotyczy zwykłych laptopów i komputerów: do tych kart dźwiękowych wystarczą słuchawki 32-omowe. Mały wzmacniacz w środku telefonu działa dobrze z urządzeniami o niskim poborze mocy. Z kolei urządzenia o dużej mocy dobrze współpracują z wyspecjalizowanymi odtwarzaczami, których konstruktorzy zwrócili uwagę na jakość dźwięku.

Jak wybrać słuchawki? Wybierz słuchawki zgodnie z gadżetem, z którym będziesz ich używać. Do słuchania muzyki w wysokiej jakości przy wsparciu 150 omów potrzebny jest mocny sygnał wyjściowy. Modele te są odpowiednie dla osób, które słuchają muzyki lub oglądają filmy na nowoczesnym komputerze lub telewizorze.

Zakres częstotliwości

Wszystkie modele słuchawek są zbudowane mniej więcej tak samo i odtwarzają zakres częstotliwości dostępny dla ludzkiego ucha - od 20 do 20.000 herców. Zdarza się, że głośniki słuchawkowe obsługują pasmo przenoszenia szersze niż 20 000 herców. Parametry te świadczą o dokładniejszym odwzorowaniu dźwięku.

Jak wybrać dobre słuchawki do komputera, telefonu lub centrum muzycznego? Przy wyborze słuchawek nie należy kierować się wyłącznie liczbami podanymi w wierszu "zakres częstotliwości". Nadmiernie wysokie częstotliwości w specyfikacji nie przerażają - nawet osoby o najbardziej głuchych uszach nie wyczuwają nut powyżej 30 kHz. Najlepszą opcją jest przetestowanie urządzenia i sprawdzenie, jak Twoje uszy odbierają dźwięk przez słuchawki, a następnie dokonanie wyboru.

Krzywa odpowiedzi częstotliwościowej

Skrócona odpowiedź częstotliwościowa (AFR) opisuje "odpowiedź amplitudowo-częstotliwościową". W istocie jest to stosunek amplitudy i częstotliwości dźwięku. Odpowiedź częstotliwościowa w opisie urządzenia jest długością krzywej odpowiedzi częstotliwościowej. Jeśli zamierzasz rozważnie wybrać słuchawki, odwiedź oficjalną stronę danego producenta i zapoznaj się z krzywymi odpowiedzi częstotliwościowej dla interesującego Cię modelu urządzenia. Idealny dźwięk bez syczenia i innych zakłóceń na wykresie wygląda jak linia prosta. Jeśli chodzi o wskazówki kolorystyczne, to różnią się one kolorem:

 • Zielony - Podaktywny AFC, który jest podstawą do pomiarów.
 • Żółty - wskaźniki w akcesoriach do muzyki na żywo (w większości przypadków dźwięk jest wytwarzany bez ostrych wahań częstotliwości).
 • Niebieski - wskazuje na jakość dźwięku w profesjonalnych słuchawkach dla inżynierów dźwięku i muzyków, nacisk położony jest na górne częstotliwości.
 • Pomarańczowy to urządzenie, które tłumi gwiżdżące dźwięki lub jest oznaką dobrej reprodukcji dźwięku w niższych częstotliwościach.

Wymiary membrany głośnika

Zgodnie z prawami fizyki, średnica membrany przetwornika ma bezpośredni wpływ na jakość i czystość dźwięku. Im większa membrana, tym lepszy dźwięk. Membrana ma szczególnie silny wpływ na dźwięk w niższych częstotliwościach (basy). Dlatego osoby, które cenią w muzyce wszechstronny dół i zastanawiają się jak wybrać słuchawki z basem, warto zwrócić się w stronę pełnowymiarowych modeli o średnicy głośnika większej niż 30 mm. Wielkość ta pozwala na zwiększenie poziomu dźwięku poprzez montaż zmodyfikowanego osprzętu, co nie jest możliwe w głośnikach o średnicy do 12 mm.

Pojemność słuchawek

Kolejny wskaźnik, który wpływa na jakość dźwięku. Moc jest zarówno nominalna jak i wejściowa. Pierwsza wartość wskazuje poziom sygnału wymagany do tego, aby słuchawki osiągnęły swój pełny potencjał. Drugi rodzaj mocy jest punktem odniesienia przy wyborze urządzenia, do którego należy podłączyć konkretne słuchawki (poziomy mocy słuchawek i programatora muszą się zgadzać).

Współczynniki efektywności nowoczesnych słuchawek mogą się wahać w granicach 1-5000 mW. Kryterium pojemności warto wziąć pod uwagę melomanów i audiofilów, którzy planują słuchać muzyki na nowoczesnym komputerze lub specjalistycznych odtwarzaczach. Osoby wybierające słuchawki do swoich smartfonów powinny jednak wziąć pod uwagę opisany wyżej parametr "moc", tak aby uzyskać dobrą jakość dźwięku i nie przeciążyć baterii.

Współczynnik wydajności harmonicznej

Ten parametr określa, jak czysty i dobrze zdefiniowany będzie dźwięk na wyjściu słuchawek. Wartość 0,5% jest punktem odniesienia dla tych, którzy wymagają najlepszej jakości dźwięku. Czytając specyfikacje w arkuszu danych, należy zwrócić uwagę na częstotliwości, przy których zmierzono charakterystykę harmoniczną. Twoje uszy są najlepszym sędzią czystości dźwięku - żadna ilość liczb w instrukcji obsługi nie zastąpi testu technologii na żywo.

Inne parametry dźwięku

Wielu użytkowników spotyka się z faktem, że wyżej wymienione ogólne cechy są ze sobą zbieżne, ale dźwięk w słuchawkach jest wciąż inny. Co jest przyczyną tego zjawiska i jak wybrać normalne słuchawki?

Chodzi o to, że na jakość dźwięku wpływa wiele czynników, w tym:

 • konstrukcja słuchawki;
 • materiał membrany i zasada jej działania;
 • jakość kabli;
 • Domyślne ustawienia fabryczne urządzenia zostały wprowadzone przez inżynierów producenta.

Dlatego warto zwrócić uwagę na sprzęt produkowany przez renomowane marki, które cenią swoją reputację, stosują wysokiej jakości komponenty i wprowadzają do procesu produkcji nowoczesne technologie.

Cechy słuchawek do gier

Główna różnica między słuchawkami do gier od zwykłych urządzeń - obecność wbudowanego mikrofonu, dopasowanie przewodu (jeśli nauhudnyh przewodowy) i specjalną konstrukcję. W innych kryteriach słuchawki dla graczy są identyczne jak inne urządzenia.

Jak wybrać słuchawki gamingowe, jeśli spędzasz dużo czasu w grze i cechuje Cię wysoki poziom bezwładności? Wyjątkowo skórzane poduszki na uszy, aksamitna tkanina jest o wiele bardziej odpowiednia. Wyściełanie głowy i uszu głośników powinno być dobrane do indywidualności i kształtu głowy użytkownika. Jeśli chodzi o materiał wykonania, większość graczy decyduje się na plastik. Pomimo wytrzymałości materiału, jest on bardzo lekki, co jest istotną zaletą dla użytkowników, którzy nie mogą nosić słuchawek przez długi czas.

Wybierając pomiędzy wkładkami dousznymi a pełnowymiarowymi aparatami słuchowymi, należy wziąć pod uwagę kształt ucha oraz to, jak wygodne są dla użytkownika wkładki. Zdarza się, że słuchawki nie są dobrze dopasowane do uszu i możesz odczuwać duży dyskomfort podczas rozmowy z partnerem słuchowym. W tym przypadku najwygodniejsze byłyby słuchawki nauszne. Jeśli chodzi o charakterystykę dźwięku, to dziś nawet kompaktowe słuchawki mogą pochwalić się przyzwoitymi parametrami i są wyposażone w mikrofon. Głównym kryterium wyboru jest wygoda użytkownika.

Wnioski i podstawowe kryteria wyboru słuchawek

Jakie więc słuchawki wybrać, aby być zadowolonym z zakupu? Pierwszym ważnym punktem jest urządzenie, które w Twoim przypadku będzie źródłem dźwięku. Jeśli kupujesz słuchawki do swojego smartfona i nie wymagasz wysokiej jakości dźwięku, wybierz urządzenia z obsługą do 30 Ohm i średnimi wskaźnikami mocy. Należy pamiętać, że parametry podane w instrukcji słuchawek są maksymalnymi wynikami, jakie urządzenie może osiągnąć w idealnych warunkach. Dlatego też w rzeczywistości wydajność słuchawek może nie odpowiadać temu, co jest napisane w instrukcji obsługi.

Użyteczność i trwałość słuchawek są tak samo ważne jak ich właściwości techniczne. Należy zwrócić uwagę na dopasowanie pomiędzy urządzeniem a wtyczką słuchawek. Czasami złącza mogą pomóc rozwiązać problem braku kompatybilności, ale lepiej jest wybrać wymaganą wtyczkę na raz. Jeśli chcesz, aby słuchawki były jak najwygodniejsze w użyciu, oblicz użyteczną długość przewodu i wybierz rodzaj połączenia przez jeden kubek, dzięki czemu będziesz mógł odrzucić przewód do tyłu.

Jakie słuchawki wybrać w 2020 roku? Nie zapominaj, że główną zasadą jest wybieranie za pomocą uszu. Wygoda korzystania z technologii zależy od wielu indywidualnych czynników: kształtu ucha, osobliwości percepcji dźwięku, słuchu itp. Jest to pierwsza rzecz, na którą powinieneś zwrócić uwagę.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

0 0 Proszę o komentarz w tej sprawie.

Zaloguj się przez media społecznościowe

Facebook Google lubZostaw komentarz

Komentarz Zapisz swoją opinię Dotychczas brak komentarzy.