Jak wyczyścić laptopa z niechcianych programów i wirusów samodzielnie

W pamięci laptopa gromadzi się wiele niepotrzebnych plików, które wpływają na wydajność systemu. Strony internetowe nadal znikają wielokrotnie, obraz nie chce się otworzyć z powodu braku pamięci, raz po raz zawiesza różne programy. W tej sytuacji wiele osób wpada w panikę i odważa się podjąć radykalne środki, przynajmniej przeinstalować system. Ale w rzeczywistości wystarczy wiedzieć, jak wyczyścić laptopa z wirusów i "smutku", aby przywrócić ukochanemu urządzeniu jego pierwotną sprawność.

Etapy czyszczenia systemu

Nie ma znaczenia, jak wyczyścisz system. Najważniejsze jest to, że czyszczenie samo w sobie jest niewielkie:

  • czyszczenie na pulpicie; usuwanie niepotrzebnych programów; czyszczenie plików tymczasowych; usuwanie wirusów; czyszczenie rejestru; tuning autorun.

Jak prawidłowo wyczyścić laptopa z niepotrzebnych plików? Aby odpowiedzieć na to pytanie, rozważ każdą z pozycji wymienionych poniżej.

Usuwanie niepotrzebnych plików z pulpitu

Pierwszym krokiem oczyszczania systemu jest usunięcie nieużytecznych plików z pulpitu i wszystkich folderów na dyskach lokalnych. Zwróć uwagę na wszystkie rodzaje plików - od zdjęć po torrenty. Zdjęcia można przenieść na pendrive'a lub dysk zewnętrzny.

Od dawna oglądasz serial, ale pobrane pliki wciąż zalegają na dysku C? Usuń wszystkie filmy bez użądlenia. To z pewnością przyspieszy działanie Twojego komputera. Czasami plik nie jest rozpakowywany w zwykły sposób. Spróbuj odblokować narzędziem o nazwie Unlocker. Program odblokuje procesy, które zajmują plik i będziesz mógł go bez problemu odblokować.

Dezinstalacja programów

Dostępność na Twoim notebooku wyłącznie działających programów jest kluczem do szybkiego i płynnego działania gadżetu. Czasami użytkownicy instalują dodatki "dla kształtu". W efekcie nie wnoszą korupcji i spada ich wydajność. Jak wyczyścić laptopa z niechcianych programów?

Możesz usunąć niechciane programy za pomocą:

  • panel sterowania; plik dezinstalacyjny; media specjalne.

Pierwsze dwie metody nie są w 100% skuteczne, ponieważ po odinstalowaniu dodatków ich zapisy mogą pozostać w rejestrze systemowym. Aby całkowicie usunąć program, najlepiej jest uruchomić Revo Uninstaller. Znajdź i pobierz z Internetu program Uninstaller.

Po jego uruchomieniu należy wybrać z listy program, który chcemy odinstalować i potwierdzić odinstalowanie. Zaletą Revo Uninstaller jest to, że nie tylko usuwa aplikację, ale również oczyszcza system z resztek kurzu. Aby usunąć wszelkie ślady istniejących plików na komputerze, uruchom program Revo Uninstaller, a następnie usuń wszystkie znalezione dokumenty i foldery.

Usuwanie wirusów

Na osobną uwagę zasługują złośliwe programy - wirusy, które galmuyut pracę PC, instalując niepotrzebne dodatki, otwarte karty w przeglądarce reklamy, a nawet może zaszyfrować swoje dane osobowe. Jak samodzielnie wyczyścić laptopa z wirusów? Metoda standardowa - instalacja na komputerze specjalnych narzędzi typu Dr.Web lub innych programów antywirusowych.

Co jednak zrobić, gdy takie "leczenie" niewiele pomaga, albo antywirus w ogóle nie wykrywa problemu? Staraj się zwalczać wirusy ręcznie. W tym celu podczas uruchamiania komputera należy przytrzymać klawisz F8, aby system uruchomił się w trybie bezpiecznym. Następnie naciśnij klawisz "Start" i wpisz słowo "msconfig" w polu wyszukiwania. To polecenie wyświetli listę programów, które są automatycznie ładowane wraz ze startem systemu. Sprawdź listę pod kątem obecności wirusów i odznacz pole obok zbędnych procesów (można je rozpoznać po nieznanych Ci nazwach programów, których nie używasz). Po zakończeniu tej czynności należy nacisnąć przycisk "OK" i ponownie uruchomić komputer.

Po ponownym włączeniu laptopa, można ponownie sprawdzić programy poprzez panel sterowania. Wybierz folder "Programy i narzędzia" w sekcji i uważnie przeczytaj listę. Wszystkie nazwy muszą być Ci znane, a obok nazwy musi być podany wydawca. Jeśli jakikolwiek program wygląda dla Ciebie podejrzanie, nie wahaj się go usunąć.

Usuwanie plików czasu

Kiedy pracujesz na komputerze, grasz w gry wideo lub po prostu surfujesz po Internecie, system tworzy wiele plików tymczasowych, aby utrzymać funkcjonalność w bieżących działaniach. Tylko po zakończeniu tych procesów, pliki nie będą nigdzie iść. Wybierz i usuń te pliki ręcznie, aby Twój notebook zachowywał się jak nowy.

Jak ręcznie oczyścić notebook z niechcianych programów i plików?

Najprostszym sposobem jest wyczyszczenie dysku systemowego. Przejdź do Mój komputer, kliknij prawym przyciskiem myszy na ikonę dysku lokalnego C i wybierz Właściwości na samym końcu listy. Na ekranie pojawi się nowe okno, w którym należy wybrać zakładkę "Ogólne" oraz "Czyszczenie dysku". System określa, ile danych można wyczyścić i wyświetla monit o wyczyszczenie dysku. Jeśli nie widzisz żadnych niechcianych dodatków na liście aplikacji sugerowanych do usunięcia, kliknij OK i rozpocznij oczyszczanie dysku.

Innym sposobem jest wyczyszczenie folderu "Temp" na lokalnym dysku C. W tym miejscu przechowywane są pliki czasowe dodatków i systemu. Folder ten jest łatwy do znalezienia. Otwórz dysk C, następnie folder "Members", folder z nazwą właściciela komputera, folder "App Data", a na końcu "Temp. Wyświetl całą listę, naciskając klawisze Ctrl+A, a następnie naciśnij klawisz Delete. Jest możliwe, że podczas usuwania system wyświetli komunikat, że niektóre pliki nie mogą być usunięte, ponieważ są teraz używane przez system. Nie przejmuj się i po prostu kliknij przycisk "Pomiń", zaznaczając pole obok "Wykonaj tę akcję dla wszystkich bieżących obiektów".

Jeśli system nie jest wystarczająco silny, użyj oprogramowania innych firm. Pobierz CCleaner z oficjalnej strony i otwórz go. Wybranie w oknie zakładki "Cleaner" spowoduje wyświetlenie poniższego ekranu:

  • Windows; Programy; Eksplorator Windows; System; Inne.

Przejrzyj listę i usuń zaznaczenie z pól wyboru tam, gdzie nie są one potrzebne. Na przykład, jeśli nie chcesz, aby program usuwał zapisane hasła i automatycznie blokował formularze, pozostaw pola wyboru obok tych pozycji puste. Następnie można kliknąć przycisk "Analizuj", a następnie wykonać czyszczenie. Należy pamiętać, że Ссleaner w pierwszej kolejności oczyszcza koryto. Jeśli pozostawiłeś tam pliki, które zamierzasz zaktualizować, zrób to przed uruchomieniem programu. Możesz również użyć CCleaner do wyczyszczenia rejestru. Przyjrzyjmy się temu punktowi szczegółowo.

Czyszczenie rejestru

Rejestr systemu Windows jest bazą danych różnych ustawień i parametrów systemu operacyjnego. Podczas uruchamiania i pracy komputera system korzysta z tego rejestru setki razy. Dlatego dla sprawnego działania urządzenia ważne jest, aby rejestr nie zawierał żadnych śmieci. Wiele nieistotnych plików jest przechowywanych w tym miejscu, w tym dawno usunięte programy, nietypowo rozszerzone pliki, parametry programów i linki do etykiet. Te musimy usunąć.

Jak wyczyścić notebook z niepotrzebnych plików? Jeśli jesteś doświadczonym użytkownikiem i rozumiesz, które pliki są potrzebne dla systemu, a które można usunąć, użyj wbudowanego narzędzia systemowego RegEdit. Dla tych, którzy nie chcą ryzykować usunięcia ważnych parametrów systemu, istnieją specjalne programy do czyszczenia rejestru. Rozważmy działanie znanego nam już CCleanera.

Otwórz program, wybierz zakładkę "Register" i kliknij na "Search for problems". Poczekaj, aż CCleaner dokładnie przeskanuje Twój system w poszukiwaniu usterek związanych z nieprawidłowymi logami instalatora, problemami z ActiveX i klasami, nieprawidłowymi rozszerzeniami plików itp. Po zakończeniu skanowania można wykonać polecenie "Napraw", naciskając przycisk w prawym dolnym rogu.

Na wszelki wypadek lepiej jest zapisać kopię rejestru, zwłaszcza przy pierwszym czyszczeniu. Należy pamiętać, że w celu zapewnienia bezproblemowej pracy systemu procedura czyszczenia rejestru powinna być przeprowadzana regularnie, co najmniej raz w miesiącu.

Ustanowienie autostartu

Autostart lub auto boot to funkcja systemowa, która odpowiada za uruchamianie programów natychmiast po włączeniu urządzenia. Czy to oznacza, że system może bez Twojej wiedzy uruchamiać zbędne dodatki, a tym samym narażać laptopa na szwank? Cóż, ale można to zmienić poprzez regulację rozruchu.

W akapicie o usuwaniu wirusów już wspomniane polecenie "msconfig", które pomaga uruchomić laptopa w trybie bezpiecznym i wykluczyć niechciane programy z listy autorun. Jednak nie będzie można usunąć nieużytecznych programów. Jak wyczyścić notebook z niechcianych programów? Skuteczne i bezpieczne jest używanie do tego celu specjalistycznych programów. Aby oczyścić autoloader z resztek i przyspieszyć działanie systemu, uruchom program CCleaner. W oknie wybierz menu "Usługi", a następnie wybierz sekcję "Automatyczne pobieranie". Teraz wystarczy wybrać programy, których nie potrzebujesz i po chwili pozbyć się ich, naciskając odpowiedni przycisk.

Funkcje oczyszczania systemu Windows 10

Ogólnie rzecz biorąc, schemat czyszczenia komputera z niepotrzebnych plików i programów jednak dla wszystkich systemów. Ale nadal, istnieją pewne funkcje, w zależności od systemu operacyjnego zainstalowanego na laptopie. Jak wyczyścić pamięć podręczną na laptopie Windows 10? Najprostszą metodą jest użycie poleceń, które są niedostępne dla miejsc gromadzenia czasochłonnych i niepotrzebnych plików.

Przejdź do menu "Start", naciśnij "Execute" i wpisz "% temp%" w wierszu, który pojawi się bez przycisków, i naciśnij OK. Spowoduje to wyświetlenie folderu, w którym przechowywane są pliki czasu z różnymi załącznikami. Nieczyszczenie folderu Temp przez dłuższy czas może spowodować, że cała wolna przestrzeń na dysku C zostanie zapchana brudem. Rozwiązanie jest bardzo proste - widzimy cały folder i usuwamy go poprzez menu kontekstowe lub wciskając klawisz Delete.

Wracamy do wiersza poleceń, tym razem wpisujemy komendę "prefetch" (bez stopek) i potwierdzamy. Zaprowadzi Cię to do innego folderu, który przechowuje pliki tymczasowe utworzone przez prefetching, składnik systemu Windows używany do przyspieszenia uruchamiania systemu. Wszystkie wpisy w tym folderze można również usunąć.

Podczas instalacji i aktualizacji systemu Windows 10, stary dysk instalacyjny pozostaje w środku i musi zostać wyczyszczony. Aby to zrobić, wpisz słowo "Storage" w wierszu poleceń i wybierz "Storage Settings". Następnie znajdź wiersz "Timeclock Files" i wybierz z listy pliki, które chcesz usunąć. Włączenie opcji "Czyszczenie aktualizacji systemu Windows" czasami daje najlepsze rezultaty.

Kolejnym miejscem, które wymaga oczyszczenia jest folder dystrybucji oprogramowania. Przechowuje on aktualizacje i pliki i może zbierać dużo kurzu. Aby go znaleźć, przejdź do dysku C, folderu "Windows", a znajdziesz folder o nazwie "Software Distribution". W środku folderu musisz wybrać "Download" i usunąć wszystkie pliki.

Jeśli korzystasz z dodatków do sklepu Microsoft Store, możesz również wyczyścić pamięć podręczną w tej sekcji. Jak wyczyścić pamięć podręczną na laptopie z systemem Windows 10? W menu Start wpisz literę "cmd". Kliknij prawym przyciskiem myszy na ikonę wiersza poleceń i wybierz "Uruchom jako administrator". W otwartym oknie wpisz "wsreset". Naciśnij Enter. Proces oczyszczania zostanie przeprowadzony w sposób niezauważalny dla użytkownika. Będziesz musiał poczekać na ponowne uruchomienie sklepu, co będzie znakiem, że czyszczenie zostało zakończone.

Czy pracujesz z Adobe Premier i innymi programami do obróbki multimediów? Nie zapomnij wyczyścić pamięci podręcznej plików multimedialnych. Aby to zrobić, otwórz lokalny dysk C i wykonaj następujące czynności: Konsumenci - Nazwa konta - App Data. Jeśli nie możesz znaleźć ostatniego folderu, najprawdopodobniej został on przeniesiony. Aby go znaleźć, przejdź do ustawień widoku folderu i zezwól na wyświetlanie dołączonych plików. W folderze "AppData" przejdź do widoku Roaming i sprawdź zawartość folderów, które współpracują z Twoimi programami multimedialnymi.

Czyste funkcje systemu Windows 7

Jak wyczyścić laptopa, żeby nie galopował w Windows 7? Usługa Windows Update stale zbiera dane i może gromadzić nawet dużą ilość danych, jeśli usługa nie jest dostosowana. Wyczyszczenie punktów aktualizacji może pomóc znacznie przyspieszyć działanie komputera. Przejdź do menu start, otwórz panel sterowania, wybierz "System" i sekcję "Czyszczenie systemu". Sprawdź, czy na komputerze znajdują się jakieś punkty przywracania. Jeśli tak, usuń wszystkie pola wyboru poza ostatnim resetem lub całkowicie wyłącz tę funkcję. Zwolni to pamięć komputera i przyspieszy jego działanie.

Czy intensywnie korzystasz z Internetu? Prawdopodobnie w Twojej przeglądarce nagromadziło się dużo brudu, który uniemożliwia szybkie ładowanie stron. W przeglądarce znajdź menu "Konserwacja", a następnie pozycję "Historia" lub po prostu użyj skrótu klawiaturowego Ctrl+H. W oknie wybierz zakładkę "Wyczyść historię". Tutaj możesz wyczyścić historię przeglądarki, pliki cookie, obrazy i inne pliki przechowywane w pamięci podręcznej. Należy pamiętać, że usunięcie plików cookie i innych danych ze stron internetowych spowoduje, że większość stron internetowych wyloguje użytkownika. Jeśli nie bierzesz udziału w tej akcji, usuń zaznaczenie z pola wyboru przed potwierdzeniem wyczyszczenia historii.

Synopsis

W konsekwencji, duża liczba nieaktualnych ustawień rejestru, czasochłonne i niepotrzebne pliki mogą znacznie utrudnić działanie systemu operacyjnego. W rezultacie komputer może się zawiesić i odmówić wykonania nawet najprostszych zadań. Okresowo czyść rejestr, foldery plików tymczasowych i oczyszczaj pulpit z resztek. Utrzymuj swój komputer w czystości i porządku jak własny dom, aby urządzenie działało prawidłowo i nie zawiodło Cię w najbardziej kluczowym momencie.