Jak wybrać powierzchnię do gotowania: wszystko, co panowie powinni wiedzieć przed zakupem

Pokaż treść artykułu

  1. Jak wprawić w drgania powierzchnię do gotowania
  2. Gazowe lub elektryczne
  3. Gaz
  4. Electric
  5. Blaty łączone
  6. Materiał powierzchniowy
  7. Palniki
  8. Wymiary i konstrukcja
  9. Funkcje dodatkowe
  10. Uwagi

Wiele osób lubi gotować, ale nie wszyscy są zadowoleni z tego procesu. A wszystko przez nieporęczną kuchenkę. Sytuacji tej można zaradzić! Wystarczy wybrać odpowiednią powierzchnię do gotowania. Jak mogę to zrobić? Co należy wziąć pod uwagę przed zakupem? Jak mogę zrozumieć różne rodzaje płyt kuchennych? O tym i o wielu innych rzeczach opowiemy Ci w tym artykule.

Jak wybrać powierzchnię do gotowania.

Na rynku ukraińskim jest szeroko reprezentowany gaz, elektryczne i kombinowane blaty kuchenne, które łączą w sobie zarówno palniki gazowe, jak i palniki elektryczne. W zależności od okablowania w domu, zwyczajowo wybiera się najdalej wysuniętą opcję. Kuchenki konwekcyjno-parowe są przydatne, jeśli w domu często występują przerwy w dostawie prądu lub gazu. Zazwyczaj panele te są droższe i bardziej skomplikowane w naprawie, ale uzasadniają wszystkie koszty poprzez swoją funkcjonalność.

Głównymi kryteriami wyboru powierzchni do gotowania są jej opcjonalne parametry, trwałość i niezawodność.

Gazowe lub elektryczne

Rynek powierzchni kuchennych na Ukrainie składa się z rozwiązań, które różnią się źródłem zasilania i zasadą działania.

Gaz .

Przekręcając pokrętło na panelu sterowania otwiera się zawór odpowiedniego palnika i w ten sposób wypuszcza się strumień "białego paliwa". Ogień można rozpalić poprzez przyłożenie płomienia do rozety. Bardziej nowoczesne modele mają wbudowany zapłonnik, który generuje iskrę i zapala gaz. Urządzenie jest podłączone do sieci gazowej za pomocą węża. Odległość od punktu zasilania gazem musi wynosić co najmniej 4 metry.

Koszty użytkowania modelu gazowego są wyższe niż w przypadku modelu elektrycznego, ale zakup jest z pewnością uzasadniony. Taryfa dla gazu jest niższa niż dla energii elektrycznej, co w efekcie przełoży się na spore oszczędności na rachunkach za media. Dodatkowo znajduje się tam kuchenka gazowa:

  • Możliwość podłączenia do butli z gazem;
  • Posiada dużą pojemność cieplną;
  • Może być łączony z wszystkimi rodzajami naczyń kuchennych;
  • Bezstopniowa regulacja ciepła;
  • Powierzchnia jest gotowa do użycia natychmiast po włączeniu.

Jeśli chodzi o wady tej technologii, są to: znaczne bezpieczeństwo pożarowe, pojawienie się cieczy na naczyniach, zanieczyszczenie powietrza w kuchni przez produkty spalania.

Ważne! W obszarach miejskich używanie kuchenek gazowych jest dozwolone w pomieszczeniach do 10 piętra.

Płyty elektryczne

Elektryczna płyta grzewcza wykorzystuje jako palniki elementy wysokotemperaturowe. Po włączeniu zasilania nagrzewają się, przekazując ciepło do powierzchni palnika, a następnie do naczynia.

Stylowo zaprojektowane urządzenia doskonale komponują się z pozostałymi meblami kuchennymi. Płyta może być również umieszczona pod szklaną lub ceramiczną płytą grzewczą.

Zalety kuchenek elektrycznych: bezpieczeństwo, ładny wygląd, szeroki zakres funkcji, nie jest konieczne zakładanie okapu.

Wady: Wymagają dużo energii elektrycznej, podłączenie do oddzielnej linii 3-fazowej, nadaje się tylko garnki z płaskim dnem.

Blaty łączone

Urządzenia są wyposażone zarówno w palniki gazowe, jak i elektryczne. Optymalny wybór dla domów, w których często występują przerwy w dostawie prądu. W przypadku braku zasilania elektrycznego dostępny jest również palnik gazowy.

Niskie zużycie energii, integracja z wszystkimi rodzajami naczyń oraz dostępność dodatkowych powierzchni grzewczych, np. do grillowania, to podstawowe cechy kuchenek kombinowanych. Technologia ta jest jednak droższa od tradycyjnych modeli, wymaga ścisłego przestrzegania zasad instalacji i eksploatacji.

Materiał panelu

Wygooglowałeś "jak wybrać między płytami kuchennymi"? W wynikach wyszukiwania na pewno znajdą się informacje o materiałach, z których są wykonane. Tego parametru w żadnym wypadku nie można ignorować, w przeciwnym razie ryzykujesz zakup sprzętu, który nie spełnia Twoich wymagań.

Istnieją jednak płyty do gotowania:

  • Blachodachówka (wytrzymała, niedroga i o kolorze wypełnienia, ale nieodporna na odpryski, które z czasem mogą powodować ślady przypalenia);
  • powierzchnie ze stali nierdzewnej (łatwiejsze w utrzymaniu niż emaliowane, ale mogą pozostawiać ślady na palcach, do ich czyszczenia należy zakupić specjalne urządzenia);
  • Powierzchnie ceramiczne (często czarne, mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne);
  • Gaz na płycie (powierzchnia do gotowania na gazie, pokryta piłką slocceramic lub wykonana z zapieczonego wywaru: powierzchnie te są dobrze oczyszczone i wyglądają dobrze, ale nie są odporne na uszkodzenia).

Płyty kuchenne

Jak wybrać płytę gazową lub elektryczną w zależności od tego parametru? Całkowita liczba palników może wynosić od 2 do 5. Zazwyczaj właściciele preferują standardowy zestaw czterech elementów z dwóch powodów: są do niego przyzwyczajeni lub planują często gotować kilka potraw jednocześnie.

Pięciopalnikowe płyty grzewcze są często dość duże, co nie zawsze jest przydatne w małych kuchniach.

Palniki gazowe mają różną moc i wymiary, co pozwala na wybór gotowania dla różnych typów naczyń o różnych średnicach. Zęby półmetra muszą dotykać dna garnka, a nie jego boków. Odpowiedni i poręczny jest palnik z co najmniej dwoma półkulami. Ciepło rozprzestrzenia się szybko nie tylko po dnie garnka, ale również po jego bokach.

Wybierając płytę elektryczną, należy zdecydować nie tylko o liczbie palników, ale także o rodzaju elementu grzejnego.

  • Spiralny element grzewczy stosowany jest w tradycyjnych płytach elektrycznych ze stożkowym palnikiem - stopionym szkłem. Zazwyczaj długo się nagrzewają i długo stygną. Palniki mogą później ulec pęknięciu, ale przy stosunkowo niskich kosztach są realną opcją.
  • Istnieje kilka rodzajów elementów grzejnych dostępnych dla płyt ceramicznych. Spiralne i obrotowe elementy grzewcze są często szybko nagrzewane i szybko schładzane. Istnieją płyty do gotowania, w których zamiast spirali stosuje się cienką blachę falistą. Palniki te noszą nazwę HiLight, np. firmy Gorenje. Palniki pasmowe są popularne wśród producentów Electrolux.
  • Palniki halogenowe składają się z wydrążonego rdzenia i lampy halogenowej. Nagrzewają się i stygną szybciej, ale czasami nie trwają dłużej niż 8 lat.
  • Palniki indukcyjne. Palniki te nie posiadają spirali, a wykorzystywana jest jedynie cewka indukcyjna. Ten typ płyty grzewczej sam nie nagrzewa się, a jedynie ogrzewa dno naczynia i zawartą w nim żywność. Aby korzystać z takiej powierzchni, należy kupić specjalne naczynia wykonane z emaliowanej stali. Naczynia wykonane z innych materiałów albo nie będą się nagrzewać, albo będą nagrzewać się słabo.

Oprócz standardowego okrągłego kształtu, strefy gotowania mogą być trójkątne lub owalne. Trójkątne kształty pozwalają obejść się bez użycia rusztów, natomiast owalne są idealne do gotowania potraw w odpowiednim kształcie.

Wymiary i wymiary

Proste płyty kuchenne są najczęstsze i najłatwiejsze do wbudowania w blat. Długość tych desek wynosi często 60 cm. Jeśli chodzi o szerokość, będzie ona inna: od 25 do 90 cm, w zależności od zamówienia i liczby palników. Dostępne są również inne formaty: okrągły, tri-cut i inne.

Interesują Cię wymiary płyty grzewczej, a nie wiesz jaki rozmiar wybrać? Przede wszystkim należy sprawdzić położenie powierzchni i dokonać wszystkich niezbędnych pomiarów. Następnie wykonaj obliczenia, korzystając z tych wskazówek.

  • Po stronie ściany, na której przygotowywane są potrawy, należy pozostawić odstęp o szerokości co najmniej 0,3 m.
  • Przeznaczyć 0,6-1,0 m powierzchni na komorę gotowania. Jeśli mniej, istnieje ryzyko uzyskania przeciążenia, ale jeśli więcej, przestrzeń na stole nie będzie racjonalnie wykorzystana.
  • Umieść wyświetlacz w odległości 0,4-0,6 metra od ściany, aby zapobiec wwiewaniu bryzy. Rozważ również szerokość zlewu kuchennego, aby dokonać dalszych korekt.

Następnie dodaj zalecane odstępy i szerokość wszystkich stref, a następnie odejmij tę kwotę od całkowitej długości ściany, na której zostanie zamontowany słupek, powierzchnia do gotowania i zlewozmywak. Otrzymana w ten sposób wartość to maksymalna dopuszczalna szerokość powierzchni do gotowania.

Pod względem kształtów zintegrowane płyty grzewcze pozostawiają wszystkie inne warianty daleko w tyle. Mogą być obszerne, zaokrąglone jak bumerang, zainstalowane w rogu kuchni lub ustawione w linii. Rozwiązania kamionkowe dostępne są w kolorze białym oraz w odcieniach, które w przypadku czarnych powierzchni charakteryzują się mocniejszymi śladami piłowania. W związku z tym trzeba będzie częściej czyścić te płyty. Jest jednak znacznie łatwiejszy do czyszczenia niż glazura.

Funkcje dodatkowe

Decydując się na wybór powierzchni do gotowania, należy również zwrócić uwagę na jej dodatkowe cechy.

  • Kontrola gazu. Zablokowanie dopływu gazu w przypadku, gdy w palniku zabraknie gazu.
  • Bezpieczeństwo dzieci. Specjalna kłódka (przycisk) zapewnia bezpieczne użytkowanie urządzenia.
  • Kabel zasilający jest podłączony do sieci/ zasilania. Może być automatyczny (po przekręceniu przełącznika resetującego zapewnione jest zasilanie gazem) lub mechaniczny (płyta zapalana jest po przekręceniu przełącznika i naciśnięciu specjalnego przycisku).
  • Automatyczny reset. Taka sama funkcja jak w przypadku sterowania gazem, ale w tym przypadku palnik zapala się automatycznie po zgaśnięciu płomienia. W przypadku awarii urządzenia dopływ gazu zostaje przerwany.
  • Odpalanie. Możliwość drogich konfiguracji płyt kuchennych. Stała konserwacja komory zapewnia utrzymanie temperatury pieczenia jeszcze zanim piec zostanie postawiony na stole.
  • Timer. Służy do kontroli czasu gotowania. Zegar sterujący jest zintegrowany z panelem sterowania. Po zakończeniu pieczenia i smarowania rozlega się brzęczyk.
  • Wskaźnik nagrzewania.
  • Kombinacje podwójnych palników.

Ustalenia

Odkąd pojawiły się płyty kuchenne, w nowoczesnych kuchniach jest więcej miejsca. Jeśli dostępna przestrzeń w pomieszczeniu jest niewielka, wbudowane płyty grzewcze mogą z łatwością spełniać wszystkie te same funkcje, co pełne płyty gazowe lub elektryczne. Aby zakup urządzenia zakończył się sukcesem, ważne jest, aby rozważyć wszystkie opcje. Ważne jest, aby wybrać odpowiednią powierzchnię do gotowania, a także zdecydować, które z jej funkcji są potrzebne, a z których można łatwo zrezygnować.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

0 0 Proszę o komentarz w tej sprawie.

Zaloguj się przez media społecznościowe

Facebook Google lub



wprowadź swoje komentarze

Komentarz Zapisz swoją opinię Dotychczas brak komentarzy