Jak samodzielnie zmontować komputer: przewodnik w zarysie

Pokaż treść artykułu

  1. Co jest potrzebne do budowy komputera PC
  2. Zarządzanie kablami
  3. Instalowanie zasilacza
  4. Instalujemy płytę główną
  5. Instalujemy procesor i system chłodzenia
  6. Zainstaluj pamięć RAM
  7. Montaż dysków HDD i SSD
  8. Zainstaluj kartę graficzną.
  9. Podłączenie zasilania do wszystkich komponentów komputera
  10. Testowanie stabilności systemu i ocena wydajności

Podnieść komputer stacjonarny może być każda osoba, która ma cierpliwość, krytyczne myślenie i ... zaangażowanie. Montaż komponentów - proces jest zrozumiały, logiczny i nie wymaga specjalistycznej wiedzy.

Co więcej, samodzielny montaż pozwoli Państwu na oszczędne gospodarowanie. Budżet, położony na zakup komponentów, pozwoli Państwu na zakup wysokiej jakości i wydajności elementów systemu w porównaniu z tymi, które będą w gotowej jednostce systemu za analogiczną cenę. Ale główny problem - to właściwy dobór części i umiejętność łączenia elementów systemu. W tym artykule otrzymasz szczegółową instrukcję, jak własnoręcznie złożyć jednostkę systemową i obudowę PC, tak aby wszystkie elementy były połączone i działały stabilnie.

Co jest potrzebne do budowy komputera PC

Na początku musisz wiedzieć dwie rzeczy:

  • Jaki budżet jesteście Państwo gotowi przeznaczyć na realizację zaplanowanych działań?
  • Do jakich zadań wymagany jest sprzęt.

Stworzenie budżetu pozwoli Ci szybko przygotować się do obsługi maszyny. Możesz kupić wszystko, czego potrzebujesz za jednym razem, lub kupować krok po kroku. Przemyślane podejście pozwala zaplanować wszystko tak, by nie zmarnować czasu i nie znaleźć się w sytuacji, gdy część urządzenia jest zajęta, a na inną po prostu nie starcza pieniędzy.

Funkcjonalność. W każdej chwili każdy nowoczesny komputer stacjonarny jest potężnym i wydajnym gadżetem. Jednak przy wyborze procesora, karty graficznej, systemu chłodzenia i pojemności pamięci RAM ważne jest, jakie zadania będzie rozwiązywać urządzenie:

  • Praca biurowa i surfowanie po Internecie.
  • Szkolenie i aktywność zawodowa w sieci.
  • PC do gier, przy użyciu potężnych programów, progromuvannya.

W przypadku gier i handlu detalicznego akcesoria są najdroższe, ale podstawowy zestaw komponentów do komputera, który będzie wykonywał proste zadania biurowe, jest niedrogi.

Zarządzanie kablami

Proces ten rozpoczyna się jeszcze przed złożeniem komputera. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na 3 parametry:

  • Preferowany jest zasilacz modułowy lub częściowo modułowy.
  • Wybierając obudowę, należy dokładnie rozważyć jej rozmiar i to, czy jest wystarczająco dużo miejsca na prowadzenie kabli.
  • Zawsze upewnij się, że długość kabla do zasilania jest wystarczająca.

Do instalacji wymagane są różne rodzaje wiązek:

  • Kabel standardowy.
  • USB.
  • Przewody audio i przycisku zasilania.
  • Okablowanie dla zasilacza akumulatorowego.

Oddzielenie całej "wiązki" z USB 3.0 i innymi wiązkami naraz. Kolejnym krokiem jest umieszczenie wiązek dla procesora i zasilacza. Każdą "wiązkę" zaciśnij taśmą lub kablem połączeniowym. Na tym etapie można również zidentyfikować okablowanie kabla modularnego i naprawić je.

Nawet jeśli jesteś kreatywnym awanturnikiem, ale kompetentna organizacja okablowania PC zaoszczędzi Ci sporo czasu i nerwów. Dlatego pierwszą rzeczą, aby przygotować się do instalacji komponentów, prawidłowej dystrybucji i mocowania.

Najbardziej oczywistą opaską jest opaska kablowa lub rzepy, które są używane w centrach danych. Służą one do zamocowania przewodów i okablowania przyszłego komputera:

  • Powstaje podział na segmenty - patchcordy mogą być używane do łączenia sznurów w zależności od ich orientacji.
  • Oznakowanie - nawet jeśli masz kilka kabli, bez oznakowania ryzykujesz, że znajdziesz się w nieprzyjemnej sytuacji z powodu pomyłki. Można to osiągnąć za pomocą podłużnic lub materiału termokurczliwego.
  • Formowanie sznurów - tu obowiązuje zasada "7 razy naśladuj i nie naśladuj". Konieczne jest użycie zapasowego kabla, aby móc przenosić komputer i dokonywać zmian w systemie bez konieczności wymiany kabli.

Najlepiej jest przechowywać przewody w patchcordach i mogą one być zarówno poziome jak i pionowe. Wizualnie, projekt będzie wyglądać schludnie, a podczas instalacji i naprawy można łatwo znaleźć wymagany element.

Przy układaniu kabla najlepiej jest wykonać dwie trasy: w kierunku wentylatora obudowy i systemu chłodzenia komputera oraz drugą - do procesora.

Oczywiście nie da się tego zrobić tak, jak robią to profesjonalni formierze. Ale kompetentna i przemyślana organizacja zarządzania kablami w budynku na pewno się sprawdzi.

Instalowanie zasilacza

Aby prawidłowo zbudować komputer PC, ważne jest, aby wybrać odpowiedni sprzęt. Przy zakupie jednostki systemowej należy zwrócić uwagę na kilka parametrów:

  • Uniwersalność - ponieważ zasilacz musi być w stanie obsłużyć wszystkie komponenty: kartę graficzną, procesor, płytę główną, ważne jest, aby złącza były tego samego typu. Dlatego, jeśli kupiłeś kartę graficzną z 6-pinowym złączem, wybierz ten sam rozmiar przy zakupie zasilacza.
  • Form Factor - rozmiar i kształt obudowy. Ponieważ LM (zasilacz) jest przewymiarowany, jego parametry mogą być większe niż obudowa.
  • Znamionowy pobór mocy - parametr ten musi przekraczać pobór mocy urządzenia o 20-30%.

Wybór zasilacza dla PC w końcu, jak to jest konieczne, aby wiedzieć, jak dużo mocy sprzętu i ile energii będzie zużywać. Dotyczy to jednak tylko zakupu. Najlepiej jednak rozpocząć proces instalacji od zamontowania baterii w środku obudowy.

Należy pamiętać, że urządzenie jest bardzo nieporęczne i można je łatwo przeoczyć. Do zamocowania potrzebne są 4 śruby o rozmiarze 0,23-0,25. Najlepiej jest użyć tych, które są dołączone do zestawu, aby dokładnie pasowały. Śruby montuje się od strony cichej w odpowiednich otworach. Sam zasilacz może być umieszczony od dołu lub od góry. Należy pamiętać, że mocowanie konstrukcji odbywa się od strony, gdzie znajdują się gniazda na przewód zasilający.

Montaż płyty głównej

Budowa komputera własnymi rękami nie jest możliwa bez płyty głównej. Przy wyborze komponentu lepiej jest preferować opcje znormalizowane. Oczywiście można wybrać zarówno modele z najwyższej półki, jak i ultrakompaktowe, ale najlepiej w formacie ATC lub mini-ATX. Są to karty graficzne dla graczy ze średniego segmentu cenowego. Są one stabilne i popularne, dzięki czemu można je dobrze połączyć z większością nowoczesnych urządzeń. Mają też ulepszone sloty, zainstalowane obrazy dźwiękowe, zaawansowane kontrolery i dobrze przemyślany zestaw portów.

Ważne jest, aby MT odpowiadał procesorowi (socket reset), a także był dopasowany do rodzaju pamięci RAM i posiadał wystarczającą ilość slotów do obsłużenia całkowitej pojemności pamięci RAM. Konstrukcja płyty głównej musi być dopasowana do form factor, aby odpowiadała parametrom wybranej obudowy.

Przed montażem płyty głównej należy dokonać niezbędnych regulacji:

  • Montaż coolera CPU.
  • Montaż procesora w gnieździe.
  • Naprawianie wszystkich sprawnych kart pamięci.

W tym przypadku, pomimo faktu, że płyta główna jest instalowana po zasilaczu, karta graficzna nie powinna być na niej umieszczona. Lepiej zrobić to na końcu. Ponieważ instalacja wszystkich elementów - dużo pracy i delikatne, bez większego doświadczenia z interakcji części systemu, ludzie, którzy są zaangażowani w organizowanie jednostki systemu po raz pierwszy, może prosić o kłopoty, jeśli umieścić głośny GPU. W końcu jest on zamontowany na spodzie płyty głównej.

Jednocześnie mechanizm instalacji jest bardzo prosty - montuje się go za pomocą śrub do odpowiednich przegródek obudowy.

Montaż procesora i systemu chłodzenia

Jeśli nie wiedziałeś jak zbudować komputer od podstaw, na tym etapie będziesz miał już pewne pojęcie jak wygląda procesor i system chłodzenia. Ważnym krokiem jest wybór procesora i chłodzenia. Instalacja procesora jest bardzo prosta.

Na rynku dostępne są 2 popularne rozwiązania: Intel i AMD. Jest to najbardziej rozpowszechniony wariant, który może być dobrze łączony z różnymi komponentami. Jeśli chodzi o konkretny model, to zależy on od zadań i budżetu przeznaczonego na zakup komponentów.

Proces instalacji składa się z kilku etapów:

  • Wyjmij wtyczkę z płyty głównej.
  • Zidentyfikuj obwód procesora i odpowiadające mu oznaczenia na płycie głównej. To są klucze, które muszą się zgadzać.
  • Sprawdź gniazdo, aby otworzyć gniazdo.
  • Sprawdź jeszcze raz, czy klucze są zgodne. Dopiero po tym można poprawnie i delikatnie włożyć procesor do płyty głównej. Ostatnim krokiem jest zamknięcie i zablokowanie gniazdek.

Zwróć uwagę! CP może łatwo wejść do SE, nie jest konieczne, aby nacisnąć lub zastosować siłę, ponieważ w tym przypadku wystąpi deformacja i drogie elementy wyjdą z harmonii.

Instalacja systemu chłodzenia jest wykonywana po zainstalowaniu procesora na jednostce systemowej. Chłodnice są umieszczone na górze procesora.

Przygotowanie wstępne jest niezbędne: wszystkie komponenty powinny być odtłuszczone i pokryte pastą termiczną. Zaleca się stosowanie smarownicy, gdyż dzięki temu uzyskuje się czystą i delikatną linię.

Ważne! Niezależnie od wybranego trybu chłodzenia, urządzenie może być zainstalowane tylko w gnieździe CPU FAN. Należy również zwrócić uwagę na napęd, jeżeli jego długość jest zbyt duża, należy zabezpieczyć ten element, aby nie wpadał do wentylatora podczas pracy układu chłodzenia.

Istnieje kilka różnic pomiędzy instalacją systemu CO na procesorze Intel a AMD:

  • Konstrukcja Intela opiera się na 4 podstawkach, które są wpinane w sloty. Następnie wentylator jest blokowany za pomocą śruby.
  • AMD - tu obowiązuje ta sama zasada. Nie stosuje się jednak podkładek regulacyjnych. System chłodzenia jest chłodzony przez wentylatory.

Instalowanie pamięci głównej

Dla pełnej funkcjonalności w 2021 roku, wybór pamięci RAM musi wynosić co najmniej 8 GB. Przy zakupie modułu należy zwrócić uwagę na gniazda i ich rodzaj. Muszą one odpowiadać typowi obsługiwanemu przez płytę główną. Na przykład, karty 3200MHz DDR3 nie zmieszczą się w slocie 2400MHz DDR4. Ważne jest również, aby zrozumieć działanie zarządu. Jest jeszcze jedna kwestia, którą należy wziąć pod uwagę. Rzadko wspomina się o tym w specyfikacjach, ale jest to bardzo ważne - spójność z miejscem sadzenia. Tak więc, na przykład, duża chłodnia może zablokować dostęp w taki sposób, że niemożliwe będzie zainstalowanie niektórych rodzajów wtyczek. Wybierając karty graficzne, preferuj te o dobrej wydajności chłodzenia.

Ogólnie rzecz biorąc, aby zebrać sam komputer, nie jest wymagana konkretna wiedza na temat montażu pamięci RAM. Pamięć RAM należy po prostu włożyć do odpowiednich slotów. Na obwodzie obudowy znajdują się złącza śrubowe. Spowoduje to zablokowanie pasków pamięci RAM. Jeśli element jest ustawiony prawidłowo, poczujesz charakterystyczne kliknięcie, co oznacza, że przełączniki trymera są zablokowane.

Nieprawidłowo zainstalowana pamięć RAM nie będzie działać w ogóle lub znacznie obniży wydajność.

Dyski HDD i SSD

W każdym systemie mogą występować dwa rodzaje napędów:

  • HDD jest wariantem tradycyjnym i pełni rolę magazynu danych.
  • SSD - dysk półprzewodnikowy używany jako dysk wymienny do przechowywania systemu operacyjnego.

Najlepiej jest wybrać nomenklaturę gamera, gdyż daje ona najlepsze osiągi.

Każdy komputer wyposażony jest w urządzenie pamięci masowej. Działa on jako repozytorium, w którym przechowywane są wszystkie informacje. Kiedy budujesz swój własny komputer własnymi rękami, musisz zainstalować odpowiednie dyski w gniazdach. Dlatego też w zależności od typu obudowy mogą być przygotowane sloty dla dysków twardych, a są też warianty, gdzie slotów nie ma.

Same napędy mogą być dwojakiego rodzaju pod względem obudowy:

  • 2,5″ - Odpowiednie do instalacji w notebookach i komputerach stacjonarnych.
  • Rozwiązanie 2,5″ jest przeznaczone wyłącznie dla komputerów typu mainframe. Ten typ nie jest montowany w gnieździe i jest połączony z jednostką systemową za pomocą luźnych kabli (typ SATA).
  • M2 jest powszechnie stosowanym typem dysku twardego. Dyski twarde M2 mogą być instalowane bezpośrednio na płycie głównej. Typowe zastosowania to małe komputery stacjonarne i laptopy.

Podsumowując, przy wyborze dysku twardego należy zwrócić uwagę na pojemność i rodzaj obudowy, do której można podłączyć zasilacz.

Jeśli chodzi o instalację dysku SSD, należy pamiętać, że najlepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie go w odpowiednich slotach. Nie należy montować jednego napędu na drugim, ponieważ będą się one nagrzewać. Lepiej jest zainstalować dysk twardy w odpowiednim gnieździe, tam będą przechowywane wszystkie informacje. I SSD zamiast dysku twardego. Można na nim umieścić pamięć RAM. Dysk SSD musi mieć co najmniej 120 GB. A dysk twardy - od 500 GB do kilku Tb.

Montaż karty graficznej

Producenci oferują szeroki wachlarz opcji, ale od dłuższego czasu optymalnym rozwiązaniem jest Nvidia GeForce GTX 1660. Ten typ w pełni pokrywa potrzeby funkcjonalne sprzętu i jest tandemem jakości i wydajności. Większość deweloperów uważa, że karta dyskretna jest optymalnym rozwiązaniem, nawet dla procesorów Intela. Dzięki temu "ubija" nowoczesne gry, a także sprawia, że komputer stacjonarny jest "dualny". Spełnia więc zadania procesora centralnego i procesora graficznego.

Montaż adaptera graficznego nie nastręcza żadnych trudności. Procedura jest podobna do instalacji pamięci RAM.

Videokarta jest zainstalowana w odpowiednim gnieździe, do którego podłączone jest złącze. Gniazdo wyposażone jest w łącznik, który można wygiąć ręcznie. Następnie karta jest umieszczana na swoim miejscu w dolnej części płyty głównej. Gdy płyta główna jest włożona, gniazdo musi być zamknięte.

Po raz kolejny przypominamy, że instalacja karty graficznej jest jednym z ostatnich kroków, ponieważ jej umieszczenie w niektórych przypadkach może odciąć dostęp do kart pamięci i innych komponentów systemu.

Podłączenie zasilania do wszystkich komponentów komputera

Znalezienie sposobu na rozebranie komputera bez podłączenia zasilania jest po prostu niemożliwe. Po zainstalowaniu wszystkich elementów na swoich miejscach, należy sprawdzić poprawność ich rozmieszczenia, a także przeprowadzić rozruch i konserwację. W tym celu wszystkie komponenty muszą być podłączone do sieci poprzez zasilacz.

Zaczyna się to od 2 głównych kabli:

  • 24 piny podłączone do płyty głównej.
  • Na 8 pinach, jego trasa prowadzi do procesora.

Oba kable są podłączone do zasilacza. Na początku tego artykułu mówiliśmy o tym, jak ważne jest zarządzanie kablami. Jeśli nie przewidziałeś tego punktu, masz teraz dobrze zaprojektowany i zorganizowany system kablowy, który jest zabezpieczony opaskami i osłonami.

W pierwszej kolejności podłączany jest zespół przewodów panelu przedniego. Jeśli robisz to po raz pierwszy i nie jesteś pewien, jak samodzielnie złożyć komputer, możesz go zlokalizować, używając znaczników panelu przedniego lub F-Panel. Przyciski restartu i zasilania są również przymocowane do płyty głównej. Przyciski są następnie kolejno podłączane do płyty głównej:

  • Wskaźniki i światła.
  • Wskaźniki obciążenia.
  • Przycisk do przeładowania.
  • Wejścia USB.
  • Kibice na pokładzie.
  • Wyjścia na słuchawki i monitor.

Wszystkie wymienne części są podpisane, więc nie jest łatwo je znaleźć.

Badanie stabilności systemu i ocena wydajności

Konfiguracja komputera, której instrukcja jest przed Tobą, kończy się sprawdzeniem działania systemu jako całości, a także ustawieniem kluczowych elementów. Czasami zdarza się, że komputer osobisty można złożyć bez żadnych usterek. Częściej jednak mogą wystąpić usterki.

Aby sprawdzić wydajność i efektywność pracy, należy zainstalować system operacyjny Windows lub Linux, podłączyć monitor, klawiaturę. Za pomocą oprogramowania narzędziowego serwis przeprowadził diagnostykę całego systemu.

Jak widać, samodzielne złożenie komputera do użytku jest proste, jeśli odpowiednio podejdzie się do wszystkich zagadnień. Według statystyk, samodzielny montaż pozwala zaoszczędzić nawet do 27% kosztów wszystkich komponentów w formie gotowej do użycia.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

0 0 Proszę o komentarz w tej sprawie.

Zaloguj się przez media społecznościowe

Facebook Google lub



Proszę zostawić komentarz

Komentarz Zapisz swoją opinię Dotychczas brak komentarzy