Microsoft HoloLens - przyszłość chirurgii

Nowoczesne gadżety służą nie tylko do rozrywki i wykonywania codziennych czynności, ale mogą być również wykorzystywane w dziedzinie nauki czy medycyny. Na przykład, produkt Microsoft był używany przez chirurgów. Okulary mieszanej rzeczywistości Microsoft HoloLens zostały wydane jeszcze w marcu 2016 roku, działa on z pomocą systemu operacyjnego Windows 10 i podsystemu Windows Holographic. Okulary dają poczucie mieszanej rzeczywistości z hologramami, dzięki czemu użytkownik widzi wokół siebie świat w przestrzeni trójwymiarowej.

Dzięki okularom Microsoft HoloLens możesz postrzegać rzeczywistość wszystkich obiektów: dzięki unikalnym technologiom Spatial Audio i Spatial Mapping, w przestrzeni powstaje efekt pełnej trójwymiarowej obecności. Microsoft podkreślał niezwykle wyraźne obrazy i dokładność pozycjonowania dzięki braku szeregu czułych sensorów. To właśnie połączenie tych czynników i wysokiej klasy właściwości technicznych doprowadziło do powstania nowego projektu. Klinika medyczna imienia Gregorio Marañón (General Hospital Universitario) wraz z hiszpańską firmą Exovite znalazła zastosowanie gadżetu HoloLens w chirurgii. Z pomocą dodatkowych okularów rzeczywistości, chirurdzy są w stanie pracować bardziej efektywnie, a mianowicie, aby usunąć złośliwe guzy w płucach. Ta operacja jest trudna, poniewaz lekarze musza pracowac z mikroskopicheskikh elementami, przeprowadzajacymi rotacyjne chirurgiczne dzialania. Teraz, dzięki nowemu urządzeniu, operacje te będą znacznie łatwiejsze. System okularów HoloSurg zapewnia pacjentom dostęp do wirtualnych paneli interaktywnych, które są wyświetlane w polu widzenia chirurga. Umożliwia to lekarzowi jednoczesne oglądanie zarówno wirtualnych, jak i rzeczywistych obiektów.

Microsoft HoloLens w akcji

Microsoft HoloLens to wielki przełom w medycynie, a zwłaszcza w chirurgii. Pracując przez dodatkowe okulary rzeczywistości, lekarz może wyświetlić kartę pacjenta, jego zdjęcia rentgenowskie, tomografię części ciała w obrazowaniu 2D i 3D oraz inne ważne informacje. Do sterowania wirtualnymi panelami wystarczy jeden gest lub komenda głosowa, aby lekarz nie denerwował się podczas skomplikowanej operacji. Możliwości specjalistów medycznych stają się bardzo duże. Wierzymy, że ten rozwój nie jest ostatnim z wiodących firm i będzie prowadził do kolejnych ambitnych projektów.

Źródło: Microsoft