Microsoft HoloLens - przyszłość chirurgii

Nowoczesne gadżety służą nie tylko do rozrywki i wykonywania codziennych czynności, ale mogą być również wykorzystywane w dziedzinie nauki czy medycyny. Na przykład, produkt firmy Microsoft jest używany przez chirurgów. Okulary Microsoft HoloLens meshed reality zostały wprowadzone na rynek w marcu 2016 roku i współpracują z systemem operacyjnym Windows 10 oraz systemem Windows Holographic. Okulary zapewniają poczucie mieszanej rzeczywistości z hologramami, pozwalając użytkownikowi widzieć otaczający go świat w trójwymiarowej przestrzeni.

Dzięki okularom Microsoft HoloLens, użytkownicy mogą postrzegać rzeczywistość wszystkich obiektów: dzięki unikalnym technologiom Spatial Audio i Spatial Mapping, w przestrzeni powstaje efekt pełnej trójwymiarowej obecności. Microsoft jest dumny z wyjątkowo dokładnych obrazów i precyzyjnego pozycjonowania dzięki wielu czułym czujnikom. To właśnie połączenie tych czynników i cech technicznych na wysokim poziomie doprowadziło do powstania tego nowego projektu. Klinika medyczna Gregorio Marañón (General Hospital Universitario) wraz z hiszpańską firmą Exovite znalazła zastosowanie gadżetu HoloLens w chirurgii. Z pomocą dodatkowych okularów rzeczywistości chirurdzy mogą pracować bardziej efektywnie, a mianowicie usuwać złośliwe guzy w aparacie mięśniowym. Operacja ta jest trudna, ponieważ chirurdzy muszą pracować z elementami mikroskopowymi, wykonując skomplikowane zabiegi chirurgiczne. Teraz, dzięki nowemu urządzeniu, operacje te będą znacznie łatwiejsze. System okularów HoloSurg zapewnia pacjentom dostęp do wirtualnych, interaktywnych paneli, które wyświetlane są w polu widzenia chirurga. Pozwala to chirurgowi na jednoczesne oglądanie zarówno wirtualnych, jak i rzeczywistych obiektów.

Microsoft HoloLens w akcji

Microsoft HoloLens to wielki przełom w medycynie, a zwłaszcza w chirurgii. Za pomocą okularów rozszerzonej rzeczywistości lekarz może zobaczyć kartę pacjenta, zdjęcia rentgenowskie, tomografię części ciała w 2D i 3D oraz inne ważne informacje. Wirtualne panele są sterowane za pomocą jednego gestu lub polecenia głosowego, co pozwala chirurgowi pozostać skupionym podczas skomplikowanego zabiegu. Możliwości profesjonalistów medycznych stają się bardzo duże. Mamy nadzieję, że nie jest to jedyne osiągnięcie wiodących firm i że pojawią się kolejne ambitne projekty.

Źródło: Microsoft

Czy podobał Ci się ten artykuł?

0 0 Proszę o komentarz w tej sprawie.

Zaloguj się przez media społecznościowe

Facebook Google lub



Wymień swój komentarz

Komentarz Zapisz swoją opinię Dotychczas brak komentarzy