Jak wyłączyć automatyczne uruchamianie programu

 Aby szybko włączyć komputer domowy w celu jego prawidłowej obsługi, musi on być szybki. Jednak w niektórych przypadkach programy do autoloadingu zasobów mogą "zawiesić" komputer w momencie ładowania na długi okres czasu. Ponadto, im więcej takich dodatków jest zainstalowanych na urządzeniu, tym dłuższy będzie czas trwania obciążenia. Dodatkowo, automatyczny start nie zużywa całej mocy roboczej komputera. A to już może mieć konsekwencje dla wydajności systemu jako całości. Z tego powodu warto wiedzieć, jak wyłączyć autorun.

Każdemu uruchomieniu komputera towarzyszy automatyczne uruchomienie pewnych dodatków. Funkcja ta jest często używana w następujących programach:

  • Komunikatory typu Skype, ICQ, desktopowa wersja Vibera i inne; linki torrent, które są odpowiedzialne za pobieranie i udostępnianie plików; Google Drive i Dropbox, które dla poprawnego działania synchronizacji muszą być zawsze w kontakcie z objętością folderów na komputerze; dodatki, które zapewniają kontrolę nad sprzętem i oprogramowaniem.

W zależności od tego, jakie funkcje są wykonywane na komputerze, niektóre z programów, które uruchamiają system w trybie automatycznym po włączeniu komputera, mogą być naprawdę potrzebne. Ale często cała lista dodatków z autostartem nie jest powiązana. Z tego powodu, arsenał ludzi, którzy korzystają z komputera zawsze będzie kilka sposobów, jak wyczyścić programy z auto startu.

Wbudowane narzędzie do kontroli autostartu

Jak wyczyścić autostart bez większego wysiłku? Zaskakująco, ale dla większości nowoczesnych OS, funkcja ta jest bezpośrednio wbudowana w system, ważne jest tylko, aby wiedzieć, jak go używać.

Jeśli na komputerze jest zainstalowany system operacyjny Windows 7, w tym przypadku, wszystko jest o wiele łatwiejsze niż może się wydawać. Kolejność operacji, które należy wykonać w celu aktywacji rozruchu, będzie następująca:

  • Po pierwsze, naciśnij kombinację klawiszy Win + R, która pojawi się w rzędzie do wykonywania szeregu poleceń. W wierszu, który się pojawił, musisz wpisać polecenie "msconfig", które jest odpowiedzialne pośrednio za uruchamianie programów, a także ich automatyczne ładowanie. W oknie zostaną wyświetlone absolutnie wszystkie programy, które używają funkcji autorun. Dodatkowo możesz zobaczyć nazwę każdego narzędzia, dane na temat producenta, klucze startowe, lokalizację w katalogu plików oraz datę włączenia. Następnie po prostu usuń zaznaczenie pól wyboru obok programów, których nie chcesz mieć na liście uruchamianych automatycznie. Potwierdzić naciskając "OK".

Program ten może również wyświetlić monit o ponowne załadowanie systemu w celu pełnego zachowania zmian, ale nie jest to warunek konieczny.

MSConfig może być również użyteczny do odłączania niewymaganych usług, które również mają automatyczny start. Takie dodatki mają również duży wpływ na zużycie zasobów komputera.

Zarządzanie ładowaniem startowym w systemie Windows 8/10

Jak wyłączyć funkcję Autorun w systemie Windows 10 i 8? Operacja ta może być wykonana na kilka sposobów. Menedżer zadań jest jednym z najbardziej podstawowych narzędzi do tej operacji.

Narzędzie to pozwala nie tylko śledzić uruchomione procesy komputera, ale również ilość wykorzystanych zasobów sprzętowych urządzenia. Ponadto, Menedżer zadań daje możliwość ponownego wykonania procesów i śmiałej zmiany ich priorytetu.

Istnieją trzy opcje aktywacji Menedżera zadań:

  • Ctrl + Alt + Delete jednokierunkowo, a następnie wybierz żądany plik z listy żądanych plików; Naciskając jednocześnie klawisze Win i X, aktywujemy menu, z którego należy wybrać żądany program; Jednoczesne naciśnięcie klawiszy Ctrl, Shift, Esc spowoduje automatyczne otwarcie żądanego okna.

Jak tylko dyspozytor się otworzy, musisz przejść do katalogu, w którym wyświetlane są wszystkie programy z aktywną funkcją autorun. Można tam również sprawdzić na żywo status wszystkich dodatków i ich wpływ na działanie jednostki centralnej. Włączenie automatycznego uruchamiania programu po włączeniu komputera jest dość kłopotliwe. Musisz tylko zobaczyć jedno kliknięcie na dodatek, który chcesz wyłączyć autorun i naciśnij odpowiedni przycisk w prawym dolnym rogu dyspozytora. Alternatywnie, można również uzyskać dostęp poprzez menu kontekstowe, klikając na plik prawym przyciskiem myszy.

Istnieje inny, mniej rozpowszechniony sposób na usuwanie programów z autorun systemu Windows 10. W tym celu należy również nacisnąć klawisze Win + R, aby aktywować linię wyszukiwania. Następnie należy wpisać w nim polecenie shell:startup i potwierdzić akcję. Spowoduje to otwarcie folderu "Auto Download". W tym miejscu znajdują się programy z funkcją automatycznego uruchamiania. Aby je wyłączyć, można po prostu usunąć odpowiednie etykiety z folderu.

Często za pierwszym razem bardzo problematyczne jest zrozumienie, jakie programy powinny być ograniczone w automatycznym uruchamianiu, a jakie można pozostawić. W tym przypadku należy kierować się tym, jak często korzysta się z tego lub innego oprogramowania. Na przykład, klient torrent nie musi być ciągle włączony, chyba że rozprowadzasz bardzo ważny plik. Jeśli chcesz coś pobrać, możesz uruchomić torrent ręcznie. To samo odnosi się do posłańców. Jeśli Skype jest używany na siłę raz w tygodniu lub miesiącu, to z pewnością nie powinien uruchamiać się automatycznie po każdym włączeniu komputera.

Również zajmować obciążenie na zasoby komputera utworzyć szereg programów związanych z autorun urządzeń, które są podłączone. Należą do nich drukarki, aparaty fotograficzne, skanery i inne podobne urządzenia. Należy zauważyć, że praca tych urządzeń i ich prawidłowe podłączenie w razie potrzeby automatycznego startu nie ma wpływu. Dlatego w większości przypadków, dla tych dodatków, funkcja ta może być odłączona śmiało.

Całkowita kontrola nad autostartem

Oprócz metod wyłączania autostartu opisanych powyżej, istnieje bardziej radykalna opcja kontrolowania funkcji automatycznego startu. Dotyczy to specjalistycznego oprogramowania Autoruns. Firmie SysInternal udało się stworzyć narzędzie, które jest nie tylko skuteczne, ale również najbardziej lojalne wobec użytkownika. Z ich pomocą można zobaczyć absolutnie wszystkie programy z włączonym autovantage, nawet te, które nie zostały wykryte przez poprzednie metody. Autoruns pozwala również na szybkie usuwanie wirusów z pobieranych plików, a także optymalizację działania systemu operacyjnego lub usuwanie błędów podczas pobierania plików.

Jedną z cech programu Autoruns jest to, że jest on bezpłatny. Część użytkowników może być zawiedziona brakiem wersji zrusyfikowanej, ale funkcjonalność programu jest zrozumiała na poziomie intuicyjnym.

Plik autoruns.exe przeznaczony jest dla 64 wersji systemu Windows. Ten plik otwiera główną stronę interfejsu, która zawiera te zakładki:

  • Wszystko. Wyświetla wszystkie pliki, które są automatycznie uruchamiane podczas startu systemu. Eksplorator. Automatycznie uruchamia wszystkie elementy programu, które tworzą Eksplorator Windows. Najlepiej nie używać tego elementu bez wcześniejszego przeszkolenia w zakresie jego kompetencji. Zaloguj się. Logon pokazuje wszystkie programy, które mogą mieć włączony autorun. Zaplanowane zadania. Wyświetla zadania, które są uruchamiane automatycznie w menedżerze zadań. Kierowcy. Wyświetla wszystkie pozycje związane z obsługą sterowników. Może być niezwykle przydatny, jeśli jeden z nich przestał działać i trzeba wiedzieć, który to jest. Usługi. Odpowiada za usługi, które są uruchamiane w momencie startu systemu. Internet Explorer. Na tej karcie wyświetlane są wszystkie dodatki i usługi zainstalowane w jednej przeglądarce. Może być uważany za marginalny z powodu rzadkiego używania Internet Explorera.

Obiekty z powiązanymi funkcjami uruchamiania, jeśli są oglądane przez Autoruns, nie są reprezentowane przez same programy. Kategoria ta obejmuje biblioteki, dlls, usługi, paski narzędzi, widżety i wiele podobnych komponentów.

Aby usunąć autorun z programu wystarczy odznaczyć go w odpowiednim katalogu. Ale jeśli pole wyboru jest już odznaczone, oznacza to, że dodatek nie uruchamia się już w trybie automatycznym.

Należy również wiedzieć, co oznacza wyświetlanie kolorów. Żółty kolor wskazuje te pliki, dla których autorun jest włączony, ale są one zdalne. W związku z tym nie będą one dostępne, gdy system zostanie włączony. Kolor różowy jest używany dla programów, które nie posiadają przeglądarki lub opisu. Oczywiście, nie jest to krytyczne, ale należy zwrócić szczególną uwagę na te pliki podczas stałego monitorowania. Brak tych danych może być również oznaką wirusa.

Jeśli klikniesz na któryś z wierszy i wybierzesz z menu kontekstowego opcję "Szukaj online", przeglądarka internetowa automatycznie rozpocznie wyszukiwanie informacji o naturze pliku. Za pomocą tej funkcji można dowiedzieć się, na ile jest ona bezpieczna i czy można ją usunąć.

Pasek zadań Autoruns posiada również funkcję Zapisz. Jak łatwo się domyślić, służy on do zapisywania wszystkich zmian w działaniu systemu. Dzięki regularnemu monitorowaniu w celu wykrycia błędów programu poprzez okresową konserwację, możesz zobaczyć, co jest dodawane do kolumny "Auto Upload".

Automatyczne wznawianie edycji w rejestrze

Jeśli wszystkie powyższe metody, jak włączyć bootloading nie działają dla Ciebie, jest jeszcze jeden, który można użyć tylko wtedy, gdy naprawdę trzeba. Zmiana ta następuje bezpośrednio przez rejestr. Kolejność postępowania przy tej metodzie będzie następująca:

  • Naciśnij klawisze Win i R, aby rozpocząć wyszukiwanie; W oknie wpisz polecenie "regedit", które automatycznie przekieruje Cię do trybu edycji rejestru. Rejestr globalny z dostępem do wszystkich plików używanych przez system powinien znajdować się w tej kolejności folderów: Komputer - HKEY_LOCAL_MACHINE - Oprogramowanie - Microsoft - Windows - CurrentVersion - Uruchom. System plików użytkownika jest wyświetlany w następujący sposób: Komputer - HKEY_CURRENT_USER - Oprogramowanie - Microsoft - Windows - CurrentVersion Run Będziesz musiał otworzyć każdy rejestr według ścieżki. W tym miejscu będą znajdować się pliki do autorun. Można je stamtąd usunąć naciskając przycisk myszy.

W dolnej części okna znajduje się sekcja o nazwie RunOnce. Ta sekcja zawiera dodatki, które są przeznaczone do jednorazowego użycia. Z tego powodu katalog ten może być często pusty, ale są też wyjątki.

Istnieje również inny sposób, w jaki można zlokalizować program z funkcją autorun. Jeśli przejdziesz do katalogu Winlogon w folderze CurrentVersion w rejestrze dla całego systemu, pojawi się menu. To menu musi być puste od partycji Userinit i Shell. Jeżeli w opisie plików po .exe znajdują się jakiekolwiek inne symbole, to jest to bardzo zły znak. W większości przypadków takie programy są wirusami. W takiej sytuacji lepiej jest zachować bezpieczeństwo i przeprowadzić pełną kontrolę bezpieczeństwa.

Inne rzeczy, które możesz zrobić

Program Autoruns udostępnia również inne sposoby wyłączania niechcianych programów autorun. Jeśli wszystkie poprzednie metody wykrywania pliku uruchamianego automatycznie wraz z systemem nie zadziałały, należy zwrócić uwagę na to, co dzieje się w folderach Zaplanowane zadania i Usługi.

Aby spojrzeć na usługi, które mają dostęp do automatycznego uruchamiania, można to zrobić również w inny sposób. Po uruchomieniu protokołu za pomocą klawiszy Win + R należy wpisać polecenie services.msc. Naciśnięcie przycisku "OK" spowoduje automatyczne przekierowanie do żądanego folderu.