Jak otworzyć port: wskazówki dla początkujących i profesjonalistów

Pokaż treść artykułu

 1. Jak otworzyć porty w zaporze systemu Windows
 2. Kiedy trzeba otworzyć port
 3. Jak otworzyć port w Windows 10
 4. Jak otworzyć port w Windows 7

Podstawowe funkcje systemu Windows pozwalają na zamknięcie większości portów. Ma to na celu ochronę niedoświadczonych użytkowników systemu operacyjnego przed niepożądaną manipulacją ustawieniami. Również po to, aby zapobiec nieautoryzowanemu dostępowi.

Jak otworzyć porty w Zaporze systemu Windows

Jeśli nie wiesz, jak odblokować port i uzyskać dostęp, powinieneś wiedzieć, że brandmauerzy robią to najpierw za pomocą Reporting Services. Procedura nie jest zautomatyzowana i wszystko trzeba robić ręcznie. Przyjrzyjmy się jak to wygląda w praktyce dla portu 80, który jest jednym z "bezpiecznych" wariantów:

 • Kliknij na link: Start - Panel sterowania - Wyszukiwanie zaawansowane - Reguły połączeń - Utwórz regułę połączeń przychodzących.
 • Następnie w oknie "Akcje" należy utworzyć nową regułę i wybrać jej typ w sekcji "Port". Po kliknięciu na "więcej", w nowym oknie pojawi się zakładka "Protokoły i porty", gdzie należy wybrać TCP. Sekcja "Local Ports" (Porty lokalne) określa typ wymaganego portu. Na przykład, 80. Następnie należy włączyć połączenie i wybrać wymagane parametry dla danego środowiska.
 • W ostatnim kroku w oknie podziału należy wpisać nazwę "Reporting Software" oraz dane portu (np. TCP przez 80). Port zostanie otwarty po przeładowaniu systemu.

Dla doświadczonych użytkowników istnieje możliwość zmiany ustawień za pomocą termosu. Odbywa się to poprzez wpisanie odpowiednich komend. Takie podejście jest w pewnym sensie prostsze, ponieważ cała procedura trwa 30-60 sekund. Jednak bez doświadczenia w wierszu poleceń, będzie to trudne do zrobienia i łatwiej jest użyć wariantów interfejsu.

Kiedy należy otworzyć porty

Procedura ta jest wymagana do prawidłowej pracy z szeroką gamą programów i gier:

 • Skype.
 • Torrent tracker.
 • SOT.
 • Dostęp do obiektów.

Porty zapewniają transfer danych - wymianę informacji wsadowych pomiędzy komputerem a zdalnym serwerem. Kiedy port jest zamknięty, dane mogą być odbierane, ale nie wysyłane z powrotem, a na dodatek.

Samo otwarcie portu nie powoduje żadnych negatywnych konsekwencji. Jednak pod względem bezpieczeństwa najbardziej zagrożone są porty: 21, 23, 25 oraz niektóre z pierwszej setki - 137, 139, 666. Jak również "millenialsów": 1001, 1028, 1025, 1026, 7000, 8080, 12345, 31338 .

Istnieje kilka rodzajów dostępu, w zależności od rodzaju, algorytm może się różnić:

 • Dostęp bezpośredni - W tym przypadku wszystkie porty 65536 są otwarte. Taka sytuacja jest możliwa tylko wtedy, gdy zmiany w zaporze są przeprowadzane ręcznie. Są one zamknięte w ustawieniach podstawowych.
 • Dostęp do routera - aby zrozumieć, jak otworzyć port na routerze, należy założyć, że rozdziela on ruch sieciowy według określonych parametrów. W tym przypadku dostęp do niego można uzyskać poprzez interfejs routera.
 • Konwersja karty sieciowej jest najbardziej bezpiecznym połączeniem i jest najczęściej używana przez dostawcę usług internetowych (ISP). Nie jest możliwa samodzielna zmiana połączenia.

Jak otworzyć port w systemie Windows 10

Jeśli nie wiesz, jak otworzyć porty w systemie Windows 10, postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami:

 • Przejdź do sekcji "Menedżer konta Windows 10".
 • W sekcji "Firewall" wybierz opcję "Extras".
 • Nowa reguła musi zostać utworzona w zakładce "Reguły połączeń".
 • W polu "Typ reguły" wybierz "dla portów".
 • Następnie należy wybrać rodzaj protokołu i wprowadzić potrzebne porty lokalne.

Zwróć uwagę! Jeśli chcesz określić zakres, po prostu wprowadź przedział z myślnikiem. Na przykład 150-500.

Następnie sprawdź, czy wszystkie parametry są ustawione i naciśnij "Zezwalaj na połączenie". Następnie należy ustawić nową nazwę dla danego typu połączenia.

Ten sam algorytm może być zastosowany dla połączeń wejściowych.

Jak otworzyć port w systemie Windows 7

Aby sprawdzić, czy port jest otwarty, a także dokonać korekty systemu, sekwencja operacji jest identyczna z zasadami pracy z systemem operacyjnym Windows 10. Główne różnice leżą w budowie interfejsu:

 • W menu zapory przełącz się na tryb "Advanced Security".
 • Poniżej przedstawiamy zasady logowania.

Powtórz tę samą procedurę, jak w przypadku systemu Windows 10.

Następnie przejdź do zakładki "Reguły dla połączeń wyjściowych". Powtórzyć procedurę.

Otwarcie portów nie ma wpływu na wydajność i produktywność. Zmiany mogą zostać zresetowane i odrzucone. Jednak nieprawidłowa konfiguracja może zablokować dostęp do Internetu i transfer danych w ogóle. Dlatego proces ten powinien być traktowany z szacunkiem i dokładnie.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

0 0 Proszę o komentarz w tej sprawie.

Zaloguj się przez media społecznościowe

Facebook Google lubZostaw komentarz

Komentarz Zapisz swoją opinię Dotychczas brak komentarzy