Jak walczyć z zanieczyszczeniem powietrza w mieszkaniu

Świeże powietrze w mieszkaniu jest kluczem do dobrego samopoczucia i zdrowia. Jeśli masz w domu dużo roślin, to jest to niewątpliwy plus, ale to wciąż za mało, aby oczyścić powietrze ze spalin, które są nieodłącznym elementem życia w mieście. Pokażemy Ci, jak oczyścić powietrze w Twoim domu, abyś mógł czuć się świetnie!

Od kilku lat WHO mówi o konsekwencjach zanieczyszczenia powietrza, a także o jego negatywnym wpływie na organizm dzieci i dorosłych. BPA podaje, że ponad 90% czasu, który ludzie spędzają w pomieszczeniach zamkniętych, 65% spędza się w pomieszczeniach zamkniętych. Uświadom sobie, że całe to powietrze jest zanieczyszczone, a my oddychamy nim każdego dnia.

Dla przykładu przyjrzyjmy się możliwym źródłom zanieczyszczeń w mieszkaniu.

Vitalia .

W tym pokoju zazwyczaj najlepiej spędza się dzień, ponieważ tutaj można obejrzeć film z przyjaciółmi lub rodziną, poczytać książkę lub porozmawiać z dzieckiem. Ale niebezpieczeństwo może pojawić się wtedy, kiedy się go nie spodziewasz. Podłogi z drewna Kilimové zatrzymują dużo pyłu z piły i sierści zwierząt. Meble z płyt wiórowych przez kilka pierwszych lat po zakupie wytwarzają toksyczny gaz zwany formaldehydem. Może powodować uszkodzenia skóry, oczu, nosa i gardła. Dlatego warto wybrać meble wykonane z naturalnego drewna, ich koszt będzie wyższy, ale ważniejsze jest Twoje zdrowie.

Łazienka

W łazience często rozwijają się grzyby i pleśnie. Wilgotność i ciepło to idealne warunki do ich rozwoju. Regularne obcowanie z powietrzem może negatywnie wpływać na narządy oddechowe. Alergie, astma i inne choroby układu oddechowego mogą być również skutkiem stosowania agresywnych środków chemicznych w gospodarstwie domowym. Przestaw się na ekologiczne środki czystości, które nie zaszkodzą ani Tobie, ani środowisku.

Sypialnia

Jeśli nie czujesz się dobrze lub źle sypiasz wieczorem, przyczyną może być stary materac lub tapicerka kanapy. Bez regularnego czyszczenia, pod wierzchnią warstwą gromadzą się płatki skóry, śluz, śmieci i włókna piły.

Pomieszczenie musi być również oczyszczone przed snem, ponieważ podczas oddychania uwalniany jest dwutlenek węgla. Tlen jest nam potrzebny do prawidłowego funkcjonowania mózgu, co zapewnia zdrowy sen i dobre samopoczucie.

Kuchnia

Badania przeprowadzone przez naukowców z University of Colorado potwierdzają, że poziom zanieczyszczeń podczas gotowania, zwłaszcza na kuchence gazowej, kilkakrotnie przekracza dopuszczalny poziom. Oczywiste jest, że nie da się zrezygnować z gotowania, ale możemy zmniejszyć jego negatywny wpływ. Przełącza elektryczną płytę grzejną i zawsze używa przeciągu wentylacyjnego podczas gotowania, i po gotowaniu jedzenia, sprawdza pokój.

Jak zacząć od oczyszczania powietrza?

Zapewnij dobrą cyrkulację powietrza w domu, ponieważ zanieczyszczenia będą gromadzić się w powietrzu, jeśli przepływ powietrza nie ulegnie poprawie. Podobnie jak nasze płuca, nasze budynki muszą oddychać. Wymaga to dobrego gotowania w kuchni i obowiązkowego zakwaszania kwaśnym gazem z ulicy. Jednak to nie wystarczy, aby oczyścić powietrze podczas przygotowywania posiłku.

Jeśli masz dużą kuchnię lub kuchnię typu studio o powierzchni do 25 m2, wybierz kuchenkę elektryczną. Pyramida KH (1000) IV jest idealna do tego zadania.

Miniaturowy okap Pyramida do dużej kuchni ma następujące zalety:

    Wydajność jest 2 razy większa niż w przypadku standardowych okapów; wymienne filtry 5-kulkowe; Średnica linii 150 mm; Praca w 2 trybach cyrkulacji/ recyrkulacji.

W przypadku małych, ale przestronnych kuchni o powierzchni do 15 m2 warto rozważyć cichszą i bardziej wydajną wersję. Polecamy Pyramida NR-MG 60 SYE-15 BL.

Model ten ma następujące zalety:

    15-cyklowy timer wyłączenia zasilania; System perymetrycznej indukcji powietrza; 3 szybkie wybory; Oświetlenie LED (2 x 5W żarówki); 5 sferyczny filtr aluminiowy.

W nowocześnie urządzonej kuchni o powierzchni 14-15 m2 można umieścić minimalistyczny okap kuchenny. Wkomponowuje się w każdy wystrój wnętrza i jest zgodny z jego przeznaczeniem. Model Pyramida VF1 60 BL umożliwia wyciąg powietrza o wydajności 700 m3/rok oraz nawiew powietrza od strony podłogi i frontu.

Zalety urządzenia to:

    Sterowanie dotykowe; Trzy tryby prędkości; 15-sto godzinny timer z wyłącznikiem; Oświetlenie LED (2 x 1,5 W żarówki); Filtr aluminiowy 5-kulkowy; Tryby odpływu/ recyrkulacji.

Należy zwrócić uwagę na poziom wilgotności w mieszkaniu, gdyż wysoka wilgotność stwarza idealne warunki do rozwoju grzybów, pleśni, a zimą bakterii i wirusów.

Zapobiegaj problemom zanim staną się one widoczne. Przede wszystkim należy monitorować stan łazienki oraz miejsca, w których może dochodzić do kondensacji lub zawilgocenia. Poziom wilgotności w mieszkaniu lub budynku musi wynosić co najmniej 50%, co można sprawdzić za pomocą specjalnego urządzenia zwanego higrometrem. Urządzenia te są obecnie bardzo popularne i niedrogie.

Zwróć uwagę na zapachy z zewnątrz, ponieważ zapach stęchlizny jest pierwszą wskazówką, że miejsce jest zbyt wilgotne. Zapewnij dobrą cyrkulację powietrza i wentylację w całym mieszkaniu. Przeciągi w kuchni i łazience muszą być czyste i drożne.

Do czyszczenia powierzchni w mieszkaniu, mycia cokołu i naczyń wybieraj przyjazne dla środowiska środki chemii gospodarczej, które nie zaszkodzą Tobie ani Twoim dzieciom. Jeśli nie możesz sobie na to pozwolić, staraj się unikać detergentów zawierających formaldehyd, opary anionowe, chlor, amon i fenol.

Zebraliśmy kilka prostych wskazówek, które pomogą oczyścić powietrze w Twoim domu!