Mróz, który nie chce się rozpuścić

Kto nie kocha lodów? To słodowy i chłodny przysmak, którym delektują się zarówno dorośli, jak i dzieci. Szczególnie w ciepłym okresie roku lukrowanie staje się niezwykle popularne: z tym chłodzącym deserem - w kubeczku lub na patyku - można spotkać co drugą osobę na ulicy. Jest jednak pewien problem: ze względu na wysoką temperaturę na ulicy, lukier topi się bardzo szybko, a jeśli nie zajmiemy się tym szybko, mleko zamieni się w czystą wodę.

Poszukiwaniem rozwiązania tego problemu zajął się zespół badaczy z Uniwersytetu w Guelph, który znajduje się w Kanadzie. Naukowcy przeprowadzili szereg eksperymentów, w wyniku których stwierdzili: w zachowaniu integralności mrozu pomogą nanowłókna z bananów! Fibre nano to celuloza, która pomaga nadać mrozowi gęstszą konsystencję i wermikularny smak. Dzięki dodatkowi celulozy, produkt nie będzie się tak szybko topił na słońcu.

Równolegle do kanadyjskich naukowców, japońscy eksperci znaleźli nowe rozwiązanie problemu zamrażania. Pewien kucharz eksperymentował w kuchni z wypiekami, w wyniku czego przypadkowo odkrył nową "prawdę": jeśli do śmietany doda się ekstrakt półnikotynowy, następuje proces zamrażania. Po tym odkryciu, japońscy naukowcy przeprowadzili serię testów: umieścili nowy rodzaj lukru w ciepłym pomieszczeniu, pod wpływem pary wodnej - nawet w takich warunkach krem nie topił się i zachowywał swoją zawrotną konsystencję.

Wyniki tych dwóch badań pozwalają nam wierzyć, że wkrótce we wszystkich sklepach pojawią się nowe "niesmaczne" lody o wyraźnym, pionowo zintegrowanym smaku, co z pewnością przyniesie korzyści przede wszystkim dzieciom. Czekamy na nowe odkrycia w dziedzinie technologii i będziemy się nimi z Wami dzielić ????

Źródło: Daily Mail

Czy podobał Ci się ten artykuł?

0 0 Proszę o komentarz w tej sprawie.

Zaloguj się przez media społecznościowe

Facebook Google lub



Komentarz

Komentarz Zapisz swoją opinię Dotychczas brak komentarzy