Jak wybrać zamrażarkę do domu: wszystko, co musisz wiedzieć

Zamrażarki są bardzo przydatnymi urządzeniami dla właścicieli domów prywatnych, jak również dla wszystkich tych, którzy dbają o swój własny harmonogram i starają się zaoszczędzić czas. Zamrażarka jest przydatna, gdy trzeba wyprodukować mięso i ryby dla wielkiej rodziny, lub przygotować ulubione owoce i jagody na zimę bez specjalnych sił. O tym, jak prawidłowo wybrać zamrażarkę - zobacz ten artykuł.

Wybór rodzaju zamrażarki

Zamrażarki dzielą się na pionowe i poziome. Pierwszy typ jest najbardziej rozpowszechniony. Ze względu na ich wysokość (od 80 cm do 2 metrów) i ogólny wygląd zewnętrzny, często mylone są z tradycyjnymi lodówkami. Komory typu poziomego mają jednak inną nazwę - zamrażarki.

Jak zaprojektowana jest konstrukcja całego urządzenia? Komory pionowe wyposażone są w wyjmowane pojemniki i poręczne szuflady. Wszystkie sekcje są od siebie odizolowane, co zapobiega przenikaniu się zapachów i gwarantuje ciągłość przechowywania. Pojemność tych zamrażarek waha się od 60 do 360 litrów.

Komory poziome zaprojektowane są jako witryny z górnym crisperem. Pojemność komory zamrażarki waha się od 100 do 500 litrów. Jedynym sposobem na uporządkowanie wewnętrznej struktury są szuflady, które mogą ułatwić poszukiwanie pożądanego produktu. Ale w świerszczach łatwiej jest przechowywać produkty o dużych rozmiarach.

Zdecyduj, gdzie je umieścić.

Wybór zamrażarki jest konieczny nie tylko w zależności od rodzaju urządzenia, ale również w odniesieniu do miejsca, w którym technologia będzie zainstalowana. Jeśli oszczędzasz każdy centymetr przestrzeni, trzymaj się modeli do zabudowy, które będą pasować do mebli kuchennych i zapewnią niezbędną przestrzeń.

Zamrażarki są idealnym wyborem dla tych, którzy nie są zadowoleni z objętości zamrażarki konwencjonalnej lodówki i są gotowi poświęcić trochę poziomej przestrzeni w pokoju. Dostępna przestrzeń jest duża, a urządzenie zajmuje mniej miejsca.

Czy Twój dom ma wysokie ściany i dużo przestrzeni? Ty będziesz chciał pionowych typ chłodnie prędzej raczej niż opóźniony. Są one dość drogie pod względem przestrzeni, ale ich zadanie zamrażania działa dobrze: szereg sekcji i technologii przechowuje produkty suchego zamrażania idealnie świeże.

Główne parametry zamrażarki

Do podstawowych parametrów zamrażarek należą:

  • moc; efektywność energetyczna; klasa klimatyczna.

Przyjrzyjmy się szczegółowo każdej pozycji z tej listy.

Jednym z głównych parametrów zamrażarki jest zdolność zamrażania. Ten parametr określa, ile kilogramów produktów spożywczych zamrażarka może zamrozić w ciągu dnia. Minimalna moc nowoczesnych zamrażarek wynosi 5 kilogramów na dobę, maksymalna - 25 kilogramów. Wybierając pojemność, weź pod uwagę własne przyzwyczajenia i umiejętności. Im więcej planujesz używać sprzętu, tym większa musi być jego moc.

Kolejnym ważnym kryterium jest efektywność energetyczna urządzenia. W większości przypadków, zamrażarki pracują w sposób ciągły, co oznacza, że zużycie energii jest znaczące. Proszę zapoznać się ze skalą oceny efektywności energetycznej. Im wyższa klasa, tym mniej energii elektrycznej zużywa urządzenie. Najlepszym wyborem są zamrażarki klasy A i A+.

Klasa klimatyczna zamrażarki jest wskaźnikiem dopuszczalnej temperatury otoczenia. Jeśli planują Państwo zainstalować komorę w nieogrzewającej się kuchni letniej lub ewentualnie w bardzo ciepłym pomieszczeniu, warto zwrócić szczególną uwagę na to kryterium. Istnieją w sumie cztery klasy klimatyczne:

  • normalna (N) - od 16 do 32 stopni Celsjusza; Temperatury (SN) - od 10 do 32 stopni Celsjusza; podzwrotnikowy (ST) - od 18 do 38 stopni Celsjusza; Zwrotnik (T) - od 18 do 43 stopni.

W naszych szerokościach geograficznych najbardziej popularne są modele dla klimatu normalnego i umiarkowanego.

Objętość CORE

Objętość jest istotnym parametrem przy wyborze zamrażarki. Kompaktowość urządzenia musi być dostosowana do Twoich potrzeb, dostępnej przestrzeni w domu oraz liczby osób w gospodarstwie domowym. Na przykład, jeśli rodzina składa się z 3-4 osób, chcemy zawibrować objętość zamrażarki 150-250 litrów. Najważniejszymi zamrażarkami są bez wątpienia komory zamrażalnicze. Największy z nich może pomieścić 572 litry i zamrozić 33 kg żywności na cały dzień. Jeśli nie potrzebujesz super zamrażarki, poszukaj modeli pionowych, które zawierają minikotły z trzema poręcznymi komorami zamrażarki.

System zamrażania

Większość poziomych urządzeń do zamrażania wykorzystuje statyczny system zamrażania. Główną zaletą tego systemu jest optymalna wilgotność. Przechowywany produkt pozostaje świeży i nie traci wilgoci. Inną stroną tego efektu jest tworzenie się po godzinie skorupy na ściankach komory i powierzchni produktów. Dlatego zamrażarki muszą być od czasu do czasu rozmrażane.

Zamrażarki pionowe są połączeniem systemu statycznego i technologii suchej. Dzięki temu prawdopodobieństwo tworzenia się lodu i innych elementów we wnętrzu tych urządzeń jest znacznie mniejsze. Obieg powietrza z otoczenia poprawia warunki w całym obszarze urządzenia i zapewnia równomierne rozprowadzenie chłodu. To znaczy, że pionowe zamrażarki nie wymagają rozmrażania. Jest to również bardzo wygodne rozwiązanie do zamrażania owoców, jagód, grzybów i innych produktów, które można szybko zamrozić. Ważny niuans - dla przechowywania w tych zamrażarkach wszystkie produkty muszą być zapakowane.

System mrożenia

Jak już wcześniej wspomniano, kraty mrożące nie są wyposażone w technologię suchego mrożenia, nie ma też specjalnego systemu automatycznego odszraniania w tym urządzeniu. Dlatego należy samodzielnie rozmrażać ciężarówki poprzez wyjęcie wszystkich produktów i wyłączenie zasilania urządzenia. Po roztopieniu całego lodu wytrzeć wnętrze komory do sucha. Zalecamy rozmrażanie ich raz w roku.

Właściciele pionowych zamrażarek z systemem No Frost nie będą musieli martwić się o rozmrażanie. Jak działa automatyczne odszranianie? Wbudowany wentylator o dużej mocy umożliwia ciągłą cyrkulację zimnego powietrza w komorze i zapobiega powstawaniu kryzysów. Pozostałe powietrze koncentruje się na powierzchni dedykowanego vaporizera cyrkulacyjnego, który radzi sobie z zamarzaniem dzięki małej wewnętrznej grzałce. System sam steruje pracą całej automatyki, okresowo wyłączając wentylator i aktywną nagrzewnicę. Oszczędza to użytkownikowi czasu potrzebnego na ręczne odszranianie i konserwację komory zamrażarki.

Zarządzanie

Przy wyborze zamrażarki należy zwrócić uwagę na tak ważną cechę jak panel sterowania. Może być mechaniczny lub elektroniczny. Mechanika jest zasłużenie uważana za najprostszy i najbardziej niezawodny sposób kontroli. Jednak ustawienie temperatury z dokładnością do jednego stopnia za pomocą mechanicznego panelu sterowania nie sprawdza się, ponieważ ręczne pokrętło pozwala na ustawienie temperatury tylko w przybliżeniu.

Elektroniczny system sterowania zawiera mały wyświetlacz pokazujący optymalne ustawienia temperatury. Użytkownik musi jedynie wybrać żądaną temperaturę poprzez naciśnięcie jednego przycisku.

Funkcje dodatkowe

Pierwszą z przydatnych funkcji dodatkowych jest pokrętło sterujące. Ten prosty element umożliwia szybkie wyjęcie komory chłodniczej i łatwe otwarcie komory zamrażarki.

Czy często uzupełniasz zapasy i chcesz zachować składniki odżywcze w swoim pożywieniu? Potrzebna będzie dodatkowa funkcja zamrażarek zwana "super zamrażaniem". Istotą tej funkcji jest maksymalne obniżenie temperatury w środku komory, co umożliwia szybkie zamrażanie nowych produktów bez powodowania uszkodzeń tych, które już znajdują się w środku. Tryb ten musi być aktywowany wcześniej, na kilka godzin przed załadunkiem żywności.

Sygnały dźwiękowe i/lub świetlne informujące użytkownika, że drzwi zamrażarki nie są prawidłowo zamknięte są kolejnym mile widzianym dodatkiem. Opcja automatycznego zamykania skrzyni, zaprojektowana z myślą o 100% komforcie podczas załadunku produktów spożywczych, może być zaliczona do tych samych miłych cech.

Niektóre modele posiadają tryb ochrony dzieci. Jeśli twój dom ma małe dziecko, które lubi grać, stukając wszystkie przyciski na raz, funkcja ta pozwoli zapisać technologię od uszkodzenia i "nowe regulacje.

Będziesz miał przerwy w dostawie prądu? Nie martw się, praktycznie wszystkie nowoczesne modele zamrażarek są wyposażone w dodatkową opcję oszczędzania zimna. Pożądana temperatura utrzymywana jest w zamrażarce przez godzinę (od kilku lat do kilku dni), nawet przy wyłączonym zasilaniu elektrycznym.

Synopsis

Po wypróbowaniu wszystkich funkcji zamrażarki, bardzo trudno jest się oprzeć tej technologii. Urządzenie to oszczędza czas i wysiłek, ponieważ aby przygotować wszystkie ulubione potrawy wystarczy włożyć je do zamrażarki. By zrozumieć jak wybierać chłodnię, ty musisz najpierw oszacować ilość przestrzeni w twój żywej przestrzeni. Kolejny krok - wybór między pionową kamerą a ekranem i oszacowanie przestrzeni, której potrzebujesz. Kiedy już zdecydujesz się na podstawowe parametry zamrażarki, zwróć uwagę na klasę efektywności energetycznej, pojemność zamrażania i dodatkowe funkcje, których potrzebujesz.

Zanim włączysz swoją nową zamrażarkę, przeczytaj instrukcje producenta. Zazwyczaj nowa zamrażarka może być uruchomiona dopiero po 2 do 3 latach od dostawy, a pierwsze dwa do trzech lat pracy urządzenia musi być w trybie jałowym (bez załadunku towaru). Te czynności są niezbędne, aby urządzenie osiągnęło wymagany reżim temperaturowy.