Jak podłączyć dwa monitory do komputera z systemem Windows i macOS

 Pomimo niedawnego pojawienia się interfejsu graficznego, dwa lub więcej monitorów jest podłączonych do komputera PC od dziesięcioleci. Maszyny obliczeniowe o słabych (jak na dzisiejsze parametry) konfiguracjach były wykorzystywane do rozwiązywania problemów naukowych i przemysłowych. Wyniki ich obliczeń, tabele, wykresy, dane symulacyjne były wyświetlane na kilku ekranach. W naszych czasach pytanie o to, jak podłączyć drugi monitor, staje się coraz częstsze wśród zwykłych użytkowników. W rzeczy samej, nawet uczeń może to rozgryźć. Systemy operacyjne automatycznie rozpoznają i konfigurują wyświetlacze. Najważniejsze jest, aby nie zgubić się w palecie, i wibrować najbardziej odpowiedni tryb dla wyświetlania informacji.

Videokarta z dwoma wyjściami

Podłączenie kilku monitorów do komputera jest możliwe przy obecności układu graficznego, który posiada więcej niż jedno wyjście. Ta cecha jest typowa dla większości obecnych kart graficznych AMD i NVIDIA. W przypadku laptopów zawsze pozostaje wyjście VGA, HDMI lub nowy Thunderbolt 3. Pomyślne podłączenie innego wyświetlacza wymaga, aby moduł graficzny był podłączony w sposób umożliwiający obsługę używanego wyświetlacza. W przeciwnym razie, adaptery są wymagane, na przykład, jeśli masz parę starych monitorów VGA, jak również zestaw DisplayPort lub DVI.

Ważne! Zdarza się, że początkujący użytkownicy nawet nie zdają sobie sprawy z obecności w monitorze dodatkowych portów połączeniowych. Po włączeniu urządzenia VGA należy sprawdzić, czy po jego cichej stronie nie ma innych wejść, które również mogą być wykorzystane. Wystarczy tylko dokupić kabel połączeniowy.

Tak więc pierwszym zadaniem użytkownika jest fizyczne połączenie dwóch monitorów za pomocą portów karty graficznej i monitorów, które są dostępne. Rozsądnym rozwiązaniem będzie wykonanie tej czynności poprzez uprzednie podłączenie komputera i odłączenie kabla zasilającego od gniazdka.

Jak skonfigurować dwa monitory w systemie Windows

Twój komputer jest uruchomiony i podłączone są dwa monitory? Spójrz na ekran - system musi je zidentyfikować, a następnie pokazać Ci ekran przesuwając prostokątne ikony w menu ustawień. Jeśli tak się nie stanie, kliknij "Wykryj", a następnie przejdź do konfiguracji trybów pracy monitorów. Te warianty są możliwe w systemie Windows.

Powielanie ekranu

Wyświetla ten sam obraz na obu ekranach. Praktyka pokazuje jednak, że często monitory mają różną pojemność i po podłączeniu jednego z nich wyświetlany jest obraz w mniejszej skali. W takim przypadku na bokach wyświetlacza pojawiają się czarne smugi.

Podwojenie ekranów to wygodne rozwiązanie w przypadku prezentacji, gdzie jeden z monitorów służy publiczności, a drugi prezenterowi.

Pulpit rozszerzony

Jeśli użytkownik wybierze ten tryb, otrzymuje pulpit rozciągnięty pomiędzy dwoma ekranami. Możesz wybrać, który fragment pulpitu może być wyświetlany na danym ekranie. Wystarczy przesunąć katalogi monitorów względem siebie.

Ten tryb jest używany w celu zwiększenia wielozadaniowości. Aby obserwować jednoczesną pracę kilku różnych dodatków. Jak podłączyć 2 monitory? W tym celu należy użyć parametrów ekranu systemu Windows.

  • Aby wybrać tryb dla monitorów, w systemach Windows 8 i 10 naciśnij klawisz Win + P (znaki łacińskie). Jeśli obraz nie jest rozciągnięty w pożądany sposób, przejdź do "Ustawienia" - "System" - "Ekran". Na końcu wybrać po lewej stronie "Monitor" i potwierdzić "Ustaw jako wyświetlacz". W aktualnym systemie Windows ustawienie trybów pracy odbywa się poprzez pole "Wiele wyświetlaczy" (w menu ustawień współdzielenia ekranu). Często zdarza się, że po wybraniu opcji "Rozszerz te ekrany" fragmenty ekranu mogą być nieuporządkowane. W tym przypadku należy postępować podobnie jak w systemach Windows 10 i 8.

Jak ustawić dwa monitory w macOS

Podręcznik jest w przybliżeniu następujący. W sekcji "Monitory" (szukaj ustawień systemowych) kliknij kartę "Ustawienia". Pojawią się niebieskie prostokąty - są to monitory podłączone do komputera. Tutaj musisz wybrać sposób wyświetlania pulpitu.

  • Rozszerzony pulpit. Działa w taki sam sposób jak w systemie Windows. Pulpit jest podzielony pomiędzy 2 lub więcej monitorów, z których każdy może otworzyć własne okna. W ten sposób kursor płynnie porusza się pomiędzy dwoma ekranami. Aby wybrać fragment ekranu i pokazać go na konkretnym wyświetlaczu, wystarczy przesunąć kursor. Należy pamiętać, że jeden z monitorów jest zawsze głową, ma rząd menu, a jeśli spojrzeć na odpowiedni pionowy pasek, będzie to biały smoothie. Jeśli chodzi o dokumenty, to są one zawsze wyświetlane na ekranie poniżej. Jeśli to nie odpowiada, należy wyłączyć funkcję "Monitory z oddzielnymi obszarami roboczymi Spaces" (w ustawieniach Mission Control) i obrócić ekrany "po przekątnej" tak, aby dokument był zawsze wyświetlany na monitorze zewnętrznym. Nagranie wideo. Ten tryb działa na tej samej zasadzie co dubbing ekranów wideo. Przy połączeniu dwóch straighttalkerów na obu ekranach zobaczysz ten sam obraz. Aby aktywować ten tryb, zaznacz pole wyboru obok "Enable video monitors" (Włącz monitory wideo).

Gdy tryb jest włączony, można regulować parametry ekranów w zakładce "Monitor". Wtedy możesz zacząć pracować.

Oprogramowanie do pracy z kilkoma monitorami

Do wygodnej pracy w trybie wielomonitorowym nie jest konieczna instalacja specjalnego narzędzia. Poniżej wymienione zostało oprogramowanie cieszące się największą popularnością w segmencie Runet.

  • Multi Wall. Darmowy dodatek, który pozwala na zainstalowanie na pulpicie różnych pomocy, które nie mogą być osiągnięte przez standardowe narzędzia Windows. Wśród dostępnych opcji: można również rozciągać obraz, dokonywać korekt graficznych, wczytywać rozkładówki bezpośrednio z okna. Dual Monitor Taskbar 1.21. Dostępny w języku angielskim. Z ich pomocą na dodatkowym ekranie można stworzyć kolejny panel - rozszerzenie głównego. Można również dostosować schematy pozycjonowania okien. Dual Monitor Tools 1.8. Ten program może szybko przenosić okna z monitora na monitor. Miejsce umieszczenia okna, można zawibrować z wyprzedzeniem. Dodatkowo oprogramowanie pozwala na uruchamianie programów z możliwością identyfikacji uchwytu do otwierania danego dodatku.

Wymyśliliśmy więc, jak podłączyć dwa monitory do komputera. Jak widać z przywództwa, zrobić to proste, główną rzeczą, która była odpowiednia karta wideo. Jeśli w tym samym czasie interfejsy nie wchodzą w interakcję, można kupić niezbędne perekhidniki. Aby zbudować potężną konfigurację, potrzebujesz tylko kilku kliknięć! Powyższe oprogramowanie zapewnia dodatkowe udogodnienia w procesie pracy.