Jak wybrać czajnik elektryczny: dobre wskazówki dla udanego zakupu

 Czajnik elektryczny jest najprostszym urządzeniem wśród wszystkich urządzeń kuchennych. Urządzenie musi szybko i możliwie jak najciszej podgrzewać wodę. To wszystko jest funkcjonalność. Ale nowoczesne czajniki są w stanie zrobić o wiele więcej: podgrzać wodę do określonej temperatury, chronić przed kamieniem, zablokować pokrywę lub vimikatisya w przypadku godzinnego wycofania z bazy lub braku wody. Więc czajniki elektryczne muszą być w stanie wybrać poprawnie, jeśli spodziewasz się dovgovitelnost i niestrudzone działanie urządzenia.

Jak wybrać czajnik?

Najłatwiejszym sposobem wyboru czajnika jest jego osobisty wygląd. Metoda ta nie gwarantuje jednak długiej żywotności. Jeśli interesuje Państwa niezawodna technologia, która posłuży kilka lat i doskonale spełni swoje zadanie, chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na:

  • materiał, z którego wykonana jest osłona; pojemność; moc urządzenia; cechy wspornika i elementu grzejnego.

Będziemy rozwodzić się nad każdym punktem poniżej, aby wiedzieć, jak wybrać dobry czajnik.

Mieszkanie

Obudowa czajników wykonana jest z:

  • Tworzywo sztuczne - łatwy w użyciu i praktyczny materiał o niskich kosztach; Magazyn - modele minimalnie nietłukące, wymagające ścisłego nadzoru; Metal - mocny i trwały materiał, odporny na uszkodzenia mechaniczne; główna wada - znaczne nagrzewanie się podczas wrzenia (przy braku izolacji termicznej); Ceramiczny - klasyczny design z rześkością dla zwolenników retro-sieci; wadą jest stosunkowo duża pojemność cieplna i brak skali.

Jak wybrać czajnik elektryczny, jeśli budżet jest ograniczony, ale nadal chcesz kupić niezawodne urządzenie o nowoczesnym wzornictwie? Dobrym rozwiązaniem są modele z odpornego na wysokie temperatury tworzywa sztucznego. Wśród urządzeń z tworzyw sztucznych można znaleźć dokładnie vyrib z pożądanym wzornictwem: w tej kategorii najszerszy zakres modeli.

Jeśli przyjazność dla środowiska, skala poziomu wody i opływowy wygląd znajdują się na szczycie listy, wybierz obudowę w stylu magazynu. Urządzenia te wyglądają stylowo i szybko podgrzewają wodę, ale użytkownicy muszą regularnie dbać o czystość i przejrzystość szklanej kolby.

Twoim priorytetem jest długowieczność i trwałość? Następnie należy zwrócić uwagę na czajniki stalowe. Jedyną wadą jest zapach metalu na początku użytkowania.

Czy chcesz, aby czajnik pracował jak najciszej i jesteś gotowy poczekać kilka krótkich połówek, podczas gdy woda będzie się nagrzewać? Zwróć uwagę na czajniki ceramiczne. Urządzenia te często zwracają uwagę swoim retro designem z rozetą, jak również łatwością w obsłudze.

Należy wziąć pod uwagę, że każdy materiał ma swoje wady i zalety. Często producenci starają się osiągnąć lepsze właściwości sprzętu dzięki połączeniu materiałów. Przykładowo, w asortymencie znajdują się modele z plastikową lub metalową obudową i szklaną żarówką. W przypadku kotłów łączonych należy szczególnie starannie ocenić integralność i trwałość konstrukcji.

Mówiąc o korpusie czajnika, należy powiedzieć kilka słów o podstawce. Główne wymagania dla czajnika - duży otwór, który pozwala wlać wodę do czajnika bez żadnych problemów, a także niezawodny mechanizm otwierania. Często czajnik jest otwierany przez naciśnięcie przycisku. Jeśli jednak uda Ci się znaleźć model z całkowicie wyjmowanym klawiszem programowym, wybieraj. Skrzynki te nie zawierają drobnych elementów, więc będą służyć jak najdłużej.

Skale objętości i poziomu wody

Określenie objętości jest bardzo proste. Trzeba tylko oszacować, ile osób będzie korzystało z urządzenia. Maksymalna pojemność, która jest odpowiednia dla dwóch osób, wynosi 1,7 litra. Jeśli potrzebujesz czajnika dla dużej rodziny lub zespołu roboczego w biurze, wybierz urządzenie o pojemności trzech litrów. Dla mandrenivniki istnieje oddzielna kategoria - podróżne czajniki o małej objętości (2-3 filiżanki).

Skala poziomu wody jest pomocna w określeniu wymaganej objętości wody do gotowania. Jeśli często podgrzewasz pewną ilość płynu, wybierz urządzenia ze szklaną kolbą i prostymi wymiarami. Inną opcją jest wklejona plastikowa skala. Jest jednak jedna istotna wada: spoina klejowa jest bardzo niewrażliwa na zużycie. Gdy tylko pojawi się pęknięcie na szwie, czajnik zacznie przeciekać. Bardziej niezawodna skala ma kształt kolby i jest po prostu połączona z głównym naczyniem, ale prawdopodobieństwo wycieku jest nadal zachowane. Jeśli więc wyczuwanie poziomu wody jest istotne dla Twojego portfela, czajnik zasilany bateryjnie będzie lepszym wyborem.

Stoisko

Praktycznie wszystkie wsporniki do czajników elektrycznych są wykonane z tworzywa sztucznego. Czasami jako powłokę ekranującą stosuje się metal. Styk umieszczony jest w centralnej części podstawy, dzięki czemu urządzenie można postawić na podstawie z każdej poręcznej strony. Modele czajników szczelinowych mogą mieć elementy sterujące umieszczone na podstawie.

Jak wybrać czajnik z dobrą obsługą? Upewnij się, że stojak jest wyposażony w nóżki dla pewnego zamocowania i posiada specjalne szczeliny do zwijania przewodu. Jeśli nie wyróżniasz się szczególnym szacunkiem i precyzyjną koordynacją ruchów, lepiej nie wybierać stojaka z przyciskami, bo łatwo mogą ulec uszkodzeniu lub zalać się z zaniedbania. Z drugiej strony, kwestię bezpieczeństwa rozwiązują wodoodporne, czułe na dotyk przyciski z odpornością na przypadkowy nacisk.

Możliwości

Poziom mocy określa prędkość, z jaką gotuje się woda. Moc może wynosić od jednego do trzech kilowatów. Im większa objętość czajnika, tym większa moc urządzenia. W końcu do zagotowania dużej ilości wody potrzeba więcej energii.

Należy zauważyć, że wysoka moc wskaźników czajnik - nie zawsze jest najlepszym wyborem. Chodzi o to, że bardzo mocne modele nie są takie same jak stare okablowanie. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, wybierz czajniki elektryczne o maksymalnej mocy 2 kilowatów.

Element grzejny

W przeszłości czajniki były najczęściej sprzedawane z otwartym elementem grzewczym. Element grzejny w tych modelach jest widoczny nieosłoniętym okiem, zasada działania tych czajników niewiele różni się od zwykłego czajnika. Mycie czajniczków z otwartym elementem grzejnym jest bardziej skomplikowane, a praca tych urządzeń trwa stosunkowo krótko.

Nowoczesny asortyment produktów składa się głównie z modeli o zamkniętej konstrukcji i płaskim dnie. Element grzejny umieszczony jest w dolnej części urządzenia i nie ma kontaktu z wodą. Dzięki tej ostatniej okoliczności na elemencie grzewczym nie tworzą się szumowiny i czajnik służy dłużej.

Najbardziej innowacyjnym i najdroższym wariantem jest ogrzewanie indukcyjne. Czajnik indukcyjny jest samodzielnym mini palnikiem z wentylatorem. Po zetknięciu ze stalowym dnem urządzenia zaczyna pracować indukcyjny element grzejny. Zaletą tych czajników jest możliwość mycia ich w zmywarce.

Filtr

Aby w filiżance z ulubionym napojem nie pojawiła się szumowina, producenci wyposażają czajniki w filtry. Filtr to w większości płyty wymienne z drutu nylonowego. Istnieją jednak droższe i trwalsze filtry - opiłki metalu lub złota.

Zdarza się, że czajnik ma "nieodpowiedni" filtr z dużymi otworami. Pokrywy te nie są przeznaczone do ochrony przed kamieniami. Zastosowanie jest właściwie do wytworzenia dodatkowego ciśnienia w czajniku i otwarcia pokrywy czajnika po zagotowaniu wody.

Funkcje dodatkowe

Inne modele czajników wyposażone są w dodatkowe funkcje. Urządzenia te posiadają elektroniczny panel sterowania i wyświetlacz. Dzięki tej technologii można podgrzać wodę do żądanej temperatury z dokładnością do jednego stopnia i utrzymać poziom ciepła przez pewien okres czasu. Osobną kategorię stanowią urządzenia inteligentne, które mogą być sterowane za pomocą specjalnego dodatku mobilnego.

Kolejny opcjonalny czajnik elektryczny - zaparzacz do zabudowy. Użytkownik musi jedynie nalać wody, włożyć zaparzoną herbatę do specjalnego pojemnika i nacisnąć przycisk, a technologia sama zacznie parzyć herbatę. Jeśli masz małe dzieci, nie będzie Ci przeszkadzać funkcja blokowania cricuta w trybie włączonym oraz izolacja, która uchroni Cię przed opóźnieniami.

Dobrze, jeśli czajnik posiada zabezpieczenie przed przegrzaniem oraz funkcję włączania się w przypadku godzinnego odstawienia z podstawy i braku wody. Dla tych, którzy cenią sobie estetykę procesu podgrzewania wody, warto zwrócić uwagę na modele podświetlane. Te ostatnie mogą pełnić funkcję czysto dekoracyjną lub informować o temperaturze podgrzewania wody.

Mówiąc o rozszerzonej funkcji czajników, należy wspomnieć o termopotach. Urządzenie to jest hybrydą, która łączy w sobie możliwości czajnika i termosu. Pojemność zbiornika takiego czajnika może wynosić do sześciu litrów, ale moc technologii jest niska - maksymalnie kilowat. Jednak właściciele takich urządzeń będą służyć kilka trybów temperatury, opóźnionego startu i pompy (nie należy wlewać wody ręcznie).

Recenzje .

Który czajnik elektryczny jest najlepszy? Odpowiedź na to pytanie będzie się różnić w zależności od wymagań kupującego. Aby dokonać właściwego wyboru, należy zapoznać się z materiałem i konstrukcją nadwozia, a następnie wybrać optymalną pojemność i objętość.

Czy zaparzasz herbatę ściśle według przepisu, czy często podgrzewasz wodę do gotowania dla dzieci? Zwróć uwagę na modele z panelem sterowania i kilkoma poziomami temperatury. Przydałby się również system ochrony przed przegrzaniem oraz poręczny uchwyt. Zanim kupisz czajnik, koniecznie dotknij go w dłoni i oceń komfort podczas pracy. Design czajnika ceramicznego może Ci się bardzo podobać, ale w praktyce okazuje się, że jego waga jest dla Ciebie zbyt duża.