Jak przywrócić usunięte pliki: najskuteczniejsze sposoby

 Często użytkownicy usuwają ważne pliki bez zastanowienia lub przypadkowo naciskają przycisk Usuń. Co zrobić, jeśli po godzinie okaże się, że usunięte pliki są naprawdę potrzebne? W tej sytuacji, najważniejsze jest, aby nie wpaść w panikę, i spróbować rozwiązać problem z wbudowanymi narzędziami systemu operacyjnego lub za pomocą programów innych firm. O tym, jak odinstalować usunięte pliki - więcej w tym artykule.

Dlaczego odinstalowanie usuniętych plików jest możliwe.

Świetna wiadomość dla tych, którzy chcą przywrócić usunięte pliki. Po usunięciu plików nie zniknie bez śladu. W istocie, każdy taki plik w systemie komputerowym ma zerową wartość poznawczą. Innymi słowy, informacje te są po prostu ukryte przed oczami użytkownika. Znalezienie i aktualizacja tych plików w większości przypadków są wspomagane przez specjalne programy i wbudowane narzędzia systemu Windows.

Odnawianie plików z pamięci podręcznej

Sprawdzeni użytkownicy komputerów wiedzą, że zaraz po usunięciu plików trafią one do kosza. Oczywiście limit miejsca w koszu jest ograniczony i nie może on zawierać wszystkich danych, które kiedykolwiek zostały usunięte. Jeśli jednak ostatnio usunąłeś jakieś informacje, jest szansa na ich przywrócenie w najprostszy możliwy sposób. Po prostu przejdź do komputera, znajdź środek pliku, którego potrzebujesz i kliknij na niego prawym przyciskiem myszy/touchpada. W menu pojawi się opcja "Aktualizuj".

Tworzenie kopii zapasowych danych na magnetycznych dyskach twardych i pamięciach flash

Co zrobić, gdy magnetyczny dysk twardy lub pendrive straci swój system plików? Jak już wspomnieliśmy, po usunięciu pliku, nie zniknie on na zawsze. Polecenie "eject" nie jest natychmiastowo skuteczne w przypadku magnetycznego dysku twardego. Początkowo, aby usunąć lokalizację, komputer po prostu usuwa wyświetlacz na danych i stopniowo nadpisywać je nowymi plikami. Wznawianie plików jest możliwe tylko tak długo, jak długo proces "nadpisywania" nie zostanie zakończony. Dlatego szansa na przywrócenie ostatnio usuniętych plików jest większa w porównaniu z danymi usuniętymi kilka dni lub miesięcy temu.

Jak przywrócić usunięte pliki? Najbezpieczniejszym i najskuteczniejszym sposobem jest natychmiastowe włączenie komputera, wyjęcie z niego dysku i włożenie go do innego komputera jako dodatkowy dysk. Jeśli nie masz innego komputera, po odłączeniu musisz uruchomić komputer z płyty CD lub pamięci masowej USB, co wymaga odnowienia, a następnie przeskanować system specjalnym oprogramowaniem (np. Photorec).

Dlaczego musisz to robić? Chodzi o to, że pozostawiając komputer włączony po usunięciu plików, dajesz systemowi możliwość wypełnienia wolnej przestrzeni nowymi informacjami. Można również obejść się bez odłączania komputera, ale w tym przypadku zmniejsza się możliwość przywrócenia plików.

Podobnie działa również metoda aktualizacji plików z urządzenia wyposażonego w USB. Plan działań przedstawia się następująco:

  • Pobierz i zainstaluj na swoim komputerze specjalny program do aktualizacji plików, np. RecoverIt; Podłącz dysk flash do komputera i uruchom specjalne narzędzie; Uruchom zakładkę "Odzyskiwanie urządzenia zewnętrznego" (odzyskiwanie urządzenia zewnętrznego), wybierz dysk flash i kliknij "Start"; Po zakończeniu skanowania wybierz z listy wszystko, czego potrzebujesz i kliknij "Odzyskaj".

Ten program do aktualizacji plików umożliwia bezpłatną aktualizację 100MB danych. Co możesz zrobić, jeśli musisz "ożywić" dużą liczbę plików o znacznej wartości? Porozmawiajmy o bezkosztowych programach użytkowych, które mogą pomóc w rozwiązaniu problemu.

Darmowe programy do przywracania usuniętych plików

Recuva

Recuva jest jednym z najpopularniejszych programów do odzyskiwania plików. Wyszukiwanie i instalacja zajmuje kilka minut, a interfejs jest intuicyjny i zrozumiały nawet dla początkujących użytkowników. Po uruchomieniu program poprosi Cię o wybranie typu plików, które mają być aktualizowane. Lepiej jest być bezpiecznym i wybrać "Wszystkie pliki", ale jeśli potrzebujesz tylko zdjęć, muzyki lub dokumentów, wybierz odpowiednie pole.

Następnie należy wybrać miejsce umieszczenia przesłanego pliku. Najlepiej jest znaleźć dysk, na którym plik został umieszczony, ale jeśli nie możesz odgadnąć lokalizacji danych, zaznacz przed "Nieznany". W następnym oknie kliknij przycisk "Start" i poczekaj, aż analiza zostanie zakończona. W rezultacie Recuva wyświetli wszystkie ujawnione pliki: zielony kolor oznacza dane, które mogą być aktualizowane, a żółty lub czarny kolor oznacza pliki "bitowe", których aktualizacja jest wątpliwa.

Wybierz żądane pliki i kliknij przycisk "Aktualizuj", aby wybrać folder do zapisania danych i potwierdź operację.

Transcend RecoveRx

To darmowe narzędzie z prostym i przyjaznym dla użytkownika menu pomoże Ci szybko przywrócić pliki na pendrive'ach, kartach pamięci, odtwarzaczach mp3 i zewnętrznych dyskach twardych. Nawet dla niedoświadczonych użytkowników Transcend RecoveRx nie będzie trudny w użyciu: program przeprowadzi Cię przez proces aktualizacji w zaledwie kilku krokach. Korporacyjny algorytm głębokiej analizy pozwala na aktualizację plików dowolnego typu - od zdjęć i dokumentów tekstowych, po wideo i audio.

Oprócz standardowej funkcji odnawiania plików, Transcend RecoveRx oferuje formatowanie i ochronę danych na kartach pamięci SD i CompactFlash. Jeśli jesteś właścicielem pendrive'a Transcend, zostaniesz poproszony o ustawienie hasła na pendrive'ie w celu zapewnienia dodatkowego bezpieczeństwa. W tym przypadku telefon będzie działał wyłącznie w połączeniu z czytnikiem kart RDF8.

EaseUS Data Recovery Wizard

EaseUS Data Recovery Wizard to narzędzie do odzyskiwania danych przeznaczone do odzyskiwania plików zarówno na HDD jak i na urządzeniach USB. Funkcjonalność obejmuje trzy tryby: dla ostatnio usuniętych plików, zaawansowane wyszukiwanie i przywracanie danych z utraconych dysków partycji. Po skanowaniu na ekranie wyświetlane są foldery i pliki w widoku drzewa (takie rozwiązanie ułatwia odnalezienie poszukiwanych danych). Bez płatnej subskrypcji możesz aktualizować pliki o maksymalnej wielkości 1 GB.

Aktualizacja mediów w PhotoRec

Program aktualizacji multimediów PhotoRec jest odpowiedni do aktualizacji danych multimedialnych. Możesz przywrócić utracone dane z pamięci aparatu, dysku twardego, dysku flash lub CD.

PhotoRec oferuje dwie metody skanowania: wolną (analiza niezajętego miejsca) i pełną (wyciągnięcie plików z całej partycji). Aby poprawić wyniki wyszukiwania, do skanowania wybierz nie tylko istniejące partycje systemu plików, ale także przestrzeń partycjonowaną. Możesz przyspieszyć wyszukiwanie, określając wymagane formaty plików. Jako miejsce przechowywania odnowionych plików można wskazać dowolny dysk inny niż ten, który ma być skanowany przez program.

Pandora Odzyskiwanie

Jedna z najbardziej znanych i jednocześnie najskuteczniejszych aplikacji do odzyskiwania skasowanych plików. Narzędzie jest kompatybilne z wszystkimi wersjami systemu Windows i jest bardzo proste w użyciu. Z Pandora Recovery można przywrócić pliki z dysków twardych, kart pamięci, dysków flash i innych typów urządzeń pamięci masowej.

Funkcja "Surface Scan" jest zalecana w celu usprawnienia wyszukiwania danych. Jeśli nie chcesz tracić czasu na długie skanowanie i znasz typ plików, których szukasz, możesz wybrać w ustawieniach typ danych, które chcesz otrzymać - dokumenty, zdjęcia, muzykę itp.

R.Saver

Kolejnym updaterem na naszej liście jest R.Saver. R.Saver pozwala na przywrócenie nie tylko odległych, ale także uszkodzonych i sformatowanych plików. Interfejs programu jest intuicyjnie zrozumiały i nie sprawia trudności nawet niedoświadczonym użytkownikom. Słowo "Saver" jest używane w nazwie programu nie bez powodu: narzędzie pozwala na zapisywanie i kopiowanie plików z systemów plików, które nie są obsługiwane przez Windows.

MiniTool Power Data Recovery Free

To narzędzie jest doskonałym rozwiązaniem do formatowania i przywracania plików po formatowaniu, jak również do odnawiania danych utraconych z powodu awarii systemu plików. MiniTool Power Data Recovery Free z powodzeniem przywraca dane do życia na dyskach twardych i wszelkiego rodzaju urządzeniach pamięci masowej.

Oprócz standardowych funkcji, program może pomóc w tworzeniu pamięci USB. Opcja ta jest bardzo przydatna, jeśli po wybudzeniu komputera, wyciągnięciu dysku twardego i chcesz odnowić ostatnio usunięte dane w najbardziej bezpieczny sposób na innym komputerze. Pomimo słowa "free" w tytule, obecnie w programie można bezpłatnie przywrócić maksymalnie 1 GB danych.