Która grzałka jest lepsza i bardziej ekonomiczna: przydatne wskazówki dotyczące wyboru technologii

 Co zrobić, gdy moc centralnego ogrzewania nie wystarcza nam w zimnej porze roku, a nie chcemy być uzależnieni od początku sezonu grzewczego? Dobry grzejnik może przynieść ulgę w dyskomforcie, a nawet w przeziębieniu. Ale który grzejnik do ciała jest lepszy i jak go wybrać? Wszystkie niuanse zostały opisane w tym artykule.

Rodzaje grzałek

Pierwszym krokiem przy zakupie grzejnika jest wybór typu urządzenia. Zasada działania technologii zależy od tego, jak skuteczne jest urządzenie i czy nadaje się do danego pomieszczenia. Główne rodzaje grzejników to:

  • grzejniki olejowe; nagrzewnice wentylatorowe; grzejniki konwektorowe; Modele promienników podczerwieni; nagrzewnice; Grzejniki kwarcowe; jednostki połączone.

Omówmy szczegółowo każdy typ grzejnika.

Grzejniki olejowe.

Zewnętrznie grzejniki te są podobne do konwencjonalnych baterii. W środku urządzenia znajduje się olej, którego temperatura jest podnoszona dzięki elementowi grzewczemu. Dalej ciepło rozprzestrzenia się na obudowę grzejnika i w końcu do powietrza. Grzejniki olejowe ogrzewają pomieszczenia całkowicie, ale efekt ich pracy utrzymuje się przez długi czas. Grzejniki te nie palą się kwaśno i nie wydzielają nieprzyjemnych zapachów. Dodatkowym atutem grzejnika olejowego jest mechanizm mieszający, który ułatwia przenoszenie grzejnika z pomieszczenia do pomieszczenia.

Jednak w przypadku nagrzewnic olejowych sprawa jest bardzo gorąca. Dlatego należy zachować ostrożność podczas obsługi, zwłaszcza jeśli w domu są zwierzęta lub małe dzieci. Która nagrzewnica olejowa jest lepsza? Na pewno ten, który ma najbardziej kompletny zestaw. Na przykład, wentylator pozwala na szybsze ogrzanie powietrza w pomieszczeniu, a termostat - reguluje i utrzymuje komfortową temperaturę. Grzejniki te nadają się do dodatkowego ogrzewania bardzo przestronnych pomieszczeń w domu lub mieszkaniu.

Nagrzewnice wentylatorowe

Modele cieszące się największą popularnością ze względu na przystępną cenę, kompaktowe rozmiary i wysoką wydajność. Jak działa urządzenie grzewcze? Ogrzewanie uzyskuje się za pomocą palnika i wentylatora, który wdmuchuje przez niego powietrze. Należy pamiętać, że proces nagrzewania przez termowentylator jest bardzo ostry. Z takim grzejnikiem nie będziesz spać w nocy. Wystarczy kilka minut z wentylatora grzejnika w pokoju robi się cieplej, ale można wyłączyć urządzenie - i powietrze jest tak szybko, jak wokół.

Ze względu na to, że spirala w środku urządzenia jest silnie ogrzewana, termowentylator może wysuszyć kwaskowatość, a także podgrzać piły. Może to powodować powstawanie charakterystycznego zapachu. Jaki termowentylator lepiej kupić, aby uniknąć nieprzyjemnych skutków ubocznych? Wybierz modele z ceramicznym elementem grzewczym. Materiał ten nagrzewa się równomiernie, dlatego w pomieszczeniu nie będą unosić się nieprzyjemne zapachy. Nagrzewnice nadają się do szybkiego ogrzewania małych pomieszczeń, np. szafy lub garażu.

Konwektory

Zasada działania ogrzewania konwektorowego jest bardzo prosta. Zimne powietrze naturalnie wpływa do urządzenia od dołu, ogrzewa całe ciało i opada na ścianę. Ten typ nagrzewnicy jest najbardziej odpowiedni do równomiernego ogrzewania powietrza w pomieszczeniach. Jedyna wada - ciepło staje się widoczne po pewnym czasie, a nie od razu po włączeniu urządzenia.

Lepiej jest, jeśli grzejnik konwektorowy jest wyposażony w rurę i dużą liczbę żeber. Taka konstrukcja zapewnia akceptowalną temperaturę ciała (55-90 stopni) i brak efektu spalania kwasu. Konwektory są najlepszym wyborem dla tych, którzy chcą zorganizować ogrzewanie w domku letniskowym, ponieważ urządzenia te można łatwo połączyć w jeden system grzewczy.

Promienniki podczerwieni

Stosunkowo nowy model nagrzewnic, pojawił się na rynku nie tak dawno temu. Promienie podczerwone zamontowane w technologii ogrzewają nie powietrze, lecz przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu. Te ostatnie oddają ciepło do otoczenia. Główną zaletą promiennika podczerwieni jest jego działanie łagodzące. Ponadto urządzenie pracuje bez hałasu i utraty kwasowości. Urządzenie to ma jednak kilka wad: strefa działania jest ograniczona przez cewkę rozpraszającą. Dlatego urządzenia te dobrze nadają się do ogrzewania niewielkiej powierzchni roboczej w salonie lub małej łazienki.

Grzejniki na podczerwień są często odpowiedzią na pytanie, jaki grzejnik jest najlepszy do łazienki. Nie chodzi tu jednak o tradycyjne urządzenia z lampami, ale o panele ceramiczne z wiązkami podczerwieni. Te płyty grzejne wyglądają bardzo stylowo i są odporne na działanie wilgoci.

Grzejniki kwarcowe.

Ten typ grzałek to specjalna monolityczna konstrukcja składająca się z elementu grzejnego i maty kwarcowej. Grzejnik pracuje z sieci, może osiągnąć 90 stopni Celsjusza, po czym długo nie wytrzymuje.

Która chłodnica jest lepsza - kwarcowa czy na podczerwień? Urządzenia kwarcowe mają większą wydajność, są dłużej dostępne i trudniej je zniszczyć. Ponadto, grzejniki te są przyjazne dla środowiska i ognioodporne: nawet w bezpośrednim kontakcie monolityczny grzejnik kwarcowy nie zapala powierzchni.

Należy zauważyć, że czasami promienniki kwarcowe są klasyfikowane jako promienniki podczerwieni tylko dlatego, że są wyposażone w rurę kwarcową. Taka klasyfikacja jest zasadniczo nieprawdziwa, ponieważ wszystkie grzejniki, które wykorzystują w swojej zasadzie przekazywania ciepła, są na podczerwień.

Podstacje ciepłownicze.

Odrębna kategoria urządzeń grzewczych przeznaczonych do blokowania na duże odległości. Zawory grzejnikowe są często instalowane w parapetach drzwiowych lub okiennych w celu oszczędzania ciepła w pomieszczeniach. W większości przypadków grzejniki te mają zastosowanie w biurach lub pomieszczeniach przelotowych, w których drzwi są często otwierane. Również ciepło jest istotne dla pytania "który grzejnik jest lepszy dla garażu", jeśli właściciel chce zachować efekt już istniejącego w środku całego ogrzewania. Głównym zadaniem tego grzejnika jest zapobieganie wymianie ciepła pomiędzy ulicą a lokalem oraz magazynowanie ciepła.

Przy wyborze tego typu grzejnika szczególnie ważne jest zwrócenie uwagi na jego wymiary. Szerokość otworu musi być zgodna z szerokością urządzenia. W przeciwnym razie trudno będzie osiągnąć zamierzony efekt.

Grzejniki zespolone

Oprócz wyżej opisanych typów urządzeń istnieją grzejniki, które mogą łączyć oba typy ogrzewania. Na przykład, niektóre modele mogą doskonale działać zarówno w trybie podczerwieni, jak i konwektora. Jeśli nie możesz się zdecydować, która grzałka jest najlepsza, przyjrzyj się modelom łączonym.

Wydajność i pojemność

Wydajność grzejnika określa, jak dużą przestrzeń można ogrzać za pomocą danego urządzenia. Im więcej wartości RAC w opisie produktu - tym bardziej wydajny sprzęt jest przed Tobą. Ponadto, moc nie zawsze zależy od rodzaju grzejnika. Dlatego oczekiwanie, że każdy grzejnik olejowy jest odpowiedni dla Twojej witalności nie jest tego warte. Lepiej jest sprawdzić parametry urządzenia przed zakupem i zastanowić się, że na każdy metr kwadratowy powierzchni przypada 100 W mocy odwrotnej grzałki. Przykładowo, dla pomieszczenia o powierzchni 20 metrów kwadratowych wymagane jest urządzenie o mocy 2 kW.

Zużycie energii elektrycznej

Dla wielu klientów jednym z kluczowych elementów jest ekonomiczność użytkowania urządzenia. Która grzałka jest lepsza i bardziej ekonomiczna? Aby nie zamarznąć i ogrzać dane pomieszczenie, należy prawidłowo dobrać typ i pojemność urządzenia. Nie chcesz przecież kupić ekonomicznego, ale płytkiego urządzenia, prawda? Ale aby model odwrotny był ekonomiczny, upewnij się, że te opcje są dostępne.

  • Termostat - automatyczne zmniejszenie mocy (i zużycia energii elektrycznej) w trybie szacowania, gdy pomieszczenie jest już nagrzane do wymaganej temperatury. Regulator temperatury - możliwość samodzielnego regulowania temperatury ogrzewania (i zużycia energii). Ceramiczny lub kwarcowy element grzejny - materiały te mają wysoką wydajność i długo oddają ciepło, dlatego ekonomika takich urządzeń jest na wysokim poziomie.

Ekonomiczne grzejniki to te, które są odpowiednio dobrane do konkretnego zastosowania. Na przykład, nie jest racjonalne, aby kupić grzejnik olejowy do ogrzewania małego pokoju, to jest o wiele bardziej ekonomiczne, aby wybrać model fali podczerwieni. Z kolei do ogrzewania przestronnych wnętrz grzejnik na podczerwień będzie nieekonomiczny, ponieważ ma zbyt krótki promień działania.

Kontrola

Nowoczesne modele nagrzewnic mogą być sterowane mechanicznie lub elektronicznie. Mechanika jest bardziej konserwatywnym i niezawodnym wariantem o ograniczonej funkcjonalności. Maksymalne możliwości tych urządzeń są często ograniczone do samoczynnego wyłączania się po osiągnięciu określonej temperatury i pracy przy częściowym lub pełnym obciążeniu.

Jaką grzałkę wybrać? Jeśli lubicie wygodę, lepiej wybrać bardziej nowoczesny, elektroniczny sprzęt. Sterowanie elektroniczne otwiera nowe możliwości dla użytkownika. Na przykład, można ustawić wymaganą temperaturę z dokładnością do jednego stopnia, sprawdzić temperaturę powietrza na wyświetlaczu i zaprogramować tryby ogrzewania. Omówmy szczegółowo możliwości i dodatkowe funkcje nagrzewnic.

Dodatkowe funkcje.

Funkcjonalność grzałki zależy od konkretnego modelu i kosztu urządzenia. Proste urządzenia budżetowe często mają ograniczony zestaw opcji. Ogrzewanie powietrza do określonej temperatury, taka technologia jest po prostu vimikaiet. Grzejniki z elektronicznym sterowaniem są w stanie zrobić trzy razy więcej. Wśród przydatnych funkcji nowoczesnych modeli grzejników:

  • timer i opóźniony start - przydatna funkcja pozwalająca na uruchomienie lub wyłączenie technologii w określonym czasie; Pilot zdalnego sterowania - upraszcza eksploatację nagrzewnicy, umożliwia sterowanie urządzeniem na odległość; Sterowanie przez Wi-Fi i Bluetooth - inteligentna opcja włączania i ustawiania grzejnika z dowolnego miejsca, np. z pracy przed wyjściem do domu.

Dodatkowo nagrzewnice mogą być wyposażone w specjalne pojemności umożliwiające wymianę powietrza w trakcie pracy urządzenia. Jest to ważny element dla tych, którzy dbają o zdrowie swojej skóry i układu oddechowego.

Wilgotność

Poziom hałasu jest szczególnie ważnym kryterium dla tych, którzy planują zainstalować grzejnik w sypialni lub pokoju dziecka. Rekordzistami w cichej pracy są nagrzewnice infra-coil, ale najmocniejsze są nagrzewnice wentylatorowe. Konwektory te charakteryzują się średnim poziomem wilgotności podczas pracy.

Jeśli jesteś wrażliwy na hałas, przy wyborze urządzenia warto również zwrócić uwagę na system powiadomień o zmianie trybów pracy. Czasami dynamika jest tak gęsta, że może obudzić w środku nocy lub po prostu spowodować porażenie prądem.

Systemy ochrony.

Podobnie jak każde inne urządzenie, grzejniki wymagają starannej uwagi i przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Przed zakupem urządzenia należy upewnić się, że jest ono wyposażone w system zabezpieczający przed przegrzaniem i przypadkowym przeciążeniem. Wbudowany czujnik automatycznie odłączy urządzenie w przypadku wykrycia krytycznej temperatury lub nieprawidłowego położenia grzałki.

Wybierasz urządzenie do montażu w łazience lub kuchni? W takim przypadku grzejnik musi być wyposażony w zabezpieczenie przed wilgocią. Który grzejnik jest lepszy dla dzieci? Rodzicom małych dzieci zaleca się zwrócenie uwagi na modele z funkcją blokady przycisków, aby ciekawość dziecka nie przerodziła się w awarię urządzenia. Należy pamiętać, że bezpieczeństwo jest zapewnione nie tylko przez systemy bezpieczeństwa, ale również przez prawidłowy montaż urządzenia grzewczego.

Rodzaj instalacji

W zależności od typu grzejnika, urządzenie może być zainstalowane

  • na ścianie (grzejniki olejowe, konwektory, termowentylatory); na ścianie (grzejniki elektryczne i konwektorowe); W otwór drzwiowy lub okienny (grzejniki).

Występują również modele montowane na ścianie lub wkładane za ścianę osłonową. Praktycznie każdy rodzaj instalacji jest możliwy - wszystko zależy od konkretnego grzejnika i preferencji kupującego.

Rozważania .

Które grzejniki są najbardziej wydajne? Wszystko zależy od tego, w jakim celu urządzenie jest kupowane. Wybór grzejnika jest łatwy, jeśli nabywca jest przekonany o swoich priorytetach. Przykładowo, jeśli sprzęt jest potrzebny do stałego, ale pełnego ogrzewania kilku pomieszczeń, idealne będą grzejniki olejowe na płytach lub konwektory, które można połączyć w kompletny system grzewczy. Chcesz kupić niedrogie urządzenie, które szybko ogrzeje powietrze w małym pomieszczeniu i nie zajmie dużo miejsca? Pozostań przy grzejnikach.

Dla tych, którzy boją się optyki i chcą kupić cichy grzejnik, technologia typu konwektorowego jest odpowiednia. Modele na podczerwień są idealne do lokalnego ogrzewania miejsca pracy, wnęki, garażu lub małej szopy ze zwierzętami domowymi.

Po wybraniu typu urządzenia, nie zapomnij upewnić się, że przestrzeń, dla której kupujesz grzejnik, odpowiada pojemności technologii. Należy zwrócić uwagę na dostępne sposoby instalacji danego modelu i odpowiednio wcześnie rozważyć umiejscowienie urządzenia w budynku.