Jak wybrać czajnik: dobre rady dla udanego zakupu

Pokaż treść artykułu

 1. W jaki sposób mogę wprawić czajnik w drgania?
 2. Mieszkanie
 3. Skala objętości i poziomu wody
 4. Stoisko
 5. Moc
 6. Element grzejny
 7. Filtr
 8. Funkcje dodatkowe
 9. O

Czajnik elektryczny jest najprostszym z urządzeń kuchennych. Urządzenie musi podgrzewać wodę szybko i, jeśli to możliwe, przy możliwie najmniejszym poziomie hałasu. Na tym polega cała funkcja. Ale nowoczesne czajniki są w stanie zrobić o wiele więcej: podgrzać wodę do określonej temperatury, chronić przed kamieniem, zablokować pokrywkę lub vimikatisya w przypadku godzinnego wycofania z bazy lub braku wody. Więc czajniki elektryczne muszą być w stanie wybrać poprawnie, jeśli oczekujesz długowieczności i bezproblemowej pracy urządzenia.

Jak wybrać czajnik?

Najłatwiejszym sposobem wyboru czajnika jest jego osobisty wygląd. Jednak ta metoda nie gwarantuje długiej żywotności. Jeśli interesuje Cię niezawodna technologia, która przetrwa kilka lat i będzie dobrze spełniać swoje zadanie, polecamy zwrócić uwagę na:

 • materiał obudowy;
 • Pojemność naczynia;
 • moc urządzenia;
 • Właściwości podstawy i elementu grzejnego.

Prześledźmy każdy z tych punktów, aby wiedzieć, jak wybrać dobry czajnik.

Mieszkanie

Obudowa czajników wykonana jest z:

 • tworzywo sztuczne - łatwy do oglądania i praktyczny materiał w niskiej cenie;
 • Magazyn - minimalnie ukształtowane i wytrzymałe modele, które wymagają ścisłego nadzoru;
 • Metal - solidny i trwały materiał, odporny na uszkodzenia mechaniczne; główna wada - wyczuwalne ciepło w przypadku wrzenia (przy braku izolacji termicznej);
 • Ceramika - klasyczny design z chrupkiem dla miłośników estetyki retro; wadą jest stosunkowo wysoka temperatura i brak skali wypełnienia.

Jak wybrać czajnik, jeśli budżet jest ograniczony, ale nadal chcesz kupić niezawodne urządzenie z nowoczesnym wzornictwem? Dobrym rozwiązaniem są modele wykonane z tworzywa sztucznego odpornego na wysokie temperatury. Wśród urządzeń z tworzywa sztucznego na pewno znajdziesz urządzenie o niezbędnym wzornictwie: ta kategoria ma najszerszą gamę modeli.

Jeśli szukają Państwo technologii przyjaznej dla środowiska, wskaźnika poziomu wody i dobrze widocznej powierzchni zewnętrznej, to w przypadku jednostek magazynowych wybór należy do Państwa. Urządzenia te mają stylowy wygląd i szybko podgrzewają wodę, ale użytkownicy muszą regularnie dbać o czystość i widoczność szklanej kolby.

Twoim priorytetem jest solidność i trwałość? Następnie należy zwrócić uwagę na czajniki stalowe. Jedyną wadą jest metaliczny zapach na początku użytkowania.

Chcesz, aby czajnik pracował jak najciszej i jesteś gotowy poczekać kilka krótkich połówek, aż woda się nagrzeje? Zwróć uwagę na czajniki ceramiczne. Urządzenia te często przyciągają uwagę swoim retro designem i prostym wyglądem.

Weź pod uwagę, że każdy materiał ma swoje mocne i słabe strony. Często producenci starają się osiągnąć lepsze właściwości technologii poprzez łączenie materiałów. W ofercie znajdują się na przykład modele z plastikową lub metalową obudową i szklaną żarówką. W przypadku kotłów łączonych należy szczególnie starannie ocenić integralność i trwałość konstrukcji.

Mówiąc o korpusie czajnika, należy powiedzieć kilka słów o podstawce. Główne wymagania stawiane cricutowi to duża krawędź otwarcia, która pozwala bez problemu nalać wodę do czajnika, oraz niezawodny mechanizm otwierania. Często czajnik jest otwierany przez naciśnięcie przycisku. Jeśli jednak uda Ci się znaleźć w pełni demontowalny zamek, wybieraj. Chipsy te nie zawierają żadnych elementów odpornych na manipulację, więc będą służyć jak najdłużej.

Skale objętości i poziomu wody

Znalezienie objętości jest bardzo proste. Trzeba po prostu założyć, że z urządzenia będzie korzystać jak najwięcej osób. Maksymalna pojemność dla dwóch osób wynosi 1,7 litra. Jeśli potrzebujesz czajnika dla dużej rodziny lub zespołu roboczego w biurze, wybierz urządzenie o pojemności trzech litrów. Dla mandarynek istnieje osobna kategoria - czajniki podróżne o małej objętości (2-3 filiżanki).

Skala poziomu wody jest pomocna przy określaniu wymaganej objętości wody do gotowania. Jeśli często podgrzewasz pewną ilość płynu, wybierz urządzenia ze szklaną kolbą i prostymi wymiarami. Inną opcją jest wklejona plastikowa skala. Jest jednak jedna istotna wada: szwy klejowe są w mniejszym lub większym stopniu podatne na zniszczenie. Gdy tylko pojawi się pęknięcie na szwie, czajnik zacznie przeciekać. Bardziej niezawodna skala ma kształt kolby i po prostu mieści się razem z głównym pojemnikiem, ale prawdopodobieństwo wycieku jest nadal zachowane. Jeśli więc wyczuwanie poziomu wody jest dla Ciebie szczególnie ważne, najlepszym wyborem będzie czajnik szklany.

Stoisko

Praktycznie wszystkie wsporniki do czajników elektrycznych są wykonane z tworzywa sztucznego. Czasami jako powłoka ekranująca stosowany jest metal. Styk umieszczony jest w centralnej części podstawy, dzięki czemu można postawić urządzenie na podstawie z dowolnej poręcznej strony. Modele czajników szczelinowych mogą mieć elementy sterujące umieszczone na podstawie.

Jak wybrać czajnik z dobrą obsługą? Upewnij się, że stojak jest wyposażony w nóżki zapewniające pewny chwyt oraz że posiada specjalne szczeliny do zwijania przewodu. Jeśli nie jesteś najbardziej delikatnym i precyzyjnym typem koordynacji ręka-oko, lepiej nie wybierać uchwytu z przyciskami, ponieważ mogą one łatwo ulec uszkodzeniu lub zniszczeniu przez nieuwagę. Z drugiej strony, wodoodporne, wrażliwe na dotyk przyciski z zabezpieczeniem przed przypadkowym naciśnięciem mogą rozwiązać problem bezpieczeństwa.

Możliwości

Poziom mocy określa prędkość, z jaką gotuje się woda. Moc może wynosić od jednego do trzech kilowatów. Im większa pojemność czajnika, tym większa moc urządzenia. Duża ilość wody wymaga więcej energii do zagotowania.

Należy zauważyć, że duża pojemność czajnika nie zawsze jest najlepszym wyborem. Chodzi o to, że bardzo mocne modele nie są kompatybilne ze starym okablowaniem. W takim przypadku należy wybrać czajniki elektryczne o maksymalnej mocy 2 kW.

Element grzejny

W przeszłości czajniki były najczęściej sprzedawane z otwartym elementem grzewczym. Element grzejny w tych modelach jest widoczny gołym okiem, zasada działania tych czajników nie różni się zbytnio od zwykłego czajnika. Mycie czajników z otwartym elementem grzejnym jest trudniejsze, a praca tych urządzeń trwa stosunkowo krótko.

Nowoczesny asortyment składa się głównie z modeli o zamkniętej konstrukcji i płaskim dnie. Element grzejny jest umieszczony pod podstawą urządzenia i dlatego nie ma kontaktu z wodą. Zapobiega to osadzaniu się kamienia na elemencie grzejnym i wydłuża żywotność czajnika.

Innowacyjnym i najdroższym wariantem jest ogrzewanie indukcyjne. Czajnik indukcyjny posiada podstawkę, która jest mini palnikiem z wentylatorem. Po zetknięciu się ze stalową podstawą urządzenia, indukcyjny element grzejny zaczyna działać. Zaletą tych czajników jest to, że można je myć w zmywarce.

Filtr

Aby zapobiec osadzaniu się kamienia w filiżance, czajnik wyposażony jest w filtry. Filtry są w większości wymiennymi płytami z drutu nylonowego. Istnieją jednak również droższe i trwalsze filtry - opiłki metalu lub złota.

Zdarza się, że w czajniku znajduje się "niepotrzebny" filtr z dużymi rowkami. Pokrywy te nie są przeznaczone do ochrony przed kamieniem. W rzeczywistości służy on do wytworzenia dodatkowego ciśnienia w środku czajnika oraz do otwierania pokrywy urządzenia po zagotowaniu wody.

Funkcje dodatkowe

Inne modele czajników wyposażone są w dodatkowe funkcje. Urządzenia te posiadają elektroniczny panel sterowania i wyświetlacz. Z pomocą technologii można podgrzać wodę do żądanej temperatury w granicach jednego stopnia i utrzymać poziom ogrzewania przez godzinę. Osobną kategorię stanowią urządzenia inteligentne, którymi można sterować za pomocą mobilnych dodatków.

Inną dodatkową opcją czajnika jest wbudowany zaparzacz. Użytkownik musi jedynie napełnić czajnik wodą, umieścić napar w czajniczku i nacisnąć przycisk, a urządzenie samo zaparzy herbatę. Jeśli masz małe dzieci, nie przeszkodzi Ci funkcja blokady przy włączonym garnku oraz izolacja termiczna, która chroni je przed kontaktem z żywiołami.

Czajnik wyposażony jest również w zabezpieczenie przed przegrzaniem oraz funkcję wyłączenia w przypadku awaryjnego zdjęcia z podstawy i braku wody. Dla tych, którzy cenią sobie estetykę procesu podgrzewania wody, w centrum uwagi znajduje się model podświetlany. Te ostatnie mogą pełnić funkcję czysto dekoracyjną lub wskazywać temperaturę wody za pomocą koloru.

Mówiąc o rozbudowanych funkcjach czajników elektrycznych, należy wspomnieć o termopotach. Jest to hybrydowe urządzenie, które łączy w sobie możliwości czajnika i termosu. Pojemność zbiornika takiego czajnika może wynosić do sześciu litrów, ale moc technologii jest niska - maksymalnie kW. Jednak właściciele takich grzejników do usługi - kilka trybów temperatury, opóźniony start i pompy (nie wlewać wodę ręcznie).

Ustalenia

Który czajnik elektryczny jest najlepszy? Odpowiedź na to pytanie będzie różna, w zależności od wymagań kupującego. Aby dokonać właściwego wyboru, należy zdecydować się na materiał i konstrukcję nadwozia, a następnie wybrać optymalną pojemność i objętość.

Czy zaparzasz herbatę ściśle według przepisów, czy często podgrzewasz wodę do posiłków dla dzieci? Zwróć uwagę na modele do użytku w pomieszczeniach z panelem sterowania i kilkoma ustawieniami temperatury. Przydatne są również system ochrony przed przegrzaniem i przyjazny dla użytkownika uchwyt. Przed zakupem czajnika należy dotknąć go w dłoniach i ocenić komfort użytkowania. Design czajnika ceramicznego może Ci się bardzo podobać, ale w praktyce okaże się, że jego waga jest dla Ciebie zbyt duża.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

0 0 Proszę o komentarz w tej sprawie.

Zaloguj się przez media społecznościowe

Facebook Google lubProszę zostawić komentarz

Komentarz Zapisz swoją opinię Dotychczas brak komentarzy