Jak wybrać kartę graficzną: poradnik użytkownika

Pokaż treść

  1. Pojemność wideo i szerokość opony
  2. Układ chłodzenia
  3. Z overclockingiem czy bez?
  4. Wymiary
  5. Poziom hałasu
  6. Jak wybrać kartę graficzną w zależności od płyty głównej?
  7. Wybierając kartę na podstawie mocy monitora, nie zapomnij o mocy znamionowej.
  8. Jak dobrać odpowiednią kartę graficzną do procesora?
  9. Jakiego zasilacza potrzebujesz?
  10. AMD lub NVIDIA
  11. Nowoczesne układy graficzne AMD i NVIDIA do gier
  12. Parametry dodatkowe
  13. Ustalenia

Karta graficzna (lub GPU) - urządzenie, które przekształca obraz znajdujący się w pamięci komputera, w sygnał wideo dla monitora. Innymi słowy, jest to część, która decyduje o jakości obrazu na ekranie komputera. Wybór karty graficznej - niełatwe zadanie, ponieważ jest to urządzenie z własnym procesorem, pamięcią RAM, systemem chłodzenia i nie tylko. Videokarta powinna być wybrana, biorąc pod uwagę wszystkie te parametry, złożoność komputera i wykonywane przez niego zadania. Więcej szczegółów o tym, jak wybrać kartę graficzną, znajdziesz w tym artykule.

Przykładowa pojemność i szerokość autobusu

Wydajność karty graficznej jest tak samo ważna jak pamięć RAM komputera. Pamięć w karcie graficznej oznacza miejsce do przechowywania tekstur i bufora ramki, w którym przechowywane są dane do przetwarzania. Duża ilość pamięci będzie korzystna tylko w połączeniu z optymalnym wyświetlaniem częstotliwości - tzw. szerokość opony (kruchość). Duża szerokość magistrali zapewnia dużą ilość informacji przesyłanych w jednostce czasu z pamięci wideo do procesora graficznego i z powrotem.

Oprócz objętości pamięci, należy również wziąć pod uwagę jej typ. Różnica pomiędzy tymi dwoma typami kart spowoduje wyższe częstotliwości i niższe zużycie energii. Jakie są korzyści? Zmniejszone straty ciepła, a tym samym mniejsze zużycie energii. Optymalnym wyborem będzie karta graficzna z pamięcią graficzną typu GDDR5 i GDDR6 (NVIDIA) lub HBM2 (AMD).

Układ chłodzenia

Wysokiej jakości system chłodzenia jest niezbędny dla karty graficznej. Ponieważ wentylator GPU nie posiada izolacji "awaryjnej", w warunkach wysokiej temperatury wymagany jest wydajny wentylator, który schłodzi nawet najgorętszy układ scalony i nie pozwoli na spalenie płyty.

Chłodnice dla kart graficznych mogą być radialne lub okrągłe. Pierwszy typ wykorzystuje chłodzone cieczą rury do odprowadzania ciepła, drugi - dzięki rurkom cieplnym, płytom promieniującym i wentylatorom. Systemy chłodzone powietrzem są bardziej przystępne cenowo i wydajne. Ich wybór jest prosty: preferowane są urządzenia z dużą liczbą rur i solidnym grzejnikiem.

Jeśli koncentrujesz się na rozwiązaniach budżetowych, spieszymy z zaleceniem zakupu GPU z chłodnicą, a nie samej chłodnicy. Podsumowując, niewielka nadpłata zwróci się, gdyż karta graficzna posłuży nam o wiele dłużej.

Z overclockingiem czy bez?

Zanim podamy wskazówki dotyczące rogowania karty graficznej, warto ujawnić pojęcie podsystemu zasilania. To ostatnie decyduje o stabilności całego urządzenia i jego żywotności. Wskaźnikiem obciążenia karty graficznej jest ilość faz i jakość części elektronicznych. Jeśli chodzi o zasilanie, to w kartach graficznych jest ono dostarczane przez PCI-E lub 6- lub 8-pinowe kable zasilające.

Wróćmy do kwestii podłączania kart graficznych do gier. Demontaż jest to zwiększenie wydajności urządzenia do jego maksymalnych możliwości w wyniku zmiany parametrów technicznych. Dlaczego? Głównie ze względu na wygodniejszą rozgrywkę i uzyskanie większej liczby klatek na sekundę. Istnieją dwa sposoby, aby uzyskać szybszą kartę graficzną:

  • Wybierz urządzenie wraz z firmware od producenta i postępuj ściśle według instrukcji;
  • Przygotuj kartę graficzną z funkcją boost, której parametry techniczne są fabrycznie zaawansowane.

To koniec bezpiecznego sposobu podkręcania kart graficznych. Amatorskie wykorzystywanie narzędzi do podkręcania parametrów technicznych GPU - mało subtelny pomysł, który może skończyć się awarią komputera. Szczególną uwagę przy podkręcaniu kart graficznych należy zwrócić na parametr zwiększający poziom napięcia. Zbyt wysokie napięcie dostarczane do GPU nieuchronnie doprowadzi do zniszczenia urządzenia.

Wymiary

Wraz z funkcjonalnością kart graficznych rosną również ich wymiary. Nowoczesne karty dyskretne osiągają nawet 30 centymetrów długości i przekraczają swoimi rozmiarami dwa gniazda PCI-Express. Dlatego wybierając kartę graficzną z wyższej półki o rozszerzonej funkcjonalności, nie zapomnij upewnić się, że w Twoim komputerze jest miejsce na to wysokiej klasy rozwiązanie. W przeciwnym razie cały wysiłek pójdzie na marne. Jeśli Twój komputer cierpi z powodu starzenia się płyt głównych, będziesz musiał wymienić je na nowe, zgodne ze specyfikacją ATX, gdy kupisz nowy procesor graficzny.

Poziom hałasu

Nowoczesne karty graficzne zużywają dziesiątki do setek watów energii elektrycznej i wytwarzają dużo ciepła, które musi być odprowadzane i rozpraszane. Dlatego też w konstrukcji kart graficznych jest miejsce na systemy chłodzenia. Te ostatnie będą aktywne (z wentylatorami) i pasywne (systemy ciche). Procesory graficzne wyposażone w wentylatory są częściej spotykane na rynku. Dlatego też poziom hałasu generowanego podczas pracy urządzenia ma duże znaczenie dla użytkownika.

Wydajność wentylatora zależy od konstrukcji chłodnicy i prędkości obrotowej łopatek. Jaką kartę graficzną powinienem wybrać? Uważa się, że poziom hałasu chłodnicy wynosi 800-1500 obr/min lub 25 dB. Karty graficzne z pasywnym lub radialnym chłodzeniem są dobrym rozwiązaniem problemu hałasu. Dobrze radzą sobie również karty dyskretne z hybrydowym systemem chłodzenia: praca GPU będzie cicha przy niskim obciążeniu, ale gdy tylko obciążenie wzrośnie, wentylator się uruchomi, a tym samym użytkownik odczuje hałas.

Jak dopasować kartę do płyty głównej?

Aby poprowadzić Cię w wyborze karty wideo dla płyty głównej, musisz wziąć pod uwagę rodzaj połączenia i generację interfejsu. Pierwszy parametr czasami nie stanowi problemu, ponieważ większość nowoczesnych procesorów graficznych jest podłączana do płyty w tym samym slocie - PCIe x16 (PCI Express).

Jednak generacja interfejsu karty graficznej i płyty głównej nie zawsze się pokrywa. Aby mieć pewność, że zakupiony procesor graficzny będzie w pełni wykorzystywał swój potencjał, przed zakupem upewnij się, że urządzenie pasuje do płyty głównej. Możesz zweryfikować przydatność, sprawdzając wersję PCI Express płyty głównej. Płyta główna i karta graficzna muszą być takie same.

Kartę dobieramy w zależności od mocy uchwytu, nie zapominając o wymiarach.

Monitory mają różną wydajność w zależności od tego, ile możesz osiągnąć z kartą. Na przykład, stary wyświetlacz komputerowy o rozdzielczości 1280 na 1024 pikseli nie będzie w stanie wykorzystać możliwości obecnego GPU. To samo dotyczy monitorów o wysokiej rozdzielczości i równoległych kart dyskretnych, które nie są w stanie prawidłowo przetwarzać strumienia danych graficznych i wyświetlać ich na ekranie.

Jak widać, do efektywnej pracy w parze monitor - karta wideo wszystko musi być zbalansowane. Im wyższa jest rozdzielczość monitora, tym większy nacisk musi przyjąć karta graficzna. Tak więc, dla monitorów o skromnym zakresie wydajności 1280 × 1024 lub 1366 × 768 pikseli będą pasować najprostsze, budżetowe karty graficzne. Średniej klasy discreterete nadaje się do monitorów 21-24 calowych, a dla posiadaczy monitorów wysokorozdzielczych z obsługą 4K wymaga najmocniejszych i najdroższych kart graficznych.

Zastanawiając się, jak wybrać kartę graficzną, wielu kupujących zapomina o znaczeniu istotności wielkości silnika i GPU. Konieczne jest wyjaśnienie tego punktu przed zakupem, aby nie mieć problemów z podłączeniem nowej karty graficznej.

Jak wybrać kartę graficzną pasującą do mojego procesora?

Procesor bezpośrednio wpływa na szybkość karty graficznej i szybkość reakcji w każdej grze komputerowej. Dlatego aktualny temat jest o tym, jak dobrać kartę graficzną do procesora. Tak jak w przypadku komputera, tak i tutaj istnieje ważna równowaga. Potężna karta graficzna nie uwolni swojego potencjału z przestarzałym procesorem. Załóżmy, że podłączyłeś GPU do komputera ze słabym CPU. W rezultacie uzyskasz dobrą jakość obrazu przy bardzo niskim poziomie naładowania baterii, ale liczba klatek na sekundę pozostanie minimalna.

Prosty i praktyczny sposób, aby wybrać kartę graficzną do procesora - przejdź do swojej ulubionej gry i ustawić minimalne ustawienia grafiki. Jest to konieczne, aby zdjąć obciążenie z karty graficznej i zobaczyć jak sam procesor imituje grafikę. Opinie na temat tego, jaki framerate może obsłużyć twój procesor. Na przykład, jeśli procesor w grze zapewnia 50 FPS, powinieneś wybrać kartę graficzną o takiej charakterystyce. Ogólnie rzecz biorąc, zaleca się wybór wydajnych kart graficznych dla komputerów do gier, rezerwę pamięci wideo i wysoką przepustowość.

Jaki zasilacz jest potrzebny?

Każdy układ GPU ma specyficzną charakterystykę poboru mocy i wymagania dotyczące zasilania. Dane te można znaleźć w specyfikacji producenta lub w opisie konkretnego modelu na stronach sklepów internetowych.

Przy obliczaniu mocy zasilacza należy wziąć pod uwagę nie tylko aktywność układu graficznego, ale również ilość energii zużywanej przez procesor, dyski twarde, napędy optyczne, płytę główną i wentylatory.

Jak więc wybrać kartę graficzną? W opisie każdej karty znajduje się sekcja "Zasilanie" z pozycjami "Maksymalny pobór mocy", "Sugerowane zasilanie", "Dodatkowa pojemność zasilacza" itp. Zadaniem kupującego jest porównanie parametrów GPU i zasilacza już zainstalowanego w komputerze i upewnienie się, że zwrócona karta wideo jest kompatybilna z określonym sprzętem.

AMD lub NVIDIA

Wybierając kartę graficzną, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jakość procesora graficznego. Ta cecha jest bezpośrednio zależna od marki, która produkuje karty graficzne. Który producent kart graficznych jest najlepszy? Wśród producentów tych kart na dzisiejszym rynku liderami są AMD i NVIDIA.

Jeszcze niedawno każdy branżowy insider słusznie stwierdziłby, że dyski AMD są aktualne pod względem możliwości graficznych, podczas gdy urządzenia NVIDIA mają lepsze wyniki wydajności. Dzisiaj nie ma praktycznie żadnej zauważalnej różnicy pomiędzy kartami graficznymi AMD i NVIDIA. Ale marki produkujące sprzęt dyskretny mogą i muszą być brane pod uwagę. Zarówno karty graficzne AMD jak i karty dyskretne NVIDIA są produkowane przez wiele firm, wśród których MSI, ASUS, GIGABYTE cieszą się dobrą reputacją.

Również wielu branżowych insiderów jest zgodnych co do tego, że karta graficzna powinna być dobrana do procesora. Jeśli więc masz procesor AMD, karta graficzna AMD na swoim komputerze pokaże się z jak najlepszej strony. Oto kilka nowoczesnych kart graficznych do gier wideo, które z pewnością zapewnią komfortową rozgrywkę przy wysokiej wydajności.

Nowoczesne układy graficzne AMD i NVIDIA dla graczy

Dziś pytanie, jak wybrać kartę graficzną na PC - to wartość i możliwości finansowe korytarza. Najprostszym sposobem na podjęcie decyzji o wyborze konkretnego urządzenia jest ocena obecnych technologii it i poziomu ich przydatności dla Państwa zadań.

Otwarta technologia AMD Radeon pozwala w pełni cieszyć się wrażeniami z gier dzięki:

  • VSR - wirtualna zdolność dystrybucji overdrive, która pozwala użytkownikowi cieszyć się obrazem zbliżonym do 4K;
  • FRTC - Front End Capability do ustawiania ogranicznika częstotliwości odświeżania obrazu (przydatne w celu zmniejszenia kosztów energii i zapobiegania przegrzewaniu się urządzenia);
  • Eyefinity to opcja pozwalająca na połączenie do 10 wyświetlaczy i uzupełniających się konstrukcji stojaków (można połączyć od 6 do 24 wyświetlaczy).

Urządzenia z układami NVidia GeForce zachwycą użytkownika swoimi funkcjami:

  • SLI to dobra technologia dla użytkowników, którzy podłączają kilka kart graficznych jednocześnie, łącząc je w jedną całość;
  • CUDA to system, który wykorzystuje procesor graficzny do przetwarzania równoległego i zwiększa ogólną wydajność urządzenia;
  • PhysX SDK - Zwiększ poziom realizmu środowiska fizycznego, dzięki czemu wszystkie akcje w grze wyglądają bardziej naturalnie.

Ustawienia zaawansowane

Wśród dodatkowych parametrów kart graficznych, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na FPS - frames per second, czyli ilość klatek generowanych przez system w grach komputerowych lub przy odtwarzaniu filmów. Aby zrozumieć, która karta graficzna jest najlepsza do Twoich celów, zobacz testy i porównania procesorów w popularnych grach. Możesz więc wybrać procesor graficzny, który jest idealny dla Twojej ulubionej gry.

Wśród ważnych cech karty graficznej, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze urządzenia:

  • częstotliwość zegara;
  • Liczba bloków shaderów;
  • Rdzenie Cuda;
  • Rdzenie RT;
  • częstotliwość odświeżania;
  • bloki geometrii i rasteryzacji.

Im wyższa wartość każdej z cech na liście - tym bardziej wydajna będzie Twoja karta graficzna i jej technologia.

Dodatkowe opcje mogą również obejmować specjalistyczne pakiety oprogramowania wsparcie karty wideo, wymagane do trivimirnoy grafiki na komputerze. Te GKity są wymagane do prawidłowego funkcjonowania nowoczesnych gier i dodatków, jak również do rozwiązywania profesjonalnych zadań w projektowaniu, wizualizacji, itp. Oprócz grafiki, oprogramowanie może mieć również wpływ na przetwarzanie dźwięku i urządzenia peryferyjne.

Synopsis autorstwa

Jak wybrać kartę graficzną do komputera? Przede wszystkim musisz sprawdzić kompatybilność nowego GPU z komponentami już zainstalowanymi w komputerze (zasilacz, płyta główna, procesor, wyświetlacz). Specyfikacje dla innych części komputera są zawarte w opisach kart graficznych.

Jeśli są one dla Ciebie odpowiednie, możesz przejść do kolejnego punktu - Twoich pożądanych parametrów. Na tym etapie należy wybrać ilość pamięci, dostępność fabrycznego spodu, system chłodzenia (poziom hałasu) oraz producenta karty graficznej. Aby zakup był udany, należy zachować równowagę i nie zapominać, że GPU będzie w stanie w pełni uwolnić swój potencjał tylko pod warunkiem dostępności innych równych komponentów.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

0 0 Proszę o komentarz w tej sprawie.

Zaloguj się przez media społecznościowe

Facebook Google lub



Zostaw komentarz

Komentarz Zapisz swoją opinię Dotychczas brak komentarzy