Pełna lista wszystkich sposobów tworzenia zrzutu ekranu na laptopie

Laptop pozwala na wykonywanie setek różnych operacji, w tym zarówno prostych, jak i wymagających dużych nakładów pracy. Sytuacje, w których trzeba wykonać zrzut ekranu na notebooku, mogą być różne. Dlatego istnieje wiele narzędzi, które pomagają zoptymalizować ten proces.

Dla informacji: screenshot (zrzut ekranu) to szybki zrzut ekranu laptopa lub aktywnego okna. Zrzuty ekranu pomagają w przenoszeniu informacji lub zapisywaniu potrzebnych danych. Na przykład, możesz zrobić zrzut ekranu ulotki, ilustracji, strony internetowej, pliku.

Ta metoda pozwala szybko wysłać niezbędne informacje w komunikatorach, sieciach społecznościowych lub za pośrednictwem poczty elektronicznej. Wystarczy wcisnąć określoną kombinację klawiszy, a obraz zostanie zapisany w pamięci komputera. Istnieje wiele programów i metod wykonywania zrzutów ekranu na laptopie. Często korzystamy z programów lub narzędzi, które mogą być zarówno desktopowe, jak i firm trzecich.

Jeśli często pracujesz z potrzebą robienia zdjęć ekranu, możesz wykorzystać, jako standardowe wyposażenie laptopa, i pobrać jeden z setek wartościowych programów z zestawem dodatkowych opcji. Oprócz screencastów, te narzędzia pomogą Ci edytować lub pisać tekst na zdjęciach, podkreślać pożądane obszary i wskazywać znaczniki stron na ważnych elementach.

Wszystkie wymienione metody są proste i zrozumiałe. Mogą z nich korzystać nawet początkujący użytkownicy, którzy dopiero opanowują programy urządzeń przenośnych.

W jakich przypadkach może być potrzebny obraz ekranu?

Możliwość szybkiego wykonania zrzutu ekranu nigdy nie będzie przeszkadzać w pracy, podczas komunikowania się z przyjaciółmi lub prowadzenia działalności społecznej, ponieważ zrzut ekranu jest poręcznym narzędziem do przenoszenia informacji.

Poza tym, wygodnie jest zapisywać potwierdzenia płatności w sklepach internetowych za pomocą zrzutu ekranu. Zrzut może być potrzebny jako demonstracja błędów i innych problemów występujących na komputerze, podczas komunikacji z administratorem lub pomocą techniczną. Również zrzut ekranu może być dobrym pomysłem na przechowywanie informacji, pomoże zidentyfikować pożądany fragment tekstu, obrazu, strony internetowej, dzięki czemu nie zaczniesz szukać ponownie.

Jak zrobić zrzut ekranu na laptopie

Najprostszym i najszybszym sposobem jest użycie klawisza Print Screen, który znajduje się na notebooku i klawiaturze każdego komputera. Połączenie różnych klawiszy pozwala na pracę przy wypełnieniu całego ekranu lub aktywnego okna.

  1. Najpierw znajdź na klawiaturze klawisze "PrntScrn", "PrtScn", "PrtScr" lub "PrtSc". Różne modele mają różne charaktery. Zwróć uwagę na obraz na ekranie notebooka, który chcesz sfotografować i kliknij na "printscreen". W niektórych modelach laptopów będziesz musiał nacisnąć dwa przyciski "Print Screen" i "Fn". Na tym etapie nic się nie wydarzy. Jeśli potrzebujesz zrobić zrzut ekranu aktywnego okna, pomoże Fn + Alt + PrtSc lub Alt + PrtSc, w zależności od specyfiki laptopa.

Uzyskane informacje są zapisywane w schowku. Aby otworzyć obraz, użyj programu Paint. Jest on standardowy i zawsze znajduje się na laptopie, niezależnie od systemu operacyjnego. Aby znaleźć program, możesz przeszukać menu lub przejść do "Start" - "Wszystkie programy" - "Standard" - "Paint".

Po otwarciu programu naciśnij Ctrl + V lub kliknij przycisk w lewym górnym rogu o nazwie "Wklej". Program oferuje szereg dodatkowych narzędzi, które pomogą Ci kadrować, powiększać, wybierać obraz, tworzyć jasne ramki.

Jeśli nie potrzebujesz edytować obrazu, a jedynie zapisać - kliknij w lewym górnym rogu na "Plik" i z listy wybierz "Zapisz jako". Zostaniesz poproszony o podanie formatów PNG, JPEG, BMP, GIF i innych. Aby wykorzystać obraz do różnych celów, lepiej jest zapisać go w formacie JPEG.

Nie zapomnij wybrać folderu, w którym obraz zostanie zapisany. Jeśli chcesz wstawić obraz do dokumentu Worda, użyj tego samego schematu. Najpierw naciśnij klawisz PrintScreen, a następnie używając kombinacji klawiszy Ctrl + V wstaw obraz do pliku.

Jak zrobić zrzut ekranu na moim laptopie, jeśli nie ma przycisku PrintScreen?

Jeśli klawiatura nie jest pełnowymiarowa i nie można znaleźć klawisza PrintScreen, spróbuj nacisnąć klawisz F11 lub Ins (Insert). Poniższe kroki są takie same jak w przypadku standardowej instalacji.

Jest to jedno z najłatwiejszych i najbardziej dostępnych narzędzi. Po pierwszym razie zapamiętasz kombinację przycisków i będziesz czuł się pewnie w przyszłej pracy bez wskazówek. W razie potrzeby poznaj dodatkowe opcje, narzędzia, które sprawią, że zrzut ekranu będzie zrozumiały i przydatny dla Ciebie lub innych osób.

Nie zapomnij, że skopiowany obraz zniknie, jeśli spróbujesz zrobić kolejne zdjęcie. Zapisz najpierw pierwszy obraz, a następnie zrób pozostałe zdjęcia.

Jak zrobić zrzut ekranu na laptopie w programie "Snapshot"?

Ten program jest instalowany na Windows 7, 8, 8.1, 10. Większość użytkowników korzysta z tego zasobu zamiast klawiszy skrótu, ponieważ sam program pozwala na edycję i zmianę kształtu obrazu.

  1. Przejdź do panelu "Start", lub w polu wyszukiwania wpisz "Knife". Wyświetli się małe okno programu. Wybierz opcję "Utwórz". Z żądanej listy wybierz format - "Fairform", "Outdoor" lub "Full screen". Wybierz wymagany format i zrób zrzut ekranu. Aby zapisać projekt, kliknij "Zapisz jako" i wybierz żądany format: JPG, PNG, GIF.

Jeśli chcesz pięknie sformatować obraz, pomocne będzie narzędzie "Pen", które pozwala podpisać obraz, oraz "Marker" do podświetlania pożądanego obszaru. Gumka jest potrzebna do usunięcia niepotrzebnego elementu.

Obrazy z rozszerzeniem PNG i JPEG nadają się do dalszej obróbki w programie Adobe Photoshop, łatwo je wysłać e-mailem lub wstawić do dokumentu, dlatego zawsze używaj tych uniwersalnych formatów.

Jak zrobić zrzut ekranu na laptopie z systemem Windows 10, 8, 7

Dla niektórych wersji mają dodatkowe funkcje i klawisze skrótów parowania.

Win + PrntScr

Ta para klawiszy pozwala na szybkie skrobanie bez dodatkowej edycji. Wynik zapisywany jest w folderze "Screenshot". Folder można znaleźć w kategorii "Zdjęcia" lub poprzez panel szybkiego dostępu w systemie Windows 10. Jest to jeden z najprostszych i najwygodniejszych sposobów, który nie wymaga użycia dodatkowych programów. Jeśli potrzebujesz edytować swoje zdjęcia, to nie będzie działać. W tym celu zaleca się korzystanie z narzędzi firm trzecich opisanych poniżej.

Win + S + Shift

Ta kombinacja pozwala na oglądanie nie całego ekranu, ale określonego obszaru. Ta kombinacja może być używana, gdy trzeba szybko wysłać zdjęcia przez komunikatory.

Ważne! Należy pamiętać, że zrzuty ekranu wykonane przy użyciu tej kombinacji klawiszy nie zostaną zapisane w folderze. Te zrzuty ekranu mogą być również wstawiane do Messengera lub programu za pomocą kombinacji klawiszy "Ctrl+V". Dlatego, jeśli potrzebujesz dalszej edycji, ta kombinacja nie będzie działać.

Istnieje również specjalna opcja dla Windows 10, która jest odpowiednia dla graczy, aby zrobić zrzut ekranu podczas gry. Po uruchomieniu gry naciśnij klawisz Win + G. Na ekranie pojawi się menu gry. Naciśnij "Screen Capture". Obraz można znaleźć w dziale "Gry" - "DVR for Games".

Można zmienić ścieżkę, według której będzie zapisywany obraz. Aby to zrobić, przejdź do folderu "Gry" do zakładki "DVR dla gier" i sekcji "Zapisz zrzuty ekranu i gotowe klipy tutaj.

Windows + H

Ta kombinacja klawiszy pozwala na wysyłanie gotowych zrzutów ekranu bezpośrednio na e-mail, Google Drive, Dropbox i inne serwery. Stukając w kombinację, zrzut ekranu jest tworzony automatycznie, a po prawej stronie ekranu możesz zobaczyć listę dostępnych opcji wysyłania zrzutu ekranu. Możesz również wysłać zrzut ekranu na e-mail.

Jak zrobić zrzut ekranu laptopa za pomocą programów innych firm?

Oprócz standardowej metody, istnieje kilkadziesiąt ciekawych narzędzi, które otwierają nowe możliwości pracy ze zrzutami ekranu. Do najciekawszych i najbardziej popularnych należą: Lightshot, Joxi, Greenshot, Monosnap. Przedstawione programy mają podobną funkcjonalność, ale różnią się wymaganymi opcjami, więc powinniśmy rozważyć każdy z nich bardziej szczegółowo.

Jak zrobić zrzut ekranu notebooka za pomocą programu Lightshot

Jest to jedno z najprostszych i najbardziej zrozumiałych narzędzi, dzięki któremu można wykonać zrzuty ekranu za pomocą kilku kliknięć. Aby rozpocząć, musisz zainstalować program na swoim komputerze. Postępuj zgodnie z instrukcjami i nie zapomnij wyłączyć zalecanej instalacji przeglądarki Yandex i innych elementów, jeśli ich nie potrzebujesz.

Po zainstalowaniu dodatku i zaznacz wybrany fragment, który chcesz zamknąć. Program pozwala na dodawanie tekstu i malowanie na obrazie. Istnieje również możliwość wysłania obrazu za pomocą wiadomości. Aby to zrobić, musisz przejść do głównego zasobu serwera i wysłać link do swoich przyjaciół lub kolegów.

Na vibir zaprezentowano popularny format PNG, JPEG. Kolejną ważną funkcją narzędzia jest możliwość przechowywania wszystkich zrzutów ekranu na serwerze. Wystarczy zarejestrować się na oficjalnej stronie Lightshot poprzez Google lub Facebook. Na swoim koncie znajdziesz historię zrzutów ekranu i w każdej chwili będziesz mógł znaleźć potrzebny zrzut.

To narzędzie jest darmowe, co jest kolejnym bonusem. Jeśli musisz stale pracować z programem, ustaw klawisze skrótów. Za ich pomocą można tworzyć zrzuty ekranu, a także edytować je bez logowania się do samego programu. Podobne zasoby działają na tej samej zasadzie i oferują standardowy zestaw narzędzi, więc złożoność podczas pracy nie powstaje.

Zrzut ekranu Joxi

Pierwszy krok - instalacja systemu recyklingu. Aby zrobić wygaszacz ekranu na laptopach z systemem Windows, postępuj zgodnie z prostymi instrukcjami:

  • Kliknij lewym przyciskiem myszy na ikonę joxi; Kliknij prawym przyciskiem myszy na ikonie i wybierz z menu "Fragment"; Naciśnij skrót klawiszowy Ctrl + Print Screen.

Można to zrobić, aby wyświetlić określony obszar. Jeśli chcesz szybko przesłać plik i natychmiast wysłać go na serwer w celu dalszego przetwarzania, wykonaj poniższe kroki:

  • Kliknij prawym przyciskiem myszy na ikonie joxi, i przejdź do zakładki "Ekran"; Naciśnij klawisze: Ctrl + Shift + Print Screen; Wszystkie kombinacje klawiszy skrótu można znaleźć w sekcji "Ustawienia" programu.

Joxi to darmowy program z różnymi opcjami, który jest przydatny dla tych, którzy potrzebują wykonać dużą liczbę zrzutów ekranu.

Jak zrobić zrzut ekranu za pomocą programu Greenshot

To darmowe i proste narzędzie do tworzenia zrzutów ekranu. Za jego pomocą można wykonywać zrzuty pełnego ekranu, aktywnych okien, podświetlonego obszaru i przewijanych stron internetowych. Program dla Windows bez opłat.

Po instalacji kliknij na ikonę w prawym dolnym rogu ekranu i wybierz format zrzutu ekranu, który chcesz wykonać. Główne zalety to łatwość obsługi i wiele opcji edycji obrazu.

Interakcja z programem odbywa się za pomocą skrótów klawiszowych lub z panelu współpracy. Aby uzyskać dostęp do programu i narzędzi, należy nacisnąć prawy przycisk myszy na ikonie. Do tworzenia zrzutów ekranu program wykorzystuje znany wszystkim printscreen. Po kliknięciu przycisku zrzutu ekranu, pojawi się ekran. Wciśnij lewy przycisk myszy i zaznacz żądany obszar. Następnie program zaproponuje folder do zapisu.

Również za pomocą narzędzi można malować kształty, dodawać tekst, podkreślać lub zmniejszać pewien obszar, wycinać, dodawać grafikę. Ze wszystkimi parametrami można zapoznać się w ustawieniach programu, a także poznać podstawowe kombinacje klawiszy funkcyjnych.

Do wad można zaliczyć jedynie płatną wersję dla użytkowników komputerów Mac i Linux.

Jak zrobić zdjęcie ekranu laptopa za pomocą Monosnap

Program jest często używany do tworzenia zrzutów ekranu w grach i na stronach internetowych. Narzędzie można pobrać na oficjalnej stronie internetowej - jest darmowe. Po instalacji w systemie operacyjnym Windows, w prawym dolnym rogu pulpitu pojawi się ikona programu. Kliknij na tę ikonę lewym przyciskiem myszy, aby ją otworzyć. Po otwarciu menu staje się jasne, że program pozwala nie tylko na robienie zrzutów ekranu, ale także nagrywanie wideo z kamery internetowej, wideo z ekranu, jak również oferuje szereg dodatkowych narzędzi.

Aby wykonać zrzut ekranu, wybierz opcję "Capture screen area" lub naciśnij Alt + Ctrl + 5. Następnie na ekranie pojawi się kursor, który należy dotknąć i wybrać żądany obszar.

Aby wypełnić cały ekran, użyj skrótów klawiszowych Alt + Ctrl + 6. Po wykonaniu zrzutu ekranu, program automatycznie oferuje dodatkowe narzędzia. Na przykład wstawianie tekstu, linii, ramek i przycinanie.

Aby zapisać zrzut ekranu, użyj przycisku "Zapisz jak zwykle". Znajduje się on na dole po prawej stronie. Po prawej stronie strony znajdują się przyciski "Udostępnij" i "Pobierz". Z ich pomocą można wysłać obraz do sieci społecznościowych, na przykład Facebook lub Twitter. Ale zanim skorzystasz z tych opcji, musisz zarejestrować się na oficjalnej stronie internetowej. Program jest odpowiedni dla osób, które codziennie muszą wykonywać wiele zrzutów ekranu.

Na tym lista przydatnych programów się nie kończy, istnieje wiele innych narzędzi, które pozwalają na wypełnienie ekranu i tworzenie przewijanych zrzutów ekranu. Wśród popularnych narzędzi znajdują się:

  • Snagit WinSnapr PicPick KSnapshot Nimbus Capture

Teraz już wiesz, jak łatwo i szybko zrobić zrzut ekranu lub kopię zapasową wideo. Jeśli potrzebujesz rozwiązania dla standardowych zadań, możesz użyć dowolnego klasycznego narzędzia, które jest już wbudowane w Windows 7, 8, 10. Jeśli dostarczone narzędzia nie będą wystarczające, przejdź do zapoznania się z programami innych firm.