Jak przenieść system Windows 10 z dysku HDD na SSD: przewodnik szybkiego startu

 Dysk SSD ma wiele zalet w porównaniu z tradycyjnym HDD, najważniejszą z nich jest szybkość odczytu i zapisu danych. W tej nowej generacji dysków twardych zastosowano pamięć mikroprocesorową, dzięki czemu system nie musi tracić czasu na uruchamianie głowicy talerza. Dzięki temu działa szybciej. Po migracji systemu Windows 10 na dysk SSD użytkownik zauważy znaczny wzrost wydajności. Po tym wszystkim, nie tylko uruchomienie samego systemu, ale także gry i programy zostaną przyspieszone, stabilność ich pracy wzrośnie. Ponadto dyski SSD zużywają mniej energii niż HDD, są odporne na uszkodzenia mechaniczne i wstrząsy.

Niewłaściwa "integracja" systemu operacyjnego może spowodować, że jego komponenty, a także gry i programy "wylecą" i trzeba będzie je przeinstalować. Ale jeśli użyjesz odpowiednich narzędzi, wszystko pójdzie gładko i bez konsekwencji. Jak przenieść Windows na płytę CD? Po pierwsze, proces powinien być przygotowany dla samego systemu Windows.

Przygotowanie do przeniesienia systemu operacyjnego

Chociaż ryzyko utraty niektórych danych podczas kopiowania nie jest wielkie, to jednak lepiej upewnić się i wykonać kopię zapasową wszystkich krytycznych plików. Lub całego systemu, przy użyciu specjalnych narzędzi. Pamiętaj, że do tego potrzebny będzie albo dysk przenośny o odpowiedniej pojemności, albo zewnętrzny, albo dostęp do ciemni. Aby przyspieszyć czas kopiowania, można najpierw usunąć niepotrzebne pliki, np. foldery z filmami.

Zanim będzie można dokonać migracji systemu na SSD, zaleca się również doprowadzenie go do porządku: oczyszczenie z czasochłonnych plików, wyczyszczenie błędów w rejestrze, sprawdzenie systemu operacyjnego pod kątem obecności wirusów.

Gdy wszystko jest gotowe, podłącz dysk SSD do komputera PC/laptopa do portu SATA na płycie głównej. Alternatywnie, użyj adaptera USB SATA i podłącz go do komputera przez port USB 3.0 (zapewni to maksymalną prędkość transferu danych).

Jeśli płyta główna obsługuje RAID, można również zainstalować dwa mniejsze dyski SSD i połączyć je w RAID 0. W tym przypadku system będzie zapisywał dane po śladzie do każdego dysku, prędkość transmisji danych będzie dwukrotnie większa.

Przenoszenie systemu z HDD na SSD za pomocą darmowych aplikacji

Wszystko zrobione. Do klonowania "systemu operacyjnego" na dysku półprzewodnikowym wielu programistów zaleca użycie programu Acronis True Image. Jest to darmowe narzędzie i można je pobrać z oficjalnej strony.

Dodatek jest dostępny dla dysków SSD następujących marek:

  • WD (Western Digital); SanDisk; Kingston; Kluczowe; A-Dane.

Przenoszenie Windows 10 na SSD nie jest ważne, nawet niedoświadczony użytkownik może to zrozumieć, a sam program jest zrusyfikowany. Integracja danych odbywa się za pomocą mastera, dostępny jest tryb automatyczny lub ręczny (można wybrać, które katalogi i partycje mają zostać przeniesione, a które zachowane).

Algorytm korzystania z programu Acronis True Image jest następujący.

  • W menu programu wybierz "Narzędzia", a następnie "Clone Disk". Wybierz opcję przenoszenia systemu z HDD na SSD - automatyczne, lub ręczne (zaznacz pole). Wybierz partycję, z której ma zostać skopiowany system operacyjny, oraz docelowy dysk SSD, na który zostanie sklonowany system operacyjny. Ważne! Podczas migracji danych wszystkie informacje są usuwane z dysku głównego. Określamy sposób przekazywania danych - "Proporcjonalnie", "Jeden do jednego" lub "Ręcznie". Druga metoda nie jest odpowiednia, jeżeli objętość pamięci wyjściowej i docelowej jest różna. Foldery, które nie muszą być przenoszone, można określić poprzez wybranie opcji "Odłącz pliki" i odłączenie plików. Na przykład, zawartość katalogu cat lub katalogu z plikami do pobrania. Kliknij "Proceed" i rozpocznie się transfer Windows 10 na NAS. W przypadku konieczności ponownego pobrania systemu, prosimy o potwierdzenie. Należy pamiętać, że po ponownym uruchomieniu może pojawić się czarny ekran. W takim przypadku nie należy wyłączać komputera, aby nie uszkodzić dysku SSD - najlepiej poczekać do zakończenia replikacji systemu operacyjnego. Proces ten może trwać kilka lat, w zależności od szybkości i pojemności dysku wyjściowego.

Po zakończeniu kopiowania system automatycznie przeładuje dysk z partycji, która jest ustawiona w priorytecie BIOS/UEFI. Aby zmienić napęd startowy, należy skonfigurować system BIOS. Albo po prostu zamienić je miejscami na PC (ta opcja może zadziałać, jeśli jest ten sam interfejs połączenia).

Migracja danych Samsung

Narzędzie dla przedsiębiorstw do migracji systemu Windows na dysk SSD. Jeden z najprostszych programów do klonowania systemu operacyjnego, zainstalowanych programów i plików osobistych.

Aby rozpocząć kopiowanie, będziesz potrzebował:

  • Zaktualizuj sterowniki "płyty głównej" do najnowszych zmian. Sprawdź stary napęd pod kątem błędów. Usuń dodatki do aktualizacji mitt z komputera (jeśli są zainstalowane). Odszyfrowywanie zaszyfrowanych urządzeń pamięci masowej. Zamknąć wszystkie programy i pliki.

Przejdź do procesu klonowania.

  • Uruchom program, kliknij "Begin" - pozycja "Output Disk" pokaże ile miejsca jest dostępne na starym dysku. Podłącz dysk SSD Samsung do gniazda USB w komputerze za pomocą adaptera SATA-USB lub dwóch adapterów - mSATA-SATA i SATA-USB (dotyczy mSATA). Po podłączeniu dysku twardego, jego pojemność będzie wyświetlana w pozycji "Primary drive" (Dysk podstawowy). Użyj przycisku "Widok", aby wybrać pliki, które nie muszą być przenoszone, a także zaznaczyć pola, które powinny być odinstalowane (jeśli dysk podstawowy nie mieści woluminu wyjściowego). Kliknij "Next", a następnie "Begin", aby rozpocząć transfer danych. Gdy program zakończy migrację, otrzymasz powiadomienie. Wystarczy tylko podłączyć i zainstalować napęd na komputerze.

Program Seagate DiscWizard

Poręczny program do kopiowania systemu operacyjnego z dysku twardego na speed-drive. W tym celu potrzebny będzie również co najmniej jeden dysk Seagate.

Narzędzie charakteryzuje się bowiem prostą funkcjonalnością, zrozumiałym interfejsem, a praca z nim polega na tych samych krokach, co w Akronik True Image (patrz wyżej).

Jakieś adnotacje!

  • Utilita nie obsługuje klonowania pojedynczych partycji, a jedynie całego dysku. Zalecane jest przeniesienie danych z głównego dysku CD programu DiscWizard. Zalecamy, aby nie formatować dysku wyjściowego, dopóki nie ma pewności, że nowy dysk nie będzie migrować. Program DiscWizard nie będzie migrować danych z dysków dynamicznych.

Macrium Reflect Free.

Świetne narzędzie do instalacji Windows na dysku twardym, choć nie obsługuje języka ukraińskiego. Pracuj z nim w następujący sposób.

  • Po pierwsze, należy ponownie podłączyć w górnej części okna programu odwrócony pożądany katalog systemowy Windows, a następnie - kliknąć "Sklonuj ten dysk", aby rozpocząć proces kopiowania. W oknie podaj dysk, na który ma zostać przeniesiony. Ważne! W tym kroku należy odznaczyć pole obok dysku, którego pojemność nie musi być klonowana. Wybierz dysk docelowy, a jeśli nie ma na nim wystarczająco dużo miejsca, przypnij partycje dysku wyjściowego poprzez "Zarządzanie dyskami". Kliknij "Next" i ponownie "Next", pomijając ustawienia Clone Graphics. Jeszcze raz przejrzyj listę operacji i jeśli wszystko pasuje, kliknij "Zakończ". W oknie kliknij "Run this backup now", polecenie rozpocznie migrację na inny dysk. Po zakończeniu procesu klonowania w systemie OS/UEFI należy wskazać nowy dysk, z którego system zostanie uruchomiony.

W jaki sposób odbywa się migracja systemu Windows 7?

Migracja Windows 7 na dysk SSD odbywa się za pomocą wewnętrznych środków Windows, klonowana jest tylko partycja C, na której zainstalowany jest system wraz z oprogramowaniem. Oto jak to działa.

  • Przygotować dysk SSD do przechowywania obrazów. Otwórz sekcję "Archiwizacja i odnawianie" w panelu sterowania. Wybierz "Creating an image" (Tworzenie obrazu), a następnie wybierz docelowe urządzenie pamięci masowej. Po utworzeniu obrazu wybierz opcję "Utwórz dysk przywracania systemu". W tym miejscu system zostanie uruchomiony po wymianie dysku twardego na SSD. Odłączamy dysk twardy, na którym był "system operacyjny", uruchamiamy z dysku twardego i ustawiamy metodę OS. Jeśli procedura zakończy się powodzeniem, system pojawi się na dysku półprzewodnikowym.

Alternatywnym sposobem jest przeniesienie Windows na SSD za pomocą Migrate OS od Paragon Software, który przenosi blisko 100 GB w ciągu zaledwie 30 godzin. Najprostszy i najbardziej intuicyjny interfejs zapobiega błędom przy klonowaniu.