Klawiatura nie działa: sposoby rozwiązania problemu

Pokaż treść tego artykułu

 1. Zalecenia podstawowe
 2. Dlaczego klawiatura nie działa: Przyczyny i metody naprawy
 3. Brak zasilania energią elektryczną
 4. Awaria portu
 5. Problemy z kontaktem
 6. Nieaktywna obsługa USB w BIOS-ie
 7. Nieprawidłowe sterowniki
 8. Złośliwe oprogramowanie
 9. Nieprawidłowe ustawienia
 10. Usterki i rozwiązywanie problemów z klawiaturą bezsprzętową
 11. Brak zasilania energią elektryczną
 12. Podłączenie nie jest możliwe lub występują problemy
 13. Inne powody
 14. Dlaczego klawiatura notebooka nie działa i jak ją naprawić

Jeśli klawiatura przestanie reagować na polecenia, nie należy się spieszyć i udać się do serwisu. W wielu przypadkach można samemu rozwiązać sytuację. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w tym artykule.

Zalecenia ogólne

Według statystyk, klawiatura najczęściej przestaje działać po kontakcie z częstotliwością radiową. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku jest odłączenie komputera, wyczyszczenie klawiatury i dokładne jej wysuszenie.

Czy zauważyłeś, że cyfry na klawiaturze nie działają po prawej stronie? Być może przypadkowo zablokowałeś je, naciskając przycisk Num Lock. Aby go aktywować, wystarczy ponownie nacisnąć ten sam klawisz.

Jeśli żaden z klawiszy nie działa, istnieje duże prawdopodobieństwo, że oprogramowanie działa nieprawidłowo. Zresetuj komputer, aby przywrócić klawiaturę do stanu gotowości do pracy. Nie zadziałało? Następnie kontynuuj czytanie tego artykułu.

Dlaczego klawiatura Windows nie działa: Przyczyny i metody naprawy

Dlaczego klawiatura nie działa? Wszystkie przyczyny można podzielić na sprzętowe i programowe. Spójrzmy na najprostsze i mogą być rozwiązane przez awarie.

Brak mocy

Może być wiele czynników, które powodują brak aktywności klawiatury. Jednym z najłatwiejszych do rozwiązania problemów jest odłączenie zasilania. Upewnij się, że urządzenie wejściowe jest podłączone do komputera. Czasami na samej klawiaturze znajduje się przycisk zasilania. W tym przypadku musi on być w stanie aktywnym.

Awaria portu

Co zrobić, gdy klawiatura nie działa? Być może należy spróbować podłączyć klawiaturę do innego portu. Bardzo dobrze nadają się do tego celu gniazda w górnej części jednostki systemowej. Preferowane są porty niebieskie. Nie należy również podłączać klawiatury USB za pomocą adaptera PS/2.

Problemy z kontaktem

Czasami nieostrożne szarpnięcie może zniszczyć styk między wtyczką a kablem. Nawet jeśli nie pamiętasz o uszczelnieniu kabla, zawsze upewnij się, że jest on szczelnie przylegający do gniazda. Właścicielom klawiatur PS/2 zaleca się upewnienie się, że wszystkie bolce gniazda znajdują się w pozycji wyprostowanej.

Obsługa USB w BIOS-ie nie jest aktywna

Jest to problem z napisem często spotykany przez posiadaczy nowych komputerów, odświeżonych systemów, jak również tych, którzy korzystają z urządzeń z gniazdem PS/2. Klawiatura nie działa po aktualizacji? Należy włączyć tę opcję w trybie BIOS. W tym celu należy nacisnąć przycisk reload i po kilku sekundach nacisnąć klawisz F2 (sprawdź model swojego notebooka w Internecie). Przejdź do sekcji "Zaawansowane". Należy włączyć opcję Legacy USB Support (Obsługa starszego USB) lub USB Keyboard Support (Obsługa klawiatury USB).

Zdarza się, że klawiatura działa bez problemu w BIOS-ie, ale po zalogowaniu się do systemu operacyjnego klawiatura w laptopie nie działa. Co należy zrobić? Otwórz klawiaturę ekranową, przejdź do menedżera zadań i kliknij zakładkę "Szczegóły". Przewiń listę w dół i znajdź proces o nazwie ctfmon.exe. Proces ten jest odpowiedzialny za działanie klawiatury. Jeśli widzisz status "wyłączony" obok elementu, kliknij na "Plik" - "Rozpocznij nowe zadanie" - wpisz "ctfmon.exe" (bez stopek) w wierszu i naciśnij OK.

Tę samą czynność można wykonać za pomocą edytora rejestru. Aby to zrobić, wpisz regedit w wierszu poleceń i naciśnij OK. W menu utwórz parametr łańcuchowy o nazwie "ctfmon". Kolejnym krokiem jest kliknięcie na nazwę nowego parametru, wpisanie w wierszu "Wartość" następującej ścieżki: C:Windows, zatwierdzenie przyciskiem OK.

Nieprawidłowe sterowniki

Jedną z najczęstszych wad oprogramowania jest brak odpowiednich sterowników. Problem można rozwiązać poprzez ponowną instalację sterowników w menedżerze urządzeń. Kliknij prawym przyciskiem myszy na "Mój komputer", wybierz "Menedżer urządzeń", a następnie "Sprzęt". Kolejnym krokiem jest kliknięcie na nazwę urządzenia i usunięcie klawiatury oraz ponowne załadowanie komputera. Po tym manewrze sterowniki zostaną zaktualizowane automatycznie. Do wykonania opisanych powyżej czynności wystarczy aktywna mysz.

Czasami przyciski na klawiaturze nie działają, ponieważ sterowniki nie są automatycznie aktualizowane. Sytuacji tej można zaradzić za pomocą tego samego menedżera urządzeń. Ale tym razem musisz kliknąć prawym przyciskiem myszy nazwę urządzenia w sekcji "Sprzęt" i przejść do sekcji "Funkcje" - "Sterownik". W środku należy kliknąć na opcję "Anuluj", aby anulować poprzednie aktualizacje. W tym samym menu dostępny jest również przycisk "Aktualizuj", który automatycznie wyszukuje sterowniki i instaluje je.

Czy klawisze na klawiaturze przestają działać? Sterowniki można zainstalować ręcznie. Wymaga to przejścia na oficjalną stronę producenta klawiatury, wybrania systemu, pobrania i zainstalowania sterownika. Aby skorzystać z tej metody, musisz aktywować klawiaturę ekranową. Aby to zrobić, naciśnij przycisk "Start" i wybierz "Ustawienia"> "Funkcje specjalne"> "Klawiatura". Kolejnym krokiem jest włączenie przełącznika w sekcji "Użyj klawiatury ekranowej". Na ekranie pojawi się klawiatura, której możesz użyć do wprowadzenia tekstu.

Inna możliwość włączenia wirtualnej klawiatury: Panel sterowania - Funkcje specjalne - Włącz klawiaturę ekranową. Ponadto, gdy komputer jest włączony, w prawym dolnym rogu ekranu znajduje się pozycja "Funkcje specjalne". Informacje będą dostępne dla użytkowników, którzy będą musieli wprowadzić hasło, aby się zalogować.

Malwareware.

Jeśli przyciski na klawiaturze nie działają, użytkownicy Windows powinni sprawdzić, czy w systemie nie ma złośliwego oprogramowania. Przeskanuj wszystkie podłączone urządzenia (w tym klawiaturę) za pomocą programu antywirusowego. Jeśli to konieczne, użyj klucza ekranowego, aby zainstalować program antywirusowy.

Nieprawidłowe ustawienia

Czy niektóre klawisze na klawiaturze nie działają? Upewnij się, że filtrowanie danych wejściowych jest włączone w ustawieniach. Aby to zrobić, przejdź do ustawień systemu, wybierz sekcję "Funkcje specjalne", wybierz zakładkę "Ustawienia" i zaznacz pozycję "Użyj filtracji wejściowej". Pole wyboru obok tej opcji musi być zaznaczone.

Przyczyny problemów z klawiaturą bez kropek + Sposoby na rozwiązanie problemów

Przyjrzyjmy się najczęstszym przyczynom awarii klawiatury bezklawiszowej.

Brak mocy

Sprawdzenie elementów zasilających jest pierwszą pomocą w przypadku nieprawidłowego działania klawiatury. Przed sprawdzeniem innych przyczyn nieprawidłowego działania, upewnij się, że bateria jest w pełni naładowana.

Nie można podłączyć lub występują problemy

Czasami klawisze na klawiaturze nie działają z powodu wadliwego połączenia bezprzewodowego. Aby zresetować klawiaturę, musisz wyłączyć zasilanie odbiornika i klawiatury, a także odłączyć inne gadżety bezdotykowe (jeśli są w pobliżu). Następnie należy odczekać 5-10 minut i ponownie włączyć klawiaturę, najpierw podłączając urządzenie do komputera.

Czy używasz technologii Bluetooth do parowania? Następnie proszę przeładować moduł. Należy pamiętać, że kolejność i specyfika połączeń może się różnić w zależności od konkretnego modelu klawiatury. Należy zapoznać się z dokładną instrukcją obsługi urządzenia w Internecie, aby całkowicie wyeliminować możliwość nieprawidłowego działania.

Inne powody

Klawiatury Datacenterless, podobnie jak ich odpowiedniki Dot, mogą cierpieć z powodu nieprawidłowych sterowników lub aktywności programów antywirusowych. Aby dowiedzieć się, jak rozwiązać ten problem, zapoznaj się z odpowiednimi akapitami w Kokpicie Dot.

Dlaczego klawiatura notebooka nie działa i jak ją naprawić

Jeśli klawiatura na laptopie nie działa, opcje samodzielnego rozwiązania problemu są tylko trzy: pełne naładowanie baterii, kompletne ładowanie lub aktualizacja sterowników w menedżerze urządzeń.

Czy niektóre klawisze na klawiaturze laptopa nie działają? Czasami najczęstszą przyczyną zacinających się przycisków jest najzwyklejsza przyczyna - brud, który nagromadził się pod klawiszami. Okruchy, cząstki jedzenia i inne pozostałe zanieczyszczenia można bardzo dobrze wyczyścić za pomocą Lick-In, lepkiej substancji, która szczotkuje powierzchnię i wchłania wszystkie zabrudzenia. Można również użyć standardowych środków czyszczących - przemysłowego płynu do mycia naczyń w urządzeniach biurowych oraz czystych, niestrzępiących się ściereczek.

Jeśli żadna z tych opcji nie zadziała, pozostanie Ci tylko skontaktować się z centrum serwisowym w celu uzyskania pomocy. Jest to szczególnie istotne dla osób, które wylały baterię na klawiaturę laptopa. W takim przypadku należy udać się do centrum serwisowego, aby technicy mogli osuszyć urządzenie i aby woda nie dostała się do krytycznych elementów urządzenia.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

0 0 Proszę o komentarz w tej sprawie.

Zaloguj się przez media społecznościowe

Facebook Google lubZostaw komentarz

Komentarz Zapisz swoją opinię Dotychczas brak komentarzy.